Luup peale | Tammeka näpistas võõrsil ka kolmandat Tallinna suurt, seekord langes ohvriks mannetu Kalju (galerii!) (0)

Nõmme Kalju ja Tartu Tammeka pidasid Premium liiga 15. vooru alustuseks põnevuskohtumise, mis lepiti Hiiu mändide all 1:1 viiki.

Kalju sai mängu alguses oluliselt paremini stardist minema, kui Tammeka nende aktiivse pressiga hätta jäi. Juba üheksandal minutil sai Kalju oma tahtmise, kui vasakult äärelt viskas Aleksandr Kulinitš audi kasti, Deniss Tjapkin lükkas selle peaga edasi ja tartlased palli puhastada ei suutnud. Kõige kärmemalt suutis reageerida Vladislav Homutov, kelle jaoks oli see juba hooaja kaheksandaks väravaks.

Mida aeg edasi, seda paremini Tammeka mängu sisse sai, aga Kalju eduseis püsis. Kuni saabus 79. minut ja Mihhail Slaštšjovi hea püstsöödu realiseeris väravaks Tammeka ründaja Tristan Koskor. Mängu lõpus tekkis häid olukordi veel nii Koskorile kui ka Kalju meestele, ent 1:1 jäi lõpuni püsima. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Staadionil oli kuningas isiklikult

Hiiu staadionil viibinud inimestest polnud täna kõige kuulsam Kalju peatreener Marko Kristal, kel Eesti koondise eest kirjas 143 mängu. Ega ka mängu vaatama tulnud aasta sportlik meelelahutaja Kalev Kruus või mullu karjääri lõpetanud Gert Kams, vaid ikkagi kuningas ise - Jari Litmanen! 1995. aastal Ballon d'Ori valimisel kolmanda koha teeninud soomlane, kes mänginud nii Amsterdami Ajaxis, Barcelonas kui ka Liverpoolis.

Litmanen elab koos oma abikaasa Ly Jürgensoni ja lastega Eestis ning 2007. aastal sündinud Kalju noormängija Bruno Olavi Litmanen oli täna staadionil üks pallipoistest. Vähemalt sai ta päris põneva lõpuga mängu.

Jari Litmanen. Foto: Gertrud Alatare

2. Kas Kalju avavärav uinutas neid?

Kalju mängis täna oma taseme välja vaid kümnekonna minuti jagu, kui löödi üks värav ära ja siis jäädi justkui lõpuvilet ootama. Tammeka sai mängu sisse aeglaselt, aga visalt. Võibolla uinutas lisaks avaväravale Kaljut ka Tammeka pigem tagasihoidlik esimene poolaeg, sest tõeliselt ohtlikuks said tartlased alles teisel kolmveerandtunnil.

Kalju ärkas alles päris viimasteks minutiteks, aga siis oli platsil juba sõda ja mäng käis kiirelt ühe värava alt teise alla. Arvestades Tristan Koskori suurepärast võimalust oli Tammeka võit täna palju lähemal kui Kalju oma.

Tammeka lahkus sel hooajal Tallinnast neljandat korda punkti(de)ga - võideti TJK Legionit, viigistatud nii FC Flora, FCI Levadia kui Nõmme Kaljuga.

3. Hooaja debütant Tamm vs Premium liiga debütant Tammik

Nõmme Kalju sai tänavu esimest korda platsile saata Alex Matthias Tamme, kes meeskonnaga koos treeninud alates maikuust, aga ei saanud UEFA-lt eriluba, et varem mängima hakata. Esimest korda sai ta platsil käia teisipäeval, kui kostitas karikamängus kolmanda liiga satsi Rummu Dünamot kübaratrikiga. Täna aga pääses ta tagasi suurde mängu.

Kuivõrd Tamm pole aasta otsa ametlikest mängudest osa saanud, siis pole ta veel kaugeltki tippvormis. Seda oli näha - Tammeka kaitsjad võitsid tema vastu enamiku duelle ja ta jäi aeg-ajalt olukordadesse hiljaks, sattus suluseisudesse või valedesse positsioonidesse. Samas paistis silma, et Tamm on aastaga mehistunud, muutunud füüsiliselt tugevamaks ja pole enam talendikas noorründaja, vaid juba mängija, kellega peavad Premium liiga kaitsjad tõsiselt arvestama.

Tammeka ei saanud täna mängukeelu tõttu kasutada vasakkaitsjat Kevin Aloet ja keskkaitsjat Daaniel Maanast. Lisaks sai karikamängus vigastada Kevin Anderson, keda ootab ees väike vigastuspaus. Nii saadeti tänavu teist korda platsile keskkaitsja Ats Toomsalu ja vasakkaitses tegi Premium liiga debüüdi Tanel Tammik - mees, kelle parim positsioon samuti keskkaitse.

Kaido Koppel kasutas Tammikut tema vasaku jala tõttu Aloe positsioonil. Kui Kalju värava puhul saab teatud osa süüd ka temale lükata (kindlasti mitte kõike, pigem oli see ikka kollektiivne eksimuste jada), siis 90 minutit tervikuna hinnetes ei langenud ta ansamblist mitte kuidagi välja.

Äsja 18. sünnipäeva tähistanud Tammik võitis kogenud vastaste vastu õhuvõitluseid, ei lubanud end palli pealt ära tõugata ja jagas ründajatele häid pikki sööte, mille peale nad joosta said.

4. Tammekale jäeti penalti andmata

Kui Koskor lõi viigivärava 79. minutil, siis tegelikult oleks neile pidanud suurepärane viigivõimalus tekkima kümmekond minutit varem. Võimalus iseenesest tekkiski - Veelma keeras end korraga ära nii Andri Markovitši kui Alex Matthias Tamme pealt ja läks löögile. Pall aga väravani ei jõudnud, sest Vladislav Veremejev takistas seda vasaku käega. Kindel penalti, aga Miko Puparti juhitud kohtunike brigaad seda ei näinud.

Ats Toomsalu. Foto: Gertrud Alatare

5. Mängu parim - Ats Toomsalu

Tammeka kaitseliinis oli lisaks Tammikule veel üks verinoor mängumees ehk paari nädala pärast täisealiseks saav Ats Toomsalu, kes mängis aga juba nagu vana ja kogenud kaitsja. Toomsalu käitumisest peegeldas rahu ja kindlust. Ta võitis Kalju ründajate vastu õhuduelle ja oli kindel ka jalaga mängus. Tema jaoks polnud tänane päris debüüt, vaid "juba" kolmas kohtumine.

31. juulil kell 19.30 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka 1:1 (1:0)
9. Vladislav Homutov - 79. Tristan Koskor

Väravasöödud: 9. x - 79. Mihhail Slaštšjov
Hoiatused: 90+1. Vladislav Homutov - 90+1. Mihkel Järviste, 90+2. Karli Kütt (väravavahtide treener)
Mänguolud: +21, vahelduv pilvisus, kunstmuru rahuldavas seisukorras