Luup peale | Trans kiskus Kalju puudujäägid armutult lahti, tasuks vahva viik! (0)

Eric McWoods on äsja löönud Markas Beneta söödust 1:1 viigivärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 28. voorus tegid Nõmme Kalju ja Narva Trans Hiiu staadionile kogunenud 384 pealtvaataja ees 2:2 viigi, mille üle oli väljakul nähtu põhjal põhjust suuremat kahetsust tunda Ida-Virumaa meeskonnal.

Kalju asus juhtima 34. minutil, kui Igor Subbotin realiseeris käega mängu eest määratud penalti. Tolle hetkeni end väljakul väga mugavalt tundnud Trans ei lasknud end väravast heidutada, vaid jätkas südikalt. Tasu saabus kiiresti.

44. minutil tegi Joseph Saliste kaunile läbisöödule hoogsa spurdi vasakkaitsja Markas Beneta, kelle terava tsenderduse äsas värava ees võrku Eric McWoods. Läbinisti meisterlik ja kaunis värav! Kohe pärast vaheajalt naasmist asus Trans juhtima, kui Kalju klaaris nurgalöögi karistusala lähedale, kust Beneta selle esmalt rinnaga omaks võttis ja siis vasaku jalaga võrku kõmmutas.

Vahetusest sekkunud Max Mata 64. minuti värav seadis jalule viigi, kuid kohtumise lõpusirgel omas lubavamaid rünnakuid Trans. Kalju kaotab nüüd kolmandal kohal paiknevale Paide Linnameeskonnale juba seitsme punktiga, kuid omab kahte mängu varuks. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Nagu Kalašnikovs oleks tagasi

Mis iseloomustas Narva Transi meeskonda Premium liiga esimese ringi ajal, kui neid juhendas lätlane Dmitris Kalašnikovs, kes aprillis vallandati (ja alustas hiljuti tööd FC Kuressaare peatreenerina)? Meeskond mängis stabiilselt, oluliste individuaalsete või võistkondlike ärakukkumisteta. Distsipliin püsis paigas ka siis, kui meeskond jäi kaotusseisu.

Võiduka karikafinaali järel Valeri Bondarenkolt ameti üle võtnud Andrei Sjomini käe all kadusid kõik kirjeldatud kiiduväärsed omadused Transi mängust justkui võluväel ja asendusid erinevate etteasted totaalselt ja kohati suisa koomiliselt tuksi keeranutega.

Pärast Sjomini lahkumist ja seda, kui peatreeneri kohusetäitjaks on klubis noortetreenerina töötav Transi veteran Oleg Kurotškin, on distsipliin Transi mängus tagasi. Seda nägi juba 0:1 kaotusmängus FC Florale, aga eriti hästi sellele järgnenud võitudes FC Kuressaare ja Tallinna Kalevi üle. Ning ka tänases duellis Kaljuga. Meeskonnalt oleks justkui piiraja maha võetud, mängiti vabaduse, rõõmu ja innuga.

2. Hea uudis Paidele, halb Tammekale

Kalju peab teatavasti Paide Linnameeskonnaga pronksiduelli, mille võitja tagab järgmiseks hooajaks koha Euroopa liiga eelringis. Narva Trans võitleb aga Tartu Tammekaga viiendale kohale. Selle kempluse võitjale pole ette nähtud ei medalit ega raha, vaid ainult au, aga pole põhjust kumbagi isutuses kahtlustada.

Nii tänane 2:2 viik tulemusena kui ka platsil käinud meeskondade esitused tähendavad vastavalt häid uudiseid Paidele ja kehvemaid Tammekale, sest Kalju näitas (taas), et on haavatav. Kunas Transi kurss eritab nüüd selgelt maguspositiivset hõngu.

3. Max Mata ülitähtis esimene puude

Kalju firmamärgiks oli juba eelmisel hooajal ja on ka tänavu olnud mängude päästmine olukordades, kus esitus kehvapoolne ja mängupildi põhjal justkui tulemust ei vääritaks. Näiteks saadi kevadel Tallinna Kalevist jagu tänu Mikk Reintami ülevajaväravale ning augustis mängiti FC Floraga välja 1:1 viik, kuigi pealelöökide statistika meenutas Eesti – Holland kohtumise oma.

Täna seisnes mängu päästmine väga õnnestunud vahetuses, sest Transi 2:1 värava ja 63. minutil aset leidnud Max Mata mängusekkumise vahel oli Kalju esitus läbinisti unustamisväärne. Uus-Meremaa ründaja seadis aga oma esimese puutega jalule 2:2 viigi.

4. McWoodsi kiirus kui Kalju esimese poolaja kirstunael

Transi ründaja McWoods valmistas Kalju keskkaitsjatele Mikk Reintamile ja Vladimir Avilovile probleeme avavilest saadik. Kuna kumbki neist ei ole just kõige väledam kriit karbis, aga teismelisena sadat meetrit tublisti alla 11 sekundi jooksnud McWoodsi kiirus on tema suurim trump, polnud Kalju mured ülearu suur üllatus.

Trans oli sellest teadlik ja otsis ründajat pikkade pallidega (kaitseliini taha). McWoods ähvardas paar korda plehku pääseda, kuniks 18. minutil lõikaski ta Avilovi eest niimoodi läbi, et sekund hiljem lahutas mehi juba kahekohaline arv meetreid ning McWoods tekitas karistusalas lubava teravuse. Sel episoodil oli edasisele mängule konkreetne mõju.

Pärast seda ei soovinud Kalju kaitseliin ülearu kõrgele tõusta, mis mõjus negatiivselt pressingu ja positsioonirünnaku sidususele mis omakorda lubas end Transil väljakul üpris mugavalt tunda. Tehniliselt pigem osava meeskonnana ei valmistanud positsioonirünnaku ülevalhoidmine neile muret

5. Kalju lubamatu passiivsus

"Mis kuradi kaitsemäng see on, ah?" käratati Roosade Pantrite sektorist esimest poolaja lõpus, kui Kalju päralt oli veel 1:0 eduseis. Fännide kogenud silm ei petnud ja pahameel oli täiesti põhjendatud, sest nii Kalju karistusala sees kui ka vahetus perimeetris oli kodumeeskonna tegutsemine lubamatult passiivne.

Kui muudest asjaoludest tulenevalt on vastasel seal palli liigutada, siis peab kaitsemäng olema tihe ja tungiv. Vastasele ei tohi anda ruumi, vaid tuleb anda keha. Aga täpselt ja osavalt, et ei rikutaks määrusi ega kinnitaks vastasele trahvilööke. Kalju suutis väga harva vastaselt palli kätte saada, küll aga tehti rohkesti vigu või anti Transi meestele ruumi. Nivoo oli paigast ära. Transi 2:1 juhtvärava järel saadi see oluliselt paremini paika, aga miks nii hilja?

6. Mängu parim – Viktor Plotnikov

Sest ta on Premium liigas kõige rohkem Wayne Rooney'le sarnanev jalgpallur.

14. septembril kell 16.00 Hiiu staadionil

Nõmme Kalju - Narva Trans  2:2 (1:1)
34. pen. Igor Subbotin, 64. Max Mata - 44. Eric McWoods, 52. Markas Beneta

Väravasöödud: 34. Andri Markovitš, 64. Vladimir Avilov - 44. Markas Beneta, 52. x
Hoiatused: 19. Sander Puri, 69. Andri Markovitš, 86. Aleksandr Volkov - 25. Roman Nesterovski, 80. Aleksandr Zakarljuka
Mänguolud: +15, vahelduva pilvisusega tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras