Memo | Kolmanda eurooplase skalpi ei tulnud: jaapanlased olid tublid, aga Horvaatia trumpkaardist nad jagu ei saanud (0)

Dominik Livakovici tõrjed viisid omad kaheksa parima sekka. Foto: Scanpix / Lee Smith / Reuters

Viimasest kaheksast Horvaatia osalusel toimunud sõelmängust (MM või EM) seitse on lõppenud lisaajal. Neist pooled on läinud ka penaltiteni. Kui Euroopa meistrivõistlustel on kõik neli katset lõppenud kaotusega, siis MM-il jätkatakse võitmatutena: täna pidid punavalged Jaapani vastu taas penalteid lööma ning seda tehti võidukalt! Südikalt võidelnud jaapanlased jäid aga taas napilt oma ajaloolisest veerandfinaali viivast piletist ilma.

Kui eelnevates kaheksandikfinaalides on suures plaanis olnud üks suur favoriit, kes olnud pigem domineerivamaks pooleks, siis kahe 1998. aastal MM-debüüdi teinud koondise heitlus oli suhteliselt tasavägine: mäng oli lahtine ning mõlemad said rünnata. Esimesed head võimalused kukkusid asiaatidele, kui nad paarisaja sekundiga 1) andsid terava söödu Horvaatia värava ette, 2) lasid Shogo Taniguchil vabalt palli peaga lüüa ning 3) varastasid peaaegu kollkiiper Dominik Livakovicilt mänguvahendi.

Natuke pidid horvaadid teravast algusest taastuma, kuid 8. minutil tekkis neilgi supervõimalus. Ivan Perišic läks Takehiro Tomiyasut survestama ning kaitsja kukkus pikali, horvaat tormas üksinda värava poole, kuid tema pealelöögi Shuichi Gonda tõrjus. Pall põrkas värava ees olnud Andrej Kramaricile, aga teda ümbritses koheselt kolm-neli sinisärki ning mehel ei õnnestunudki korralikult peale lüüa.

Mängu edenedes said horvaatlased rohkem palli hoida, kuid ohtlikumad olid jaapanlased, kes korduvalt vasturünnakutele jooksid. Seejuures ohustasid kõige rohkem Samurai Siniste tsenderdused: pallid olid teravad ja täpsed ning tihtilugu lendasid need mööda nii Dejan Lovrenist kui ka Joško Gvardiolist. Iga kord jäi aga see viimane otsustav puude tegemata.

Poolaja lõpus said jaapanlased läbi õnne nurgalöögi: sinisärgid saatsid järjekordse tsenderduse kasti ning kuigi keegi palli ründama ei läinud ja tundus nagu püüab Livakovic selle sülle, siis otsustas Josip Juranovic nahkkera sellegipoolest üle otsajoone lüüa. Kiiper otsusega rahul polnud ning sama võisid tunda ka punavalgete fännid: nurgalöök lõppes sellega, et pall oli lahtiselt nende trahvikastis ning terve poolaja pildis olnud Daizen Maeda lõi oma koondisekarjääri esimese värava - 1:0.

Teisel poolajal jätkati suures plaanis samamoodi. Ainsaks erinevuseks oli see, et peale hakati tunduvalt julgemalt lööma. Proovimisega alustati seejuures juba esimesel minutil, kui Daichi Kamada lõi palli väravast üle. Horvaadid olid pisut tagasihoidlikumad, ent probleemi sellest ei tekkinud: 55. minutil lennutas Lovren hea tsenderduse trahvikasti ning Perišic saatis selle peaga edasi alumisse nurka - 1:1. Kohe peale viigiväravat said kaugelt peale lüüa Wataru Endo ja Luka Modric ning kuigi mõlema löögid olid päris ohtlikud, siis kiiprite head tõrjed hoidsid tablool võrdset seisu.

Horvaatia järgmised kaks võimalust tekkisid tänu jaapanlaste eksimustele. Korra jõudis pall tugevast rikošetist Ante Budimirile, kuid ta ei suutnud peaga nahkkera väravasse saata. Korra sai Perišic vastaste valesöödu järel kontrarünnakule tõusta ning tugeva pommlöögi värava poole teele saata, ent üks sinisärk sai tabamusele jala vahele. Normaalaja lõppus tekkis üks võimalus veel ka Jaapanile, kui Tomiyasu keeras end osavalt vastaste trahvikastis ümber. Kuigi mees oli endale väga hea löögikoha välja mänginud, otsustas ta ikkagi saata värava ette söödu, mis horvaatide poolt minema löödi. Ees ootas selle MM-i esimene lisaaeg.

Lisatud pooltunnil kumbki enam liiga särtsakas polnud. Üks parimaid võimalusi tekkis 105. minutil, mil Kaoru Mitoma tormas oma väljakupoolelt vastaste trahvikasti ning lõi peale. Tabamus polnud aga väga täpne ja maandus otse Livakovici sülle. Lisaaja lõpuminutitel said horvaadid korraliku surve peale, ent kasu sellest polnud, kuna ühtegi liiga ohtliku võimalust ei tekkinud. Ees ootas selle MM-i esimesene penaltiseeria.

11-meetri löökidega ei kulunud aga üldse palju aega. Jaapanlased läksid nagu õppimata eksamit sooritama ning vastas oli Livakovic, kes polnud midagi peale tuupimise teinud. Neljast asiaadist sai ainult Takuma Asano palli väravasse, kõik teised löögid tõrjus Livakovic ära. Horvaadid tegid just vastupidist ehk ainult Marko Livaja raksatas oma tabamusega posti. Seega sai Horvaatia järjekordse penaltivõidu ning ees ootab veerandfinaal Brasiilia või Lõuna-Koreaga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Dominik Livakovic otsustas, et täna temast penalteid mööda ei lööda. 2022. aasta MM on näinud ootamatult palju penaltitõrjeid. Alagrupifaasis särasid ju nii Guillermo Ochoa, Thibaut Courtois kui ka kaks superesitust teinud Wojciech Szczesny. Kaheksandikfinaalis sai ka Hugo Lloris poolakast ründeässa Robert Lewandowski löögile käed ette, ent tema astus sekund liiga vara oma joonelt ära.

Täna oli kangelaseks 27-aastane Zagrebi Dinamo esikinnas. Mängus endas ei pidanud kollkiiper liiga palju sekkuma, aga penaltiseerias tuli Livakovici tähetund. Mees pani käed ette nii Takumi Minamino, Kaoru Mitoma kui ka Maya Yoshida löökidele ehk jaapanlastel õnnestus neljast võimalusest ainult üks väravasse lüüa. Jah, sinisärkide tabamused polnud kõige kindlamad, ent väravavahti tuleb kiita sellegipoolest.

MM-ide ajalugu on näinud vaid kolmel korral väravavahti, kes on ühe penaltiseeria sees suutnud kolme vastase tuju ära rikkuda. Kui nendest esimene oli portugallasest Ricardo 2006. aastal, siis teine oli 2018. aastal ei keegi muu kui Danijel Subašic, kes säras Taani vastu. Tuleb vist lihtsalt tõdeda, et Horvaatia ja võidukas penaltiseeria käivad kokku.

Üllatus | Horvaatia keskvälja mannetu mäng. Kui üldjuhul käib Horvaatiaga jalgpallikoondis ühes lauses kokku Luka Modriciga, siis täna see nii polnud. Eelmisel MM-il parimaks mängijaks nimetatud palluril ei õnnestunud kuidagi jaapanlaste vastu oma mootorit tööle saada. Korra sai 37-aastane mängija kaugelt peale lüüa, kuid sellele tabamusele pani vastaste kiiper käed vahele. Enim paistsid silma muidu suurepärase mängulugemisega tuntud Modrici sööduvead.

Sugugi paremat mängu ei teinud tema kõrval pallinud Mateo Kovacic, kes eksis samuti ootamatult lihtsate söötudega. Mannetuks võib ka nimetada horvaatide ründeliini: täiesti varju jäid nii Bruno Petkovic kui ka Andrej Kramaric, kes said küll hea kohas palli endale, ent väravat lüüa ei suutnud. Nende kõigi õnneks oli aga tunduvalt parem päev Perišicil, kes ka viigivärava lõi.

Staar | Tõrjekunn Dominik Livakovic. Mees tõrjus penaltiseerias kolm üritust ... midagi juurde polegi vaja lisada. Sellise esitusega lihtsalt saab mängu parimaks.

Ilus hetk | Perišic vabandas värvikate fännide ees. Horvaatide ainsa värava löönud ning sellega koos Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ja Xherdan Shaqiriga ainsaks mängijaks, kes on viimasel kolmel MM-il skoorinud, tõusnud Perišic oli täna üks silmapaistvamaid horvaate ja seda nii mänguliselt kui ka inimlikul tasemel.

Inimlikku poolt näitas mees normaalaja lõpus, kui ta ühe jaapanlasega kokku põrkas. Koheselt kostus tribüünidelt jaapanlaste vali vilekoor ning Perišic tõstis selle peale käed üles ning näitas, et ei tahtnud kellelegi halba teha.

Ainsa horvaadina suurturniiridel kümme väravat löönud Ivan Perišic ei tahtnud, et fännid tema peale pikka viha peaksid. Foto: Scanpix / Marko Djurica / Reuters

Tsitaat | "Oleme sel turniiril andnud endast kõik ning saanud suurepäraseid tulemusi ... tulime kaotusseisust välja nii Saksamaa kui ka Hispaania vastu. Olen uhke oma tiimi üle," rääkis beIN Sportsile pisaratega võidelnud Jaapani kapten Maya Yoshida. "Tahan tänada kõiki fänne nii väljakul kui ka televiisorite ees. See [kaotus] on valus, aga olen tehtu üle väga uhke. Ma väga nautisin seda turniiri."

Jaapan - Horvaatia 1:1 (1:0; 1:1; 1:1), penaltitega võitis Horvaatia 3:1
43. Daizen Maeda - 55. Ivan Perišic

Penaltiseeria:

• Takumi Minamino lõi nõrga palli paremale, Livakovic arvas ära ja püüdis kinni!
  • Nikola Vlašic kõmmutas vasakule, Gonda hüppas õigele poole, aga ei ulatunud - 1:0!
  • Kaoru Mitoma otsis õrna sööduga vasakpoolset alumist nurka, Livakovic hüppas ette!
  • Marcelo Brozovic tõstis keskele, Gonda kargas vasakule - 2:0!
  • Takumo Asano lõi paremale, Livakovic hüppas aga vasakule - 2:1!
  • Marko Livaja kõndis enesekindlalt pallini, aga lõi selle posti!
  • Maya Yoshida lükkas nahkkera sarnaselt Mitomale vasakule, aga Livakovic jäi ette!
  • Mario Pašalic tulistas vasakule, Gonda hüppas paremale - 3:1; Horvaatia on veerandfinaalis!

Hoiatused: 90. Mateo Kovacic, 116. Borna Barišic
Peakohtunik: Ismail Elfath (USA)

Jaapan: Shuichi Gonda, Shogo Taniguchi, Maya Yoshida, Takehiro Tomiyasu, Yuto Nagatomo (64. Kaoru Mitoma), Hidemasa Morita (106. Ao Tanaka), Wataru Endo, Junya Ito, Daichi Kamada (75. Hiroki Sakai), Daizen Maeda (64. Takuma Asano), Ritsu Doan (87. Takumi Minamino).
Varus: Eiji Kawashima, Daniel Schmidt, Miki Yamane, Hiroki Sakai, Hiroki Ito, Ao Tanaka, Gaku Shibasaki, Kaoru Mitoma, Yuki Soma, Takumi Minamino, Takuma Asano, Shuto Machino, Ayase Ueda.

Horvaatia: Dominik Livakovic, Borna Barišic, Joško Gvardiol, Dejan Lovren, Josip Juranovic, Mateo Kovacic (99. Nikola Vlašic), Marcelo Brozovic, Luka Modric (98. Lovro Majer), Ivan Perišic (106. Mislav Oršic), Bruno Petkovic (62. Ante Budimir; 106. Marko Livaja), Andrej Kramaric (68. Mario Pašalic).
Varus: Ivo Grbic, Ivica Ivušic, Domagoj Vida, Josip Šutalo, Martin Erlic, Mislav Oršic, Luka Sucic, Kristijan Jakic, Lovro Majer, Nikola Vlašic, Marko Livaja, Mario Pašalic, Ante Budimir.