Memo | Fernandes flirtis kübaratrikiga ja magusa revanši saanud Portugal astus kaheksandikfinaali (0)

Bruno Fernandes ja Cristiano Ronaldo sepistasid avavärava, mis otsustas mängu saatuse. Foto: Scanpix / Antonin Thuillier / AFP

Neli ja pool aastat tagasi Venemaal kaheksandikfinaalis Uruguayle kaotanud Portugal sai Kataris magusa revanši, kui võttis 2:0 võidu ja kindlustas koha 16 parema hulgas.

Portugal sai mängu alguses initsiatiivi enda kätte, aga esimene ja avapoolaja ainus supervõimalus avanes Uruguayl, kui keskväljamees Rodrigo Bentancur võitis 33. minutil oma väljakupoolel palli ja purjetas sellega Portugali karistusalasse välja, konksutades enne seda mitmest portugallasest mööda, aga tema löögi tõrjus väravavaht Diogo Costa.

Kui avapoolajal olid Portugali löögid ebatäpsed või uruguaylased blokeerisid need, siis 54. minutil sahises. Bruno Fernandes riputas palli vasakult äärelt karistusalasse, kuhu oli jooksnud Cristiano Ronaldo, kes hüppas palli suunas ja pall maandus väravas - 1:0! Korduste põhjal Ronaldo palli ei puutunud ja mõned minutid hiljem märgiti FIFA kodulehel väravalööjaks Fernandes.

Uruguay muutus pärast kaotusseisu jäämist ründavamaks ning vahetusest sekkunud mängijad andsid energiat juurde. Maximiliano Gomez oli 75. minutil väravale väga lähedal, aga kauglöök lendas posti. Seejärel ei saanud Luis Suarez mõnelt meetrilt palli raamidesse ja hea võimaluse raiskas ka Giorgian de Arrascaeta.

Väravani Uruguay lõpuks ei jõudnudki. Hoopis Portugal lisas teise, kui Fernandes mängis palli Jose Maria Gimenezi jalgevahelt läbi ja pall tabas uruguaylase kätt. Mängu peakohtunik Alireza Faghani määras VAR-i abiga penalti, mille realiseeris enesekindlalt Fernandes - 2:0

Fernandes oli lähedal turniiri esimesele kübaratrikile, aga korra jäi löögile ette Uruguay väravavaht Sergio Rochet ja korra post. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Avavärav. See muutis mängu totaalselt. Uruguay asus vastuväravat jahtima. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkas Uruguay riskima. Muud ei jäänud üle, kuid Portugal pidas vastu ja lisas uruguaylaste vaatevinklist väga õnnetust penaltist veel ühe värava, mis võttis kõik pinged maha.

Portugal kindlustas koha kaheksandikfinaalis, sest nad ei saa enam H-alagrupis kahe parema hulgast välja kukkuda. Uruguay vajab viimases voorus Ghana vastu (!) võitu ja peab samal ajal lootma ka Portugalile, kes mängib Lõuna-Koreaga. Portugal on kahe vooruga kogunud kuus, Ghana kolm ning Lõuna-Korea ja Uruguay ühe punkti.

Üllatus | Julge sõnumitooja. Teise poolaja alguses jooksis väljakule mees, kes hoidis käes vikerkaarevärvilist lippu ja kandis supermehe-särki, mille eespool oli kirjas "Päästke Ukraina" ja tagapool "Austus Iraani naiste vastu". Sõnum on õige ja loodetavasti ka kõigile selge. Mõnevõrra üllatuslikult jõudis see sekundiks ka rahvusvahelisse telepilti.

Staar | Bruno Fernandes. Kaks väravat kirjas, kuigi Cristiano Ronaldo oleks ühe peaaegu endale saanud. Tõsi, Ronaldol oli väravas väga suur roll, sest ta segas oma tegutsemisega Uruguay väravavahti. Fernandes vääris kübaratrikki ja oli sellele väga lähedal, aga napilt jäi puudu.

Ilus hetk | Bentancuri soolorünnak. Uruguay keskväljamees oli väga lähedal senise turniiri kõige ilusamale väravale. Ta vedas palli umbes 50 meetrit ning puges sellega osavalt William Carvalho, Pepe ja Ruben Diase vahelt läbi. Zinedine Zidane oleks uhke! Uruguay kahjuks Bentancuri löögi tõrjus Portugali väravavaht Diogo Costa.

Tsitaat | "See ei ole läbi enne, kui see on läbi. Uskuge!" kommenteeris Uruguay peatreener Diego Alonso tabeliseisu. "Kõigepealt peame seda kaotust seedima ja siis valmistuma juba järgmiseks mänguks."

Portugal - Uruguay 2:0 (0:0)
54., 90+3. Bruno Fernandes

Hoiatused: 38. Ruben Neves, 77. Joao Felix - 6. Rodrigo Bentancur, 44. Mathias Olivera
Peakohtunik: Alireza Faghani (Iraan)

Portugal:  Costa, Cancelo, Dias, Pepe, Mendes (42. Guerreiro), B. Silva, Neves (69. Leao), Carvalho (82. Joao Palhinha), Fernandes, Ronaldo (82. Goncalo Ramos), Felix (82. Nunes).
Varus: Sa, Patricio, Guerreiro, Dalot, Antonio Silva, Vitinha, Leao, Mario, Palhinha, Nunes, Ramos, Horta, Andre Silva.

Uruguay: Rochet, Coates, Godin (62. Pellistri), Gimenez, Varela, Valverde, Vecino (62. De Arrascaeta), Bentancur, Olivera (86. Vina), Nunez (72. Gomez), Cavani (72. Suarez).
Varus: Sosa, Muslera, Rodriguez, Vina, Caceres, Torreira, Torres, de la Cruz, De Arrascaeta, Canobbio, Ugarte, Pellistri, Gomez, Suarez.