Luup peale | Šampanja külma! Vassiljevi hiline värav viis Flora meistritiitli veerele (galerii!) (0)

FC Flora tähistab 2:1 väravat. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga 29. vooru keskses mängus alistas FC Flora tänu Konstantin Vassiljevi 87. minuti väravale 2:1 FCI Levadia ning on nüüd väga lähedal klubi ajaloo 12. Eesti meistritiitlile.

Seda võib öelda vaatamata tõigale, et tšempionaadi lõpuni on veel minna seitse vooru, sest Flora edestab Levadiat viie punktiga ning omab lisaks varuks mängu Viljandi Tulevikuga. Flora meistritiitli hoiaks ära ainult enneolematu kollaps. Seda möönsid kõik staadionil viibinud. Nii lõpuvile kõlades löödult õlad longu lasknud Levadia kui ka suure juubeldamisega alustanud Flora.

Levadia asus kohtumist küll Jevgeni Ossipovi 7. minuti väravast juhtima, aga 45. minutil Henrik Pürg viigistas. Pärast teise poolaja alguses üks-üks olukorra realiseerimata jätnud Vassiljevi 2:1 tabamust avanes Levadiale 90+1. minutil väga hea võimalus viigistamiseks, aga Nikita Andrejevi pealöök maandus täpselt Flora puurivahi Matvei Igoneni süles. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Avapoolaeg kopeeris maikuud

Esimese poolaja rütm ja sündmused kopeerisid pea täielikult 29. mail mängitud hooaja teist Tallinna derbit. Sedagi alustas hoogsamalt Flora, aga avavärava lõi Levadia. Autoriks Jevgeni Ossipov peaga. Standardolukorrast, kus Flora ei suutnud enda trahvikasti saabunud Levadia keskkaitsjat korralikult katta.

Ning täpselt nagu maikuus, haaras Flora vastase juhtvärava järel initsiatiivi, mille tulemusel löödi poolaja lõpus viigivärav. Kui maikuus oli selleks Konstantin Vassiljevi hiilgav soolovärav, siis seekord lõi Henrik Pürg meetri pealt võrku palli, mis oli Gert Kamsi karistuslöögi järel latist värava ette põrganud. Sellega aga 29. mai ja 18. septembri Tallinna derbide sarnasused piirdusid, sest …

2. 1:1 värav pani Levadia riskima

Tabeliseis tähendas, et viik Levadiale ei sobinud, sest jätnuks meeskondade sisulise vahe viiele punktile. Seetõttu tuli Levadia teisele poolajale selgelt ründavama hoiakuga. Esmalt väljendus see nurgalöökide puhul, mille ajal võeti suur riske ning jäeti tagala teadlikult väga hõredaks.

See Florale sobis ning paaril puhul pääsetigi Levadia nurgalöögi klaarimise järel väga ohtlikult kontrarünnakule. 50. minutil avanes Vassiljevil hiilgav võimalus Flora juhtima viia, kui ta pääses silmitsi Sergei Lepmetsaga. Vassiljevil oli päris palju aega mõelda ja sättida, aga löögi suutis Lepmets tõrjuda.

70. minuti kandis hakkas aga Levadia jaks raugema. Ka Pavel Marini ja Bogdan Vaštšuki väljakule toomine ei suutnud anda Levadiale uut hoogu ning kuigi võitu vajas Levadia ja viik Florale sobis, siis mängupilt seda fakti ei väljendanud. Flora võiduvärav ei sündinud Levadia riski, vaid jõuetuse pealt.

Vassiljev tegi kõige paremini seda, mida oskab - otsustas mängu saatuse.

3. Levadia oli sirgjoonelisem, aga ainult veidi

Pärast serblasest peatreeneri Aleksandar Rogici pühapäevast vallandamist ja asendamist senise abitreeneri Vladimir Vassiljeviga, oli loogiline esitada küsimus: kas seni rahulikumat laadi pallivaldamise kaudu võite püüdnud Levadia mängib Flora vastu sirgjoonelisemalt? Mängis, aga ainult natuke. Eelkõige torkas see silma esimesel poolajal üleminekutel kaitsest rünnakule, kus Levadia otsis kiireid käike.

Ent suures plaanis mingist muudatusest siiski rääkida ei saa, mis on ka täiesti loogiline, sest Levadia edurivi eesotsas Nikita Andrejeviga ei soosi ülearu kiiret jalgpalli. See on ikkagi pigem Flora leib, mida nägi esimesel poolajal eelkõige paremal äärel, kus Rauno Alliku ja Gert Kams jätsid Levadia kapteni Dmitri Kruglovi mitmel puhul pealtvaatajaks.

4. Jevgeni Ossipov mängib räpaselt

FCI Levadia keskkaitsja Jevgeni Ossipovi arvel on sel hooajal peetud 27 mänguga kolm punast kaarti. Ta eemaldati superkarikafinaalis Nõmme Kalju ja Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis samuti Kalju vastu kahe kollase kaudu, kuigi mõlemal puhul tulnuks talle teise vea eest näidata otse punast, sest need olid jõhkrad ja üdini ebasportlikud.

Samuti saadeti Ossipov platsilt eelmises Tallinna derbis. Sealgi kahe kollase kaadi kaudu, kusjuures punane oleks pidanud tõusma märgatavalt varem, sest ühest ebasportlikust episoodist pääses ta toona hoiatuseta. Kolm punast ise on juba märk räpasest mängustiilist, aga veelgi kõnekam on Ossipovi tehtud vigade iseloom.

Ta ei austa vastasmängijate tervist, vaid mängib pidevalt ohtlikult, nagu oli näha täna Flora 1:1 värava toonud episoodis, kui Ossipov lõi Flora kaitsjat Henrik Pürgi jalaga näkku. Pürgi pea ei olnud langetatud, mis olnuks vabandav asjaolu. Ossipov sai olukorrast kollase kaardi, mis oli minimaalne vajalik sanktsioon.

Loodetavasti saab hooaeg enne läbi, kui Ossipov mõnele vastasele tõsise vigastuse tekitab. Jõuline jalgpall on lubatud ja isegi tervitatav, aga ebasportlikku ja räpast tuleb karmilt karistada. Mängijate tervise nimel.

5. Mängu parim – Rauno Alliku

Esimesel poolajal hoidis paremal äärel täpselt ja hoogsalt tegutsenud Alliku oma tegevusega Levadiat pidevalt kikivarvul. Kui Erik Sorga pidi 62. minutil vigastuse tõttu mängu pooleli jätma, võttis Alliku sisse koha tipuründajana ja pani ka seal oma kogemused maksma.

Kuigi 2:1 värava resultatiivne sööt läheb palli otsajoone juurest peaga karistusala südamesse lükanud Martin Milleri arvele, peab Flora eeltöö eest suurimad tänusõnad ütlema just Allikule, kes sidus tolles episoodis ära kaks Levadia kaitsjat ja lasi palli targalt läbi, mis võimaldas Vassiljevil Flora juhtima (ja ilmselt Eesti meistriks) kõmmutada.