Mängi järele! Soccernet.ee pani taas jalgpalliteadmised proovile (20 küsimust!) (1)

Foto: Soccernet.ee

Sel teisipäeval said Soccernet.ee ja jalgpallisõbrad taas kokku Amps Arenal, et mälumängus teadmisi testida.

20 küsimust olid jagatud viiestesse plokkidesse, iga ploki jaoks oli ette nähtud 15 minutit mõtlemisaega. Kokku oli võimalik teenida 40 punkti. Üheteistkümne võistkonna konkurentsis võitis sats nimega Neli kümnendit, kes kogus 26 silma. Teistest rebiti lõplikult lahti alles viimases plokis.

Küsimused koostasid taaskord Soccernet.ee toimetajad Ivar Lepik ja Rasmus Voolaid. Amps Arenal toimus Soccernet.ee mälumäng teist korda, detsembrikuu mängu saab tagantjärele mängida siin.

Head mõtisklemist!

REKLAAM

Plokk #1: Maailma jalgpall

1. Igas plokis paneme teid vastamisi internetikunstnikega, kes on oma oskuseid rakendanud legendaarses joonistusprogrammis Paint. Kes on jalgpallurid ikoonilisel jäädvustusel?

2. Jalgpalli suurimat etendust ehk MM-i on korraldatud 20 korral ja 17 riigis. Mehhikost saab 2026. aastal esimene kolmekordne korraldajariik (viiest kandideerimisest); Saksamaa on kandideerinud kuuel korral ja korraldanud kaks MM-i (1974 ja 2006); Hispaania kandideerib kuuendat korda 2030. aastaks, nemad on suurturniiri seni korraldanud korra (1982).

Esiteks küsime riiki, kellel kandideerimisi samuti kuus, kuid pidu korraldada ei ole neil seni lubatud. Iseseisvuse taastas küsitav viimati 1956. aastal, koduks on nad ligikaudu 35 miljonile inimesele, sõidetakse paremal pool ja telefoni suunakood on +212.

Teiseks küsime riiki, kes on soovinud MM-i korraldada kahel korral ja selle õiguse alati ka saanud, kusjuures kahe MM-i vahele jäi 60-aastane paus. Praegune riigikord alates 1792, koduks ligikaudu 67 miljonile inimesele, sõidavad samuti paremal pool ja telefoni suunakood on +33.

3. Euroopa meistrivõistluste finaalis on mänginud vaid kaks meeskonda, kes ei ole kunagi meistriks tulnud – Jugoslaavia kahel (1960, 1968) ja Belgia ühel korral. Mis aastal jõudis Belgia EM-finaali?
Samal aastal: Super Bowli finaalis võidab Pittsburgh Steelers Los Angeles Ramsi; laiemale maailmale tutvustatakse Rubiku kuubikut; Nõukogude Liidus toimub esimene rokkmuusika festival; AC/DC annab välja albumi "Back in Black". Sünnivad Hele Kõrve, Jason Segel, Channing Tatum, Marat Safin; surevad Dixie Dean, Jesse Owens, Alfred Hitchcock.

4. Selle maa meistrivõistlused toimusid eelmisel aastal 48. korda. Meistrivõistluste nimisponsor on Coca-Cola ning need peetakse erandlikus formaadis - kõigepealt toimuvad eelturniirid eri kohtades üle riigi ning seejärel selgitatakse nädal aega kestval finaalturniiril meister. Põhjused selliseks asjade korralduseks on puhtpraktilised. Valitsev meister ja ühtlasi 13 tiitliga läbi aegade edukaim klubi kannab nime B-67; number nimes viitab klubi asutamisaastale. Mis riik?

5. Norra kõrgliiga on traditsiooniliselt olnud eestlaste jaoks koht, kus jalgpalli mängida. Päris paljudest klubidest ongi mingil perioodil mõned eestlased läbi käinud, aga mullu liigas teiseks tulnud klubiga on eestlaste kokkupuude küllaltki väike - lepingut pole selle klubiga kellelgi olnud ja teadaolevalt on seal ainsana testimas käinud Karl-Romet Nõmm. Tegemist on Rosenborgi suure rivaali ja kolmekordse Norra meistriga, kes on korduvalt välja roninud ka Euroopa liiga alagrupiturniirile. Alates sellest talvest veab meeskonda Erling Moe. Mis klubi?

Plokk #2: Meistrite liiga

6. Kes on pildil kujutatud jalgpallur? Ta ei ole päris igamees, vaid on löönud värava näiteks Meistrite liiga finaalis.

7. Meistrite liigast üks aste madalamal on Euroopa liiga, millest veel üks aste (või kaks või kakskümmend) madalamal oli kolmas klubiturniir Intertoto Cup, mille väärtus tiitlina on küsitav. Esimest korda mängiti välja 1962, viimast 2008.

Suuremas osas ajaloos oli võitjaid korraga mitu, nii on kõige edukam riik ajalooliselt Tšehhoslovakkia (62 võitu) ja järgmisena Saksamaa (50). Kolmandal kohal oleva riigi (46 võitu) üks klubi on aga võitnud 10 korda - see on klubide arvestuse rekord. Mis klubi?

Klubi on oma riigi 20-kordne meister ja 14-kordne karikavõitja. Meistrite liigas jõuti 1979. aastal finaali, sel kümnendil 2x alagrupiturniirile. Klubi pärineb oma riigi suuruselt kolmandast linnast, kus 312 000 elanikku. Ajalooliselt väärikas linn, mis vahepeal natuke varjusurma vajus, aga sai eelmise sajandi lõpus/selle alguses uue tõuke. Võõrustatud on nii jalgpalli suurturniire kui Eurovisiooni.

8. Kaks aastat tagasi ehk 2017. aasta Meistrite liiga kaheksandikfinaalides sai Barcelona hakkama uskumatu tagasitulekuga, kui PSG vastu avamängu 0:4 kaotuse järel kokkuvõttes 6:5 edasi pääseti. 87. minutil juhiti veel 3:1, seejärel lõi kaks väravat Neymar. Küsime aga meest, kes lõi Barcelona poolelt 90+5. minutil otsustava värava. Praeguseks on ta 27-aastane. Vihjeks, et suur kolmik ehk Messi-Suarez-Neymar oli enda väravad selleks hetkeks juba ära löönud.

9. Milline on järgmiste meeste ühine nimetaja: Cesar Sanchez, Michael Ballack, Hans-Jörg Butt, Dimitar Berbatov, Claude Makelele, Fernando Morientes, Urs Meier.

Küsitava ühise nimetaja eel peeti leinaminut legendaarse Ukraina treeneri Valeri Lobanovski auks, kes kaks päeva varem manalateed läks.

 10. Ei ole suur üllatus, et staadionid, kus Meistrite liiga finaale peetakse, korduvad. Kõige lühema vahega on mängitud Wembleyl (2011 ja uuesti 2013), ka teist kohta jagab Wembley (1968 ja 1971). Küsin, mis linna staadioniga Wembley teist kohta jagab ehk kus toimusid finaalid 1987 ja 1990?

Kokku on linn võõrustanud nelja finaali, neist kolme ühel staadionil (sh kahte mainitud finaali). Selle staadioni nurgakivi pandi paika 1928, avati 1931, viimati renoveeriti/parendati mõnevõrra selle sajandi alguse poole.
Tegu on miljonilinnaga, Euroopa Liidu suuruselt kuuenda-seitsmenda linnaga. Kohalikus kõrgliigas mängib sealt hetkeseisuga kaks klubi. 2018. aasta seisuga parim linn maailmas, kus elada (Economisti andmetel).

Plokk #3: Tippliigad

11. Kes on pildil kujutatud jalgpallur? Ta on mänginud kolmes tippliigas, neist ühes võitnud tiitli ja kõigis kolmes karika.

12. Serie A-s tegevate mängijate väravaküttide edetabeli esikümnes on üheksa mängijat pärit sellisest vutiriigist, mis on pallinud mõnel suurturniiril. Seitsmendal kohal on aga ründaja, kes on oma riigi parim väravakütt, kuid kelle koondis pole iial pääsenud ei MM-ile ega EM-ile. Itaaliasse jõudis ta juba 2001. aastal ning kokku on tal Serie A-s kirjas 397 mängu ning 83 väravat.

Viimati mängis tema klubi pühapäeval, aga tema jäi 90 minutiks pingile. 2004. aastal A. Le Coq Arenal Eesti võrku sahistanud mängumees on võitnud Meistrite liiga, neli korda Itaalia karika ning korra triumfeerinud ka liigas. Kes on see jalgpallur?

13. Liverpool ähvardab (jälle) pika põua lõpetada, aga hetkeseisuga võitsid nad oma viimase liigatiitli hooajal 1989/90. Tottenham oli kolmas, Arsenal loomulikult neljas, Chelsea viies, Manchester United tabeli teises pooles ja Manchester City kohe nende selja taga. Küsime, kes jäi Liverpooli järel teiseks?

Küsitav klubi asutati 1874. aastal ja mängib oma kodustaadionil 1897. aastast; nad olid 1888. aastal üks Football League'i ja 1992. aastal Premier League'i asutajaliikmeid. Nad on mitmekordsed Inglismaa meistrid ja triumfeerinud ka Euroopas. Hetkel esindavad klubi näiteks James Chester, Birkir Bjarnason ja Lovre Kalinic.

14. Inglismaa kõrgliigas on enim mänge kirjas Gareth Barryl (653), Itaalias Paolo Maldinil (647), Hispaanias Andoni Zubizarretal (622), Saksamaal Karl-Heinz Körbelil (602). Kes on Prantsusmaa rekordimees 618 mänguga? Karjääri jooksul esindas ta Nantes'i, PSG-d, Lille'i ja Bastiat, riputades putsad varna 2014. aastal.

Koondises jäi saldoks vaid 11/0, sest oli esmalt 1998. aasta maailmameistri ja seejärel 2018. aasta maailmameistri varjus. Küsitav sai MM-idel käia 2006 ja 2014, aga minuteid ei teeninud sealgi, viimane koondisemäng jääb õigupoolest aastasse 2007.

15. Emiliano Salat meenutades. Küsime kaht mängijat, kellega Salat võrreldud on. Esiteks mängija, keda ta ise matkida on proovinud ning teiseks jalgpallur, kellega võrdles teda BBC.

Sala lapsepõlveiidol - võitnud nii Serie B kui Serie A. Valitud FIFA 100 liikmeks ning muuhulgas olnud näiteks ka 2004. aastal Katari liiga parim väravakütt.

BBC poolt Salaga võrreldud mängija - tõeliselt tuntuks sai ta praeguses koduklubis, mida esindab aastast 2012. Tegelikult lõi ta aga eelmistes klubides mängu kohta palju rohkem väravaid. On mänginud vaid ühes riigis ja tulnud selle meistriks, edukas olnud ka kõrgliigast madalamal.

Plokk #4: Varia

16. Kes on pildil kujutatud jalgpallur? Ta vahetas hiljuti klubi ja teenib nüüd riiklikku miinimumpalka, mille lubas veel omakorda ära annetada. Klubi ei oleks talle saanudki rohkemat lubada.

17. Kuivõrd märtsis toimuvad Eestis valimised, siis on kokkuvõtete aeg. Tegime ka meie omamoodi kokkuvõtte ehk võrdlesime praegust Riigikogu koosseisu Premium liigaga ja järelduseks on, et 2018. aastal lõi Premium liigas värava kolm mängijat, kelle perekonnanimi on esindatud ka Riigikogus. Kes?
Üks mängija on Nõmme Kaljus (6 väravat), üks Kuressaares (2) ja üks Viljandi Tulevikus (1). Poliitikud kuuluvad vastavalt Keskerakonna, Vabaerakonna ja Isamaa fraktsioonidesse.

Kolm õiget 2p, kaks õiget 1p.

18. Jalgpallis näikse olevat oluline, millal oled sündinud. Kui näiteks 5. veebruar on meile kinkinud Cristiano Ronaldo ja Neymari, siis 12. veebruar nõnda õnnelik ei ole: Nicolas Otamendi ja Andrei Sidorenkov on ehk tuttavad nimed, aga mitte päris Ronaldo ja Neymari masti. Küll aga on 12. veebruaril sündinud veel üks jalgpallur, moodsa sõnaga quarterback, 2012. aasta drafti teine valik. Kes on see mees? Muuhulgas kuulub talle tsitaat:

"Nad arvasid, et nende tagasihoidlikud elutingimused panevad mind kulmu kortsutama, Türi pole ju võrreldav New Yorgi või Californiaga. Aga ma kasvasin isegi üles väikeses maakohas ning Türi ei kohutanud mind karvavõrdki. Ainult keelest ei saanud ma alguses aru. Tundsin end täitsa audis olevat: mõhkugi aru ei saa."

19. Selle linna klubid on tulnud meistriks ühe (viimati 1926), karikavõitjaks teise (viimati 1969) ja mängivad nüüd kolmanda riigi kõrgliigas (viimati 2018/19). Seal on mängitud Euroopa meistrivõistlusi ja sealset klubi on esindanud vähemalt üks eestlane. Seal loeti 2017. aasta seisuga kokku üle 700 000 inimese. Mis linn?

20. Ilmselt on kõik kunagi mänginud FIFA-t, PES-i või Football Manageri, aga jalgpallimänge on erinevatele konsoolidele valmistatud sadu, millest mõned – näiteks Marcel Desailly Pro Soccer – on nimetatud mängijate järgi. Küll aga õnnestus tuvastada vaid üks mäng, mille nimes on mainitud kaks mängijat. Kes on need mängijad?

Mäng anti esmalt välja konsoolidele Amstrad CPC, Commodore 64 ja ZX Spectrum. All-Game andis sellele 2,5 tärni 5-st. Nende mängijate statistika koondistes on 125/0 ja 91/34. Mängu nimi viitab ühele konkreetsele hetkele.

Viigimurdja: Meistrite liiga finaalide pealtvaatajarekord kuulub Glasgow'le ja Hampden Parkile. Mitu inimest käis ametlikel andmetel vaatamas rekordilist finaali?

Tulemused:

Koht Võistkond 1. plokk 2. plokk 3. plokk 4. plokk Kokku
1. Neli kümnendit 9 4 6 7 26
2. Viljar Veski monster dunk 7 6 5 4 22
3. Copypasta 7 6 3 4 20
4. Sometimes lose, always win 7 6 5 2 20
5. Põhjakoristajad 7 4 3 5 19
6. H93 6 4 4 3 17
7. Reino Pihel 6 4 2 4 16
8. Fab Four 6 4 3 3 16
9. Stagnatsioon 5 3 3 2 13
10. Aaron Mooy narivoodi 3 3 1 4 11
11. Totud 5 0 2 0 7
 
Vastused: (maksimum 40p)

1. Steven Gerrard, Demba Ba (1+1p)
2. Maroko, Prantsusmaa (1+1p)
3. 1980 (2p)
4. Gröönimaa (2p)
5. Molde (2p)

6. Gareth Bale (2p)
7. Malmö (2p)
8. Sergi Roberto (2p)
9. Real Madrid – Leverkuseni Bayer Meistrite liiga finaal 2002 (2p)
10. Viin (2p)

11. Mesut Özil (2p)
12. Goran Pandev (2p)
13. Aston Villa (2p)
14. Mickael Landreau (2p)
15. Gabriel Batistuta, Jamie Vardy (1+1p)

16. Jakub Blaszczykowski / Kuba (2p)
17. Toomas ja Kaspar Paur; Jüri ja Rasmus Saar; Helir-Valdor ja Gustav-Hendrik Seeder (2p/1p)
18. Robert Griffin III, Grete Šadeiko abikaasa (2p)
19. Lvõv / Lviv (2p)
20. Peter Shilton, Diego Maradona (Peter Shilton's Handball Maradona) (2p)

Viigimurdja: 127 621 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

123   •  
Kas see Bale pilt on ülevalt vaatest või whaaat? Muidu täitsa hea test, võiks rohkemgi teha

Sisene
PREMIM LIIGA 25. VOOR
TÄHTSAT KODULIIGAST
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus (0)
"Silm peale!" käis sel nädalal külas Nõmme Kalju kaptenil Maximiliano Uggel, kes rääkis muuhulgas oma Itaalia igatsusest. Eriline soov kodu järele tuleb tal siis, kui näeb Eestis, kuidas pitsa peale ananassi pannakse.
 
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale
SILM PEALE!
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale (0)
Soccernet.ee erikorrespondent Ott Järvela teeb "Silm peale!" saates ülevaate Eesti klubide euromängudest ja annab hinnangu sellele, kui hästi ikkagi hakkama saadi. Ta tõdeb, et enne euromänge sai püstitatud liialt madalad eesmärgid.
SERIE A ALUSTAB
Kolme musketäri suur lahing: kes saab endale ihaldatud  Scudetto ?
EESTLASED VÕÕRSIL
ESILIIGA
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
24
19
2
3
80:18
59
2.
Tallinna FC Flora
23
19
1
3
66:15
58
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
22
12
8
2
43:21
44
5.
Tartu JK Tammeka
24
8
5
11
36:41
29
6.
JK Narva Trans
24
6
8
10
35:37
26
7.
FC Kuressaare
24
4
5
15
15:56
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15