Luup peale | Vallneri 90+5. minuti supertõrje päästis Kalevile hullust mängust punkti (galerii) (0)

Kuressaares käis mäng 90 minutit ühe värava alt teise alla. Foto: Allan Mehik

FC Kuressaare ja Tallinna Kalev pakkusid harvanähtavalt lahtise vutilahingu, kus mõlemad meeskonnad ründasid sirgjooneliselt ja aega kulutamata. Avapoolajal tõi see kaasa ka neli väravat ning teisel poolajal võinuks tuua sama palju, aga ei toonud midagi.

Rahuloluks on pigem põhjust Kalevil, sest Kurel oli võimalusi palju rohkem, kuid ka pealinna klubil polnud selles vallas midagi häbeneda. Kui eelmise kaheksa mänguga oli Kalev löönud vaid ühe värava, siis nüüd löödi kaks ja tabati lisaks veel latti.

Kalev asus juhtima 18. minutil, kui Daniil Sõtšugov teenis penalti. Marek Kaljumäe löögi suutis Magnus Karofeld küll tõrjuda, kuid Kalevi kapten oli ise esimesena jaol palli sisse lükkama. Vaid kolm minutit hiljem viigistas aga Sander Laht kiirrünnakul seisu. Kiirrünnakutest löödi ka ülejäänud väravad. 38. minutil läks Kalev uuesti juhtima, kui skoori tegi Hannes Anier ning kolm minutit hiljem viigistas Rauno Tutk.

Väravavõimalusi tekkis kamaluga ka teisel poolajal, kuid enam neid realiseerida ei suudetud. Kalev jõudis lähedale 54. minutil, kui Eduard Golovljovi kauglöök raksatas latti. Kure domineeris mängu lõppu ja omas viimase veerandtunni jooksul ridamisi häid võimalusi, mis aga vigastada saanud Lahe puudumisel löömata jäid.

Vahetult enne lõpuvilet, viiendal lisaminutil jõudsid saarlased juubeldamisele väga lähedale, kui Märten Pajunurm Oliver Rassi tsenderduse järel seitsmelt meetrilt täiesti vabalt peaga löögile pääses. Kalevi väravavaht Karl Andre Vallner vastas aga hiilgava reaktsioonitõrjega, päästes Kalevile hooaja üheksanda punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kalevi verinoor keskväli

Kalevi peatreener Liivo Leetma lahendas vigastuste ja mängukeeldude poolt põhjustatud kaitsjate-põua julge käiguga, jäädes truuks 3-4-3 skeemile ja liigutades tavapärased keskpoolkaitsjad Marek Kaljumäe ja Alger Džumadili mõlemad tahaliini. Julge ei olnud mitte kogenud meeste lülitamine kaitsesse, vaid see, et keskvälja pidid seetõttu mehitama Martin Vetkal (16) ja Sandor Dino Franch (17), kes mõlemad on tavaliselt esinenud ründavamas rollis.

Harjumuspäratu ja verinoor paar sai keskväljal võrdlemisi hästi hakkama, mängu ülesehituse faasis paistis eriti silma Vetkal. Mis kaitsefaasis kogemustega puudu jäi, seda kompenseeriti hagijasliku aktiivsusega. Lõpuks näib, et peatreeneri otsus osutus ainuõigeks, sest mängu iseloom kujunes selliseks, et kogemusi läkski eelkõige vaja just kaitses. Kumbki meeskond kuigi palju maadmööda läbi tungida ei proovinud, otsides esimesel võimalusel kohe oma ründekolmikut.

2. Kui see oli penalti, siis võinuks neid veel olla

Avavärav sündis penaltist, mis näis korduste järgi kaheldavana. Sõtšugov pööras end küll kenasti Marco Lukkast mööda ning Kuressaare keskkaitsja vastas sellele rumala särgisikutamisega, kuid kalevlase kukkumine oli siiski pehme ning tagatipuks näitas videokordus, et sikutamine algas juba enne trahvikasti jõudmist.

Et mäng oli väga sirgjooneline ja hoogne, siis tekkis mängu jooksul veel palju selliseid olukordi, kus ründav mängija jooksu pääses ja kaitsjatega võideldes murule langes. Nii mõnigi neist nägi välja vähemalt sama veavääriline kui penaltiolukord, kuid nendes olukordades Eiko Saare vile vaikis. Kuressaare poolelt jäid penaltita Rauno Tutk ja Joonas Soomre, Kalevi poolelt jäeti vile andmata Romet Kaupmehele, kes korduvalt läbi pääsemas oli ja suhteliselt jõuliste kontaktidega maha võeti.

Penaltiolukord alates 19:22 ja Vallneri tõrje 1:51:00:

3. Pikkade pallide paraad

Mõlemad tiimid mängisid sisuliselt kolmese eesliiniga ning lajatasid palli esimesel võimalusel ründajate suunas. See oli paljuski ka põhjuseks, miks mäng sedavõrd lahtiseks kujunes. Teisel poolajal tõmbas Kure mingil määral pidurit, üritades rohkem palli vallates domineerida, aga üldplaanis jäi mängupilt ikkagi kiireks ja haaravaks.

0:1 väravale eelnes Vetkali pikk diagonaal, misjärel Reimaa tsenderdus Sõtšugovi leidis ja too penalti teenis. 1:1 väravale eelnesid Lukka ja Mattias Männilaane pikad püstsöödud, misjärel Soomre palli värava ees Lahele jättis. 1:2 värava olukord sai alguse Kaljumäe ülipikast söödust enda kaitseliinist vastaste kaitseliini taha, kus Reimaa selle alla võttis ja keskele Anierile lükkas. 2:2 algas Daniel Tuhkaneni pikast ettesöödust, misjärel Männilaan keskele Tutkile tsenderdas.

Ning kui Golovljov 54. minutil latti tabas, siis see olukord sündis lausa Vallneri võimsast väljalöögist, mille Anier vastaste kasti juures maha võttis ja löögiks Golovljovile jättis. Kuivõrd on paslik sellist mängu ilusaks nimetada, on omaette küsimus, aga pealtvaatajatel kindlasti nurisemiseks põhjust ei ole.

4. Publikurekord

Pealtvaatajatest rääkides, 747 tähistab Kuressaare publikurekordit ning täis tribüünid ühes kodumeeskonna arvuka ja hääleka fännipundiga lõid mängule väga vinge atmosfääri. Publikuarvu aitas upitada mänguaja sidumine Saaremaa Cupi toimumisajaga, tänu millele jõudsid staadionile sajad vutinoored erinevatest klubidest. Olgu nad millistest klubidest tahes, selline vutielamus (suurepärane ilm ja mäng) ei jookse kellelgi mööda külgi maha, vaid ainult levitab vutipisikut.

5. Mängu parim - Karl Andre Vallner

Raske on valida üht parimat, sest kõik ründavad mängijad paistsid pidevalt silma, aga keegi neist ei tõusnud ka kangelaseks. Küll aga tegi seda Kalevi puurilukk, kelle viienda lisaminuti tõrjet ei saa nimetada millekski vähemaks kui ainuisikuliseks päästmiseks. See punkt on Kalevi jaoks pea hindamatu väärtusega, sest pärast pikka madalseisu vajati hädasti üht korralikku õnnestumist, et püsimajäämisheitluses meeskonna eneseusku säilitada.

27. juulil kell 19.00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev 2:2 (2:2)
21. Sander Laht, 41. Rauno Tutk - 18. Marek Kaljumäe, 39. Hannes Anier

Väravasöödud: 21. Joonas Soomre, 41. Mattias Männilaan - 18. x, 39. Reinhard Reimaa
Realiseerimata penaltid: 18. Marek Kaljumäe
Hoiatused: 8. Rauno Tutk, 17. Marco Lukka, 26. Ranon Kriisa, 86. Joonas Soomre , 90+3. Sander Seeman - 72. Alger Džumadil
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras