Luup peale | Vutiklassika! Spurs tagas enneolematus mängus ajaloolise poolfinaalkoha (1)

Jalgpallimaailm koges kolmapäeva õhtul Etihadi staadionil mängu, mis tagas endale ajalooannaalides koha igaveseks. Kogu draama lõpetuseks pääses Tottenham 57-aastase vaheaja järel Euroopa tugevaima klubisarja poolfinaali, samas purunes Pep Guardiola ja Manchester City unistus quadruple'ist.

Avamängust 1:0 edu kaasa võtnud Tottenham jäi täna juba neljandal minutil Raheem Sterlingu väravast kaotusseisu. Järgnes turmtuli mõlema meeskonna poolt - Heung-min Soni kaks väravat viisid Tottenhami kümnendaks (!) minutiks 2:1 ette, kuid vaid loetud sekundikümned hiljem olid Bernando Silva löögi järel tablool 2:2 viiginumbrid!

21. minutil tegi Sterling taas skoori ja 59. minuti Sergio Agüero värav andis Cityle edu ka kahe mängu kokkuvõttes. 73. minutil põrkus pall nurgalöögi järel Fernando Llorente puusast kolmandat korda City väravasse. Võõrustajad vajasid nüüd taaskord väravat ning kui Sterling üleminutitel võrku sahistas, oligi Etihadil meeletu möll lahti.... kuniks videokohtunikud suluseisu fikseerisid ja värava tühistasid. Nõnda sai Amsterdami Ajaxi vastaseks poolfinaalis Tottenham. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. City tavapärane tugev algus jõudis täna uutesse kõrgustesse

"Me teame, et nad on tugevad ja mängivad väga kõrgetempoliselt esimesest minutist alates," tõdes Tottenhami peatreener Mauricio Pochettino mängu eel. Tugevad mängualgused on Cityt kogu selle hooaja vältel saatnud ning teeniti ka avamängus Spursi uuel staadionil juba 13. minutil penalti.

Kui toona ei suutnud Sergio Agüero Cityt 11 meetri punktilt varakult juhtima viia, siis täna olid avavileks kruvid maksimumini krutitud. Raheem Sterling saatis tõelise mammu Hugo Lloris' seljataha, kui mängitud oli kolm minutit ja 51 sekundit. See märkis City Meistrite liiga ajaloo kiireimat väravat.

Omamoodi paradoksi murdis City abil Tottenham, kelle kõikidest Meistrite väravatest olid mängueelse seisuga tulnud teisel poolajal koguni 93%. Sterlingu välkkiire avavärav mõjus äratuskellana küllaltki efektiivselt.

Mängu hullumeelne algus ise murdis loomulikult hulganisti rekordeid. Viimati löödi Inglismaal toimunud Meistrite liiga mängus avapoolajal viis väravat aastal 2005 ning kunagi varem pole selles sarjas esimese 11 minutiga löödud neli väravat.

2. Guardiola seiklused korra ja kaose vahel

Kuigi Pep Guardiola on olnud viimase kümnendi Euroopa nõutuim treener, siis suutmatus pärast 2011. aastat Meistrite liiga finaali pääseda ilutseb tema resümeel musta plekina. Ja kui vaadata, kuidas tema hoolealused on Meistrite liiga otsustavates faasides välja pudenenud, võib sealt tabada märgilise mustri.

2014. aastal lõi Real Madrid Guardiola juhendatavale Müncheni Bayernile kahe mänguga viis väravat, sama suutis aasta hiljem Barcelona. 2017. aasta kevadel kärises Manchester City kaitse Monaco vastu veelgi eredama leegiga ning tagaliini ei suutnud Guardiola pidama saada ka mulluses veerandfinaalis Liverpooli vastu.

Nädal tagasi paistsid minevikuvarjud Guardiolat kummitavat. Guardiola saatis väljakule mängijad formatsioonis 4-2-3-1, kus kaitseliini turvasid Ilkay Gündogan ja Fernandinho. Terve senise hooaja peale oli Guardiola säärast asetust kasutanud vaid kahes mängus Liverpooliga.

Ettevaatlik mängustiil Londonis erilist tulu ei toonud ning kui varasematel aastatel on Guardiolale saatuslikuks saanud lekkiv kaitse, siis tol korral jäi City lihtsalt hambutuks. Tottenhami keskväljavalvurid Harry Winks ja Moussa Sissoko hoidsid keskvälja lukus, erilist tulu ei suudetud tekitada ka äärte pealt.

Kolmapäeva õhtul istutati Fernandinho pingile ning Gündogan jäi ainsana kaitseliini esisele. Ründavatele poolkaitsjatele David Silvale ja Kevin De Bruyne'ile võimaldati veelgi vabamad käed ning just De Bruyne kasutas seda paremal äärel ülekaalu tekitamise näol elegantselt ära. Aitas Cityt ka asjaolu, et Tottenham alustas mängu laias laastus ilma äärepoolkaitsjateta, jättes nõnda Kieran Trippieri ja Danny Rose’i hätta.

Aga kõik see jättis omakorda augud võõrustajate kaitsesse, mis murdis City unistuse neljast suurest trofeest ühel hooajal (asi, mida on varasemalt suutnud Glasgow Celtic, kes võitis hooajal 1966-1967 kõik viis suuremat trofeed). Abiks ei tulnud ka tõik, et sel hooajal Meistrite liigas enim täpseid sööte andnyd Aymeric Laporte hakkas täna varakult laduma palle vastaste jalale ning tema otsestest või kaudsetest eksimustest tulid kõik kolm väravat.

3. Kes tegelikult on Tottenhami võtmemängija?

Tottenhami viimaste hooaegade suurim väravakütt Harry Kane peab sel hooajal juba teist korda pikemat mängupausi. Kuid poolfinaali avamängule Amsterdami Ajaxiga vastu vaadates võib mõne mängumehe puudumine osutuda Mauricio Pochettinole veel suuremaks peavaluks.

Kui Kane kalendriaasta esimestel kuudel pikalt vigastatud oli, kerkis vastaste kolmandikul senisest veelgi vägevamalt esile Heung-Min Son ning Tottenhami tulemused eriliselt ei kannatanud. Vastupidi, võib-olla kokkusattumusena, aga pärast Kane'i naasmist sai Tottenham Premier League'i raames vaid ühe võidu.

Ning ka avamängus Cityga jõudis Tottenham Soni kaudu mängu ainsa väravani siis, kui Kane oli hooaja lõpetanud vigastuse tõttu riietusruumi suundunud. Nõnda sobis ka tänane, Spursi jaoks kiirrünnakutele orienteeritud mäng suurepäraselt nii Sonile, Lucas Mourale, aga ka Dele Allile, kes City väljakupoolel tekkinud ruumi mängu algusfaasis halastamatult ära kasutasid.

Sel hooajal kõikide sarjade peale 18 väravat löönud ning Tottenhami hooaja parima mängija tiitlit nooliv Son sai poolfinaali avamänguks mängukeelu. Nagu Pochettinol koosseisuga vähe probleeme veel oleks, langes avapoolajal vigastusega Moussa Sissoko ja temagi mõju ei saa alahinnata.  Viimastel kuudel on ta tankina Tottenhami keskvälja patrullinud ja kolmapäeval muutus Tottenhami keskväli pärast Sissoko traumat märgatavalt hõredamaks.

4. VAR pakub jätkuvalt kulda

Korduvalt ja häälekalt videokohtunike kasutamist toetanud Guardiola vannub nähtavasti täna õhtul neid maa põhja. Raheem Sterling paistis 93. minutil olevat vormistanud enda kübaratriki, mängijad ja treenerid olid külakuhja kogunenud, kuniks mehed ekraanide taga tabasid ära, et sekundid enne väravat oli Sergio Agüero saanud palli suluseisus. City sotsiaalmeedia jaoks tuli otsus ilmselgelt liiga hilja.