Memo | Embolo värav põhjustas sünnimaale kaotuse (0)

Breel Embolo pärast võiduvärava löömist. Foto: Scanpix / Marko Djurica / Reuters

MM-finaalturniiri G-alagrupi esimeses mängus teenis Šveits 1:0 võidu Kameruni üle. Värava lõi Breel Embolo teise poolaja alguses.

Mäng algas kõrge tempoga. Šveits oli domineerivam, aga Kamerun jõudis kontrarünnakutel esialgu ohtlikemate momentideni. Pärast Bryan Mbeumo lööki ja Yann Sommeri tõrjet pääses Karl Toko Ekambi tagasipõrganud palli karistusalast vabalt virutama, kuid tulistas üle. Eric Choupo-Moting pääses Šveitsi kaitseliinist läbi, aga Sommer tõrjus tema soorituse ära.

Ajapikku tempo rauges ja ka Kamerunil õnnestus teha pikemaid pallivaldamisi. Avapoolaja lõpus pääsesid mõlemad Šveitsi keskkaitsjad (Nico Elvedi, Manuel Akanji) nurgalöökidest korra peaga löögile, kuid ei suutnud palli raamide vahele suunata.

48. minutil harutas Šveits Kameruni kaitse lahti. Remo Freuler söötis äärele, kust Xherdan Shaqiri pani madala palli värava ette, kuhu oli täiesti üksinda unustatud Embolo, kes skooris.

66. minutil avanes Ruben Vargasel sarnane võimalus, aga tema kümnelt meetrilt sooritatud löök läks liiga lähedale Andre Onanale, kes tõrjus. Järgnenud nurgalöögi olukorras oli Kamerunil õnne, et Andre-Frank Zambo Anguissa jalast ei lennanud pall omaväravaks, vaid läks napilt üle.

Kamerun valdas kohtumise lõpus küll rohkem palli, aga jäi heade võimaluste loomisega hätta. Üllatuslikult vahetati Müncheni Bayerni ründaja, viimase üheksa klubimänguga kümme väravat löönud Eric Choupo-Moting, kes oli täna rohesärkide peamiseks teravuste tekitajaks, 74. minutil välja. Kuiva kaotuse saanud Kameruni olukord läks ülikeeruliseks, sest alagruppi kuuluvad veel ka Brasiilia ja Serbia. Tähelepanekuid mängust:

Pöördehetk | Värav. Mängu saatuse otsustas 48. minutil löödud kohtumise ainus värav. Šveits, kes oli lasknud terve MM-valiktsükli jooksul enda võrku ainult kaks palli, tundis ennast kaitses üsna kindlalt, tabamus võttis punasärkidelt seetõttu pingeid maha.

Üllatus | Onana kehastus mängujuhiks. Kameruni väravavaht Andre Onana käis teise poolaja teises pooles, kui Šveits enam kõrget pressingut ei teinud, pidevalt keskringi lähistel mängu üles ehitamas, jagades mängujuhina nii lühikesi sööte kui ka pikki diagonaale. Kaitsjad lükkasid alatasa palli Onanale, et too sellega midagi ette võtaks.

Staar | Breel Embolo. Embolo on seotud mõlema riigiga, sest ta sündis Kamerunis, kust kolis viieaastaselt Euroopasse. Šveitsi kodakondsuse sai ta 2014. aasta detsembris. Just Embolo, kes läheb korda ilmselt mõlema maa inimestele, lõi matši ainsa värava.

Ilus hetk | Embolo ei tähistanud väravat. Oma sünnimaa vastu löödud väravat Embolo ei tähistanud. Ta tõstis korraks käed vabandavalt üles, tegi kurva näo pähe ja jäi kohapeale seisma, kuhu tiimikaaslased teda kallistama tõttasid.

Tsitaat | "Ma ütlesin talle: "Breel, sõprus kestab kuni avavileni, seejärel on nad sinu vastased." Jalgpall kirjutab selliseid lugusid, aga ta täitis oma missiooni. Olen tema esituse üle väga õnnelik." Nii rääkis Šveitsi peatreener Murat Yakin mängu kangelase Embolo kohta.