Menüü
TV
Veebisait

"Me seisame saatana selja taga" - uus jõud Portugali jalgpallis (0)

Näod on uued, aga tulemusteni jõudmist ei ole see takistanud. Foto: Famalicao Twitter

Portugali kõrgliigat juhib seitsme vooru järel klubi, mille nime ei pruukinud enne hooaja algust mäletada paljud kohalikudki. Meest, kes kogu projekti käivitas, teavad nad aga kindlasti.

Sebastian Coates oli otsustanud, et teisipäevaste lehtede esikaantel peaks suurelt figureerima tema näolapp. Kolm nädalat varem oli Sportingu keskkaitsja mängus Rio Avega vastastele lahkelt kinkinud kolm penaltit, mida külalismeeskond tagasi ei lükanud; neli päeva tagasi tõi tema omavärav PSV-le Euroopa liiga hooaja avamängus võidu ja nüüd libistas ta palli oskuslikult enda väravavahi selja taha kodusel Alvalade staadionil, 30 000 pealtvaataja ees, äsja esiliigast suurde mängu kerkinud Famalicao vastu. On nii mõnigi teine mängija, kelle nahas võiks neil päevil Sebastian Coatese asemel olla.

Aga Famalicaod ei kõiguta, et üks Portugali suurest kolmikust jäi kaotuse järel ilma treenerist ning on tabelis kuuendal kohal, liidritest kaheksa punkti kaugusel. Sest nemad ongi liidrid, ootamatul, vahest isegi mõeldamatul kombel. Seitsmenda vooru järel juhib liigat tavaliselt kas Benfica või Porto. Mõnikord harva ka Sporting. Viimati suutis keegi neljas seda üheksa aastat tagasi Braga näol. Ja nüüd on nendega liitunud Famalicao.

Famalicaol on Bragaga ka üks veidi mitte-abstraktsem ühendav liin, A3 maantee. Üksteisest 15 kilomeetri kaugusel asuvad linnad on ümbritsetud müstilistest, tihti tuleroaks langema kippuvatest Põhja-Portugali eukalüptimetsadest. 2006. aastal hukkus Famalicaos ühes põlengus kuus tuletõrjujat. Kolm aastat hiljem hävis Braga ja Famalicao ümber viie nädalaga 8000 hektarit. Juunis-juulis, kurikuulsal tulekahjude perioodil, elab piirkond hirmus leekide ja põrgukuumuse ees, kuid õnneks on viimased aastad siin olnud kergemad. Kaks viimast suve on Famalicaos pinget pakkunud hoopis üks teine aken.

REKLAAM

1990. aastate alguses neli järjestikust hooaega kõrgliigas veetnud Famalicao jalgpalliklubi tabas seejärel sama saatus, mis langeb osaks vaat et kõigile neile, kes pole Porto, Benfica ega Sporting - ühel hetkel sai raha lihtsalt otsa. Teise divisjoni langemine peletas fännid ja sponsorid, nõiaring lõppes sellega, et Famalicao mängis veel hooajal 2008/09 riigi tugevuselt neljandas liigas. Neli aastat tagasi murdis klubi end taas esiliigasse. Viimase 18 kuuga on meeskonnaga liitunud 37 uut pallurit, ainuüksi suvel enne kõrgliigasse naasmist sõlmis Famalicao lepingud koguni 19 uue mängijaga.

Et uued mehed on nii kiiresti kokkumängu leidnud ja püsivad seitsme esimese mängu järel kõrgliigas kaotuseta, on märkimisväärne. Aga samal ajal tuleb meeles pidada, et kõrgliigas on neist suurema eelarvega ainult suur kolmik ja üle-ukse-naaber Braga. Seda tänu kahele mehele.

Jorge Mendes ei vaja ilmselt lähemat tutvustamist. 53-aastane vastuoluline portugallane on üks jalgpallimaailma superagentidest, kelle lähiringkonda kuuluvad nii Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho kui Bernardo Silva. Viimastel hooaegadel on palju kõneainet pakkunud tema suhe Inglismaa kõrgliigameeskonna Wolverhamptoniga, kelle ridadesse kuuluvad Ruben Neves, Diogo Jota, Rui Patricio, Joao Moutinho ja Pedro Neto ühes meeskonna peatreeneri Nunoga on kõik tema loodud firma Gestifute klientideks.

Viimati riisus Mendes väikese varanduse selle aasta juulis, kui 19-aastane Joao Felix liitus kõigi aegade kolmandat üleminekusummat tähistava 126 miljoni euro eest Atletico Madridiga. Colchoneros ei olnud suvaline valik. Mendes tunneb hästi maailma 500 rikkaima mehe sekka kuuluvat Iisraeli ärimeest Idan Oferi, kellele kuulub kolmandik Atleticost. Just portugallase soovitusel ostis Ofer ka Famalicao.

Joao Moutinho, nagu mitmed teised Mendese kliendid, on välja jõudnud Wolverhamptonisse. Foto: Moutinho Twitter

2018. aasta juunis avatud Famalicao akadeemia ukse kohal ripub silt kirjaga "uue tuleviku algus". Kompleksi, kuhu kuuluvad kolm kunstmuruväljakut ja majutusvõimalusega kool, rajamiseks kulus 1,8 miljonit eurot. Kolm nädalat hiljem saabus Ofer, kes keelitas koos Mendesega klubisse tegevjuhiks viimastel aastatel Rio Aves suuri tegusid teinud Miguel Ribeiro.

"Meie esimeseks ülesandeks oli klubi struktuur muuta täisprofessionaalseks," rääkis Ribeiro päevalehele Record. "Nädalaga palkasin mänedžeri, kommunikatsiooni- ja reklaamijuhid ning tehnilise sekretäri; peaarsti, kahe füsioterapeudi, toitumis- ja taastusravispetsialisti palkamisega panime kiirelt aluse oma terviseosakonnale. Ehitasime klubi nullist üles."

Eesmärgid olid selged juba märtsis, kui Ribeiro sõnas raadiojaamale Renascenca: "Pärast kõrgliigasse tõusmist peame koheselt hakkama võitlema Euroopa liiga kohtade nimel."

Miks Lissabonist pärit, aga Portos resideeruv Mendes otsustas just Braga külje all asuva väikelinna kasuks? Miks ei soovitanud ta Oferile üle võtta mõni Portugali suurklubi või hiljuti kõrgliigas silma paistnud võistkond, nagu viimasel kolmel hooajal kaks korda esikuuikus lõpetanud Rio Ave või Euroopa liiga alagrupiturniiril mängiv Guimaraes?

Esiteks on Famalicao täpselt paraja suurusega klubi - mitte liiga suur, et nad oleksid seotud Portugali jalgpalli alatasa saatvate korruptsiooni- ja muude jamadega, teisalt on aastate jooksul nendegi auhinnakappi nii mõndagi kogunenud ja ka mälestused kõrgliigast on klubi jaoks paljude teistega võrreldes veel võrdlemisi värsked. Mendesel õnnestus ühisele keelele jõuda linnapea Paulo Cunhaga, kes nõustus juba enne Oferi saabumist rahakotti tühjendama ja sõnas hiljuti meedias, et Famalicao õnnestumised on "toonud rõõmu kõigile linnakodanikele".

Famalicao edu on toonud rõõmu mitte ainult neile endile, vaid kohalikule kogukonnale. Foto: Famalicao Twitter

Erilise saladuskatte all pole hoitud ka seda, et Famalicao näol saavad suuremate liigade klubid oma noortele palluritele mänguaega jagada. Atleticost on klubis laenul Argentina ja Uruguay noortekoondislased Nehuen Perez ja Nicolas Schiappacasse, Valenciast Uroš Racic ja Alex Centelles (Ofer saab hästi läbi ka Peter Limiga), Stoke'ist Josh Tymon, Wolverhamptonist Roderick Miranda. Meeskonna keskmiseks vanuseks on napilt üle 23. Kui Mendest kuidagi kiita, siis sellega, et talentide avastamisele on tal alati olnud suurepärane nina.

Üheks suviseks liitujaks on 22-aastane poolkaitsja Goncalo Rodrigues, tuntud kui Guga, kes viimased 11 aastat kuulus Benfica ridadesse. "Mind tõi siia projekt," rääkis ta Recordile, "projekt, mis tõstab Famalicao Portugali jalgpallipüramiidi tippu. Kogu struktuur on hiilgav. Mulle räägiti mängijatest, keda tahetakse meeskonda tuua; eesmärkidest, ja ma sain kiirelt aru, et see on minu võimaluseks."

"Me ei ole eufoorias," jätkas Guga hooaja alguses Famalicaod saatnud edust rääkides. "Oleme õnnelikud, sest ei ole kerge saavutada seda, mida oleme teinud. Samal ajal oleme veendunud, et tahame enamat. Me ei taha siin peatuda. Võistkond on ambitsioonikas, aga edu ei ole meid muutnud." Järgmisena kohtub Famalicao esimese tõelise suure vastasega, kui 27. oktoobril sõidetakse külla Portole. Kui nad suudaks võita, mida tähendaks see Gugale? "Lihtsalt järjekordset kolme punkti."

Kui sa ei ole Portugalis üks suurest kolmest, on raske pead vee peal hoida. Valdav enamus portugallasi fännab Benficat, Portot või Sportingut, paljude nn teiseks tiimiks on kas Boavista või Belenenses. Lihtsal põhjusel - need kaks on ainsad, kes suutnud trio hegemooniat väärata. Küsisin kolmelt portugallasest tuttavalt, mida nad Famalicao esilekerkimisest arvavad. Põline Benfica fänn ei soostunud midagi head ütlema, nähes projektis lihtsalt järjekordset Mendese rahalehma. Teised olid aga positiivsemad.

"Tihti räägitakse Jorge Mendesest kui saatanast, justkui oleks ta kõige jalgpallis halvasti oleva kehastuseks," tõdes üks. "Praegusel juhul ei ole mul selle vastu midagi. Ütleme nii, et me seisame saatana selja taga! Tahan lihtsalt näha, et keegi saaks lõpuks ometi [Benficale ja Portole] vastu."

Jorge Mendes - saatan isiklikult või hoopis karjääride edendaja? Foto: gestifute.com

Kuidas see kuulus, vääralt Einsteinile omistatud tsitaat kõlaski? "Hullumeelsus on teha sama asja üha uuesti ja uuesti ning loota erinevaid tulemusi". Inimesed on tüdinud igal pagana kevadel samade tulemuste nägemisest. Porto ja Benfica. Benfica ja Porto. Tundub, et väikese vürtsi nimel ollakse nõus leppima isegi Jorge Mendese marionetiteatriga. Mine tea, kaua see kesta saabki. Viimasel kümnendil on Portugalis pankrotti läinud nii Varzim, Uniao Leiria, Penafiel kui Farense, Boavista sattus veidi pärast liigavõitu suurtesse finantsraskustesse, Belenenses lõhenes möödunud aastal üldse kaheks.

Lähitulevik on Famalicao jaoks igatahes põnev. Juba esiliigas toodi mängudele keskmiselt 3200 inimest, rohkem kui ükski teine võistkond. Sellel hooajal on 5300 inimest mahutav munitsipaalstaadion mitmel korral olnud välja müüdud ja juba on esitatud plaanid uue, veidi suurema kodu avamiseks.

Loomulikult on Famalicaod võrreldud ühe teise samas ajavööndis mängiva klubiga. Võistkonna peatreener, pikalt nüüd Evertoni juhendava Marco Silva paremaks käeks olnud Joao Pedro Sousa sõnu ei tohiks sellele suuremat tähelepanu pöörata. "Portugali Leicester? Need on kaks erinevat reaalsust, erinevad kontekstid," rääkis ta kahe nädala eest kodumaa meediale. "Me ei võrdle ennast kellegi teisega. Meie fännid on kirglikud. Oleme nende üle õnnelikud, nagu oleme õnnelikud kogu klubi ja hetke üle, milles praegu viibime."

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Narvast Kuressaarde. Flora otsib võidupunkte teisest Eesti otsast  (mängud käivad)
Tallinnasse saabunud Sloveenia koondises 22 koroonapositiivset! Mäng Eestiga jääb ära
EL CLASICO
Tuline algus ja Ramose vaieldav penalti tõid Realile esimese  El Clasico  võidu
PREMIUM LIIGA LAUPÄEVASED MADINAD
RAHVALIIGA FINAAL LÄKS LÕPUNI VÄLJA
PIKEMALT SÕNAS JA VIDEOS
Vaprus Pärnu troonil istumisega ei lepi. Valitud on oma tee, mis peab viima Premium liigasse
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
2
1
58:16
62
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
13
6
5
55:29
45
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
7
13
22:35
22
9.
FC Kuressaare
25
4
8
13
23:48
20
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12