Luup peale | Tammeka tõmbas Viljandi vihasest möllust pikema kõrre (galerii!) (1)

Tartu Tammeka haaras napi ja pingelise 1:0 võiduga Viljandi Tuleviku üle enda kätte viienda positsiooni ja kindlustas ühtlasi lõplikult tabeli poolitamise ajaks koha esikuuikus. Tulevik kaotas aga lõpuks närvid ja lõpetas mängu üheksa mehega.

Tulevik alustas kodus paremini ning jõudis 7. minutil korraks ka juubeldada, kui Martin Alliku karistuslöök võrgus maandus, aga värav tühistati Kaimar Saag suluseisu tõttu - tipuründaja ei puutunud küll ilmselt ise palli, aga osales sellegipoolest aktiivselt mängus. Ka edaspidi avanesid paremad võimalused Tulevikule ning eriti hea surve saadi peale poolaja lõpus, aga Carl Kaiser Kiidjärv tegi mõned head tõrjed ning Reio Laabus päästis Tanel Langi löögi väravajoonelt.

Teise poolaja alguses valdas palli jätkuvalt Tulevik, aga paremad võimalused avanesid Tammekale. 47. minutil mängis Mihkel Järviste kiirrünnakul Sten Reinkorti Karl-Romet Nõmmega silmitsi, aga Tammeka ääreründaja saatis palli täpselt vastu väravavahti. 59. minutil saatis Reinkortilt hea pall värava eest läbi, aga Artur Uljanov ei suutnud tagapostist palli võrku panna.

Ajapikku haaras Tammeka ka mänguliselt ohjad enda kätte ja 74. minutil saidki nad oma tahtmise. Vahetusest hästi sekkunud Patrick Genro Veelma murdis vasakult läbi ja saatis ideaalse palli tahaposti, kust Tristan Koskoril jäi üle see vaid sisse koksata. Peagi teenis Tulevik ka kaks punast kaarti, kui Allik eemaldati jõhkra vea eest Veelmale, Tanel Lang aga järgnenud kukepoksi eest.

Ometi püsis pinge lõpuni välja, sest Tammeka ei suutnud kuidagi mängu ära otsustada. Andre Paju raiskas suurepärase võimaluse, Koskor sahistas võrku suluseisust, Igor Dudarev põrutas karistuslöögi latti. Siiski jäi tartlaste eduseis püsima. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Korralik kisma

Kohtumise 80 esimest minutit möödusid küll võitlusliku, aga puhta mänguga ning peakohtunik Juri Frischer ei olnud kordagi kaarte taskust välja võtnud. Siis aga lõid pinna all pulbitsenud pinged järsku välja, ühe olukorraga määrati Tulevikule kaks punast ja Tammekale kaks kollast kaarti ning lõpu eel lisandus viljandlastele veel kaks kollast. On tähelepanuväärne, et kõik kaardiolukorrad said alguse Veelma vastu tehtud vigadest.

Mis 81. minutil siis õigupoolest toimus? Tulevik kaotas Tammeka kasti lähistel palli ning Allik lendas jalad ees sisse Veelmale. Frischer koukis kõhklemata taskust välja punase kaardi ning Tammeka mängumehed kogunesid Alliku ümber täiendavalt õigust nõudma. Allikule pakkus omakorda tuge Lang, kes nähtavasti tabas rüsinas Dudarevi näopiirkonda. Olukord eskaleerus kiiresti puntratantsuks, mille lahutamiseks suundus Frischerile appi ka äärekohtunik Sten Klaasen.

Kas kaartide jaotus oli õiglane? Pigem jah, kui Lang tõesti Dudarevi näkku tabas, sest Tammeka meeste poolt keegi midagi punase kaardi väärilist ei teinud. Arusaamatuks jääb videopildi põhjal vaid see, mille eest Reinkortile selles olukorras kollane määrati.

Olukord videos alates 1:43:40:

2. Tulevik kõigub esikuuiku lävepakul

27 vooru järel lüüakse Premium liiga esimesed kuus ja tagumised neli lahku ning Tammeka võit kindlustas neile koha tabeli esimeses pooles. Tuleviku seis näib üldiselt samuti üsna kindel, sest nad vajavad koha kindlustamiseks veel kahte punkti või seda, et jälitajad Narva Trans ja TJK Legion mõlemad vähemalt korra punkte kaotaksid.

Tänane lõpplahendus muudab nende olukorra aga mõnevõrra keerulisemaks, sest järelejäänud mänge arvestades on nende kõige ohtlikumaks jälitajaks Legion, aga just Legioniga mängitakse omavahel järgmises voorus, kust mitmed Tuleviku võtmemängijad nüüd mängukeeluga eemale peavad jääma.

3. Teised poolajad on Tammeka poolajad

Nagu palju kordi varem sel hooajal, tegi Tammeka sotid selgeks just teise poolajaga. Kui näiteks eelmises voorus pöörati FC Kuressaare vastu kaotusseis võiduks, siis hooaja avavoorus tehti mäletatavasti sama ka Tulevikuga.

Kui kõik mängud lõppeksid poolaja järel, oleks Tulevik 35 punktiga viiendal tabelireal, aga Tammeka 20 punktiga alles eelviimane. Sama fenomendi väljendab ka Tammeka väravatevahe, mis avapoolaegadel on -10, aga teistel poolaegadel +1.

Patrick Genro Veelma. Foto: Liisi Troska

4. Mängu parim - Patrick Genro Veelma

Tammeka vasakäär tuli, nägi, võitis. Ta lisas tartlaste rünnakutele seda teravust, millest senimaani tugevalt puudust tunti, lõi ise peale ja tekitas võimalusi kaaslastele, serveerides Koskorile kandikul ette ka võiduvärava. Tuleviku mängijad suutsid teda takistada vaid vigade hinnaga, teenides tema vastu ühe punase kaardi ja kaks kollast.

24. oktoobril kell 13.00 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik - Tartu JK Tammeka  0:1 (0:0)
74. Tristan Koskor

Väravasöödud: 74. Patrick Genro Veelma
Hoiatused: 88. Alex Roosalu, 90+4. Pavel Marin - 82. Andre Paju, 82. Sten Reinkort
Eemaldamised: 81. Martin Allik, 82. Tanel Lang
Mänguolud: +5, vahelduva pilvisusega tuulevaikne ilm; muruväljak heas seisukorras.