Marko Susi | Tippjalgpall jättis hüvasti viimase omataolisega (0)
Pärast Portugali legendaarse keskkaitsja Pepe karjääri lõpetamist jääb vutimaailma keskkaitsjate osakonda tühimik, mida praegu ei täida keegi, sest teist sellist lihtsalt enam pole.
1983. aastal Brasiilias sündinud Kepler Laveran Lima Ferreirast pidi saama teadlane, vähemalt ta isa lootis seda. Ta sai nimegi teadjameeste järgi - Johannes Kepler oli saksa astronoom, Charles Louis Alphonse Laveran oli prantslasest teadlane, kes pälvis 1907. aastal Nobeli preemia. Aga noor Ferreira valis labori asemel jalgpalliväljaku - tagantjärele võib öelda, et see oli hea otsus.
Pepe siirdus 2001. aastal Portugali kõrgliigaklubisse Maritimo. Ta sai sinna läbi õnne, sest klubi skaudid tulid Brasiiliasse vaatama hoopis ühte ründajat, kelle vastu Pepe mängis. Aga et 18-aastane keskkaitsja tegi hiilgava partii, reisis üle Atlandi ookeani just tema.
Kolm hooaega hiljem liitus Pepe Portoga, kus pidi täitma Chelseasse läinud Ricardo Carvalhost tühjaks jäänud positsiooni. Ja sellest kolm aastat hiljem ehk 2007. aastal läks mees Real Madridi, kus seisis ees veel keerulisem katsumus - pärast seda, kui Fernando Hierro neli aastat varem klubist lahkus, polnud Realil olnud ühtegi keskkaitsjast liidrit.
The Athletic kirjutas kevadel, et Pepele kirjeldati Real Madridi kui "keskkaitsjate surnuaeda". Ta sai selle fraasi tähendusest aru oma debüütmängus Atletico Madridi vastu. "Tulin klubist, kus kõik oli taktikaliselt organiseeritud," meenutas Pepe Portugali ajalehele Expresso. "Madridis oli kaos. Vastane harutas meie mängu lahti 30 minutiga, pärast mida olime kaitses kogu aeg üks-ühe vastu. Ütlesin Fabio Cannavarole, et ta kataks. Ta vastas: "Ei, ei. Siin on iga mees iseenda eest.""
Kaos Pepet ei seganud
Pepe oli Realiga liitudes fännide seas ebapopulaarne. Tema 30 miljoni eurone hinnalipik tekitas küsimusi, sest see oli toonase üleminekuturu kontekstis väga suur summa mehe kohta, kes polnud ennast tõestanud. Aga mida rohkem Pepe mängis, seda organiseeritum oli Reali kaitse ja seda rohkem hakkasid fännid teda armastama. Pepe oli julge, enesekindel, hea ninaga ja kiire - tal olid omadused, millest Real oli pikalt puudust tundnud.
"Hierro tasemele oli kõigil väga raske jõuda," ütles Miguel Torres, toonane Real Madridi noor paremkaitsja. "Aga minu meelest oli Pepe tolle aja üks paremaid oste. Ta näitas üsna kiiresti, et klubi tegi väga õige otsuse."
Pepe esimene El Clasico näitas, et klubi tõepoolest tegi väga hea otsuse. Ta lülitas Brasiilia superstaari Ronaldinho mängust välja ning Real võitis oma suurimat rivaali Barcelonat 1:0. The Athletic kirjutab, et Madridi pressiesindaja jooksis lõpuvile järel Pepe juurde ja lausus: "Hea töö! Sa muutsid just oma elu!"
See elu, mida Pepe Realis elas, oli võimas. Portugali koondislane sai Los Blancos'e eest kümne aastaga kirja 334 kohtumist, 15 väravat ja 20 väravasöötu. Lisaks krooniti ta põhimehena kolmekordseks Meistrite liiga ja Hispaania meistriks.
Pepe lahkus Realist 2017. aastal, kui liitus Besiktasega. Pool aastat hiljem naasis ta Portosse, kus nii nagu esimesel perioodil, võitis kaks riigi meistritiitlit. Oma viimasel hooajal tõstis Pepe kaptenina pea kohale Portugali karika ja superkarika. Karjääri viimaseks mänguks jäi EM-finaalturniiri veerandfinaal, kus punasärgid kaotasid penaltiseerias Prantsusmaale. Pepe mängis tolles mängus 120 minutit. Ta astus vutiplatsile noore brasiillasena ja lahkus portugallasest legendina.
Teist temataolist enam pole
2016. aasta Euroopa meister oli kahtlemata oma ajastu üks edukaim pallur - võitis ta ju ikkagi 34 karikat. Aga lisaks oli ta vaieldavalt oma ajastu suurim pahapoiss - see annab tema legendistaatusele juurde.
Pepe pahapoisikogumik on suur. Vutisõbrale vast meenub, kui ta astus Lionel Messi käe peale. Või tema punane kaart 2014. aasta MM-il Saksamaa vastu. Või kui ta äsas Madridi tiimikaaslasele Alvaro Arbeloale, arvates, et see on vastane. Või see, kui Pepe libistas korgid ees Dani Alvesile põlve ja sai punase. Või mäng 2011. aastal Meistrite liigas Lyoni vastu, kui temast võis kokku panna pika video, kus mees praktiseeris vastaste peal MMA võtteid. Seda loetelu võiks jätkata.
Aga Pepe vägivaldseim juhtum palliplatsil leidis aset 2009. aasta 21. aprillil, kui Real võõrustas koduliigas Getafet.
Kõik algas sellest, kui Getafe poolkaitsja Javier Casquero kukkus Reali karistusalas Pepe õrna puute järel murule ja teenis penalti. See ajas portugallase marru: ta lõi esmalt Casquerot jalga, siis selga. Seejärel astus ta maas lebanud vastase hüppeliigesele ning virutas teisele vastasele rusikaga näkku. Portugallane sai teo eest kümnemängulise keelu.
See olukord on miski, mis on saatnud Pepet kogu tema mängijakarjääri. Mees ise oli juhtunu järel löödud. "Kaotasin mõneks minutiks kontrolli," ütles ta. "Olen näinud korduseid ja ma ei tunne ennast ära. Ma ei suuda kirjeldada seda, mida tunnen. Suurim karistus, mida võiksin saada, on see, mida praegu tunnen."
Kuigi Pepe oli väljakul sõdalane ja läks kohati üle piiri, oli ta võistkonnakaaslaste sõnul väljaku kõrval väga rahulik. "Pepe mängis alati suure intensiivsusega," ütles Miguel Torres. "Ta ei tahtnud kunagi kaotada, isegi trennis. Ta käitus Casqueroga valesti, aga luban teile, et ta oli üks kõige rahulikumaid ja mõistvamaid inimesi, kellega riietusruumi jagasin."
Pepe endine Portugali koondisekaaslane Eder ütles Athleticule, et Pepe oli palliplatsil suurim võitleja, aga eraelus täiesti teistsugune. "Ta on introvert. Ta ei räägi palju, eelistab olla vaikuses, elada oma maailmas. Ta ei taha olla tähelepanu keskpunktis. Vahel sa isegi ei pane tähele, et ta sinuga ühes toas on. Ta on väga rahulik, ta on ... zen," rääkis Eder.
Kuigi Pepe oli eraelus vaikne ja rahulik, siis ta oli palliplatsil pahapoiss. Et tema pikaaegne võistkonnakaaslane Sergio Ramos (38) on klubita, sügelevate hammastega Uruguay ründaja Luis Suarez (37) pallib USA-s, hispaanlasest ründaja Diego Costa (35) mängib Brasiilias ja uue generatsiooni pahapoisid - näiteks Antonio Rüdiger - pole Pepele ligilähedalgi, jääb tippjalgpalli auk, mis lähiajal ei täitu.
Arvestades seda, mis suunas mäng liigub, on väga tõenäoline, et Pepe jääb pikaks ajaks vutiajaloo viimaseks tõeliseks pahapoisiks.