Luup peale | Šveits raiskas võimalusi ja kinkis Walesile punkti (0)

EM-finaalturniiri B-grupi avamängus tegid Šveits ja Wales 1:1 viigi, mis pakkus kindlasti rohkem rõõmu Walesi meeskonnale. Šveitslasi vedas eelkõige alt võimetus häid olukordi väravaks realiseerida.

Šveits võttis kohe pärast avavilet ohjad enda kätte ja Wales panustas pigem kontrarünnakutele, ent just neil tekkis veerandtunni möödudes mängu esimene hea võimalus. Kieffer Moore suunas äärelt tulnud tsenderduse põiklati alla, kuid sinna küündis ka Šveitsi väravavaht Yann Sommer.

See äratas šveitslased, kes asusid aina rohkem palli vastase poolele suruma. 20. minutil suunas valveta unustatud keskkaitsja Fabian Schär nurgalöögi kannaga efektselt väravale, aga Walesi postide vahel seisnud Danny Ward tegi samaväärse jalatõrje. Mõni minut hiljem tulistas Granit Xhaka eemalt, kuid mööda.

Möödus veel mõni minuti ja hea šanss avanes terve avapoolaja jooksul innukalt väravat otsinud Haris Seferovicil, aga lõppenud klubihooajaga Portugali kõrgliigas Benfica eest 22 korral täpne olnud šveitslaste esiründaja saatis palli taas väravast mööda. Waleslaste üks avapoolaja harvadest vasturünnakutest sündis 30. minutil ja oli tulemuslik, sest Daniel Jamesi pika spurdi peatas Schär alles karistusala nurga lähistel kollase kaardi hinnaga. Gareth Bale riputas kaarpalli tagumise posti juurde, aga selleni ei küündinud keegi.

Poolaja lõpus sai veel kaks korda õnne proovida Seferovic, kuid esmalt lendas löök üle ja seejärel mööda. Üleminutitel sündinud teises olukorras sai Seferovic seejuures söödu Breel Embololt, keda Chris Mepham kõvasti särgist tiris, kuid peakohtuniku Clement Turpini vile vaikis. Mis oleks aga saanud siis, kui Embolo oleks end pikali visanud, mitte jalgel püsinud…?

Teisele poolajale tuli Šveits uue innuga ja ehkki Embolo lasi kohe luhta üks-üks võimaluse Wardiga, paikas ta eksimuse hetk hiljem. Teenitud nurgalöögist leidis pall Embolo pea ja maandus võrgus ning skoor oligi avatud.

Nüüd oli Walesi kord lõpuks elavneda ning tasapisi hakkas neilgi võimalusi tekkima, sest Šveits andis initsiatiivi käest. Ben Daviese üritus suunati üle värava, hetk hiljem keerutas Aaron Ramsey karistuslöögi üle kõigi peade ja napilt väravapostist mööda. Väljaku teises otsas hirmutas Wardi korraks jälle Embolo, ent lõi samuti napilt mööda.

Umbes veerand tundi jäi veel minna, kui Wales sai viimaks oma tahtmise. Nurgalöök mängiti lahti, šveitslased polnud selleks valmis ning kavala jooksuga kaitsjatest vabanenud Moore suunas palli peaga Sommerile püüdmatult väravanurka. Kohe oli Embolol šanss šveitslased uuesti ette viia, aga mõnelt meetrilt terava nurga alt tehtud pealöök ebaõnnestus täielikult.

Lõpuminutitel jahtisid mõlemad üsna isukalt võiduväravat, ent kui Walesi parimateks võimalusteks jäid Gareth Bale’i blokeeritud pealelöök ja David Brooksi madal sööt värava eest läbi, milleni Ramsey napilt ei ulatunud, siis Šveits jõudis korraks isegi juubeldada. Hetk varem Seferovici asemel väljakule tulnud Mario Gavranovic põrutas palli esimese puutega Wardi selja taha, kuid VAR tegi seda, milleks ta ette nähtud: fikseeris Šveitsi ründaja napi suluseisu.

Gavranovicil avanes veel paar šanssi, kuid iga kord tõusis jälle suluseisulipp. Nii lepiti 1:1 viigiga, mis sobis kindlasti rohkem Walesile, aga kindlasti ka päev varem kaotuse tabelisse saanud Türgile. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Algul ei saadud vedama, pärast pidama

Raske öelda, kui palju mõjutas mõlemat meeskonda teadmine, et türklaste eilne 0:3 kaotus annab mõlemale hea võimaluse vähemalt kolmandat kohta püüda, kui enda värav puhtana hoida. Igatahes valis just Wales väga kaitsva taktika, mis näis esialgu toimivat, kuid osutus seejärel aina enam ja enam Kalevipoja mõõgaks, mis kandjal endal jalad alt lõikab.

Probleemiks kujunesid kaitseliini individuaalsed eksimused ning eeskätt tuli Walesil tänada Šveitsi ründajate ebatäpsust, et avapoolajal väravad sündimata jäid. Mõnes mõttes oli teise poolaja algul neile löödud kiire värav isegi õnnistus, sest sundis Walesi automaatselt ka ise rohkem ründama. Kavalalt lahti mängitud nurgalöök tõi ühe värava ja standardolukordadest võinuks sündida veel teinegi.

Samas on avamängu põhjal üsna selge, et Wales ei saa samasuguse plaaniga jätkata või siis vähemalt peab seda märksa paremini ellu viima. Rünnakute eeldatavat põhitrumpi ehk Bale’i ja Jamesi kiirust suudeti ära kasutada üliharva, ainult standardolukordadele lootmine tundub edasipääsu silmas pidades aga libe tee.

2. Šveits saab ainult ennast süüdistada

Jah, ühelt poolt tegi Walesi väravas seisnud Ward – kelle viimane liigamäng meesteklassi klubitasandil toimus 2017. aastal! – suurepärast tööd. Ent teisalt sai Šveits avapoolajaga kirja 11 pealelööki ja ehkki tegu on nende isikliku rekordiga suurturniiridel, jõudis väravaraamidesse vaid üks, keskkaitsja Schäri osav kannakõks nurgalöögi järgses olukorras.

Enim raiskas võimalusi Seferovic, kes kuidagi sihikut paika ei saanud ja lõpuks ka välja vahetati. Tema asendaja Gavranovic oli terav, ent patustas pidevalt suluseisu jäämisega. Ning Embolo lõi küll värava, aga jättis ka mitu head võimalust kasutamata.

Suurima pettumuse valmistas peatreenerile Vladimir Petkovicile aga kahtlemata asjaolu, et juhtima asumise järel mäng nii kergelt Walesi kätte anti. See oli kohtumine, mille Šveits pidanuks igal juhul võitma ja punktiga leppimises tuleb neil süüdistada vaid iseennast.

3. Milleks selline reis?

Hea küll, EM on sedapuhku üle Euroopa laiali viidud. Kuid miks peab üks sihtpunkt olema just Bakuu?

Tegu on mõistagi retoorilise küsimusega, sest vastust teavad küllap kõik, kel oidu peas. “Raha maksab ja / mitte ******* ei muutu” laulis kord üks Eesti väärt punkbänd. EM Bakuus ja MM Kataris on loodetavasti viimased märgid maailma klubijalgpalli hiljutisest ajastust, kus tõesti luges vaid see, kes suurima summa välja käib. Aga praktikas on tegu ilmselgelt ebaõnnestunud paikadega.

Jah, pärastlõunased mängud ei olegi paratamatult sedavõrd mõjusad kui õhtupimeduses valgustatud staadionitel peetavad. Aga parim näide Bakuu kui mängupaiga jaburusest on Šveitsi graafik. Itaalias laagerdav meeskond lendas tänaseks kohtumiseks Bakuusse ja kui Wales saab ka järgmiseks alagrupimänguks Türgiga rahumeeli sinna jääda, siis šveitslased lendavad nüüd tagasi Itaaliasse, et mängida järgmises voorus Roomas võõrustajatega. Siis aga … lennatakse uuesti Bakuusse, et kohtuda seal alagrupiturniiri lõpetuseks

Muidugi olid ka näiteks 2014. aasta MM-il Brasiilias vahemaad pikad ja meeskonnad istusid lennukis kauemgi kui viis tundi, mis kulub Roomast Bakuusse jõudmiseks. Ent sellist edasi-tagasi pendeldamist ei ole ette tulnud isegi mööda suuri riike laiali pillutatud turniiridel.

Tagatipuks jättis Bakuu staadion kõledavõitu mulje, sest niigi kärbitud publik on jooksuradade tõttu mänguväljakust kaugel. Kui lisame asjaolu, et tegu on hetkeolukorras liinilendude osas fännide jaoks kõige raskemini ligipääsetava sihtkohaga, pole ime, et mänguelamus erinevalt eileõhtusest turniiri avakohtumisest igas mõttes lahjaks jäi.

Wales - Šveits 1:1 (0:0)