Maradona, Pele, tumedad telgitagused ja mõned natsid: jalgpallikultuuri lõppematu riiul pakub avastamisrõõmu (0)

Dokfilmide meistri Asif Kapadia portree Diego Maradonast ei peta ootusi. Foto: Diego Maradona Movie / Twitter

Kui jalgpall kogu maailmas peatus ja isolatsiooniperiood algas, koostas Soccernet.ee jalgpallisõpradele ülevaate sellest, mida pausi ajal lugeda-vaadataEt usinamad jalgpallikultuuri tarbijad võivad hakata tänaseks juba selle nimekirjaga vaikselt ühele poole saama, heidame korraks veel pilgu peale, mida filmi- ja kirjandusriiulid nälja peletamiseks pakuvad.

Osa allpool loetletust on kokku korjatud Soccernet.ee lugejate soovitustest, osa välismaistest portaalidest. Nimekirjas on nii mängu- kui ka dokfilme, sarju kui ka raamatuid. 

Mängufilm "Treener"/"Trener" (2018, režissöör Danila Kozlovski). Kas pead enda liiga nooreks, et olla kuulnud nõuka-aegsetest propagandafilmidest? Palun, siin on üks selline, aga värskemast ajast. Venemaa endise spordiministri Vitali Mutko isiklikul ning sealse jalgpalliliidu ja spordiministeeriumi ametlikul toel valminud linateos jutustab kangelasliku loo Venemaa koondise mängijast Juri Stolešnikovist, kes eksib tähtsal penaltil ja on seejärel sunnitud skandaali saatel karjääri lõpetama. Juri maandub väikelinnas, kus hakkab juhendama kohalikku Meteori klubi. Ei puudu armulugu ja kangelaslik naasmine suurele areenile ehk kokkuvõttes on tegu õige klišeeliku stsenaariumiga. Boonusena võib ekraanil lisaks mitmele teisele tuntud jalgpallurile (Dmitri Sõtšov, Jevgeni Savin) näha mõne hooaja eest Levadia särki kandnud Alan Gatagovit.

Mängufilm "Victory" (ka "Escape to Victory") / "Võit" (1981, režissöör John Huston). Pahad natsid, kangelaslikud liitlassõdurid, Michael Caine, jalgpallitähed eesotsas maailmameistrite Pele, Bobby Moore'i ja Osvaldo Ardilesega. Ning Sylvester Stallone väravas. Mis saaks valesti minna? Ega ei läinudki, kui ameeriklased pea neli aastakümmet tagasi sellise filmi väntasid. Väga kaudselt tõsielust inspireeritud lugu on iseenesest lihtne - sõjavangid üritavad jalgpallimängu varjus vangilaagrist põgeneda.

Jalgpall näeb selles filmis tänu suurele hulgale pärisjalgpalluritele igati tõetruu välja. Isegi niivõrd, et Stallone rääkis hiljem, kuidas ta murdis võtete ajal Pele penaltit tõrjudes sõrmeluu. Muide, umbes aasta eest käisid jutud, et filmist tehakse uusversioon. Koroonakriisi valguses võib juhtuda, et tööotsast huvitatud vabu mängijaid oleks lähitulevikus täitsa kõvasti võtta ...

Mängufilm "Diamantes negros"/"Mustad teemantid" (2013, režissöör Miguel Alcantud). Jalgpalli mõistes taas klassikaline lugu - kaks Mali poissi tulevad Euroopasse, et täita oma suur unistus ja saada jalgpalluriks. Dokumentaalilaadses võtmes saab muidugi õige pea selgeks, et hispaanlasest jalgpalliagendi lubadused ja päriselu ei lähe eriti kokku. Pilk moodsa inimkaubanduse telgitagustesse, aga ilma moraali lugemata. Ja oma oluline kõrvalosa on filmis mängida ka Eestil!

Raamat ja mängufilm "Fever Pitch"/"Mängupalavik" (raamat ilmunud esmatrükis 1992; film valmis 1997, režissöör David Evans). Meie soovitus: kui valida üks, võtke raamat. Elupõline Arsenali pooldaja Nick Hornby räägib seal enda näitel fänniks kujunemisest ja selle protsessi põimumisest kogu tema elukäiguga. Keskendub peamiselt mõistagi Arsenalile, aga ka teistele Londoni klubidele.

Viis aastat hiljem valminud filmi jaoks kirjutas Hornby juurde suhteliini, mille võtab tabavalt kokku filmi reklaamlause: "Elu muutub keeruliseks, kui armastad ühte naist ja jumaldad 11 meest." Paremaks see kõrvalteema filmi just ei tee, aga halvemaks ka samas mitte. Ameeriklased tegid 2005. aastal algse filmi põhjal oma versiooni, aga muidugi pesapalli, mitte jalgpalliga. Selle ... võib vahele jätta.

Dokumentaalfilmid "Diego Maradona" (2019, režissöör Asif Kapadia) ja "Ronaldo" (2015, režissöör Anthony Wonke). Vormelisõitjast Ayrton Sennast ja lauljast Amy Winehouse'ist vändatud eluloofilmidega endale nime teinud Kapadia oli Cristiano Ronaldost kõneleva filmi produtsent, Maradona loo tõi aga taas ise ekraanile. Ehk on just see põhjus, miks argentiinlase Napoli-päevadele keskenduv film on parem kui portugallasest tehtu.

Aga võib-olla on tegu hoopis selle lihtsa asjaoluga, et minevikulegendist on kergem portreed maalida kui tegevmängijast, kelle pärand pole veel sel moel kinnistunud? Muidugi, Maradona on jõudnud elu jooksul ka kõvasti rohkem pöörasusi korda saata. Igatahes on Kapadia tiim pääsenud Ronaldole lähemale kui keegi muu.

Dokumentaalfilm "I Believe in Miracles"/"Ma usun imedesse" (2015, režissöör Jonny Owen). Kui eelmisel korral soovitasime mängufilmi "The Damned United", mis keskendub legendaarse treeneri Brian Cloughi 44-päevasele seiklusele Leeds Unitedi peatreenerina, siis antud dokfilm võtab luubi alla tema järgmise töökoha Nottingham Forestis. Clough viis Kesk-Inglismaa klubi mõne aastaga esiliiga lõpuosast kõrgliigasse ja hoobilt ka meistritiitlini, millele lisati Euroopa karikas. Ja korrati triumfi Euroopas aasta hiljem. Ime? Kahtlemata.

Telesari "The English Game"/"Inglise mäng" (2020, produtsent Julian Fellowes). Märtsi lõpus Netflixis esilinastunud kuueosaline minisari heidab pilgu jalgpalli algusaastatesse ehk 19. sajandi lõppu, kui amatööride mängu hakkas tungima professionaalsuse mõiste ning kõrgklass ja töölised jõudsid omavahelisi vastuolusid ületades aegamööda sellise jalgpallini, mida me tänapäevalgi tunneme. Tundub paljulubav, eriti praegusel jalgpallivaesel ajal?

Reaktsioonid on siiski olnud väga vastuolulised. Ühed ütlevad, et minisari kubiseb klišeedest ja jalgpallistseenid on oma ajakohatuses rohkem kui häirivad vaadata. Palju seebiooperlikku olustikudraamat, liiga vähe jalgpalli, leiavad kriitikud. Teised arvavad, et ajastu vaimu on kenasti tabatud. Soccernet.ee jätab otsustamise siinkohal vaataja hooleks.

Dokumentaalfilm "The Two Escobars"/"Kaks Escobari" (2010, režissöörid Jeff ja Micahel Zimbalist). Vana kuld, igas mõttes. Pablo Escobari nime teavad kõik, Andres Escobari nime ... kahjuks samuti paljud. Narkoparun Pablo ja jalgpallur Andres polnud sugulased, kuid nende karjäärid ristusid ometi ja viisid 1994. aastal USA-s toimunud MM-i järel traagilise tagajärjeni. Kahe Escobari kõrval on dokfilmi kolmandaks peategelaseks Kolumbia, riik, mille identiteedi vääramatuks osaks oli 1990ndate aastate alguses nende jalgpallikoondise käekäik.

Dokumentaalfilm "City!" (1980). Unustage korraks Sunderland, unustage kõik uued ja moodsad sarjad. Manchester City oli 40 aasta eest tagasihoidlik klubi, kes oli just lasknud lahti peatreeneri Malcolm Allisoni ja palganud tema aemele John Bondi. Erinevalt uue peatreeneri nimest polnud City juures vähimatki glamuuri ning ehk just seetõttu lubati kohalikud ajakirjanikud kaameratega riietusruumi. Aimu saab isegi uue peatreeneri tööintervjuust, mis tänasel päeval oleks mõeldamatu. Suurepärane sisepilk ühe klubi telgitagustesse ajal, mil tööd tehti töö enda pärast.

Dokumentaalfilm "Bobby Robson: More Than A Manager"/"Bobby Robson: rohkem kui peatreener" (2018, lavastajad Gabriel Clarke ja Torquil Jones). Inglasest peatreener välismaa tippklubi juhendajana pole olnud just tavapärane nähtus. Seda märkimisväärsemad on Bobby Robsoni aastad Barcelona tüüri juures, samuti Hollandis ja Portugalis, rääkimata tööst kõigi kiilaspäiste töötute jalgpallikommentaatorite lemmikklubi Newcastle Unitedi peatreenerina. Kui sinust kõnelevad lugupidamisega teiste hulgas nii Jose Mourinho, Pep Guardiola, Ronaldo, Alan Shearer kui ka Paul Gascoigne, on see juba iseenesest kullaproov missugune. 

Raamat "Football Leaks: Uncovering the Dirty Deals Behind the Beautiful Game" / "Jalgpallilekked: kauni mängu varjus toimuvate räpaste tehingute paljastused" (2018, autorid Rafael Buschmann ja Michael Wulzinger). "Kui soovid teada saada, kui rõve see jalgpallimaailm tegelikult on," lisab meie lugeja oma soovitusele tabava remargi. 2016. aastal hakkas keegi "John" lekitama väljaandele Der Spiegel detaile jalgpallimaailma miljonitehingutest, mis olid pehmelt öeldes üks räpasem kui teine. Tänaseks on "John" ehk portugallane Rui Pinto kinni peetud ja ootab kohut.

Raamat "Kelong Kings"/"Kelongi kuningad" (2014, autorid Wilson Raj Perumal, Alessandro Righi ja Emanuele Piano). Kihlveopettus ei ole kahjuks ka Eestis sugugi tundmatu termin. Kuid selle sigaduse tõeline tööpõld on Aasias. Vaeses Singapuri külas sündinud Wilson Raj Perumalist sai vastavalt raamatu lisapealkirjale "maailma kõige tõhusam kihlveopettur". Need on tema pihtimused, pärast seda kui ta 2011. aastal Soomes lõpuks kinni võeti. Hoiatus: kui olete selle raamatu läbi lugenud, ei suuda te väidetavalt enam ühtki jalgpallikohtumist endise pilguga vaadata. Ainult julgetele!

Raamat "Minu Rio de Janeiro" (2016, autor Malle Koido). "Mõnusalt ja meelelahutuslikult jalgpallist, Rio olümpiast ja brasiillaste hingeelust," iseloomustab Soccernet.ee lugeja. Pole imestada, et loo keskmes on just jalgpall, sest autor sattus Brasiiliasse tööle nimelt selle mängu tõttu. Hiljem jalgpalliagendina tegutsenud Koido kirjeldab, kuidas Rios kohtuvad kohalike loomupärane elujanu ja pidevad skandaalid ning vaesus ja rikkus.

Raamat "Calcio" (2006, John Foot). "Superäge raamat Itaalia jalgpallist mitte-itaallase pilgu läbi. Itaalia ajalugu kohtub Itaalia jalgpallilooga," iseloomustab soovitaja Matis. Autor on ette võtnud mahuka teekonna läbi kogu Itaalia jalgpalliajaloo, 1890test aastatest tänapäevani. Tegu on esimese ingliskeelse ülevaateteosega Itaalia jalgpallist.

Raamat "The Age of Football: The Global Game In The Twenty-first Century" (2020, David Goldblatt). Autor tegi teose jaoks eeltööd kümmekond aastat, tegu on ülimahuka ja ülipõhjaliku kokkuvõttega, mis käsitleb jalgpallilises võtmes meie ajastu põhiprobleeme - globaliseeriumist, rahvuslust, immigratsiooni. Naiste jalgpalli tõusu ja Aafrika jalgpallis toimivate mehhanismide kaudu vaatleb Goldblatt ka jalgpalli (väär)kasutamist inimõiguste ja võrdsuse vankri ees.

Raamat "What We Think When We Think About Soccer?" (2017, Simon Critchley). Filosoofiaprofessorist ja Liverpooli fännist autor otsib vastust küsimusele: miks me küll pühendame nii suure osa oma ajast ühest mängust mõtlemisele?

Head nautimist! Kui kellelgi meenub veel midagi, mis pole siin ega varasemas artiklis ära toodud, siis lisage soovitused julgelt kommentaaridesse!

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID