Luup peale | United ehmatas Narva juubilari, kuid naaseb tühja koti ja kahe katkise põlvega (galerii!) (1)
Nõmme United alustas uue peatreeneri Martin Klaseni käe all lennukalt, kuid klubi 45. sünnipäeva tähistanud Narva Trans pani lõpuks enda paremuse maksvusele ning jättis Premium liiga punase laterna järjekordselt tühjade kätega.
Esimene veerandtund Narva Kreenholmi staadionil kuulus täielikult külalismeeskonnale ning 6. minutil läksid nad ka teenitult juhtima. Sacha Martineze tsenderdus põrkas kaitsja pea kaudu ohtlikku tsooni ning Facundo Stefanazzi vajutas pöördelt püüdmatu löögi posti kõrvale - 0:1!
Poolaja teises pooles kandus mäng aga üha enam Unitedi väljakupoolele ning Transi võimalused muutusid üha ohtlikumaks, kuni teisel lisaminutil löödigi viik majja. Zakaria Beglarišvili andis madala ja mõõdetud läbisöödu, Taaniel Usta pääses Georg Mattias Lagusega silmitsi ning suunas palli ühe puutega tagumise posti kõrvale - 1:1!
United kosus teise poolaja alguseks ning võinuks 50. minutil eduseisu taastada, aga Henri Leokese nurgalöögi järel jalaga löögile pääsenud Martinez saatis palli otse Aleksei Matrossovi suunas.
Peagi kandus initsiatiiv jällegi Transi kätte ning kuigi mõlemad meeskonnad jahtisid isukalt võiduväravat, pani kodumeeskond lõpuks enda tahte maksma. Pierre Kabore kerkis Beglarišvili 80. minuti nurgalöögi ajal kõige kõrgemale ning koksas palli kuuelt meetrilt väravasse - 2:1! Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Trans leidis ehmatusele vastukäigud
Martin Klasen rivistas Unitedi üles 4-4-2 asetuses ning see tõi esialgu ka edu. Varemalt oli United mänginud sel hooajal enamasti kas 4-3-3 või 3-4-3 asetuses ning tihtipeale olid mängijate rollid ebasümmeetrilised ja keerulised.
Lihtsam põhistruktuur tõi kiire edu ning kui mängijad olukorrast sõltuvalt positsioone vahetasid või kuskil ülekaalu tekitasid, siis mõjus see palju loomulikumana kui varasema hooaja käigus nähtud konstruktsioonid. Kahtlemata aitas Unitedil alguses Transi ehmatada ka häälestatus, sest uuel treeneril oli õnnestunud meeskond korralikult üles kütta.
Kui Trans aga mängu tasapisi enda kontrolli alla sai, siis langes Kevin Mätas ründepaarist üha rohkem keskväljale toeks ning pärast teise poolaja vahetusi lõpetas United mängu 4-3-3 asetuses. Trans vastas sellele kiiresti, minnes üle neljamehelisele kaitseliinile, sihtides suuremat keskväljakontrolli ja tuues väljakule rohkem ründavaid mängijaid.
Mängupilt ja taktikalised käigud andsid selget tunnistust sellest, et viik ei rahuldanud kumbagi meeskonda. Trans janunes klubi juubelimängus viiemängulise võidupõua lõpetamise järele, Unitedil on aga tabeli põhjas selg üha pingelisemalt vastu seina surutud.
Trans tõmbas pikema kõrre ja pigem teenitult, kuid nende mänguline ülekaal ei olnud kaugeltki mäekõrgune ning lahtises heitluses võinuks edu saata ka hoopis Unitedit. Kui märtsis ja mais oli Trans Unitedist üsna kindlalt ja mugavalt üle, siis seekord nii öelda ei saa.
2. United kaotas kaks kaitsjat
Unitedi debüüthooaega Premium liigas on tugevalt häirinud vigastused, millele tuli Narvas paraku veel olulist lisa. Just vigastuspausilt naasnud 20-aastane Slovakkia keskkaitsja Jakub Luka jäi pooletunnise mängu järel süütus olukorras väljakule lamama ning vajas vahetust.
Tema asemele toodud 23-aastast Steven Salmistut tabas sama saatus teise poolaja keskel. Erinevalt Lukast ei suutnud tema isegi omal jalal väljakult lahkuda, vajades kanderaamil kandmist. Seejuures vigastasid mõlemad Unitedi kaitsjad sama kehaosa - vasakut põlve - ning mõlemad vigastused nägid esmapilgul tõsised välja.
Kuna Alexander Kapitan Bergman kandis mängukeeldu, pidi Unitedi keskkaitses koha sisse võtma tavapärane keskpoolik Mihkel Järviste. Pingil oli küll olemas Kaarel Leppsalu, kuid temagi tuleb just vigastuspausilt tagasi ja võimalik, et kolmanda kaitsja kaotamisega ei tahetud riskida. Teadmata põhjusel puudus Unitedi koosseisust Narvas ka Karl Läänelaid.
3. Transi nelja aasta rekordpublik
Transi juubelimäng tõi Kreenholmi staadionile tavapärasest rohkem publikut. 411 pealtvaatajat ei ole iseenesest küll teab mis hiilgav saavutus, kuid Narva viimaste aastate numbrite kontekstis väärib see esiletõstmist. Seda aitas saavutada sotsiaalmeedia promo ühes värskete videodega, kus Narva jalgpalli lugu meeleolukalt kokku võeti:
Viimati oli Premium liiga mängul Narvas rohkem pealtvaatajaid neli aastat tagasi. 2020. aasta 25. juulil jälgis Transi ja Legioni mängu 435 silmapaari ning toonased publikunumbrid olid tavapärasest kõrgemad, sest värskelt oli lõppenud koroonaviirusest tingitud publikukeeld.
Enne tänast oli Transi selle hooaja publikurekordiks kõigest 302 - nii palju inimesi kogunes vaatama meeskonna eelmist kodumängu Nõmme Kaljuga.
Trans tänas publikut võitlusliku esituse ja magusa võiduga ning kui avapoolajal olid tribüünid veel üsna vaiksed, siis ajapikku mürtsus trumm ja skandeeriti kodumeeskonna nime üha märgatavamalt.
4. Mängu parim - Zakaria Beglarišvili
Transi talismani meisterlikkus otsustas selle mängu saatuse, sest tema kvaliteetsed söödud eelnesid mõlemale väravale. Tema tugevusi püüti maksimaalselt ära kasutada, jättes ta kaitsefaasis tipmiseks meheks, aga palliga mängides keskväljale, ning tabloo kinnitusel see lahendus toimis.
Protokoll:
26. juulil kell 19.30 Narva Kreenholmi staadionil
JK Narva Trans - FC Nõmme United 2:1 (1:1)
45+1. Taaniel Usta, 80. Pierre Kabore - 6. Facundo Stefanazzi
Väravasöödud: 45+1., 80. Zakaria Beglarišvili - 6. x
Hoiatused: 45+8. Šalva Burjanadze, 55. Leonardo Rolon - 23. Samuel Merilai, 62. Martin Adamec
Mänguolud: +24, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 411
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Kristjan-Eric Lääne
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Jaan Roos
Trans: Aleksei Matrossov, Leonardo Rolon (61. Sergo Kuhhianidze), Eriks Santos, Šalva Burjanadze, Artjom Škinjov, Aleksandr Ivanjušin, Bi Sehi Elysee Irie (76. Deniss Poljakov), German Šlein, Zakaria Beglarišvili, Pierre Kabore (90+6. Jegor Žuravljov), Taaniel Usta.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Valeri Šantenkov, Vaja Nemsadze, Sergo Kuhhianidze, Jegor Žuravljov, Viktor Kudriašov, Nikita Muravljov, Swen-Artur Kaurson, Deniss Poljakov.
United: Georg Mattias Lagus, Sacha Martinez, Aleksandr Alteberg, Jakub Luka (36. Steven Salmistu; 68. Mihkel Järviste), Samuel Merilai, Kaspar Rõõmussaar (68. Murad Velijev), Martin Adamec, Karl Gustav Kokka (59. Oleksandr Musolitin), Henri Leoke (59. Jevgeni Demidov), Facundo Stefanazzi, Kevin Mätas.
Varus: Robin Miguel Ortega, Kaarel Leppsalu, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Ousman Ceesay, Murad Velijev, Oleksandr Musolitin, Steven Salmistu, Jevgeni Demidov.
Tabeliseis: