Mattias Käidi uue klubi muinasjutuline lugu: kuidas kollased hambaharjad ja tätoveeritud vanaemad polaarjoone taga tiitli tõid (0)

Põhjas asuv Glimt vallutab Norrat maruliste fännide ja marulise jalgpalli toel. Foto: Bodö/Glimti koduleht / Kent Even Grundstad

Bodö/Glimt saab peatselt põhjapoolseimaks koduse liigatiitli võitnud võistkonnaks maailmas ja teeb seda kõiki Norra jalgpalli rekordeid purustades.

Täna ilmus uudis, et Mattias Käit on registreeritud Norra meisterklubi Bodö/Glimti ridadesse, kes ise veel üleminekut ametlikult teatanud ei ole. Soccernet.ee avaldab aga uuesti Anders Nõmme eelmise aasta oktoobris ilmunud loo "Kollased hambaharjad ja tätoveeritud vanaemad: jalgpalli triumf polaarjoone taga" ajast, mil Bodö/Glimt juba kindlalt toonase meistritiitli poole purjetas.

Kui sa kohtud Greta Helstadiga talvel, siis sa ei pruugigi näha. Läänetuul ründab Arktika ookeanilt nii lõikava vihaga, et ka kõige karmimad põhjamaalased on mähitud kampsunitesse ja sallidesse. Aga niisama pole ilus küsida ka. Siis ongi sul ju ainult kaks varianti: tulla suvel põhja tagasi või sinna jäädagi, oodata polaarvideviku möödumist, tunda mingit seletamatut rõõmu sellest, et saadad talve mööda teisel pool polaarjoont ning igatseda soojemaid, päikselisemaid päevi.

Ja lõpuks nad tulevad: ühel hommikul askeldab Greta Helstad aias, sallid ja kampsunid tuppa jäetud, seljas Bodö/Glimti uue hooaja kollane mängusärk; lõpuks sa näed: tema vasakut käsivart kaunistab suur roosiõis, paremat lemmikklubi logo ja tunnuslause. Mõlemad tätoveeringud värvilised, üks tehtud daami 65. ja teine 71. sünnipäeva puhul.

REKLAAM

Kui Greta Helstad endale midagi pähe võtab, pühendub ta sellele 110-protsendiliselt. Nõnda saigi temast Bodö/Glimti superfänn, tuttav mängijatele ja kohalike elanikele, aga viimastel aastatel regioonist kaugemalgi. Tema Bindali kodus lehvib igapäevaselt suur klubi lipp. Vabal ajal nikerdab ta võistkonnale erinevaid kingitusi, näiteks kudus kümme aastat tagasi pea 30 paari mustakollaseid villaseid sokke, üks paar igale tiimi pallurile.

Toona olid Bodö talveööd pimedamad kui tavaliselt. Klubi oli majanduslikes raskustes ja pankroti äärel, imet oodates jäädi ellu vaid tänu kohalike pingutustele. Nüüd on Bodö/Glimt Norras ise imetegusid korda saatmas.

Aspmyra ei ole kerge koht, kuhu tulla. Foto: Bodö/Glimti koduleht / Kent Even Grundstad

Pikka aega nn yo-yo-klubi staatuses olnud Bodö pääses viimati esiliigast alles 2017. aastal ning saavutas järgnenud Eliteserieni hooajal 11. koha, mullu näidati aasta alguses vinget minekut ja suvepausile mindi tabeliliidrina. Hooaja lõpus klubi hooaeg aga rauges ja Molde võitis tiitli Glimti ees 14-punktilise vahega.

Et seejärel lahkus tiimist ründekolmik Amor Layouni-Hakon Evjen-Geir Andre Herrem, pidid spordidirektor Aasmund Björkan ja peatreener Kjetil Knutsen leidma asenduse pea pooltele löödud väravatele ja seetõttu pakkusid paljud Norra ajakirjanikud käesoleva hooaja alguses, et Bodö/Glimt ei suuda tõenäoliselt suurde mängu sekkuda. Selle kiuste suutsid Björkan ja Knutsen aga kokku panna võistkonna, mis on Skandinaavia klubijalgpalli mõistes absoluutne anomaalia.

19 kõrgliiga mänguvooruga on Bodö/Glimt kogunud 17 võitu ja kaks viiki, ükski võistkond pole tänavu suutnud nende kodustaadionilt Aspmyralt veel punktiga lahkuda. Lähimad jälitajad Rosenborg ja Odd jäävad tabelis 18 silma kaugusele. Bodö väravate vahe on 67:20, hooaja esimese seitsme vooruga lõi tiim 30 väravat. Augusti lõpus ja septembri alguses oli Glimtil neljamänguline seeria, mille käigus võideti koduliigas esmalt Starti 6:0, seejärel Euroopa liigas Kaunase Žalgirist 6:1, seejärel alistati Eliteserienis Sarpsborg 3:0 ja tol hetkel teisel kohal olnud Odd 6:1. Kollane torm ohustab 11 vooru enne hooaja lõppu Molde mullust punkti- (71) ja 2014. aasta väravaterekordit (72).

Kuigi lääneiilidele avatud Bodö on Norra ehk tuuliseim linn ja Pavel Londakki võib kogemustele tuginedes tõdeda, et Aspmyra väravapostide vahel külmetada ei ole teab mis meeldiv kogemus, on hiilgava hooaja edule siiski kaasa aidanud paljude sündmuste kokkulangemine. Viimastel aastatel finantsid korda saanud Bodö/Glimt oli näiteks Molde ja Rosenborgi kõrval üks väheseid klubisid, mis sai koroonakriisi ajal jätkata oma mängijatele täispalga maksmist. Nõnda said pallurid sajaprotsendiliselt keskenduda ettevalmistusele ja Bodö rabaski kohe hooaja alguses oma vastaseid suurepärase füüsilise vormiga. Ülikõrget pressi innustab ka mängijate keskmine vanus, kogu liiga peale on noorem vaid Sarpsborgi koosseis.

Glimti põhilised keskkaitsjad Marius Lode ja Brede Moe, lisaks kolmas mees Marius Höibraaten, pakatavad sellel hooajal Knutseni käe all enesekindlusest ja tõusevad palliga tihti vastasmeeskonna karistusala lähedusse. Kui Glimt on vastased tugeva surve alla saanud - ja seda juhtub reeglina igas mängus -, pole harvad olukorrad, kus kõik 21 mängijat peale Bodö väravavahi tegutsevad väljaku viimasel kolmandikul. Eelmainitud tugeva füüsilise vormi tõttu ei esine neil tagasijõudmisega suuri probleeme, ülikiireid vasturünnakuid võrreldes võib paralleele tõmmata samuti uljusest pakatava Dortmundi Borussiaga.

22-aastane keskpoolik Patrick Berg, kolmandat põlve Bodö mängija, on sellel aastal Knutsenilt saanud absoluutsed vabad käed ja ta liigubki väljakul niite tõmmates keskkaitsjate vahelt vasakule äärele, paremkaitsja kõrvalt tipuründesse. Tasuks on postkasti kukkunud esimesed kutsed Norra koondisesse. Teda toetab veel kolm aastat tagasi ärevushäirete ja motivatsioonipuuduse tõttu tõsiselt karjääri lõpetamist kaalunud klubi kapten Ulrik Saltnes, kes leidis toona abi endiselt õhuväe piloodilt Björn Mannsverkilt ja naudib nüüd enda sõnul jalgpalli rohkem kui kunagi varem. Mannsverk, kes pole väidetavalt kunagi ühtegi jalgpallimängu otsast lõpuni näinud, töötab praegu Bodö psühholoogilise treenerina.

Pusle viimased tükid on moodustanud Bodö kaks tehniliselt säravat ääremängijat, 25-aastane taanlane Philip Zinckernagel paremal ning pikalt Manchester Unitedi vaateväljas olnud 20-aastane kohalik Bodö poiss Jens Petter Hauge vasakul. Mõlemad leidsid Layouni, Evreni ja Herremi lahkumise järel ülejäänud võistkonnaga fantastilise klapi ning on 19 vooruga liigas kahe peale löönud 28 väravat ja kaaslastele jaganud 20 resultatiivset söötu.

Nädala eest teenis viimati 2005. aastal eurosarjas mänginud Bodö/Glimt oma hooaja esimese "autasu", kui sai Euroopa liiga kolmandas eelringis vastamisi minna Itaalia hiiu AC Milaniga. Nüüd võrdlesid Norra eksperdid Bodöd juba 1997. aastal San Sirol Milani 2:1 võitnud ja Meistrite liiga veerandfinaali pääsenud Rosenborgiga, paraku jäi Bodöl üllatustulemusest siiski napilt puudu ja Itaaliast lahkuti 2:3 kaotusega. Sealjuures mängis Hauge mõlema Bodö tabamuse puhul suurt rolli, andes juhtväravale täpse söödu ning põrutades teise ise kaugelt Gianluigi Donnarumma võrku. Milan oli noore norralase partiist nii vaimustuses, et käis piltlikult öeldes pärast lõpuvilet viis miljonit eurot lauale ja neljapäeva lõunal saigi üleminek ametlikuks.

Bodö/Glimt mängib Norra jalgpallikultuuri jaoks väga tähtsat rolli. Oma elulooraamatus "Öyeblikkene vi aldri glemmer" ("Hetked, mida me iial ei unusta") kirjutab legendaarne Norra kommentaator Arne Scheie: "Glimt tõi Norrasse tänapäevase fännikultuuri. Kui Glimt pääses 1975. aastal karikafinaali, nägi kogu Norra esmakordselt, kuidas ühe klubi fännid peaksid riietuma ja käituma. Pealtvaatajad Bodös olid esimesed, kes said üheks osaks oma võistkonnast. Peagi oli võimatu ette kujutada Glimti mängimas ilma tribüünidel laulva ja käsi viibutava kollase mereta."

Ka Greta Helstad käis juba siis Bodöle kaasa elamas ning kuulub põlvkonda, kes aitas klubil Norra jalgpallifolkloori kinnistuda. 1974. aastal üritas toona 24-aastane Arnulf Bendixen teisi Aspmyrale kogunenud Bodö poolehoidjaid laulule ärgitada, aga tribüün ei tahtnud vedu võtta. Bendixen küsis kõrval istunud sõbralt abi, viimane ulatas talle naljaviluks poolkogemata taskus olnud hambaharja ning selle asemel, et käega lüüa, hakkas Bendixen hambaharjaga dirigeerima. Lõpuks kandsid tema pingutused vilja ja tribüün tuli lauluga kaasa.

Toona istus mängul ka hambaharjafirma Jordan esindaja, kellele pakkus juhtum palju nalja ja õige pea jagas Jordan Bodö fännidele lehvitamiseks hiiglaslikke täispuhutavaid kollaseid hambaharju. Need on tänase päevani jäänud klubi üheks sümboliks ja hambaharjasid võib Aspmyra liigamängudel lehvimas näha praegugi.

Nüüd elab Greta Helstad veidi rohkem lõunas, Tröndelagi ja Nordlandi piiril, geograafiliselt isegi lähemal Trondheimi Rosenborgile, aga Bodö/Glimti fännideks on ta kasvatanud nii oma lapsed kui lapselapsedki. "Kui ma suren ja see juhtub Tröndelagis, kirjutatakse minu hauakivile: "Siin puhkab nordlendingen Greta Helstad"," tundis Helstad viimatises intervjuus NRK-le oma päritolu üle uhkust.

Perekond, juured ja päritolu ongi Bodö/Glimtist rääkides kahtlemata kesksel kohal. Praegu mängib klubi esindusmeeskonnas üheksa Bodöst või 50 kilomeetri raadiusest pärit mängijat, aga mitte kedagi teist ei seo linna ja klubiga nii palju kui Patrick Bergi. Tema vanaisa Harald "Dutte" tegi Bodö esinduse eest debüüdi 1958. aastal ja tõmbas kollase särgi viimast korda selga 1981. aastal, vahele mahtusid ka 43 mängu Norra koondise eest.

Harald "Dutte" Berg on Glimtis legendi staatuses. Foto: Bodö/Glimt / Twitter

Bodö eest mängisid ka tema onud Arild, kes otsustas mullu suvel siitilmast lahkuda, ja Runar ning Patricku isa Örjan, kes on nüüd klubi spordidirektor. Kui Bodö/Glimt 2009. aastal eelmainitud pankroti äärele sattus, mängis Runar klubi päästmiseks kogu hooaja ilma palgata, toetas neid oma rahaga ja käis tihedalt koputamas kohalike firmade uste taga, kes lõpuks Glimti hädast päästsid. Greta Helstadi kootud sokke kandis Runar uhkusega nii kaua, kuni need auklikuks kulusid.

VG lasi lugejatel 2011. aastal ritta panna viimase 50 aasta parimad Norra jalgpallurid: Örjan hõivas tabelis teise ja Harald viienda koha. On selge, et ootused noorimate võsukeste õlgadel ei ole mitte kerged. Augustis rääkis Norra koondise abitreener Per Joar Hansen VG-le, et "Patrick Berg on tulnud äärmiselt hästi toime Patrick Bergiks olemisega", võrreldes Norra kuulsaimat jalgpalliperet Kennedytega. Veidi pärast seda pani VG Örjani ja Patricku Bodö sadamas vastamisi istuma, taaselustades nõnda 20 aastat varem tehtud foto Haraldist ja Örjanist. 20 aasta pärast lubati helistada Patrickule ja tema pojale.

Nüüd 78-aastane Harald sööb sõpradega ikka veel Aspmyral iga päev kell 11 lõunasööki. "Selline kamp ongi ühe klubi hing, südametunnistus. Patrick, oled seda isegi öelnud: 50 aasta pärast istute koos Jens Petter Haugega laua taga ja kirute, et vanasti oli kõik parem," naeris Örjan.

Aga Patrick Bergi jaoks ongi praegu kõik hästi. Bodö/Glimti hooaeg on olnud nii särav ja nende edu nii suur, et üsna kindlalt võidetakse hilissügisel Eliteserien. Siis saab neist põhjapoolseim koduliiga meistriks kroonitud klubi maailmas, ühtlasi on Bodö siis esimene polaarjoone taga olev linn, mis võitnud riigi jalgpallitiitli. See on eriskummaline, aga ütlemata uhke saavutus. Ja küllap ei paneks keegi Greta Helstadilegi pahaks, kui kunagi aastakümnete pärast laseks ta teksti veidi pikemaks venitada ja kirjutada: "Siin puhkab nordlendingen Greta Helstad, Norra meister!"

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
SUURED LAHINGUD
KURESSAARE NÄPISTAS FLORAT
Luup peale | Kui Flora ei taha Eesti meistriks tulla, siis nad ei tule kah!
FLORA VÄGITEOD
Uhke statistika: FC Flora on tõstnud Euroopa põhjamudas sipelnud Eesti mööda Venemaast!
PIKEMAT LUGEMIST
AUDIOVISUAALSET
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
26
22
1
3
74:28
67
2.
Tallinna FC Flora
25
17
7
1
66:20
58
3.
Paide Linnameeskond
27
15
8
4
52:27
53
4.
Nõmme Kalju FC
27
13
4
10
51:34
43
5.
Tallinna JK Legion
27
11
5
11
45:36
38
6.
JK Narva Trans
27
8
5
14
33:52
29
7.
FC Kuressaare
27
8
4
15
33:46
28
8.
Viljandi JK Tulevik
27
8
3
16
37:57
27
9.
Tartu JK Tammeka
26
5
4
17
29:60
19
10.
Pärnu JK Vaprus
27
4
3
20
20:80
15