Menüü
Veebisait

Memo staadionilt | Poksivat Kängurut ei tasu mitte kunagi alahinnata! (0)

Foto: Scanpix / Abir Sultan / EPA

Samal ajal, kui Taani jalgpallurid kõndisid noruspäi fänne tänama, tähistas Austraalia oma jalgpalliajaloo suurima saavutuse kordamist. Seni ainult 2006 MM-il alagrupist edasi jõudnud Austraalia oli D-alagrupi autsaider, aga tõestas, et Poksivat Kängurut (see on Austraalia spordi sümbol) ei tohi kunagi alahinnata!

Austraalia kasutas eelmistest mängudest tuttavaks saanud sirgjoonelist 4-4-2 asetust, mida Taani proovis hakata lahti harutama. Esmalt tõotas edu saabuda päris kiiresti, sest 10. minutil sai kena kombinatsiooni tulemusel karistusalast löögile Jesper Lindström ja minut hiljem Mathias Jensen. Esimene löök läks mööda, teise tõrjus Matt Ryan.

14. minutil avanes päris hea šanss Andreas Skov Olsenil, aga ta lõi üle. Seejärel kadus Taani purjedest tuul ja mäng muutus sumbuurseks. Austraaliale, kes vajas viiki (Tuneesia võitu Prantsusmaa üle vaevalt keegi tol hetkel tõsiuskselt kahtlustada oskas), see muidugi sobis. Vaheaja järel mängupildis suurt muutust ei ilmnenud ja 59. minutil tõi Taani peatreener rünnakule Kasper Dolbergi ja Mikkel Damsgaardi näol värsket jõudu.

Kohe järgmisel minutil olidki mõlemad mehed Austraalia karistusalas aktsioonis. Kängurumaa kaitse paistis korraks hädas olevat, ent sai siiski palli kätte ning tõttas kontrarünnakusse. Ilmnes, et Taani kaitse polnud Austraalia sirgjooneliseks lahenduseks valmis. Matthew Leckie konksutas ära kaitsja Joakim Maehle ning täpne löök alumisse nurka jäi Kasper Schmeichelile tõrjumatuks.

71. minutil arvasid taanlased hetkeks, et said penalti, kui Mustapha Ghorbal selle nende kasuks vilistas. Aga kohe tõusis abikohtunik Mokrane Gourari lipp, mis näitas, et Dolberg oli suluseisus enne, kui talle viga tehti. See hetk paistis sisestavat Taanile, et täna pole nende päev. Meeskond tegutses jõuetult. Kohusetundlikult küll, aga eneseusku läbi ei kumanud.

Lõpuminutid said lisa-intriigi teiselt staadionilt. Tuneesia eduseis Prantsusmaa vastu tähendas, et kui Taani – Austraalia mäng lõpeb viigiga, langevad mõlemad konkurentsist välja (sest Austraalia väravate vahe oleks kehvem kui samuti nelja punkti peal lõpetaval Tuneesial). Seega oli õhus variant, et Taani lööb viigivärava, mis saadab MM-ilt koju mõlemad väljakul viibivad võistkonnad.

Seda siiski ei juhtunud, vaid oodatust veidi varem kõlanud lõpuvile fikseeris Austraalia võidu ja edasipääsu. Poksivad Kängurud näitasid, et neis peitub suur spordihing, mille toel suudetakse alistada endast objektiivselt võttes oluliselt võimekamaid vastaseid. Soccernet.ee tähelepanekud Al Janoubi staadionilt:

Pöördehetk | Värav. Täpselt nagu neli päeva varem Tuneesia vastu, realiseeris Austraalia oma parima võimaluse väravaks. Toona tegi skoori Mitchell Duke, seekord Matthew Leckie. Taani oli just toonud platsile värsked ründajad ja paar head rünnakut kokku heegeldanud. Paistis, et nad saavad mängu enda haardesse, et siis juhtväravat taga ajada. Aga Austraalia arvas teisiti.

Üllatus | Raamatukoguatmosfäär. Pole loogiline, et maailma kõige tähtsama jalgpallivõistluse kohtumine, kus mõlema jaoks kaalul edasipääs, mis pole kummagi osapoole jaoks teab mis igapäevane asi, valitseb staadionil enamiku mänguajast raamatukoguatmosfäär. Väljaku nurkades paiknenud Taani ja Austraalia fännisektorites oli tuhatkond inimest, kes aga samastasid end ennekõike tennisepublikuga (kui pall mängus, siis suud lahti teha ei tohi).

Kontrast teisipäevaste elu ja surma peale mängudega (Ekuador – Senegal ja Iraan – USA), kus staadioni avavilest viimase sekundini pingest ja kirest pragises, oli tohutu. Al Janoubi staadionil viibis väga palju neutraalseid jalgpallisõpru, kes ei osanud või tahtnud kohtumisest vaimustuda, vaid eelistasid seda vaadelda. Eks olematu atmosfäär oli ka üks põhjus, miks kohtumine ei tahtnud süttida. Publik ja mängijaid suudavad teineteist sütitada küll. Paraku mitte täna.

Austraalia värava järel muutus nende fännisektor veidi häälekamaks, aga mitte püsivalt. Taanlased vaikisid edasi. Küll aga panid austraallased suurema laulupeo püsti lõpuvile järel, kui staadionil pandi mängima "Waltzing Matilda".

Staar | Graham Arnold. Kui neli päeva tagasi Tuneesiat alistades toetus Austraalia olulisel määral väravavahi Matt Ryani (NB! Mängib Taani klubis FC Kopenhagen!) ja keskkaitsja Harry Souttari suurepärastele partiidele, siis tänane võit saavutati võistkondliku pingutuse ja ühtlase esituse tulemusel. Austraalia jalgpallipusle oli väljakule laiali laotatud veatult – iga tükike teadis oma kohta ja ülesannet.

Peatreener Graham Arnold ja tema abiline Rene Meulensteen (Sir Alex Fergusoni kauaaegne abitreener Manchester Unitedis) väärivad väga suurt kiitust, et nende meeskonna organiseeritus osutus mulluste Euroopa meistrivõistluste poolfinalisti Taani jaoks ületamatuks. Jah, Taani oligi MM-il kehv. Aga täna oli ta kehv põhjusel, et Austraalia mängis targalt, täpselt ja organiseeritult.

Ilus hetk | Igal koondisel oli enne MM-i võimalik korraldajatele teada anda üks-kaks laulu, mida nende väravate puhul mängida. Praeguseks pole väravat kirja saanud vaid Uruguai ja Mehhiko, ülejäänud 30 koondise väravalaulud on Katari staadionitel kõlanud. Kõige populaarsem valik oli 90ndate tantsuhitt "Freed From Desire" artistilt Gala, mille nimetasid oma väravalauluks nii Inglismaa, Poola kui ka Šveits.

Austraalia valik on ansambli Men At Work hitt "Down Under", mis üks mitmest Austraalia mitteametlikust tunnuslaulust. Seda mängiti samal staadionil ka neli päeva varem, kui Mitchell Duke lõi nende võiduvärava mängus Tuneesiaga. Ja see kõlas ka täna pärast Leckie 60. minuti väravat. "Down Under" pole ju teab mis tuline pala, mis koheselt ja jõuliselt teada annab, et äsja juhtus midagi väga-väga tähtsat. Pigem selline tšill pala. Täpselt nagu Austraalia isegi.

Tulemus:

Austraalia - Taani 1:0 (0:0)
60. Mathew Leckie

Hoiatused: 4. Aziz Behich, 57. Miloš Degenek - 75. Robert Skov
Peakohtunik: Mustapha Ghorbal (Alžeeria)

Austraalia: Ryan, Degenek, Souttar, Rowles, Behich, Leckie (89. Hrustic), Irvine, Mooy, Goodwin (46. Baccus), Duke (82. MacLaren), McGree (74. Wright).
Varus: Vukovic, Redmayne, Karacic, Wright, Atkinson, King, Deng, Baccus, Hrustic, Devlin, Mabil, Kuol, Tilio, Cummings, MacLaren.

Taani: Schmeichel, Kristensen (46. Bah), Andersen, A. Christensen, Maehle (70. Cornelius), Skov Olsen (69. Skov), Höjbjerg, Jensen (59. Damsgaard), Eriksen, Lindström, Braithwaite (59. Dolberg).
Varus: Rönnow, O. Christensen, Bah, Larsen, Nelsson, Kjaer, Skov, Wass, Nörgaard, Damsgaard, Polusen, Dolberg, Wind, Cornelius.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
3
2
0
1
6:3
6
2.
3
2
0
1
3:4
6
3.
3
1
1
1
1:1
4
4.
3
0
1
2
1:3
1
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?