Memo | Itaalia "finalistide finaal" kinnitas Interi klassi, aga City vastu niimoodi ei saa (0)

Romelu Lukaku näitab suurima finaali eel üha paremat minekut. Foto: Scanpix / REUTERS / Daniele Mascolo

Itaalia karikafinaal viis vastamisi Meistrite liiga finalisti Milano Interi ja Konverentsiliiga finalisti Fiorentina, mistõttu ristiti Rooma olümpiastaadionil peetud heitlus "finalistide finaaliks". Inter kinnitas nii oma kõrgemat staatust kui ka karikaspetsialisti mainet, võites mängu 2:1 ja tõstes sel aastal pea kohale juba teise trofee (jaanuaris alistati superkarikafinaalis 3:0 AC Milan).

Interi jaoks algas mäng šokiga, kui Fiorentina kolmandal minutil juhtima asus. Jonathan Ikone mõõdetud sööt leidis tee kaitseliini tagant läbi ja jõudis tagapostis Nico Gonzalezeni, kel jäi üle vaid pall võrku koksata - 1:0!

Moepealinna meeskonnal läks kosumiseks tükk aega, aga poolaja teisel poolel hakkas neilgi võimalusi tekkima. 24. minutil pääses Inter kontral kahekesi ühe vastu ning Lautaro Martinez mängis Edin Džeko väravavahiga silmitsi, kuid Bosnia ja Hertsegoviina ründaja löök lendas kõrgelt üle värava.

Martinez võttis seejärel realiseerimise enda õlule. 29. minutil leidis Marcelo Brozovic söödukanali ja saatis ideaalse palli läbi Fiorentina liinide, misjärel Martinez lõpetas olukorra halastamatult täpse löögiga terava nurga alt - 1:1! Ning 37. minutil saatis argentiinlane Nicolo Barella pehme tõste järel palli väravasse akrobaatilise ühepuutelöögiga - 1:2!

Fiorentina taasleidis teiseks poolajaks selle särtsu, millega nad olid mängu alustanud. Esialgu ähvardati Interit vaid läbi tsenderduste, nii mänguliselt kui ka standardolukordades. Parima löögipositsioonini jõudis 57. minutil Arthur Cabral, kelle pealöök värava eest jäi aga nõrgaks ja oli Samir Handanovicile kerge saak.

Mida aeg edasi, seda suuremaid riske Firenze meeskond võttis ja seda ohtlikumaks muutusid ka Interi vasturünnakud. Interi poolelt paistis silma vahetusest sekkunud Romelu Lukaku, kes näitab Meistrite liiga finaali lähenedes üha paremat vormi. Belglane ähvardas väravat ise ja lõi võimalusi ka kaaslastele, 77. minutil vajas Fiorentina oma kaitsjalt Dodolt viimase hetke päästmist, et Lukaku sööt Robin Gosensi varba eest klaarida.

Ent Fiorentinal oli veel palju rohkem momente, misjärel peast kinni hoidma jääda. Viimase paarikümne minuti sees nõudis Nico Gonzalez Handanovicilt head tõrjet, Cristiano Biraghi ülikauglöök paitas väravakatust ja vahetusründaja Luka Jovic luhtas koguni kolm head šanssi. Ning kui Nico Gonzalez saigi ühe pealöögi Handanovicist üle kõksatud, siis värava ees oli ikkagi jaol Matteo Darmian, kes palli Cabrali peanupu eest klaaris. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetk | Handanovici viimased tõrjed. Objektiivselt võttes olid selle finaali olulisemad pöördehetked selleks ajaks ilmselt juba sündinud, aga Samir Handanovici tõrje Luka Jovici hilisele lähilöögile väärib samuti esiletoomist. Seda enam, et tegemist oli kõigi eelduste kohaselt legendaarse sloveenlase lahkumisetendusega. Interi kapten kaotas sel hooajal esikindad Andre Onanale, suvel lõppeb tema leping, juulis täitub 39 eluaastat ja tulevik on esialgu teadmata. Küll aga on teada tema olevik - tähistamine pärast viit tõrjet ja järjekordset karikatõstmist!

Üllatus | Fiorentina tormijooks. Mängu algus kuulus Fiorentinale, kes oli ka pärast äkkväravat särtsakam meeskond väljakul ja võinuks paremal päeval teisegi lüüa, enne kui Inter kosus ja oma klassi ikkagi maksvusele pani. Ka teise poolaja lõpus Fiorentina poolt loodud suur hulk väravavõimalusi on pisut üllatav, arvestades seda, kui mugavalt Inter end tavaliselt sellistes situatsioonides tunneb. Ent siis oli see surve siiski üldiselt loogiline, arvestades mänguseisu ja Fiorentina poolt võetavaid riske. Kohtumise alguses ei tundnud fännid aga Interit üldse ära.

Võib-olla mängis seal rolli ka see, et Interi ultrafännid protestisid mängu alguses Meistrite liiga finaali piletijaotuse üle, mistõttu algas karikafinaal justkui Fiorentina kodumänguna.

Igal juhul on selge, et nii hooletu ja kõikuva esitusega ei ole Interil 10. juunil Istanbulis midagi peale hakata. Fiorentinast käis nende klass üle, kuid City vastu vajatakse ilmselget eneseületust ja täielikku õnnestumist igas elemendis.

Staar | Lautaro Martinez. Kes muu kui kuumas vormis Interi esiväravakütt oli meheks, kes selle lahtise heitluse tulemuseks vormistas. Kaks suurepäraselt realiseeritud võimalust näitasid eeskuju kõigile teistele, sest see 30 pealelöögiga kohtumine oleks pidanud nägema küll rohkem väravaid kui ainult kolm. Kõigi sarjade peale kokku on argentiinlasel nüüd viimase 11 mänguga 10 väravat ja 3 väravasöötu.

Ilus hetk | Suure mängu melu. Nagu teisedki Euroopa tipud, nii üritavad ka Itaalia jalgpallijuhid kodusele karikafinaalile rohkem tähelepanu ja kaalu lisada. Tänavune karikavõitja teenib ühtekokku ligikaudu 7 miljonit eurot, karikafinalistid pääsevad uueks hooajaks esmakordselt nelja meeskonna osavõtul peetavale superkarikafinaali lõppturniirile. Ning koduliigas aia taha läinud hooaja järel kujutas karikafinaal Fiorentina jaoks olulist kohta, et järgmiseks hooajaks Euroopa liigasse pääseda - nüüd peavad nad eurosarja pääsemiseks alistama Konverentsiliiga finaalis West Hami.

Kogu see rõhuasetus leidis väljundi ka Olimpico tribüünidel, kus kahe meeskonna fännid näitasid maailmaklassi kaasaelamist, mis tegi sellest tõeliselt suure jalgpalliõhtu.

Tsitaat | "Me alustasime halvasti ja vale lähenemisega, mis on meie puhul ebatavaline, aga kutid suutsid sellest hoolimata hästi mängus püsida ja selle siis ümber pöörata." - karikaspetsiks peetav Interi peatreener Simone Inzaghi pärast karika kaitsmist Mediasetile.

Fiorentina - Inter  1:2 (1:0)