Luup peale | Tarmukas Levadia tabas Viljandis kolm kärbest ühe hoobiga (0)

Bogdan Vaštšuk (vasakult teine) lõi mõlemad väravad, kui FCI Levadia alistas Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis 2:0 Viljandi Tuleviku. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

FCI Levadia alistas Evald Tipneri karikavõistluste teises poolfinaalis võõrsil tänu Bogdan Vaštšuki 79.ja 90. minuti väravatele 2:0 Viljandi Tuleviku. 22. mail mängitavas karikafinaalis Floraga kohtuv Levadia kindlustas tänase võiduga ühtlasi koha eurosarjas.

Võiduga tabas Levadia korraga kolm kärbest. Esmalt jõuti karikafinaali, teiseks jõuti eurosarja ja kolmandaks kinnitas tarmukas, enesekindel ja distsiplineeritud esitus, et pühapäevane 2:1 võit Premium liiga senise liidri Paide Linnameeskonna üle polnud petlik, vaid Levadia liigub tõesti heas ja tulemuslikus rütmis.

Kohtumise esimene poolaeg oli sündmustevaene. Esimene teravus tekkis 20. minutil, kui Daniil Petrunin kaotas keskväljal alumise mehena palli Bogdan Vaštšukile, kes vedas palli karistusalasse, vahetas seinasöödu Zakaria Beglarišviliga ja leidis end siis silmitsi Marten Ritsoniga. Nurk polnud kuigi terav ja Vaštšuk karistusala kontekstis väga vaba, aga tugeva pealelöögi Tuleviku väravavaht ikkagi tõrjus.

25. minutil lülitus rünnakule Volodõmõr Bajenko, kelle madal tsenderdus paremalt äärelt tekitas teravuse, mille Gerdo Juhkam klaaris üle otsajoone. Järgnenud nurgalöök oli Tuleviku jaoks väga probleemne. Esmalt pääses proovima Bajenko, kelle löögi kaitsjad blokeerisid. Siis Beglarišvili, kes lähedalt väravale pihta ei saanud.

Väga ohtlik moment tekkis ka 44. minutil, kui Petrunini valve maha raputanud Vaštšuk murdis vasakult trahvikasti ja pani värava ette terava palli, mille Mintongo siiski Frank Liivaku nina eest minema lükkas. Tulevik teenis avapoolajal mõned standardolukorrad ja üks Martin Alliku karistuslöök leidis Atanda kenasti üles, aga tehnika vedas keskkaitsjat alt ja olukord rauges.

Teisele poolajale tuli Levadia veidi sirgjoonelisema plaaniga, aga esimene väga hea väravavõimalus avanes Tulevikul. 54. minutil teeniti nurgalöök, mille järel kukkus pall Juhkamile jala peale. Keskkaitsja lähilöögile said levadialased viimasel hetkel jala vahele. 59. minutil pääses karistusalast proovima Ernest Agyiri, aga Ritson tõrjus.

See jäi ghanalase viimaseks aktsiooniks, sest paar minutit hiljem võeti ta koos Beglarišviliga puhkama. Juba varem oli Hannes Anieri asendanud Robert Kirss. Levadia oli seega kõik oma normaalajavahetused 63. minutiks ära kasutanud. Kohe vahetas ka Tulevik, kui Kristjan Kase asemel tuli edurivisse kahenädalaselt vigastuspausilt naasnud Kaimar Saag.

Levadia vahetusmehed olid kohe ka sündmuste keskmes, kui 66. minutil pääses Žurahhovski karistusala joonelt lööma. Külalismeeskonna õnnetuseks jäi löögile ette Kirss. Minut hiljem murdis vasakult trahvikasti Vaštšuk, terava nurga alt sooritatud löök läks küljevõrku. Levadia proovis seejärel paar korda kaugemalt, aga Ritson oli valvel.

79. minutil külalised aga skoori avasid. Vormistajaks Vaštšuk, aga arhitektiks Liivak, kes alustas paremalt äärelt triblingut, mille käigus möödus neljast Tuleviku mängijast ja mängis trahvikasti jõudnuna palli tühja tsooni, kuhu Vaštšuk sööstis ja palli esimese puutega madalalt võrku saatis. Ritsonil varianti polnud.

Kaotusseisu jäämise järel võttis Tulevik ründavama hoiaku, aga peale paari standardolukorra midagi ohtlikku tekitada ei suudetud. Kaitses võetud riskid (Atanda viidi rünnakule) maksid Tulevikule kätte 90. minutil, kui Levadia võitis keskväljal palli, viis selle Kirsi kaudu kiiresti rünnakule ja Žurahhovski söödust lõi Vaštšuk nad 2:0 juhtima.

Tulevik proovis veel ja 90+3. minutil tabas Atanda löök latti, aga väravaid rohkem ei löödud ja Levadia jõudis karikafinaali, kus neid ootab ees valitsev Eesti meister ja karikakaitsja FC Flora. Ühtlasi tagas Levadia endale koha eurosarjas. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Levadia eurosarjakett jätkub

Levadia mängib Eesti kõrgliigas oma 23. hooaega ning kõigi eelmise 22 hooaja sisse on kuulunud ka etteaste eurosarjas (debüüthooajal said nad eurosarja, sest juriidiliselt ühineti sinna koha taganud Tallinna Sadamaga). Tänane võit Viljandis tähendab, et see kett ei katke ka tänavu, vaid Levadia mängib eurosarjas 23. suve järjest.

Tallinna derbi teine osapool FC Flora, kellega Levadia karikafinaalis kohtub, samasuguse uhke seeriaga uhkeldada ei saa, sest 2013. aastal jäädi kõrgliigas neljandaks ning karikasarja tulemused olid nende jaoks ebasoodsad. Selle kõige tulemusel jäi seeria pidama 20 peale ning 2014. aastal vaatas Flora euromänge kõrvalt.

Eurosarja kvalifitseerumine pole kummagi Tallinna derbi osalise jaoks aga saavutus, vaid kohustus, mis kumas läbi ka tänasest kohtumisest. Levadia leeris valitsenud ärevus ja pinge olid Premium liiga kohtumisega võrreldes suuremad.

Tuleb rõhutada, et karikamänguga paratamatult kaasneva ärevuse ja pinge kontrollimisega sai Levadia eeskujulikult hakkama, sest kuigi soovitud ja loodetud eduseisu tuli oodata 79. minutini, oli külalismeeskonna keskendumine kogu aeg tasemel. Ei mingeid tarbetuid kaarte, lolle vigu või muid ebavajalikke ekstsesse.

Levadial on selja taga väga hea nädal, mille jooksul alistati Premium liiga senine liider Paide Linnameeskond ja tõusti ise tabelis esimesele reale ning jõuti tänase 2:0 võiduga Viljandis karikafinaali, kus klubi mängis viimati 2018. aastal.

2. Tulevik tervitas Levadiat uue asetusega

Premium liiga 2021. aasta hooaja üheks märksõnaks on olnud uuenduslikud asetused. Otsa tegi lahti Paide Linnameeskond, kes hülgas esmalt neid truult teeninud 4-1-4-1 ja asendas selle 4-2-3-1-ga, mis mõne mängu järel omakorda kõrvale lükati ja 5-3-2-ga asendati. FC Flora kasutas eilses poolfinaalis Narva Transi vastu kolmemehelist keskkaitseliini, mida nad aastaid tarvitanud ei olnud.

Nüüd oli Tuleviku kord. Esimest korda sel hooajal saatis peatreener Jaanus Reitel meeskonna platsile viiemehelise kaitseliiniga. Kindlasti aitas teda selle otsuse suunas tõugata Gerdo Juhkami vigastuspausilt naasmine, sest keskkaitsjate valik oli nüüd ju laiem. Arvestades, et nädala eest oli Levadia arvulisele vähemusele vaatamata suutnud Tulevikule neli väravat lüüa, oli Reiteli soov kaitsesse betooni lisada igati arusaadav.

Tähtsat rolli omasid Tuleviku asetuses ka keskväljakolmiku äärmised mehed Herol Riiberg ja Mintongo, kelle ülesandeks oli katta Levadia äärekaitsjaid Ilja Antonovit ja Milijan Ilicit, kui need rünnakut üles ehitades keskele liikusid, nagu Levadia taktikaline lahendus ette näeb. Riiberg ja Mintongo tegid oma tööd hoolikalt ja eriti esimesel poolajal ka tõhusalt, sest näiteks kolm päeva tagasi Paide Linnameeskonna vastu mängujuhtimises aktiivselt osalenud Antonovil selleks täna võimalust ei tekkinud.

Tulevik kasutas asetust kuni 85. minutini, kui pärast kaotusseisu jäämist asendati Martin Allik ründavama Tomiga ja mindi üle neljasele kaitseliinile. Kuigi kohtumine lõppes kaotusega, tuleb Tuleviku avantüür lugeda pigem kordaläinuks, sest selle abil suudeti mäng stabiliseerida, Levadia hoogu kammitseda ning hoida kuni 90. minutini mängu olukorras, kus edasipääseja polnud selge.

Vaevalt see teadmine ja/või tulemus Tulevikus rahulolu tekitab, sest nende lootus karikafinaalist ja võimalikust muinasjutulisest teekonnast eurosarja sai 0:2-ga lõpu. Aga esitus oli vaieldamatult korralik ning annab järgmiste matšide eel julgust. Nagu ka põhitegijate Juhkami ja Ritsoni naasmine koosseisu. Samuti on vigastusest vaba Kaimar Saag. Reitelil on seega edasistes mängudes oluliselt rohkem valikuid.

3. Flora pole karikafinaalis kunagi Levadiat võitnud

Kui tänase mängu võitnuks Tulevik, valitsenuks 22. mai karikafinaalis ka eurosarjakohtade jaotust puudutav pinge, sest Tuleviku võidu korral pääsenuks tugevuselt kolmandasse eurosarja nemad, Flora võidu korral aga Levadia. Nüüd see nüanss karikafinaalil puudub ja mäng käib ainult au ja kuulsuse peale.

Aga arvestades, et tegu on kahe meistritiitlile pretendeeriva meeskonnaga, siis kindlasti ka psühholoogilise eelise peale, sest kes iganes järgmisest nädalast parema emotsiooniga välja tuleb (kolm päeva enne karikafinaali kohtuvad Flora ja Levadia ka Premium liiga raames), saab edasisele hooajale pihta anda mõnusama emotsiooni pealt.

Muuseas, Flora pole karikafinaalis kunagi Levadiat võitnud. Tõsi, valim on väike, sest Tallinna derbi 22-aastase ajaloo jooksul on juhtunud vaid kaks korda, et kanged rivaalid karikafinaalis vastamisi lähevad. 2010. aastal võitis Levadia 3:0 ja 2018. aastal 1:0. Floral on võimalik see trend murda ning tõusta karikavõitude arvestuses Levadiaga ühele pulgale (praegu on Levadia üheksa- ja Flora kaheksakordne karikavõitja).

Bogdan Vaštšuk. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Bogdan Vaštšuk

20. minutil avanes tal väga hea võimalus meeskonnalt kiiresti pinged maha võtta ja nad kohtumist juhtima viia, aga soodsalt positsioonilt sooritatud pealelöök läks liiga värava keskele ja Marten Ritson tõrjus. Senise hooaja jooksul head töödistsipliini näidanud Vaštšuk ei heitunud, vaid jätkas proovimist.

Ning kui talle kohtumise viimasel veerandtunnil pärast kaaslaste head eeltööd kaks võimalust avanesid, lõi ta need mõlemad kindlalt väravaks. See näitab kvaliteeti ja mängijat valdavat enesekindlust.

12. mail kell 18:00 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik - Tallinna FCI Levadia  0:2 (0:0)