Luup peale | Vinge Itaalia läbis alagrupi täisedu ja puhta puuriga, turniiri jätkab ka pragmaatiline Wales (1)

Itaalia võiduvärava autor Matteo Pessina. Foto: Scanpix / AFP / Alberto Lingria

Neljakordne maailmameister Itaalia läbis EM-il alagrupiturniiri täiesti puhaste paberitega – kolm võitu ja enda puur kõigis mängudes puutumatu. Wales pidi küll vastu võtma oma esimese kaotuse, aga Šveitsist parem väravate vahe tagas neile A-alagrupi teise koha ja pääsu 1/8-finaali.

Peatreenerite lähenemine kohtumisele oli erinev. Itaalia juhendaja Robert Mancini tegi põhikoosseisus kaheksa muudatust, koha säilitasid ainult väravavaht Gianluigi Donnarumma, keskkaitsja Leonardo Bonucci ja poolkaitsja Jorginho. Wales peatreener Rob Page jättis aga põhimeestest pingile vaid need kolm – Ben Davies, Chris Mepham ja Kieffer Moore –, kellel eelmistest matšidest kollane kaart all ja mängukeelukirves pea kohal rippumas.

Rohked vahetused neljakordse maailmameistri rivistuses ei suunanud kohtumist eeldatavatest rööbastest eemale, vaid domineerivaks pooleks oli ikkagi Itaalia. Esmalt proovis Itaalia kahel korral kaugelt, aga nii Emersoni kui ka Jorginho pealelöögid Walesi väravavahile Danny Wardile probleeme ei valmistanud.

24. minutil sai Andrea Belotti söödu trahvikasti ja andis värava eest läbi terava söödu, milleni aga kaaslased ei ulatunud. 27. minutil teenis Wales oma esimese nurgalöögi ning Daniel Jamesi tsenderdus leidis üles Chris Gunteri, kelle pealöök läks aga ristnurgast veidi üle. 29. minutil oli Itaalial veel üks teravus, aga Federico Chiesa ei suutnud terava nurga alt raamidele pihta saada.

39. minutil läks Itaalia aga juhtima. Joe Allen rikkus karistusala lähistel määrusi kaks esimest kohtumist vigastuse tõttu vahele jätnud Marco Verratti vastu. Kannatanu asus ise trahvilööki toimetama ning leidis madala ettetsooni antud tsenderdusega üles Matteo Pessina, kes suunas palli ühe puutega värava tagumisse alumiss nurka.

Kolm minutit hiljem pääses Pessina jälle madalat tsenderdust udjama, aga seekord läks pall väravast veidi mööda. Vaheaja järel jätkas Itaalia sündmuste valitsemist ning 53. minutil tabas Filippo Bernardeschi karistuslöögiga posti. 55. minutil jäi Wales vähemusse, kui rumeenlane Ovidio Hategan eemaldas korgid ees vastasele jõuliselt hüppeliigessesse astunud Ethan Ampadu.

Walesi peatreener Page vastas Moore'i platsile toomisega. Pika ründaja omamine võimaldas 3-4-3 asetusega, kus Aaron Ramsey mängis valeründaja positsioonil, alustanud Walesil oma read 4-4-1 formatsiooni ümber korraldada ning mängida piki palle vahetusest sekkunud Moore'i peale.

Järgmise ohtliku võimaluse tekitas ikkagi Itaalia, kui 65. minutil leidis Chiesa sööduga Belotti, kelle lähilöögi Ward tõrjus. Itaalia valitses sündmusi, aga 75. minutil näitas Wales, mis trump neil Moore'i näol kasutada on. Keskväljal teenitud karistuslöök lasti kõrge kaarega karistusalasse, kus Moore võitis õhuduelli ja suunas palli vabaks unustatud Gareth Bale'ile, kes lõi aga 10 meetri pealt taevasse.

Wales ei võtnud viigiväravat otsides suuri riske, sest teated teisest mängust ütlesid, et üldine väravate vahe on nende jaoks piisavalt soodne, et tagada võrdluses Šveitsiga alagrupi teine koht. Eneseuhkus tuli alla neelata ja läheneda olukorrale pragmaatiliselt. Seda tegi ka peatreener Page, kes lisas 86. minutil tehtud kolmikvahetusega kaitsejõudu, võttes teiste seas platsilt ära ka Bale'i.

Itaalial pääses lõpu eel küll korra kaugelt ohtlikult löögile, aga ei enamat. Ning tõele au andes nad ka väga intensiivselt teist väravat ei otsinud. Wales pidas vastu ja lõpuvile kõlades said rõõmustada ikkagi mõlemad. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Itaalia pakub statistikutele jätkuvalt rohkesti tööd

89. minutil vahetas Salvatore Sirigu välja Gianluigi Donnarumma. Foto: Scanpix / Reuters / Alberto LingriaUEFA tegi koroonaisolatsioonide võimalikkust ja mängijatele klubihooajal osaks saanud suurt koormust silmas pidades kuu aega enne EM-i juhendis muudatuse ja andis koondistele võimaluse finaalturniirile sõitvat koondist kolme mängija võrra suurendada. Hispaania peatreener Luis Enrique jättis selle šansi kasutamata ja ütles, et tal pole 26 mehega midagi peale võtta ning nimetas koondisesse ainult 24 mängijat.

Itaalia peatreener Roberto Mancini on aga praeguseks andnud mänguaega suurematele arvule mängijatele kui Hispaanial on EM-il koondislasi. 89. minutil kasutas Mancini ära oma viienda vahetuse, kui saatis Gianluigi Donnarumma asemel platsile varuväravavahi Salvatore Sirigu. Kõik 23 koondisesse kuuluvat väljakumängijat olid tolleks hetkeks juba mingil hetkel turniiri käigus platsil olnud (viimasena Gaetano Castrovilli tänase mängu 87. minutil).

Sümboolse žesti üks eesmärke oli kahtlemata meeskonnavaimu tugevdamine, sest iga EM-finaalturniiril väljakul viibitud minut on jalgpalluri jaoks eriline. Vahetusmehe vahetusmehena EM-ile saabunu saab oma rollist aru küll, aga seda enam oskab ta hinnata treenerit, kes teda ei unusta. Ning tasub sellega ühisesse üritusse veelgi hoolikamalt panustades.

Kas siis treeningul või mingis muus mänguvälises episoodis, aga kunagi ei või teada, milline neist väikestest detailidest lõpuks meeskonnale võistlusolukorras kasuks tuleb. Ega muidu treenerid neile tähelepanu pööraks. Kolme kohtumise järel on ainuke Itaalia koondislane, kes seni veel mänguaega pole pälvinud, meeskonna kolmas väravavaht Alex Meret. Kui Itaalia juhtub 1/8-finaali lõpuminutitel olema turvalises eduseisus, ei tasu imestada, kui Mancini tallegi mõned minutid eraldab.

Statistikud saaksid sel juhul uurida, kas Donnarumma on esimene väravavaht, kes ühel EM-finaalturniiril kaks korda välja vahetatud. Praegu oli statistikute töö mõnevõrra lakoonilisem – tuli tõdeda, et Itaalia kaotuseta seeria on nüüd pikenenud 30 mängule ning enda värav on puhtana hoitud 11 mängu järjest (seeria algas mullu 11. novembril Eesti üle võetud 4:0 võiduga).

2. Wales pääses oluliste kadudeta

Walesi peatreeneri Page'i koosseisumuudatused näitasid selgelt ära, et ta oli matemaatikaga tegelenud ja leidnud, et 1/8-finaalist väljajäämise tõenäosus on väga väike isegi siis, kui Šveits juhtub neist tabelis mööda minema. Ning eelmisel EM-il poolfinaali jõudnud Wales soovib tolles 1/8-finaalis, kus vastaseks B-alagrupi teise koha omanik (ilmselt kas Taani, Soome või Venemaa), olla täies löögijõus.

Seetõttu säästeti mängijaid, keda ohustas teine kollane kaart. Kolm meest, kel see varasemast all, jäeti põhikoosseisust välja. Tõsi, Moore'i ja Daviese tõi Page küll mängu ning ühes õhuvõitluses tipuründaja kergelt kollasega ka flirtis, aga õnneks siiski pääses. Moore on Walesi jaoks väga oluline relv, nagu näitas 75. minuti episood, kust Bale pidanuks lööma viigivärava.

Ethan Ampadu on esimene sel EM-finaalturniiril otse punase kaardi saanud mängija. Foto: Scanpix / imago images / Sportimage

Ainuke mängija, keda Page 1/8-finaalis kasutada ei saa, on turniiri esimese otse punase kaardi teeninud kaitsja Ethan Ampadu. Arvestades, et ei Šveitsi ega Türgi vastu 20-aastane Sheffield Unitedi jalgpallur põhikoosseisu ei kuulunud, liigitub kadu väikeseks.

Eriti arvestades, et Wales võib jätkuvalt uhkelt öelda, et nad pole mitte kunagi finaalturniiril alagruppi toppama jäänud. Sealt pääseti edasi nii 1958. aasta MM-il, 2016. aasta EM-il kui ka nüüd, 2021. aasta EM-il.

3. Mängu parim – Marco Verratti

Manuel Locatelli lõi alagrupiturniiri teises mängus Šveitsile kaks väravat ning oli väga hea ka finaalturniiri avamängus Türgiga, aga võib end 1/8-finaalis ikkagi vahetusmeeste seast avastada. Ta pääses põhikoosseisu, sest Verratti taastus vigastusest ning tänaseks oli keskväljamootor piisavalt kosunud, et rivistusse naasta.

90 minuti jooksul näitas Verratti üles talle omast tarmukust. Ta tegutses täpselt, nutikalt ja resultatiivselt, muutes mängu oma õigete otsustega kõigi kaaslaste jaoks veidi lihtsamaks. Kui ükski teine täna võimaluse saanud vahetusmees ei olnud nii hea, et panna peatreenerit Roberto Manciniti kukalt kratsima, siis Verratti – Locatelli dilemma tuleb tal 1/8-finaali eel lahendada küll.