Luup peale | Vaimustav Ajax kukutas Juventuse ja Ronaldo ning tõi meelde imelise 1995. aasta kevade! (13)

Meistrite liiga veerandfinaali kordusmängus alistas Amsterdami Ajax võõral väljakul 2:1 Torino Juventuse ning jätkas oma imelist teekonda, jõudes koguskooriga 3:2 poolfinaali, kus kohtutakse kas Tottenham Hotspuri või Manchester Cityga.

Juventus asus kohtumist küll 28. minutil juhtima, kui Ajax ei saanud hakkama nurgalöögi kaitsmisega ning Cristiano Ronaldo pääses vabalt peaga löögile ega eksinud. Hollandi meisterklubi vastus oli kiire – juba kuus minutit hiljem lõi Donny van de Beek viigivärava, mis andis edasist mängu silmas pidades eelise Ajaxile, sest võõrsil löödud värava töötas nüüd nende kasuks, kuna nemad selle alusel enam välja langeda ei saanud.

Juventus ei suutnudki mängu enam tõeliselt enda haardesse saada. Ajax tundis end väljakul selgelt mugavamalt ja 67. minutil saabus ka lahendus, kui Ajaxi kapten Matthijs de Ligt kerkis Juventuse kastis võimsalt ja kõrgele ning koksas nurgalöögist tulnud palli maapõrke kaudu võrku. Ajaxi 2:1 edu tähendas, et Juventus vajas edasipääsuks kahte väravat. Need jäid sündimata. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Allegri möönis vahetusega viga, aga sai ikkagi karistada

Kui Juventuse peatreener Massimiliano Allegri tegi 64. minutil vahetuse, asendades itaallasest kaitsja Mattia De Sciglio portugallase Joao Canceloga, tunnistas ta oma eksimust. Cancelo roll Juventuse ründetegevuses on märkimisväärne, samuti on tal hea üksteisemõistmine rahvuskaaslase Ronaldoga. Tema pingile jätmine oli Allegrilt ettevaatlik käik, mille ekslikkust ta vahetusega möönis.

Ent vigade parandusega jäi Juventuse peatreener hiljaks, sest Ajax oli saanud sisse hoo ja haaranud initsiatiivi. 52. ja 58. minutil päästsid Juventuse kaotusseisu jäämisest Wojciech Szczesny head tõrjed, kui poolakas sai käe vahele vastavalt Hakim Ziyechi ja van de Beeki löökidele. Cancelo sekkumise mõjul polnud veel olnud varianti hakata maksvusele pääsema, kui de Ligti värav andis Ajaxile tohutu eelise.

Ajaxi juhtvärav röövis Juventuselt eneseusu ning suur projekt vajus sisinal kokku. Ronaldo osteti Real Madridist klubisse ühe eesmärgiga – viia lõpule teekond, mis 2015. ja 2017. aastal katkes finaalis saadud kaotusega. Aga ka viiekordne maailma parim jalgpallur ei suutnud Juventust sihile aidata.

2. Ajax 2019  = Ajax 1995

Hiljuti erruminekust teatanud Hollandi jalgpallitreener Louis van Gaal juhendas FC Barcelonat, Manchester Unitedit ja Müncheni Bayernit ning viis AZ Alkmaari (kelle ridadesse kuulus Ragnar Klavan) Hollandi meistritiitlini, aga tema karjääri vaieldamatu šedööver oli 1995. aasta Amsterdami Ajax, mis võitis Meistrite liiga, alistades finaalis 1:0 AC Milani.

Euroopa tugevaima klubisarja võitmine oli toona oluliselt hõredama konkurentsi tõttu märgatavalt lihtsam, sest kui praegu esindavad tippriike neli klubi, siis hooajal 1994-95 olid nii Itaalia, Inglismaa, Hispaania kui ka Saksamaa esindatud ainult ühe klubiga. Ent see pole tähtis, sest Ajaxi šedööverlikkus ei peitunud sportlikus saavutuses, vaid tekitatud vaimustuses.

Finaalis AC Milani vastu lõi võiduvärava 18-aastane Patrick Kluivert. Keskväljal dikteerisid mängu Clarence Seedorf (19) ja Edgar Davids (22), äärel lendles Marc Overmars (22). Tempot kruttis Jari Litmanen (24), väravat kaitses Edwin van der Sar (24). Nooruslik ja hoogne Ajax pakkus vägevat kontrasti vanale kahurväele toetunud tiitlikaitsjale AC Milanile, kelle tuumikusse kuulusid teiste seas Franco Baresi (35), Roberto Donadoni (32) ja Daniele Massaro (34).

Ajaxi tänase kapteni Matthijs de Ligti sünnini oli tol päeval veel aega enam kui neli aastat. Mis ongi põhjus, et 2019. aasta Ajaxi mõju on võrreldav 1995. aastal Euroopa meistriks kroonitud meeskonna omaga. Nende brändiks on värske, nutikas ja ilus jalgpall. Uued kutid on kohal ja nad mängivad võluvalt, võidukalt ja veenvalt. Tiitlikaitsja Real Madrid lükati auti, suursoosik Torino Juventus samuti, kusjuures mõlemast saadi võõral väljakul jagu!

Sarnaselt 1995. aasta Ajaxile laguneb ka praegune kohe pärast oma tipphetke (olgu selleks siis Meistrite liiga poolfinaal, finaal või võit), sest rikkad klubid on tipptalendi peale maiad. Ent mälestus jääb ja inspireerib. Amsterdami Ajax 2019 on märgilise tähendusega meeskond.

3. Fenomenaalne Cristiano Ronaldo (ja Lionel Messi muidugi kah!)

Kui Cristiano Ronaldo Juventuse Torinos 28. minutil kohtumist 1:0 juhtima viis, oli see tema karjääri 126. värav Meistrite liigas. Neist omakorda 65 (!) sündinud väljalangemismängudes ehk kaheksandikfinaalides või hiljem. Muidugi on mõlemad numbrid Meistrite liiga rekordid. Ja ühtlasi läbinisti sõgedad.

Pigem on tõenäoline, et täna Manchester Unitedi vastu hiilanud Lionel Messi suudab karjääri lõpuks Ronaldo numbrid ületada, sest tagant tulijal on eeliseks võimalus enda tegutsemist vastavalt ette pandud tähisele kalibreerida. Ent see pole üldse tähtis. Vaid rõhutada tuleb nende kahe jalgpalluri suutlikkust ikka ja jälle esile kerkida. Ning seda pidevalt Euroopa klubijalgpalli absoluutses tipus, ilma mingite järeleandmisteta.

NB! Viimati vaatas Ronaldo Meistrite liiga poolfinaale telekast 2010. aasta kevadel ...

4. Ajax pääses võistluskeeldudest!

Ajax alustas kohtumist olukorras, kus kuus mängijat olid kollase kaardi kaugusel võistluskeelust, mis oleks nad potentsiaalsest poolfinaali avamängust kõrvale jätnud. Vaatamata võitluslikule kohtumisele jagas väga hea partii teinud prantslasest kohtunik Clement Turpin välja vaid kaks hoiatuskaarti (Juventuse meestele Emre Canile ja Cristiano Ronaldole olukordades, kus polnud võimalik kaarti taskusse jätta).

Vastavalt reglemendile pärast veerandfinaale senised hoiatuskaardid tühistatakse, mis tähendab, et Ajax saab poolfinaalile, kus kohtutakse Tottenham Hotspuri või Manchester Cityga, vastu minna täie koosseisuga. See on Hollandi klubi jaoks väga tähtis.

* artikkel on parandatud, algselt tituleeriti Ronaldo autori vea tõttu ekslikult valitsevaks Ballon d'Or'i võitjaks.