Luup peale | Sander Puri ja Nõmme Kalju lõid Hiiul korra majja – ei mingit Flora tiitlipidu! (2)

Sander Puri kaks väravat tõid Nõmme Kaljule duellis FC Floraga 2:1 võidu. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga 2019. aasta tšempion ei selgunud 20. oktoobril, sest FC Flora ei suutnud võõrsil tiitlikaitsjast Nõmme Kaljust jagu saada. Teoreetilised esikohašansid on seega säilinud nii FCI Levadial kui ka Nõmme Kaljul, kes kaotavad Florale vastavalt seitsme ja kaheksa punktiga.

Tegelikkuses Flora esikoht ohus ei ole. Seda möönis 2:1 võidu järel ka Kalju leer, sest kalender on rohevalgetele soodne. Aga seda magusam ja emotsionaalselt tähtsam oli Kalju jaoks tänase mängu resultaat, mis välistas olukorra, kus nende kibedaim rivaal Flora oleks Hiiu männimetsas tiitlipeo püsti pannud.

Kohtumine algas Flora mängulise ülekaaluga, aga kõik muutus 13. minutil, kui Henrik Pürg jäi viimase kaitsjana duelli Aleksandr Volkoviga ja tegi Kalju ründajale vea. Reeglid ei jätnud mingit ruumi kaksipidi arvamisele – punane kaart ja Flora vähemuses!

Arvulise ülekaalu maksma panek võttis Kaljul aega. Flora suruti pikemaks ajaks enda väljakupoolele kaitsesse alles esimese poolaja lõpusirgel. Väravaid aga ei nähtud ning teise poolaja alguses hakkasid Kalju esituses ilmnema kerged närvilisuse ilmingud. Tehniline praak sagenes, frustratsioon suurenes. Nõmmekaid ärritas üha enam väga professionaalselt aega viitnud Flora väravavaht Matvei Igonen.

Kärts ja mürts vallandus 68. minutil, kui äsja vahetusest sekkunud Erik Sorga udjas paarilt meetrilt peaga võrku Mihkel Ainsalu söödu ja viis Flora juhtima. Tiitlimõtted tuli riiulile tagasi asetada kõigest 86 sekundit hiljem, kui Sander Purile jäeti Flora trahvikasti esisel ruumi, mille kogenud poolkaitsja ära kasutas, saates ristnurka filigraanse kauglöögi.

Kõigest 50 sekundit hiljem nõudis Flora penaltit, kui Ivan Lobai blokeeris karistusalas käega Sorga pealelöögi. Kohtunik Joonas Jaanovits apellatsioone ei rahuldanud. Väravate järel jätkus kohtumine oluliselt lahtisemana. 80. minutil lõi Igor Subbotin palli mööda väravast välja rutanud Igonenist, aga Märten Kuusk klaaris.

86. minutil pääses aga trahvikastis heale positsioonile Puri, kelle madal löök võttis väikese rikošeti Vladislav Kreida jalast ning lipsas Igoneni esimesest postist võrku. Sorgal avanes üks poolvõimalus viigistamiseks, aga lõpuvile kuulutas Kalju võitu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Saksamaa õppetunnist oli Florale kasu, aga mitte piisavalt

Flora algkoosseisu kuulunud Gert Kams, Mihkel Ainsalu, Konstantin Vassiljev ja Frank Liivak olid kõik nädal aega varem põhikoosseisus, kui Eesti kaotas 14. minutil vähemusse jäänud Saksamaale 0:3. Seega oli neil võtta tipptasemel õppematerjal, kuidas eeldatav soosik – Flora seda täna ikkagi oli, küll napilt, aga oli – vaatamata varajasele punasele kaardile soovitud tulemuseni jõudis.

Kokkuvõttes alustades, siis Flora mängis vähemuses üldjoontes hästi ja ei olnud ihaldatud tulemusest üldse kaugel. Palliga mängus võeti mõistlikul hulgal riske, oldi söötudega julged ning prooviti Kalju meestest mööda mängida, et leida väljakul uusi avausi. Samas hoidudi liigsest tormakusest. Kaitses tulekahju kordagi ei tekkinud.

Miks siis Saksamaa suutis ja Flora mitte? Sest Saksamaa mängijate tehniline üleolek Eesti omadest oli oluliselt suurem võrreldes Flora ja Kalju mängijate tasemevahega, mis on väike. Tõsi, Flora on seoses eduka hooajaga bravuurikas ning julge, aga Kaljut täna verest välja ei löödud. Isegi mitte 1:0 juhtväravaga, sest nõmmekad vastasid momentaalselt!

Hiiu staadionil jälgis kohtumist 795 pealtvaatajat. Foto: Brit Maria Tael

2. Kalju on peapretendent hõbedale

Kolmele viimasele voorule minnakse kohtadel teine kuni neljas vastu olukorrast, kus Levadial on 74, Kaljul 73 ja Paidel 71 punkti. Peamiseks soosikuks hõbemedalile tuleb aga siinkohal pidada just Kaljut. Seda nii mängulistel kui ka kalendrilistel põhjustel.

Kalju saavutas täna Premium liigas seitsmenda järjestikuse võidu ning kuigi Roman Kožuhhovski juhendatava meeskonna viljeldav jalgpall ei pruugi alati olla silmale kõige ilusam on see tõestanud end hooaja edenedes üha tõhusamana. Septembris oli Kaljul vaja noppida ridamisi kohustuslikke võite ja kuigi komistamisele oldi lähedal, siis lõpuks saadi kõik võidud kätte. See pole juhus, vaid klass.

Ning hooaja lõpusirge eel soosib Kaljut ka graafik. Neil on pidamata mängud FC Kuressaare, FCI Levadia ja Tartu Tammekaga, kunas Levadia peab veel mängima Maardu, Kalju ja Paidega ning Paide vastasteks on Flora, Tammeka ja Levadia. Vaata, kust otsast tahad, Kalju graafik on kõige soodsam.

Lisaks on Levadia nendega terve hooaja vältel niivõrd suures hädas olnud, et Nõmme Kalju hüüdnimi pidi Maarjamäel väidetavalt olema Äärelinna Väiketont. Kuidas muidu seletada, et Kalju ikka ja jälle Levadiale košmaare tarnib.

Esmalt superkarikafinaal (3:2 Kaljule, Levadiale üks punane kaart), siis Premium liiga avalahing (2:1 Kaljule, Levadia luhtas penalti), siis karikasarja poolfinaal (3:2 Kaljule, kes viis mängu lisaajale 90+3. minuti väravaga, Levadia teenis neli (!) punast kaarti), siis üks 0:0 viik ja viimati Kalju 2:1 võit (Liliu oli läinud, Ugge ei mänginud, Levadia asus kiiresti juhtima, aga lubas avapoolaja üleajal endale kaks väravat lüüa ja saadigi jälle tappa).

FC Flora vajab meistritiitli kindlustamiseks kahte punkti. Kas need suudetakse võtta duellis Paide Linnameeskonnaga? Foto: Brit Maria Tael

3. Flora tiitlipidu võib veel korra edasi lükkuda?

"Samasugune mäng nagu täna," kostis FC Flora peatreener Jürgen Henn vastuseks, millist lahingut ootab ta järgmisel pühapäeval A. Le Coq Arenal, kus minnakse vastamisi Paide Linnameeskonnaga. Eeldusel, et Levadia saab 34. voorus enne seda jagu Maardust ning Kalju Kuressaarest, läheb Flora platsile sama teadmisega, mis täna – 1) võit kindlustab meistritiitli, 2) igasugune muu tulemus jätab otsad lahtiseks.

Kui reaalne see on, et Paide suudab Flora tiitlipidu veelgi edasi lükata? Flora võidušanssi 50%-st oluliselt suuremaks mõtet pidada pole. Viimati mängiti ju 1:1 viiki, hooaja esimesest poolest on Floral kirjas kaks võitu. Üks keeruline, teine ülekaalukas. Kindlasti on Paide võimeline Florat uuesti hammustama ja pinget üleval hoidma.

Olgu siinkohal ka tiitlimatemaatika üle korratud. Eeldusel, et Levadia võidab kõik eesootavad kolm mängu, vajab Flora nende edestamiseks kahte punkti (võrdsete punktide korral annavad omavahelised mängud eelise Florale). Kui Kalju võidab kõik kolm eesootavat mängu, vajab Flora nende edestamiseks samuti kahte punkti. Ühest ei piisaks, sest võrdsete punktide puhul annaksid omavahelised mängud eelise Kaljule.

4. Mängu parim – Sander Puri

Otsustava mängu otsustavatel hetkedel kaks kaunist ja tähtsat väravat löönud ning ka ülejäänud kohtumise vältel järjekindlalt Florale meelehärmi valmistanud Puri tegi tugeva avalduse, teenimaks kutse Eesti koondise novembrikuu mängudele (maavõistlus Ukrainaga, EM-valikmäng Hollandiga, mõlemad võõrsil).