Luup peale | Suur kaotus on fakt, tasemevahe kah, aga Eesti väärikus jäi alles (0)

Hollandi keskkaitsja Matthijs de Ligt aitab püsti Eesti väravavahi Sergei Lepmetsa. Foto: Liisi Troska

Eesti jalgpallikoondis jätkab EM-valiksarja null punktiga, sest A. Le Coq Arenale kogunenud 11 006 pealtvaataja ees tuli tunnistada juunis Rahvuste liiga finaali jõudnud ehk hetkeseisuga Euroopa paremuselt teise meeskonna Hollandi 0:4 paremust.

Holland asus kohtumist juhtima 17. minutil Ryan Babeli väravast ja sama mees lõi 48. minutil ka teise värava. Mõlemad tabamused sündisid tsenderdustest, millega Eesti kaitsjad puudulikult tegelesid. 76. minutil leidis Matthijs de Ligt kaarpalliga üles Ragnar Klavani selja taha liikunud Memphis Depay, kes tegi kerge stopi, konksutas Eesti kapteni ära ja lõi siis vasakuga täpselt alumisse nurka.

Neljas värav sündis 87. minutil, kui Hollandil oli kasutada karistuslöök paremalt äärelt. Depay tsenderdusega tegelesid Eesti keskkaitsjad sedavõrd ükskõikselt, et Georginio Wijnaldum ja Virgil van Dijk pääsesid kahekesi mõnelt meetrilt löögile. Värava sai kirja esmamainitu.

Hollandi koondis tähistab väravat. Foto: Oliver Tsupsman

REKLAAM

Kuigi skoor 0:4 on nukker ja pealelööke sooritas Eesti vastase väravaraamidesse ühe Hollandi kümne vastu, oleks ebaõiglane nimetada Eesti esitust täiesti ebaõnnestunuks. Palliga mängides, kui selleks võimalus tekkis (pallivaldamine 70:30 Hollandile), näidati üles sümpaatset ambitsiooni ja julgust. Publikule suudeti pakkuda nii mõnigi kaunis hetk, mis tõstis tagumikud tooliservadelt üles ja pani pealtvaatajad lootusrikkalt hõikuma.

Seda eriti esimesel poolajal, kui tehnilise osavuse, kaunite puudete, hea platsitunnetuse ja vastasele väärilise tempoga paistsid silma näiteks Erik Sorga, Henrik Ojamaa ja Mattias Käit. Babeli 2:0 värav, mis järgnes Ken Kallaste pallikaotusele vasakus ääres, võttis aga Eesti mängust tubli annuse lennukust vähemaks. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Eesti teenis publikult aplausi

Pärast õuduste õhtut juuni alguses Mainzis, kui Eesti kaotas 0:8 Saksamaale, pidi mäng Hollandiga olema koht, kus näidata, et too košmaar oli juhus, mitte reegel. Eesti peamine ülesanne oli väärika esitusega teenida välja publiku lugupidamine pingutuse eest. Jätta endast väljakule kõik, mis jätta on. Olgu tulemus see, mis ta on.

Ülesanne täideti, sest lõpuvile kõlades kajas A. Le Coq Arenal Eesti toetajate aplaus. Mitte kuigi pikk ega kaugeltki sama maruline, kui see, mille pälvis suvel FC Flora pärast mängu Frankfurti Eintrachtiga. Aga aplaus oli. Ning kohtumise ajal pidevalt, mitmekesiselt ja innukalt meeskonda toetanud fännisektor saatis sinises särgis mängijad riietusruumi "Eesti! Eesti! Eesti!" skandeerimisega.

Eesti koondise fännid. Foto: Gertrud Alatare

See ei tähenda, et tagasi oleks ilusate kaotuste aeg. Kaugeltki mitte. See eksisteerib Euroopa koondistejalgpallis veel ainult San Marino jaoks. Liechtenstein mängis eile viiki Kreekaga, Andorra napsas üleeile peaaegu punkti Türgilt. Eestil pole mitte mingit põhjust tänase tulemusega kuidagi rahul olla, sest 0:4 kaotus on fakt.

Räägime esitusest. Üldpildis säilitati väärikus ja leidus päris palju silmailu pakkunud episoode, kus Eesti mängijad tegutsesid Euroopa tippklubidesse kuuluvate hollandlaste vastu, nagu nad ei mängiksi Poola esi- või Premium liigas (just neist kahest kohast tulid mängule viis Eesti alg11 liiget!), vaid samuti mõnes tippsarjas.

Aga neli väravat sisse lasta on ikkagi liiga palju, et millegi üle siiralt rõõmu tunda. Samas pole kuskil leida seda nördimust, mis oli iga jalgpallisõbra hinges pärast kapituleerumist Mainzis. Eesti ei andnud täna kordagi alla ega loobunud võitlusest, aga vastane oli nii tugev, et kasutas eksimused neljal puhul armutult ära.

See tekitab mitte nördimust, vaid sportlikku viha. Sest saab paremini küll, kohe palju paremini. Tuleb õppida ja edasi liikuda. Mööndes sealjuures, et teekond on väga pikk.

2. Joonas Tamme sünge õhtu

Kui reedeses mängus Valgevene vastu tuli eraldi peatuda meeskonna kapteni Ragnar Klavani kaitseeksimustel, siis täna põles teise keskkaitsja Joonas Tamme pealt, kelle tegutsemine oli pehmelt öeldes puudulik nii Hollandi esimese kui ka teise värava puhul.

17. minutil ei proovinud Tamm mingil põhjusel lõigata vahelt vasakult äärelt tulnud Daley Blindi tsenderdust, millest Babel lõi 1:0. 48. minutil liikus Tamm tema katta olnud Babeli juurest ära vastase suunas, keda kattis Ragnar Klavan. Tulemuseks täiesti vaba Babel, kes koksas hõlpsalt 2:0.

Kui Tamme tegutsemist palliga tuleb suures plaanis kiita, siis 51. minutil andis ta söödu selgelt liiga suure surve all olnud Mattias Käidile ning tulemuseks oli ohtlik olukord, kus 3:0 oli lähedal. 70. minutil teenitud kollane kaart on Tamme jaoks selle valiksarja kolmas, mis jätab ta kõrvale 10. oktoobri kohtumisest Valgevenega.

Kes võtab tema koha? Ilmseim variant Madis Vihmann on Šotimaal hetkel pingile langenud. Kui Nikita Baranovi end Armeenia kõrgliigas käima saab, on tal šansid head. Floras hea hooaja teinud Märten Kuusele tuleb too proovikivi vast liiga vara.

Sergei Lepmetsa tõrje. Foto: Oliver Tsupsman

3. Veterane maha ei kanta, aga noortele antakse võimalusi

Karel Voolaid on öelnud, et ta ei taha teha noorenduskuuri vägisi. Samas on ta öelnud, et soovib kasvatada mängijaid, kes suudavad Eesti koondisele pikki aastaid abiks olla. Kuidas need kaks avaldust kokku panna? Järeldades, et meeskond peab noorenema orgaaniliselt.

Mattias Käit tegi lõppenud koondiseaknas kaks head partiid ning tõestas täna taas, et kuigi ta ei ole omadustelt Konstantin Vassiljeviga sarnane mängija, võib Eesti ründefaasis tema loovusele loota. Erik Sorga lõi reedel Valgevenele värava ja oli täna Hollandi vastu terav, aga mis veel tähtsam – palliga väga täpne ja pehme.

21-aastane Käit ja 20-aastane Sorga ei mänginud põhjusel, et nad on noored, vaid nad on Eesti parimad. Nad on ilmekad näited, et kui noored teenivad võimaluse välja, siis neid usaldatakse. Ning siis on juba vaja seda usaldust õigustada. Kas täna algkoosseisu pääsenud Mihkel Ainsalu seda oma valikmängudebüüdil suutis, selgub edasise sügise jooksul.

Ent see ei tähenda veteranide mahakandmist. Lõppenud koondiseaken tõestas, et selleks puudub vajadus, sest reedel Valgevene vastu hea partii teinud Sergei Zenjov ja Henrik Ojamaa olid tublid ka täna. Ojamaa puhul võib teist kohtumist järjest kasutada hinnangut "üks tema paremaid mänge koondises", mis on märk seni nappinud stabiilsusest.

Henrik Ojamaa tegi teise hea mängu järjest. Foto: Oliver Tsupsman

4. Näide Hollandi kvaliteedist

42. minutil ehitas Eesti vasakul äärel üles kena rünnaku. Sööduseerias osalesid nii Ken Kallaste, Ragnar Klavan, Karol Mets, Erik Sorga, Henrik Ojamaa kui ka Mihkel Ainsalu ning selle lõpetuseks proovis Mets karistusala serva juures kiirusega mööda mängida Georginio Wijnaldumist, et siis pall värava ette tsenderdada. Plaan nurjus, sest Wijnaldum suutis palli endale koukida.

Järgnes 70-sekundiline õppetund jalgpallimängust. Wijnaldum leidis sööduga küljejoone juurde vabanenud Joel Veltmani ning sealt algas 22-sööduline kombinatsioon, mis kestis umbes 70 sekundit ja mille jooksul ei puutunud palli vast kaks-kolm Hollandi mängijat (väravavaht Jasper Cillessen nende sekka ei kuulunud).

Kõik päädis Memphis Depay pealelöögiga 44. minutil, mille Sergei Lepmets tõrjus. Wijnaldumi palliröövi ja Depay pealelöögi vahel ei avanenud Eesti koondisel isegi mitte õhkõrna võimalust palli puutuda, rääkimata selle vastaselt äravõtmisest. Hollandi söötude ja liikumise kvaliteet oli lihtsalt nii kõrge, et Eestil polnud teha midagi muud kui palli jälitada ja proovida vastase käike sulgeda.

Hollandi kaks esimest väravat löönud Ryan Babel (vasakul) ja Matthijs de Ligt. Foto: Oliver Tsupsman

5. Sergei Boiko ikkagi on mõttetu mees

36. minutil oli Eestil võimalus vastase standardolukorra järel kontrarünnakusse minna, aga Holland tegi keskjoone ja Sinisärkide trahvikasti vahel targa taktikalise vea Erik Sorgale. Järgnes aga episood, mis tõestas, et 2013. aastal Eesti – Holland MM-valikmängus meilt võidu röövinud, ent nüüd samale mängule määratud Ukraina kohtunik Sergei Boiko ongi täpselt selline mõttetu mees, nagu tema kuue aasta tagused arad otsused viitasid.

Vile oli juba ammu kõlanud, kui Hollandi kapten Virgil van Dijk lõi palli minema moel, mis välistas Eesti võimaluse pall kiirelt lahti mängida (kuigi just see oli esimesel poolajal Eesti primaarseks sooviks). Kindel ja selge kollase kaardi koht, aga Boikol selleks mune polnud. Mõttetu mees.

6. Eesti parim – Mattias Käit

Tehnilise kvaliteedi mõttes Eesti parim mängija väljakul. 

Protokoll:

9. septembril kell 21.45 A. Le Coq Arenal (Jalgpalli 21, Tallinn)

Eesti - Holland 0:4 (0:1)
17., 48. Ryan Babel, 76. Memphis Depay, 87. Georginio Wijnaldum

Hoiatused: 53. Taijo Teniste, 70.  Joonas Tamm - 73. Joel Veltman
Mänguolud: +21, selge ilm; muruväljak ideaalses seisukorras
Pealtvaatajaid: 11 006
Peakohtunik: Sergei Boiko
Abikohtunikud: Vladimir Volodin ja Andrei Skrõpka
Neljas kohtunik: Jevgeni Aranovski (kõik Ukraina)

Eesti: Sergei Lepmets, Taijo Teniste, Joonas Tamm, Ragnar Klavan, Ken Kallaste, Mattias Käit, Karol Mets, Mihkel Ainsalu (88. Artjom Dmitirjev), Sergei Zenjov (60. Frank Liivak), Erik Sorga, Henrik Ojamaa (85. Rauno Sappinen).
Varus: Mihkel Aksalu, Matvei Igonen, Gert Kams, Artur Pikk, Madis Vihmann, Frank Liivak, Vlasi Sinjavski, Vladislav Kreida, Konstantin Vassiljev, Rauno Sappinen, Artjom Dmitrijev, Märten Kuusk. 

Holland: Jasper Cillessen, Joel Veltman, Matthijs de Ligt, Virgil van Dijk, Davy Pröpper, Donyell Malen (63. Steven Berghuis), Georginio Wijnaldum, Ryan Babel (84. Kevin Strootman), Memphis Depay, Daley Blind, Frenkie de Jong (71. Luuk de Jong). 
Varus: Jeroen Zoet, Kenneth Vermeer, Nathan Ake, Quincy Promes, Patrick van Aanholt, Steven Berghuis, Marten de Roon, Kevin Strootman, Tonny Vilhena, Luuk de Jong, Justin Kluivert, Denzel Dumfries.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
5
4
0
1
17:6
12
2.
5
4
0
1
7:4
12
3.
Holland
4
3
0
1
14:5
9
4.
5
1
0
4
3:10
3
5.
5
0
0
5
2:18
0

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: OLIVER TSUPSMAN
Fotograaf: GERTRUD ALATARE
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
KAS HORVAATIA LÕPETAB SOOME TURNIIRI?
LIVE: Horvaatia ja Šotimaa viik langetaks mõlemad välja, võitja saab edasi  (MODRICILT ILUVÄRAV!)
OTSUSTAVAD EM-HETKED
PREMIUM LIIGAS TOIMUB!
STUUDIOS DIE MANNSCHAFTIST
EM-STUUDIO | Eesti tuntuim Saksamaa fänn: Päikesekuningaks pürginud Löw varjutas ise enda edu, aga tõeline toetaja on omadega nii heas kui ka halvas
DRAMAATILINE ESMASPÄEV
VÄRSKE TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Floral ja Levadial lasub kohustus Euroopas võita ja siin ei ole teist varianti!
PREMIUM LIIGA NAASIS!
MIS VÄRVI ON ARMASTUS?
EM-STUUDIO | Sporti ja poliitikat ei sega kokku vikerkaar Neueri käel, vaid orbanistlikud riigivalitsejad
INTRIGEERIV EM
VÕIM, PÄÄSEMINE, OOTUS
JALGPALL KUULUB KÕIGILE
UEFA seisukoht: Manuel Neueri vikerkaare-värviline kaptenipael teenib üllast eesmärki
VUTIPEOL TOIMUB
SUSI SELETAB
EM-STUUDIO | Mäng pole mõeldud kommentaatorile, vaid vaatajale. Mis teeb jalgpalliülekande heaks või halvaks?
TÄNA 20 AASTAT TAGASI
Floral tugev vastane, Trans Rootsi
EESTI KLUBID EUROSARJAS
Floral tugev vastane, Trans Rootsi (0)
 
Levadial Meistrite liigas head vastased
EESTI KLUBID EUROSARJAS
Levadial Meistrite liigas head vastased (0)
 
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
11
1
2
37:20
34
2.
Tallinna FC Flora
12
10
2
0
32:8
32
3.
Paide Linnameeskond
14
9
3
2
24:10
30
4.
Nõmme Kalju FC
14
7
2
5
25:13
23
5.
Tallinna JK Legion
14
5
2
7
22:17
17
6.
JK Narva Trans
14
5
2
7
18:26
17
7.
Viljandi JK Tulevik
14
3
2
9
15:31
11
8.
FC Kuressaare
14
3
1
10
13:27
10
9.
Tartu JK Tammeka
11
2
3
6
13:20
9
10.
Pärnu JK Vaprus
13
2
2
10
10:37
8