Luup peale | Üksteist on rohkem kui kolm: City meeskondlik ühtsus keeras PSG supertrio kraanid kinni (0)

Kylian Mbappe lõi küll värava, aga City suutis mängu kokkuvõttes siiski PSG kolmiku varju jätta. Foto: Scanpix / Reuters / Carl Recine

Jalgpallikröösuste duell Meistrite liigas jäi kokkuvõttes viiki – kui septembris oli PSG võitnud kodus Manchester Cityt, siis nüüd tulid inglased oma koduväljakul kaotusseisust välja ja võtsid 2:1 võidu.

Viis minutit oli mängitud, kui Presnel Kimpembe sai väravajoonel pea vahele Rodri löögile, mille Raheem Sterling oleks muidu kindlasti võrku lükanud. Jätkuolukorras tõrjus Keylor Navas efektse hüppega Riyad Mahrezi terava lähilöögi.

PSG keerutas esimese veerandtunni jooksul üsna palju vastase väljakupoolel palli, ent karistusala lähedale naljalt ei jõudnud. 18. minutil ähvardas jälle City – PSG karistusalas mängiti efektsete lühikeste söötudega jälle löögile Mahrez, kes keerutas ülemise ristnurga suunas, ent seekord sättis pallile pea ette Achraf Hakimi.

27. minutil jäi hetkeks unelema Kyle Walker ning PSG vasakkaitsja Nuno Mendes proovis parema jalaga ise õnne. Tulemuseks küll külaliste esimene raamidesse läinud löök, Ederson püüdis selle aga kindlalt. Kohe blokeeris Marquinhos teise värava all Sterlingu ja Oleksandr Zintšenko kiire kombinatsiooni järel ukrainlase lähilöögi.

Veel üks superšanss avanes Cityle 32. minutil, aga Ilkay Gündogan tulistas posti. Hetk hiljem lükkas Navas üle otsajoone Mahrezi järjekordse, sedapuhku madala vintpalli. City vurritas ja kontrollis asjade käiku, ent 43. minutil tuletas jooksu pääsenud Kylian Mbappe jälle meelde, kui ohtlik on PSG eesliin. Löök lendas siiski mitme meetri jagu väravast üle.

Teist poolaega alustas City täpselt sealt, kus esimene lõpetati. Aga nagu ikka, kui ise ei löö… Viis minutit oli pausist möödas, kui PSG tõusis vasturünnakule, värava eest leiti vabaks jäetud Kylian Mbappe ja võrk sahises – 0:1!

Pep Guardiola reageeris kohe, saates Zintšenko asemel väljakule puhta ründaja ehk Gabriel Jesusi. Kuid PSG oli hamba verele saanud ning 58. minutil üritas vasturünnakut karistusala joonelt lõpetada Messi – seekord hiilgasid blokeeringuga City kaitsjad. 61. minutil pidi taas Navas reaktsioonikiirust näitama, et pareerida löök. Aga minut hiljem ei päästnud enam ka Navas, sest Walker sööstis paremalt äärelt karistusalasse, tsenderdas värava alla ja pall jõudis Jesusi kanna kaudu Sterlingule, kes lükkas selle varbaga mõnelt meetrilt võrku – 1:1!

Viigivärav andis mänguohjad jälle City kätte ning ehkki Mauricio Pochettino vastas omalt poolt samuti ründavate vahetustega, ei suutnud pariislased initsiatiivi haarata. City pressing pani külalised surve alla ja Navas sai palli puutuda kordades rohkem kui Ederson. PSG meenutas oma ohtlikkust heade vasturünnakutega, kuid lõputeravust neis nappis. Kaitsjate vahelt läbi purjetanud Neymar lõpetas soolo möödalöögiga, vahetusmees Angel di Maria keerutas lubavalt positsioonilt palli taevasse.

Kannatlikult tegutsenud City lahendas oma võimalusi paremini. 76. minutil spurtis jälle PSG kaitseliini taha Bernardo Silva, jättis palli pehmelt Jesusile ning viiele meetrile valveta unustatud brasiillane viis City õhtu jooksul esmakordselt juhtima – 2:1. PSG sellest hoobist viimase veerandtunniga enam ei tõusnudki ning pidi leppima kaotuse ja alagrupi teise kohaga. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Võõrustajad näitasid sisu

Avapoolaeg kuulus statistiliselt igatepidi Cityle – pealelööke tehti 11 külaliste kolme vastu, neist lendas raamide vahele ametlikult küll vaid kaks, ent koguni kuuel juhul pidid PSG kaitsjad hiilgama rohkem või vähem suurepäraste blokeeringutega, et palli väravast eemal hoida. Tagatipuks kolistas Gündogan korra ka väravaraame, mida arvestades pidid külalised Pariisist õnnelikud olema, et viigiseisul hingetõmbepausile pääsesid.

Ehkki esimese kolmveerandtunniga tegi Manchester City vastase karistusalas 23 pallipuudet ja PSG omakorda City omas vaid kolm (!), avas just Pariisi meeskond teise poolaja alguses skoori. Mõnigi meeskond löönuks selle peale verest välja, kuid Pep Guardiola positiivne vahetus äratas meeskonnas uuesti usu.

Guardiola käe all mängib City juba mitmendat hooaega ilma puhta ründajata. Eriti avapoolajal jäi PSG samas hätta just sellega, et tavapäraselt kaitsetegevuselt tuli ümber orienteeruda. Ka Jesusi lisandumisel jätkati kiiret palli liigutamist mööda ääri üles ja sealt omakorda keskele, mille juures mängisid võtmerolli esmalt ääremängijate sööstud PSG kaitseliini taha ning teiseks poolkaitsjate lõiked keskkaitsjate vahele.

Avapoolajal tõmbas City seesuguse kiire söödumänguga mitu korda vastaste tagaliini laiali ning vaid õigeaegsed blokeeringud päästsid külalisi väravast. Eriti palju mängiti paremalt äärelt Riyad Mahrezi kaudu, kes sobiva võimaluse korral tsenderdas, teisel juhul lõikas ise keskele ja lõi peale või jätkas kolmanda võimalusena rünnakuid veel ühe lühikese sööduga.

Et City puhul võisid rünnakul sähvatada nii Mahrez, Silva, Sterling, Gündogan kui ka Zintšenko (ja seejärel teda asendanud Jesus) ning vajadusel isegi kaitsvamas rollis tegutsenud Rodri, oli PSG kaitsjatel väga raske hakata ühte või teist meest "kinni võtma", sest alati leidus rünnakule järgmine jätkaja.

Suur küsimärk jääb ka niivõrd veenva esituse puhul siiski õhku, sest Guardiola juhendatav City on viimaste aastatega periooditi alatasa suurepärast meeskonnamängu pakkunud. Koduliigas edukaks olemiseks sellest enamasti piisab, sest pikk liigahooaeg annab mõne kehvema päeva kokkuvõttes andeks. Samas on Euroopa tippmeeskondade vastu hooaja otsustavas faasis alati hätta jäädud. Kas Guardiola suudab seekord viimaks oma plaanid täiuslikuks lihvida?

2. PSG rõhub liialt individuaalsusele

Kylian Mbappest, Neymarist ja Lionel Messist tugevamaid ründekolmikuid võib üles lugeda ühe käe sõrmedel. Ent kolm meest pole meeskond. Ühelt poolt võiks nimetatud supertrio ju nuriseda, et neile ei pakutud poolkaitseliinist rünnakutel piisavalt tuge. Individuaalse meisterlikkuse pealt sähvatas korra vaid Mbappe ning ülejäänud mänguaja jooksul suutsid City kaitsjad tedagi üsna edukalt talitseda, kuna täie hoo pealt jooksu ei pääsenud prantslane kordagi.

Neymari kohtumise märgiliseks hetkeks kerkis vahetult City 2:1 värava eel luhta läinud rünnak, kus brasiillane purjetas küll pea tervest võõrustajate kaitseliinist läbi, ent saatis palli siis mitu meetrit väravast mööda. Ka Messi, keda on pealegi kimbutanud vigastused, tegi enda kohta pigem kahvatuvõitu mängu.

Teisalt võib nentida, et ka PSG ründeliin ise ei toetanud kaitsjaid piisavalt, kui pall oli City käes – mida külvad, seda lõikad. Kokkuvõttes oli ühel pool meeskond, teisel pool hulk häid mängijaid. Ning seesugused kohtumised kipuvad võrdse kaalukategooria vastaste puhul enamasti kalduma selle kasuks, kes suudab üles näidata suuremat ühtsust.

Mauricio Pochettino, keda on seostatud Manchester Unitedi peatreeneri tooliga, sai sedapuhku Manchesterist valusa meeldetuletuse, et hetkel on see linn siiski tugevalt sinist karva. Aga veel enam – seekordne duell andis taas mõista sama, mida näitas juba eelmise hooaja Meistrite liiga poolfinaal, kus City PSG-le tuule alla tegi. Meeskonnana sammub City mööda targemat teed.

3. Vähetähtis, aga siiski väga oluline!

PSG jäi küll alagrupi esikohast ilma, aga võib olla tänulik Leipzigile, kes tuuseldas koguni 5:0 Club Brugget ja kustutas sellega avavoorus pariislasi üllatanud belglaste edasipääsulootused. Cityt küll PSG enam ei püüa, aga teine koht on kindel ning viimases voorus pinged maas. Tõsi, kummagi meeskonna eesmärk polnud kindlasti hooaja algul alagrupist edasipääs, mida võeti enesestmõistetavana. Mõlema sihid on märksa kõrgemad.

Seekordse duelli tähendusrikkust saab kõige varem lõplikult hinnata alles hooaja lõpus, kuid viis, mil moel PSG seljatati, annab Cityle kahtlemata kindlust, et mullune poolfinaal polnud juhus. PSG peab seevastu tõdema, et Euroopa klubijalgpalli ihaldatud teravaim tipp on jätkuvalt nii lähedal ja ühtaegu nii kaugel. Kuniks Pochettino – või keegi muu – ei suuda individuaalselt säravate meeste tegutsemist ühtsemaks liita, võidakse lihtsurelikest endiselt üle käia, ihaldatud Meistrite liiga karikale lähemale jõudes kipub tee aga jälle püstloodis üles tõusma.

Manchester City - PSG 2:1 (0:0)