Memo staadionilt | Pole Ronaldot, pole probleemi! Portugal alustas jahti MM-tiitlile, sest nüüd kardavad neid kõik! (0)

Cristiano Ronaldo asemel Portugali edurivi juhtinud 21-aastane Goncalo Ramos tegi kübaratriki. Foto: Scanpix / Hannah Mckay / Reuters

Esimest korda pärast 2000. aasta EM-i poolfinaali alustas Portugali meeskond finaalturniiri sõelmängu nii, et põhikoosseisus polnud Cristiano Ronaldot. Ja tagus kindla kaitse poolest tuntud ja kardetud Šveitsi tulemusega 6:1 maa sisse.

Portugali ülekaalukas võit liigitub suuremaks üllatuseks kui Ronaldo pingile jätmine. Muidugi polnud põhjuseks tema tujutsemine mängus Lõuna-Koreaga, kui ta vahetusse kutsuti, vaid ikkagi jalgpall, mida Ronaldo ei mängi praegu nii hoogsalt, et ülejäänud meeskonnaga sünkroonis püsida. Portugali tehniliselt osavad mängijad vajavad dünaamilist keskkonda, 37-aastane Ronaldo oma praeguses füüsilises konditsioonis jääb nende jaoks staatiliseks.

Ronaldo asemel juhtis Portugali edurivi 21-aastane Goncalo Ramos, kelle jaoks oli tegu alles karjääri 4 A-maavõistlusega. Portugali peatreeneri Fernando Santose põhikoosseisus oli lisaks Ronaldo pingile jätmisele veel kaks mõnevõrra ootamatut muudatust. Keskväljal alustas Ruben Nevese asemel Otavia ja äärekaitses Joao Cancelo asemel Diego Dalot. Šveitsil oli trauma tõttu puudu äärekaitsja Silvan Widmer, keda korvas Edmilson Fernandes. Väravasuul oli tagasi haigusest paranenud Yann Sommer.

17. minutil oli aga Šveitsi puurivaht võimetu, kui Ronaldo asemel Portugali rünnakut juhtinud Goncalo Ramos tulistas pärast Joao Felixi head eeltööt terava nurga alt esimesse ristnurka tugeva löögi. Šveits suutis esimest korda vastase väravat ohustada 30. minutil kui Diogo Costa pani igaks juhuks näpud vahele Xherdan Shaqiri alumist nurka ohustanud karistuslöögile.

Järgnes Šveitsi nurgalöök, millest midagi ohtlikku ei sündinud, aga kaks minutit hiljem sai õiguse korneriks Portugal, kes asus 2:0 juhtima, kui 39-aastane Pepe rammis peaga sihile Bruno Fernandesi tsenderduse. Poolaja lõpus oli lähemal Portugali kolmas, kui Šveitsi esimene. 43. minutil tõrjus Sommer näpuotstega temaga silmitsi pääsenud Ramose madala löögi.

Teise poolaja eel võttis Šveitsi peatreener keskkaitsest välja Portugali ründajate kiirusega hätta jäänud Fabian Schäri, keda asendas. Tolku muudatusest polnud, vaid 51. minutil andis Dalot värava ette madala tsenderduse, mille Ramos sihile sudis ja Portugali 3:0 juhtima viis. Portugalil oli hoog sees ja 55. minutil lõi Raphel Guerreiro ülikauni kombinatsiooni lõpetuseks 4:0.

58. minutil sai silma pähe ka Šveits, kui Portugali mängijad nurgalööki kaitstes palli õnnetult tagumisse posti pikendasid, kust Manuel Akanji selle sihile lükkas. Aga mingist Šveitsi tagasitulekust juttu polnud, vaid 67. minutil lõi Goncalo Ramos ka oma kolmanda värava. Alles oma neljandat A-maavõistlust mänginud 21-aastane ründaja on esimene mees, kes sel MM-il kübaratrikini jõudnud.

73. minutil tegi Portugal mitu vahetust, tuues teiste seas platsile ka Ronaldo, aga pinge ja tempo olid mängust kadunud ega naasnud. Kõik oli selge ja oodati lõpuvilet. Selle eel jõudis Portugal lüüa ka kuuenda värava, kui kauni kaarlöögiga jõudis sihile 23-aastane Rafael Leao. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

Pöördehetk | Portugali 3:0 värav. 0:2 kaotusseis vaheajaks oli Šveitsi vaatevinklist muidugi väga paha, aga mitte veel maailma lõpp. Eelmise aasta EM-finaalturniiri 1/8-finaalis olid nad Prantsusmaa vastu 1:3 kaotusseisus, aga tulid sealt välja ja lülitasid valitseva maailmameistri konkurentsist välja. Kindlasti tuletati seda Šveitsi meeskonnale riietusruumis meelde.

Peatreener Murat Yakin tegi ka mõistliku vahetuse, võttes avapoolajal kollase kaardi teeninud Fabian Schäri keskkaitsest välja, et vähendada vähemusse jäämise ohtu. Breel Embolo ja Xherdan Shaqiri näol on ju Šveitsil olema mehed, kes suudavad mitte millestki väravaid sepistada. Nad on seda käimasoleval MM-ilgi tõestanud. Aga enne, kui Šveits oma teise poolaja plaani teostama sai hakata, oli Goncalo Ramose teine värav nad 0:2 kaotusseisu jätnud. See murdis Šveitsi lõplikult maha.

Üllatus | Portugali esitus. Ainuke võistkond, kes on seni näidanud sõelmängudes sama sujuvat ja tulemuslikku jalgpalli nagu Portugal täna, on Brasiilia esimesel poolajal Lõuna-Korea vastu. Portugal oli aga ohtlik ja hoogne läbi terve kohtumise, mis tõstab nende aktsiaid märkimisväärselt. Alagrupiturniiril ju Portugal liiga veenvalt ei mänginud – esmalt konarlik võit Ghana üle, lõpetuseks puder-ja-kapsad esitus ja kaotus Lõuna-Koreale. Aga täna oli Portugal igatpidi väga hea!

Ning ütleme välja ka ilmse – Portugal oli Ronaldota parem kui Ronaldoga. Samas ei tasu arvata, et Ronaldo nüüd turniiri lõpuni kindlasti vahetusmeheks taandub. Portugali peatreener Fernando Santos on läbi oma ametiaja näidanud valmidust otsida sobivaid lahendusi, mitte olla kinni stampides. Kui ta näeb, et konkreetseks mänguks toimib kõige paremini lahendus, kus Ronaldo põhikoosseisus, siis nii ka mängitakse. Aga Goncalo Ramose pingile jätmine veerandfinaalis on tänase esituse järel muidugi keeruline.

Täna polnud küsimus selles, et Šveits oleks olnud halb, vaid Portugal oli tõesti hea. Ikka väga hea. Ning selline esitus sõelmängude hakatuseks on tõsine avaldus MM-tiitlile. Portugal mängib veerandfinaalis Marokoga. Samal tabelipoolel on veel Inglismaa ja Prantsusmaa. Portugalil pole vaja kedagi neist karta, vaid asjad on vastupidi – nüüd kardetakse neid.

Staar | Cristiano Ronaldo. Veidi pärast Goncalo Ramose 1:0 väravat näidati Lusaili staadioni suurel ekraanil vahetuspingil istunud portugallaste kaptenit ja publiku hõiskas nagu oleks Portugal teise löönud. 49. minutil oli Portugalil kasutada kolmas nurgalöök, aga publik hakkas metsikult hõiskama vahetult enne, kui Bruno Fernades palli teele saatis. Miks? Sest viis Portugali vahetusmeest, nende seas Ronaldo, sörkisid soojendusalasse.

Teise poolaja keskel skandeeris peatribüünil esmalt üks seltskond jalkasõpru "We want Ronaldo!" ja seejärel juba terve staadion "Ro-naaal-do! Ro-naaal-do!", millele järgnes jäme vile (ilmselt väljendamaks pahameelt, et Ronaldo pole platsil). Kui Ronaldo 73. minutil vahetusest sekkus, tervitati teda möirgega, mille võimsus jäi alla ükskõik millisele väravale pühendatule.

See kõik oli sürreaalne. Ja piinlik. Ronaldo platsile tulek kattus Goncalo Ramose pingile võtmisega. Karjääri 4. A-maavõistlust mänginud 21-aastane ründaja oli äsja saanud selle MM-finaalturniiri esimese kübaratriki autoriks, aga jäi asjatundmatu publiku poolt igasuguse tunnustuseta.

Kahju, et peatreener Santos otsustas Ronaldo platsile saata. Sellele rumalale publikule olnuks paras, kui nad jäänuks Ronaldost ilma. See pole soovikontsert, vaid jalgpalli MM! Aga Katari kohalik fänn pole jalkafänn, vaid staarifänn. Neid ei huvita taktika, kaitsjad, statistika jms kräpp. Antagu ainult staare, et saaks Instagrami jaoks ühe mõttetu pildi teha!

Ilus hetk | Pepe 2:0 värav. Vanemad jalgpallisõbrad vast mäletavad 2008. aasta EM-finaalturniiri alagrupimängu Portugal – Türgi, kus portugallaste keskkaitsja Pepe vastaste liinidest läbi slalomeeris ja palli madala löögiga võrku saatis. Järgnenud kümnendil oli Pepe maailma jalgpalli üks edukamaid ja tõhusamaid, aga seoses mängumaneeridega ka üks vihatumaid keskkaitsjaid.

Meistrid peavad ajale vastu ja Pepe on meister. 39-aastase keskkaitsja värav on selle MM-i üks ilusamaid hetki! Veteranide õnnestumised on tippspordi sama võluv osa nagu noorte läbimurdmised. Mõlemad kõditavad inimvõimete piire, tekitavad imetlust ja panevad küsima: kuidas on see võimalik? On, sest mõned sportlased, nt Pepe, on eriti fenomenaalsed.