Luup peale | Soome hoolitses selle eest, et Kopenhaageni õuduste õhtu on täielik (0)

Soome koondise kauaoodatud debüüt suurturniiridel jäi jalgpalliliselt tahaplaanile, kui Taani koondise mängujuht Christian Eriksen kukkus avapoolaja lõpus kokku ja vajas elustamist.

Erikseni olukord šokeeris kogu jalgpallimaailma, kuid positiivsete uudiste saabudes selle kohta, et Taani mängujuht on haiglas teadvusel ja suhtlusvõimeline, otsustati väidetavalt Erikseni enda soovil juba täna mäng lõpuni mängida.

Peaaegu kaks tundi kestnud seisaku järel jätkuski mäng avapoolaja lõpuminutitega, misjärel peeti viieminutiline paus ja alustati siis teise poolajaga. Taani ei suutnud aga enam endist taset näidata ning hoopis Soome koondis oli see, kes oma ainsa pealelöögiga võrgu sahisema pani.

Soomlaste debüüt lõppes seega mälestusväärse 1:0 võiduga, kuid see õhtu jääb paraku siiski eelkõige meelde Kopenhaageni õuduste õhtuna, mille resultaat võõrustajate jaoks täielikuks muutis. Isegi Joel Pohjanpalo võiduvärava tähistamine (fotol) oli vaoshoitud.

42 minutit jalgpalli

Intensiivsete ja kaootiliste avaminutite järel haaras Taani viie minuti järel initsiatiivi enda kätte. 7. minutil pääses Jonas Wind karistusala kaare pealt ohtlikult löögile ja mitmel puhul ähvardati väravat ka nurgalöökide järel. 15. minutil saatis Pierre-Emile Höjbjerg terava pealöögi lati alla, kuid Lukas Hradecky reaktsioonitõrje suunas palli juba neljandaks nurgalöögiks. 18. minutil otsis Christian Eriksen kauglöögiga tagumist posti, kuid jällegi vastas Hradecky, kellele see oli juba kolmandaks tõrjeks.

22. minutil jõudis järjekordne nurgalöök üle meestesumma Thomas Delaney jala peale, kuid tema pealelöök jäi ebatäpseks. Poolaja keskpaigaks sai siiski ka Soome paremini mängu sisse. 26. minutil tähendas see aga, et Martin Braithwaite'il avanes harv võimalus kiireks vasturünnakuks, mille lõpetuseks ta terava nurga alt palli väravast mööda virutas.

28. minutil tabas Andreas Christenseni lahtine käsi tahtmatult näkku Teemu Pukkit, kes jäi minutiks väljakule pikali taevast silmitsema. 30. minutil tabas sama saatus vasakäär Jere Uroneni, kes põrkas kokku oma väravavahiga. Ning 34. minutil sai Daniel O’Shaugnessy palliga näkku, vajades samuti turgutamist. Nii hõivasid juba siis kaheksaks minutiks väljaku meedikud.

Pikkade mänguseisakute järel hakkas Taani oma mängu uuesti peale suruma, kuni ...

Šokeerivad sekundid ja minutid

Kohtumise 43. minutil tabas kogu Kopenhaageni staadionit täielik šokk, kui Christian Eriksen vajus süütus olukorras murule siruli, liikudes vastu audisöödule, aga vajudes samas murule pikali, puutudes langedes veel palligi.

Mõlema meeskonna mängijad mõistsid paari sekundiga, et midagi väga tõsist on lahti, ning arstid tormasid väljakule, jõudes Taani mängujuhini 20 sekundiga. Meeskonnakaaslased kogunesid arsti ümber, pakkumaks telekaamerate eest varju, kuid sellest hoolimata paistis telepilti, kuidas Eriksenile sooritati elustamist. Mäng kaotas igasuguse tähtsuse, staadion mattus vaikusse ja ahastusse. Ligikaudu veerand tundi hiljem kanti Eriksen väljakult minema ja teised mängijad lahkusid koos temaga.

Sellise šoki järel paistis täna jätkamine täiesti ebarealistlikuna. Jalgpallisõbrad üle maailma ootasid ainult uudiseid Erikseni tervise kohta ning õnneks hakkaski tasapisi läbi tulema positiivseid avaldusi.

Veidi pärast üheksat õhtul langetati ometi otsus kell 21.30 mänguga jätkata, sest Eriksen ise olevat avaldanud meeskonnakaaslastele soovi, et nad temata lõpuni mängiksid.

Üks löök, üks värav

Publik oli jäänud tribüünidele, Mathias Jensen sekkus Erikseni asemele ning mäng jätkuski, olgugi et tunnetuslikult tundmatuseni muutunud atmosfääris. Avapoolaja lõpuminutid möödusid võitluslikult, kuid ilma väravaohtlike olukordadeta.

Teisel poolajal suruti soomlased jälle enda värava juurde. Jensen oli sekkunud teravalt, paistes silma heade standardolukordadega ja saates 53. minutil ka kauglöögi üle värava. 59. minutil nappis kasti tagant täpsust ka Delaneyl. Lähiüritused said soomlaste poolt blokeeritud, tsenderdused klaaritud.

60. minutil avas skoori vastu kõiki eeldusi hoopis Soome, kelle õhtu esimene korralik rünnak tõi esimese pealelöögi ja kohe ka värava. Teemu Pukki hoidis hästi palli üleval ja söötis vasakule äärele Jere Uronenile, kelle tsenderduse koksas viielt meetrilt peaga maapõrkest väravasse Joel Pohjanpalo.

Soome värav lõi taanlased sedavõrd liimist lahti, et kümmekond minutit ei suutnud nad midagi luua. Siis tegi Paulus Arajuuri Yussuf Poulsenile penaltivea ja kõik võinuks muutuda, aga taanlaste õudustel ei tulnud lõppu, sest Hradecky suutis Höjbjergi penalti vasakule hüpates lausa kinni püüda!

81. minutil jäi Jensenil vähe puudu, et Jannik Vessergaardi terav sööt värava eest tühja võrku lükata, kuid kaitsja klaaris palli tema nina alt nurgalöögiks. Taanlased lõpetasid mängu meeleheitliku survega, kuid midagi jäi alati puudu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mis kõik võinuks olla

Enne suurt õnnetust sujus Taani koondise jaoks kõik ideaali-lähedaselt. Väravani nad küll ei jõudnud, kuid mängu valitseti pea täielikult, rünnakul anti turmtuld all ning kaitses ei lubatud vastastele võimalusepoegagi. See kõik kinnitas turniirieelseid märke sellest, et Taani on võimeline sel EM-il tõsiselt üllatama.

Taani oli üks viiest meeskonnast, mis läbis valikturniiri ilma kaotusteta, ning viimasest 28 kohtumisest olid nad üldse kaotanud vaid kaks, kui mõlemal korral jäädi Rahvuste liiga raames alla Belgiale. Viimasest 11 mängust olid nad võitnud üheksa, viimase 12 mängu jooksul oldi tehtud üheksa nullimängu. Need võimsad tulemused ühes faktiga, et Taani mängib alagrupimänge oma kodupubliku ees, värvisid taeva nende pea kohal vägagi helgeks.

Raske hinnata, kui palju Erikseniga juhtunu meeskonda mänguliselt mõjutas, kuid pärast kahetunnist seisakut näis miski neid kammitsevat. Domineeriti küll justkui edasi, kuid mingi säde jäi alati puudu, et otsustavad kahevõitlused enda kasuks pöörata.

Nüüd peab Taani end kokku võtma märksa raskemates mängudes Belgia ja Venemaaga, sest kohustuslikud punktid jäid võtmata ja nüüd on seis juba vastu selga, et see turniir ei jääks nende jaoks meelde ainult õudustega.

2. Soome pragmaatiline valik

Soome koondise peatreener Markku Kanerva on kasutanud sel aastal 3-5-2 taktikat ning kuigi see ei olnud tänavu varem võite toonud, on igati arusaadav, miks ta EM-i eel selle kasuks on otsustanud. See on nimelt asetus, mille peamiseks tugevuseks on just mängu kontrollimine kaitsefaasis, säilitades samal ajal võimekuse vasturünnakutega nõelata.

Tänane tulemus ja tabeliseis on küll Soome jaoks hiilgavad, kuid tõele au andes oli tasemevahe Taaniga mäekõrgune ning ainult kaitsest lähtuva jalgpalliga saavadki nad midagi loota. Kui Eesti taolise koondise vastu ilmnes, kuivõrd keeruline on 3-5-2 taktikaga vastast surve alla panna, siis ise tugeva surve all mängides võib see toimida optimaalselt. Taani sooritas 22 pealelööki ja 9 nurgalööki, Soomel oli üksainus löök ja ei ainsatki nurgalööki.

Kolm punkti võib, aga ei pruugi veel alagrupist edasi viia, nelja punktiga peaks see aga peaaegu kindel olema. Soomet ootavad veel kaks korda 90 minutit kannatamist, aga näiteks Venemaalt ühe punkti korjamine ei ole midagi võimatut.

3. Mängu parim - Lukas Hradecky

Kolm olulist tõrjet esimese veerandtunni jooksul hoidsid Soomet vee peal. Pärast seda taanlased naljalt palli raamide vahele ei saanud, kuid Hradecky oli kindel ka õhus. Ning kirsiks tordil oli mõistagi penaltitõrje, mis ei olnud tegelikult isegi tõrje, vaid püüdmine.

Taani - Soome 0:1 (0:0)