Luup peale | Taani dünamiidi plahvatused purustasid Venemaa ja panid Parkeni rõkkama (2)

Taani ärevusest vabastanud 3:1 värava sündis keskkaitsja Andreas Christenseni võimsast pommlöögist. Foto: Scanpix / Reuters / Stuart Franklin

Üheksa päeva tagasi valitses Parkeni staadionil ülim kurbus, kui vaadati pisarsilmi, kuidas arstid elustasid Christian Erikseni. Täna oli Parken aga tohutult õnnelik paik, sest Taani meeskond pani Venemaa uhke 4:1 võiduga selili ja marssis 1/8-finaali.

Taani meeskonna seis polnud avavile eel küll lootusetu, aga väga raske, sest kaks esimest mängu olid ju lõppenud kaotusega. Erikseni südamerikke järel jätkatud mängus saadi 0:1 kaotus Soomelt ning teises matšis võideti Belgia vastu küll võrratu avapoolaeg 1:0, aga lõpuks ikkagi kaotati 1:2. See tähendas, et Venemaa vastu vajati igal juhul võitu, eelistatult mitmeväravalist, ning lisaks ka teenet Belgialt. Draamat jagus kõvasti, aga sai Taani kõik soovitu kätte.

Lõpuvile järel moodustas meeskond sõõri, mille keskel värskendati telefonis skoorirakendust. Kui kinnitus Belgia 2:0 võidust käes ja alagrupi teine koht valideeritud, vallandus Parkenil rõõmupidu, mille mõõtmed meenutasid mingit hoopis vägevamat saavutust, kui EM-finaalturniiril 16 parema sekka jõudmine. Samas arvestades kõike, mida Taani meeskond sel EM-il pidanud üle ja läbi elama, oli juubeldamine enam kui mõistetav.

1980ndate Taani koondis kandis hüüdnime Taani Dünamiit, mida on paslik meenutada, sest kohtumise otsustavas faasis näidati 3:1 ja 4:1 väravatega lõppenud episoodides plahvatuslikkust, mis joovastas Parkenit, lõpetas Venemaa EM-finaalturniiri ja läkitas taanlased uhke sõiduga 1/8-finaali, kus neid ootab kohtumine Walesiga.

Kohtumine loksus kiiresti prognoositavasse sängi – Taani valdas palli ja Venemaa kaitses neid rahuldanud viigiseisu. Esimene terav moment tekkis aga Taani trahvikastis, sest 18. minutil alustas Aleksandr Golovin keskväljalt triblingut, mille käigus möödus ta esmalt Simon Kjaerist ja siis ka Pierre-Emil Höjbjergist ning lõi 12 meetrilt peale. Kasper Schmeichel tõrjus jalgadega.

Taani jõudis esimese momendini 29. minutil, kui Höjbjerg 25 meetrilt tuld andis. Tugev pommlöök lendas napilt mööda. 34. minutil sättis Artjom Dzjuba palli ette Golovinile, kes sai proovida 18 meetrilt, aga löök läks selgelt üle. Järgmine pealelöök maandus aga võrgus ning selle autoriks oli 20-aastane Taani meeskonna poolkaitsja Mikkel Damsgaard.

38. minutil võttis ta Venemaa kaitse- ja poolkaitseliini vahel palli omaks ja saatis selle siis kauni kaarega Matvei Safonovi selja taha. Käimasoleva EM-finaalturniiri ilusate kauglöökide kollektsioon sai Damsgaardi tabamusega väärilise täienduse. 41. minutil oli Taani lähedal eduseisu suurendamisele, kui Jannik Vestergaard talle pea peale toimetatud nurgalöögi ohtlikult Safonovi värava eest läbi.

Venemaa teadis, et kaotusega pole neil sisulist varianti 1/8-finaali pääseda isegi siis, kui Belgia teises mängus Soomel puuri täis lööb, seega võeti ründavam hoiak, aga Taani kaitseluku muukimine kulges vaevaliselt. Palli ei saadud vastase väljakupoolele pidama ning 59. minutil tehti hoopis vastasele kingitus, kui Magomed Ozdojevi tagasisööt ei läinud Safonovile, vaid Yussuf Poulsenile, kes lükkas tühja võrku 2:0.

Taani koondise ründaja Yussuf Poulsen tähistab Venemaa jämeda eksimuse kaasabil sündinud 2:0 väravat. Foto: Scanpix / Reuters / Friedemann Vogel

Venemaa sai lootuskiire 68. minutil, kui Prantsusmaa kohtunik Clement Turpin määras nende kasuks penalti. Jannik Vestergaardile fikseeriti viga kahevõitluses Aleksandr Soboleviga ning Artjom Dzjuba realiseeris penalti kindlalt. See tabamus nihutas Venemaa ühe värava kaugusele edasipääsust, sest oli ilmne, et viigist piisab.

Aga kuna Soome – Belgia mängus oli seis endiselt 0:0, siis vajas väravaid ka Taani, keda ootas tolle hetke seisuga kolmanda koha omanike võrdlus, kus vaja võimalikult head väravate vahet. Aga siis laekus Parkeni staadionile teade, et Belgia oli Soome vastu juhtima asunud, mis tõstis Taani alagrupi virtuaalses tabelis teisele kohale. Oht, et Venemaa nad sealt neljandaks tõukab, oli aga endiselt ainult ühe värava kaugusel.

79. minutil nihutati see aga kaugemale. Safonov jõudis tolle minuti jooksul teha kolm supertõrjet, aga neljandaks enam varianti polnud, sest Andreas Christensen rammis talle ette sattunud palli 22 meetrilt ülivõimsa pommlöögiga võrku. 82. minutil lõi Taani ka neljanda värava, kui kontrarünnaku lõpetas täpse löögiga Joakim Maehle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Amsterdamis näeb väga magusat 1/8-finaali

Taani kindlustas 4:1 võiduga B-alagrupis teise koha, mis tähendab turniiritabeli alusel 1/8-finaali A-alagrupi teise meeskonnaga, kelleks on teatavasti Wales. See kohtumine mängitakse 26. juunil Amsterdamis ja juba praegu võib kindel olla, et tegu on maiuspalaga. Kumbki selle duelli osaline ei kuulu tipmiste soosikute sekka, aga haistab võimalust saavutada midagi suurt.

Wales tuleb tollele mängule vastu küll kaotuse pealt, aga pigem ikkagi olukorras, kus tuul on purjedes. Kõmride mäng toimib ja mälestus eelmise EM-i poolfinaalist on hiilgav motivaator. Foon on hea. Aga Taani oma on oluliselt parem. Võib vaid ette kujutada emotsionaalset väge, mida pakuvad meeskonnale Erikseni toibumine ja dramaatiline edasipääs tänu vägevale esitusele…

NB! Taani koondis on EM-finaalturniiride ajaloos esimene, kes suutis alagrupist edasi pääseda pärast seda, kui kaks esimest kohtumist kaotas.

Taani jalgpallikoondis ja tema fännid juubeldamas. Foto: Scanpix / AFP / Stuart Franklin

2. Kuidas Parken kahe minutiga nirvaanast ohutsooni tõugati

Käimas oli kohtumise 66. minut, kui Parken hakkas juubeldama, sest publikuni jõudis teada, et Romelu Lukaku on Belgia Peterburis Soome vastu 1:0 juhtima viinud. See värav tõstis Taani B-alagrupi tabelis teiseks ja langetas Soome kolmandaks. Aga vaevalt jõudis Kopenhagenisse jõuda teade, et videokohtunik on Belgia värava suluseisu tõttu tühistanud, kui Venemaa teenis penalti.

Lukaku värava tühistamine tõstis Soome tagasi teiseks ja langetas Taani kolmandaks ning kohe, kui Artjom Dzjuba penalti sihile saatis, muutus Taani seis veelgi kehvemaks, sest nende väravate vahe polnud enam 3:3, vaid 3:4 ehk kehvem C-alagrupis kolme punktiga kolmanda koha saanud Ukraina 4:5-st.

Kui mängud lõppenuks 0:0 ja 2:1, olnuks Taani edasipääsušansid väikesed, sest järele jäänud kolmest alagrupist kahes pidanuks kolmanda koha omanik saama kirja neist kehvema saldo. Parkeni jalgpalliteadlik publik sai sellest kõigest väga hästi aru ning asus meeskonda maruliselt toetama, et isegi kui Belgia neile teenet ei tee, oleks enda väravate vahe võimalikult toekas. Lõpuks läks nii, et lunastus Peterburist – Lukas Hradecky omavärav – saabus enne, kui Christianseni võimas pommlöök.

Kogu see emotsioonide virr-varr ameerika mägedel oli oivaline. Just säärase draama pärast ongi alagrupiturniirid nii võluvad. Iga pealt- ja televaataja muutub jooksvalt matemaatikuks, kes rutakalt arvutab ja samas muretseb, et ega ometi kuskil puusse pole pannud. Kaasneb ärevus paneb adrenaliini voolama ja just selliste tunnete pärast ongi jalgpall võrratu!

3. Venemaa lootus osutus asjatuks

Venemaa koondise kaitsja Igor Divejev. Foto: Scanpix / Reuters / Stuart FranklinVenemaal loodeti EM-finaalturniiri eel, et neil on rivaalide ees eelis tänu asjaolule, et 26 mängijast 22 kuuluvad koduliigaklubide ridadesse. Erinevalt Euroopa tippliigadest tehti Venemaa meistrivõistlustel aga talvel ligi kahekuuline paus ehk meeste kurnatus ei tohtinuks olla kuigi suur. Lisaks lõppesid Venemaa kõrgliigas mängud juba mai keskel, mis võimaldas meeskonnal pidada Austrias maha üheksapäevane treeninglaager. Enamikel rivaalidel seda luksust polnud.

Selles asjaolude komplektis nähti Venemaa meeskonnal eelist. Mängudes seda aga ära kasutada ei suudetud, sest esmalt saadi Belgia käest selge 0:3 kolakas. Soome vastu tehti üpris ilmeti partii, ent 1:0 võit tuli. Taani plahvatuslikkusega jäädi aga selgelt hätta. Venemaa turniiri võttis sümboolselt kokku tänase kohtumise teine värav – kui vastasele labaseid kingitusi teha, polegi 1/8-finaali asja.

4. Mängu parim – Pierre-Emil Höjbjerg

Dünamo Taani keskväljal, mis hoidis dünamiidi kuivana ja tagas, et see saaks vajadusel kärgatada. Pärast Erikseni rivist langemist on Taanil vaja keskväljale uut liidrit. Mängus Soomega penaltiga eksinud Höjbjergi näitas täna suurepäraseid tahtelisi omadusi, andes isikliku tegutsemisega kaaslastele eeskuju.

Venemaa - Taani 1:4 (0:1)
69. pen. Artjom Dzjuba - 38. Mikkel Damsgaard, 59. Yussuf Poulsen, 80. Andreas Christensen, 82. Joakim Maehle

Hoiatused: 28. Fjodor Kudrjašov, 75. Igor Divejev - 57. Thomas Delaney
Peakohtunik: Clement Turpin (Prantsusmaa)

Venemaa: Safonov, Divejev, Džikija, Kudrjašov (68. Karavajev), Fernandes, Ozdojev (61. Žemaletdinov), Zobnin, Kuzjajev (67. Muhhin), Mirantšuk (61. Soboljev), Golovin, Dzjuba.
Varus: Barinov, Tšerõšev, Djupin, Jevgenjev, Ionov, Karavajev, Muhhin, Semjenov, Šunin, Soboljev, Zabolotnõi, Žemaletdinov.

Taani: Schmeichel, Christensen, Kjaer, Vestergaard, Wass (60. Stryger Larsen), Hojbjerg, Delaney (86. Jensen), Maehle, Braithwaite (85. Cornelius), Poulsen (60. Dolberg), Damsgaard (72. Norgaard).
Varus: Andersen, Cornelius, Dolberg, Jensen, Jorgensen, Lossl, Norgaard, Rönnow, Skov Olsen, R. Skov, Stryger Larsen, Wind.