Memo | Ecuador näitas hambaid, aga maksimum jäi siiski võtmata (0)

Denzel Dumfries (oranžis) ja Piero Hincapie palli pärast võitlemas. Foto: Scanpix / ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP

2022. aasta MM-finaalturniir jätkus Hollandi ja Ecuadori mõõduvõtuga. Mõlemad olid alustanud turniiri 2:0 võiduga vastavalt Sengali ja Katari üle. Täna läksid aga punktid jagamisele, kui omavahel mängiti seisuga 1:1 viiki.

Matš algas Ecuadori jaoks korraliku koguse külma veega krae vahele. Juba 6. minutil jättis Davy Klaassen palli Cody Gakpole ette, kes selle pikemalt mõtlemata kasti tagant Hernan Galindeze värava suunas teele saatis. Võimas pommlöök ei jätnud viimasele mingeid võimalusi - 1:0.

Edasi sai aga Ecuadori meeskond aina enam mängu sisse. Puudu jäi siiski kliinilisusest, sest viiest pealelöögist läks ainult üks raamide vahele. Kuigi mitmed rünnakud jäid lõpuks ka löögita, luurati siiski pidevalt hollandlaste karistusala ümber.

Surve paistis vilja kandvat esimese poolaja kolmandal üleminutil, kui Pervis Estupinan pani karistusalasse jõudnud pallile õigel ajal jala vastu, suunates selle Hollandi võrku. Peale pisikest juubeldamist läks tabamus aga tühistamisele: kaitsemängija Jackson Porozo oli suluseisus ja varjas Madalmaade puuriluku Andries Nopperti vaatevälja. Seega suundusid lõunaameeriklased pausile võrdlemisi ebameeldiva noodi pealt.

Riietusruumist tulid välja aga vähemalt sama näljased Ecuadori mängijad. 49. minutil virutas eelmainitud Estupinan hollandlaste väravale korralikult peale. Tema üritusele sai Andries Noppert küll käed vahele, aga tõrjutud pallini jõudis esimesena avavoorus kaks väravat löönud Enner Valencia, kes mänguvahendi kindlalt võrku lajatas ja viigiseisu taastas - 1:1.

Kümmekond minutit hiljem olid Ecuadori mehed taas aktsioonis. Enner Valencia löök blokeeriti ning jätkupalli noppis Gonzalo Plata, kes selle aga latti kõmmutas. Endiselt oli aga mänguline pilt sarnane: seis näitab üht, aga platsil toimuv on Ecuadori pallurite kontrolli all. Siiski läks omajagu ecuadorlaste tekitatud võimalustest ka väravaraamidest mööda ehk et väga ohtlikke olukordi järelejäänud ajaga enam ei tekitatud. Rääkimata hollandlastest.

Lõpuvile kõlades säraski tablool seega 1:1. Tavapäraselt peaks selline seis valmistama pettumust hollandlastele ja rõõmu Ecuadorile, kuid täna oli usutavasti vastupidi. Sooritasid ju lõunaameeriklased koguni 15 pealelööki hollandlaste 2 vastu. Tõele au andes pole ecuadorlaste sooritatud 4 pealelööki raamide vahele ka teab mis uhke näitaja, kuid teadmine punktikaotusest olukorras, kus vastaste värav on sündinud nende ainsa raamilöögi läbi, valmistab tuska ilmselt igale võistkonnale. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetk |  Hollandi juhtvärav

Ega pole täpselt teada, kuidas oleks mäng kulgenud, kui hollandlaste kiiret avaväravat poleks sündinud. Tõsiasi on, et pärast 6. minuti tabamust hakkas Ecuador aina enam aja edenedes hambaid näitama ning eurooplased ei saanudki kohtumist enam enda kontrolli alla. Läbi huumoriprisma võttes oleks olnud huvitav näha, mida ja mis eduga suutnuks Ecuador veel suuremas kaotusseisus korda saata. Tõsiasi on, et varajane avavärav hollandlaste poolt oli alusepanijaks kohtumise ülejäänud sündmustele.

Üllatus | Hollandi mannetus

Juhtvärava järel ei suutnud hollandlased pea tund aega mitte ühtegi (!) pealelööki Ecuadori värava suunas teele saata. Samal ajal tekitasid viimased aga erinevaid momente justkui mängeldes. Esimese poolaja lõpus (küll suluseisust) löödud värav oleks võinud ju hollandlaste jaoks piisava äratuskellana mõjuda?

Paistab, et riietusruumis toimunu uinutas eurooplasi veelgi enam, sest juba 49. minutil rammis Ecuador eesotsas Enner Valenciaga palli taas võrku ning sedapuhku juba määrustepäraselt. Ka edasine mäng kulges Ecuadori taktikepi all ning pigem olid tõenäolisemad nende kolm punkti. Maailmameistriks pürgival Hollandil tuleb kõnealusest mängust teha mitmed korrektuurid ning puhta lehega viimasele grupimängule vastu minna, kui tahetakse Kataris veel edukat minekut näidata.

Staar | Enner Valencia

Kogu Ecuadori koondis on plusspunkte väärt. Kahe vooruga neli punkti (millest kolm kohustuslikud ja üks boonus) on tubli tulemus. Aga üle ega ümber ei saa vaadata Enner Valenciast. 33-aastane Fenerbache ründaja näitas taas kord head ründajavaistu ning oli õigel ajal õiges kohas, lüües ainuisikuliselt ecuadorlaste kuuenda järjestikuse värava MM-finaalturniiridel. Skoorida kahe mänguga kolm väravat maailma suurimal jalgpallilaval pole üldse kehv saavutus ning loodetavasti pole mehe turniir tänasest matšist kanderaamil lahkumise tõttu läbi.

Ilus hetk | Ecuadori meeste tähistus viigivärava järel

Äravõetud (viigi)värav lõunaameeriklasi ei morjendanud. Poolajapausilt naasti vähemalt samasuguse hingamisega nagu esimesel kolmveerandtunnil. See tõi ka kiirelt tulu, kui juba mõne minutiga seis tasa tehti. Võrreldes avamänguga täna õhtul tõsisema proovikivi ette võtnud lõunaameeriklased said ülesandega olenemata viigipunktist kokkuvõttes väga edukalt hakkama. Kuid just legaalse viigivärava järel näidatud tähistus ja ühine meeskonnaga tehtud ring annavad aimu, et tiimis paistab sisekliimaga kõik korras olevat ning MM-finaalturniiri edenedes on nende puhul võimalik aina enamat oodata.

Tsitaat | "Mängisime palli vallates taas halvasti. Sellest olenemata tahab meeskond aga endiselt tulemust saavutada. Kõige selle näitamiseks peab siiski jaguma ka kvaliteeti. Kaotasime täna tegelikult kõiges ja andsime väga sageli palli valet värvi meeskonnale. See on hämmastav, kuidas meil see kohtumine läks," lausus Hollandi koondise peatreener Louis van Gaal mängu järel.

Holland - Ecuador 1:1 (1:0)