Luup peale | Tammeka ja Legion tõestasid (taas), et Premium liigas ei saa mitte milleski kindel olla (galerii) (0)

Tartu Tammeka alistas 1:0 Tallinna Legioni. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Jalgpallil on üks väga hea omadus. Igas kohtumises algab kõik nullist ja eelmises mängus tehtud head ja vead ei maksa mitte midagi. Tartu Tammeka 1:0 võit Tallinna Legioni üle meenutas seda omadust taaskord, sest meeskondade esitused 3. voorus tõotasid hoopis teistsugust kohtumist kui see, mis Kadriorus lahti rullus.

Kohtumise esimesed 20 minutit kuulusid Tammekale. Esimene võimalus avanes Sten Reinkortil 2. minutil, värav sündis kümme minutit hiljem penaltist, mille teenis Patrick-Genro Veelma ja realiseeris Tauno Tekko. 17. minutil oli lähedal Tammeka 2:0 edu, kui Reinkort tegi head survet Artjom Artjuninile, kes eksiski ja kinkis võimaluse Tristan Koskorile. Pealelöök läks Legioni õnneks napilt mööda.

Veidi pärast seda hakkasid ka võõrustajad jalgpalli mängima. 24. minutil leidis Maksim Lipin tsenderdusega tagumises postis vabanenud Stefan Tšendei, kes ei suutnud aga oma pealööki raamidesse suunata. Kolm minutit hiljem oli aktsioonis Lipin ise, aga lõi terava nurga alt üle. Tasavägisem võitlus väljakul tõi kaasa arvukalt jõulisi situatsioone ning esimese poolaja viimase veerandtunni jooksul jagati välja neli kollast kaarti.

Teisel poolajal kulges loogilises võtmes – üritavamaks pooleks oli kaotusseisus Legion ning Tammeka vältis riske ja surus tempot alla. Kvaliteeti, millega saadi nädala taga jagu Nõmme Kaljust, aga Legion täna üles ei leidnudki, sest Tammeka distsipliin oli eeskujulik, jõud piisav ja hoiak nutikas.

Kuigi Legion domineeris tervet teist poolaega, ei suutnud nad selle jooksul tekitada ühtegi väga head väravavõimalust. Hoopis Koskori 74. minuti pealelöök tabas latti ehk selles valguses oli Tammeka 2:0 lähemal kui Legioni viigitabamus. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Iga mäng algab nullist

Pärast seda, kui Tartu Tammeka oli 2. voorus röövinud 0:0 viigiga punkte tiitlikaitsjalt FC Floralt, mõjus 3. voorus Tallinna Kalevilt saadud 0:2 kaotus külma dušina. Tammeka rabedus oli ootamatu ja üllatav. Tallinna Legion seevastu oli viimati õhanud senise hooaja suurima üllatuse, kui alistas võõrsil 2:1 mulluse pronksimeeskonna Nõmme Kalju.

Kuigi eelmise vooru esitused ei maksa praeguses hetkes teatavasti midagi, oli ikkagi ootamatu, et mõlema meeskonna tänased partiid olid eelmisega võrreldes suures vastuolus. Kalevi vastu siin ja seal hooletustega patustanud Tammeka keskendatus oli täna hiilgav. Kui midagi ei õnnestunud või läks untsu, ei lastud end heidutada, vaid jätkati innukalt võitlust. Mängijate meeltes valitses ühine ja kirgas arusaamine, et kõige kindlam viis võidu hankimiseks on rügada, rügada ja rügada.

Vastupidiselt Tammekale Legion oma mängumootorit täistuuridel tööle ei saanudki. Ladusus ja enesekindlus, mis tõid neile nädala eest võidu Kalju üle, olid kadunud ning seda taset, et Tammeka kangutades ja jõuga maha murda, kodumeeskonnal varrukast võtta polnud.

Ootamatuste tõenäolisus ja järsud pöörded nii mängude sees kui ka lõikes on olnud taaskäivitunud Premium liiga kaubamärgiks. Jalgpallisõprade jaoks on säärane olukord kahtlemata väga meeldiv.

2. Šatovi nähtamatu partii

Nädala eest Kalju kaitsjate vahel ikka ja jälle ruumi leidnud ning pahandust külvanud Legioni tipuründaja Marek Šatovi mõju jäi väga kasinaks, sest Tammeka keskkaitsjad Kevin Anderson ja Daniel Maanas kontrollisid teda kindlalt. Tartu kaitsjad hoidsid ennast Šatovile lähedale ja ei lubanud tal palliga jooksma pääseda.

Edasine hooaeg näitab, kas esimest hooaega Premium liigas mängiv 26-aastane Šatovis on selle taseme mängumeest või mitte? Esiliigas mullu võrgud puruks tagunud ründaja peab harjuma olukorraga, et võimalusi avaneb 90 minuti jooksul oluliselt vähem ning nende realiseerimine on vastase kõrgema sportliku taseme tõttu keerulisem. Ning ka sellega, et võimaluste nimel võitlemine nõuab rohkem jõudu ja oskusi.

Esmakokkupuude kõrgliigaga alles sellises vanuses on jalgpallis haruldane. Šatovi edasist võitlust on kaasusena kahtlemata huvitav jälgida.

3. Mängu parim – Patrick Genro Veelma

Pärast Tammekale 1:0 juhtvärava toonud penalti teenimist jätkas Veelma Legionile meelehärmi valmistamist. "Tee talle! Tee talle!" jagas peatreener Kaido Koppel talle pidevalt korraldusi. Ning Veelma tegi, saates vastaseid ikka ja jälle kohvile. Veelma takistamisel raiusid Legioni mängijad hulgikaupa vigu teha. 18-aastast ründajat hakkisid eelkõige German Ussov ja Aleksandr Volodin, aga tõhusa panuse andsid ka teised Legioni jalgpallurid.

Teise poolaja keskel teenis Veelma arvukalt karistuslööke, millest küll ei sündinud ohtlikke momente, ent mis aitasid Tammekal Legioni poolt kõrgeks kruvitud mängutempot maha suruda ja niimoodi kohtumist enda jaoks soodsamasse soonde suunata. Kuna Veelma sai 38. minutil ebaõiglase kollase kaardi, proovisid Legioni mängijad teda ikka ja jälle provotseerida teist hoiatust teenima, aga noore mängumehe närv pidas vastu. Kiitust väärib seegi aspekt.