Luup peale | Slavia lagunes täielikult ja Arsenali unistus Meistrite liigast elab (Arsenal kohtub Unai Emeryga!) (4)

Arsenali edurivimehed Alexandre Lacazette ja Nicolas Pepe. Foto: Scanpix / Martin Divisek / EPA

Eelmisel nädalal Euroopa liiga veerandfinaali avamängus Praha Slaviaga viiki mänginud Londoni Arsenal ei andnud võõrsil Tšehhi meistrile võimalusepoegagi. Arsenal sai 4:0 võidu ja sammus koondskooriga 5:1 nelja parema hulka.

Esimene šanss oli 14. minutil Arsenalil ja kohe oli pall Slavia väravas. Bukayo Saka lõi karistusala juurest peale, Slavia väravavaht Ondrej Kolar suunas palli posti, aga esimesena oli jaol Emile Smith Rowe, kes ei eksinud. Tundus, et väärtuslik võõrsil löödud värav oli käes, aga VAR arvas teisiti. Enam kui kaks minutit kestnud pausi järel tühistati värav napi suluseisu tõttu.

Arsenal surus edasi ja sai võõrsilvärava kätte 18. minutil, kui kombineeriti karistusalas ja Smith Rowe avas suurepärase sööduga Nicolas Pepe, kes mängis Kolari üle ja virutas palli värava katusesse. Seekord ei sekkunud VAR ega muud kõrgemad jõud – 0:1.

Pepe värav oli alles algus, sest Slavia kaitsja Jakub Hromada kukutas mõned minutid hiljem karistusalas Saka ja kogenud peakohtunik Cüneyt Cakir määras Arsenali kasuks penalti, mille realiseeris 21. minutil Alexandre Lacazette – 0:2. Kolm minutit hiljem läks Saka arjenrobbenlikult paremalt äärelt sisse ja lõi vasaku jalaga ette posti – 0:3. Slavia oli murtud.

Slavia tegi vaheajal koguni neli vahetust ja oli teisel poolajal paremini mängus sees, aga Arsenali puurilukk Bernd Leno ei saanud eriti palju tööd. Hoopis külalised skoorisid ja suurendasid oma eduseisu, kui Lacazette sai Pepe söödust 77. minutil karistusalas löögile – 0:4. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Slavia ei põlvitanud rassismi vastu

Selle paari avamängu järel tekitas palju kõneainet asjaolu, et Slavia mängijad ei põlvitanud enne avavilet rassismi vastu. Arsenali mängijad põlvitasid. Tšehhi klubi käitus samamoodi Prahas.

Eelmisel nädalal ei mänginud Slavia eest kaitsja Ondrej Kudela, kes sattus rassismiskandaali. Kahe mängu vahel on Euroopa jalgpalliliidu poolt otsus langetatud ja Kudelale, kes väidetavalt solvas kaheksandikfinaalis Glasgow Rangersiga soomlasest mustanahalist mängijat Glen Kamarat, on määratud kümnemänguline võistluskeeld. Loe sellest lähemalt siit.

2. Arsenali unistus Meistrite liigast elab

Arsenal asub koduses Premier League'is alles üheksandal tabelireal, kaotades üheksa vooru enne hooaja lõppu neljandale ehk viimasele Meistrite liiga kohale kümne punktiga. Koduliiga kaudu Meistrite liigasse pääsemise võimalused on teoreetilised. Koha Meistrite liigas tagab triumf Euroopa liigas. Tunamullu olid Kahurimehed sellele lähedal, aga kaotasid Chelseale.

Valem on lihtne: Arsenalil tuleb Meistrite liigasse pääsemiseks teha ainult kolm head või väga head esitust. Poolfinaalis tuleb alistada hispaanlaste Villarreal ja finaalis itaallaste Roma või liigarivaal Manchester United. Arsenal mängis viimati Meistrite liigas 2016-17 hooajal.

Muide, Arsenali poolfinaalmängud on väga-väga magusad, eriti Arsenali fännide jaoks, sest Villarreali peatreener on Unai Emery, kes juhendas aastatel 2018-2019 just Arsenali.

3. Alexandre Lacazette on hoogu sattunud

Viimasel ajal Pierre-Emerick Aubameyangi puudumisel Arsenali esiründajaks kerkinud ja kaptenipaela endale saanud Lacazette on viimase kahe mänguga löönud neli väravat. Tõsi, väravad Sheffield Unitedi ja Praha Slavia vastu ei ole mingi tohutu saavutus, aga Lacazette'i eelmine kahest kaks seeria pärineb ajast, kui prantslane mängis kodumaal Lyonis.

Kõikide sarjade peale on 29-aastane Lacazette löönud käimasoleval hooajal 38 mänguga 17 väravat. Tema rekord Londoni suurklubis on 19 väravat 2018-19 hooajal.

4. Kas kordub ainulaadne eurohooaeg?

Inglismaa klubid korraldasid kahe aasta tagusel eurohooajal jõudemonstratsiooni, kui Meistrite liiga finaalis mängisid Liverpool ja Tottenham Hotspur ning Euroopa liiga finaalis Londoni Chelsea ja Londoni Arsenal. Sama riigi klubid hõivasid kõik finaalikohad. See on ainulaadne saavutus.

Tänavusel hooajal võib samasugune asi uuesti juhtuda. Taas on sellele lähedal Inglismaa klubid. Meistrite liigas on konkurentsi jäänud Chelsea ja Manchester City, kes mängivad erinevates poolfinaalides. Sama lugu on Euroopa liigas, kus Arsenal kohtub poolfinaalis Villarrealiga ja Manchester United mängib Romaga.

See oleks kahtlemata vägev ja suur tunnustus Inglismaa Premier League'ile, aga küsimus on selles, kas neutraalsetele jalgpallisõpradele meeldib säärane stsenaarium.

Praha Slavia - Londoni Arsenal 0:4 (0:3), kahe mängu kokkuvõttes Arsenal edasi 1:5