Menüü
Veebisait

Memo staadionilt | Pulisic ohverdas kroonjuveelid, vaigistas Iraani fänniarmee ja viis USA 16 sekka (0)

Foto: Scanpix / Odd Andersen / AFP

Eelmist MM-finaalturniiri kodunt vaadanud Ameerika Ühendriikide meeskond on nüüd tagasi seal, kuhu nad jõudsid ka 2010 ja 2014 ehk 1/8-finaalis. Sundvõiduga silmitsi olnud USA alistas Al Thumama staadionil 42 127 pealtvaataja ees Iraani 1:0 tänu Christian Pulisici 38. minuti vaprale väravale.

Võit annab USA-le B-alagrupis teise koha Inglismaa järel ning Iraani ja Walesi ees. 1/8-finaalis kohtutakse A-alagrupi võitja Hollandiga, kellega ameeriklased MM-il seni mitte kunagi kohtunud ei ole. USA võidumarginaal oli küll napim võimalik, aga samas ei liigitu võit ebakindlaks. Vastupidi – USA tundis end 1:0 eduseisus mugavalt ja turvaliselt. Langetati tarku otsuseid.

9. minutil lõi Yunus Musah trahvikasti joonelt üle. Kaks minutit hiljem püüdis avamängus saadud näovigastuse järel Iraani väravasuule naasnud Alireza Beiranvand Christian Pulisici pealöögi. 17. minutil sai Beiranvand hästi käe vahele USA ohtlikule madalale tsenderdusele. 28. ja 33. minutil pääses soodsalt positsioonilt löögile Timothy Weah, aga mõlemad sooritused läksid aia taha.

38. minutil jõudsid aga ameeriklased kauni rünnaku lõpetuseks sihile, kui Pulisic lükkas mõnelt meetrilt võrku Sergino Desti elegantse peasöödu. Eduseis oli teenitud ega üllatanud Al Thumama staadionil kedagi. Ka mitte USA toetajate vastu suures arvulises ülekaalus olnud Iraani fänne, kes võtsid värava vastu resigneerinud vaikusehetkega.

Teiseks poolajaks värava löömise käigus Beiranvandi putsakorkidega tugeva otsetabamuse kubemesse saanud Pulisic enam platsile ei tulnud. USA ründemäng kaotas sihti, ent kaitse püsis. Iraan tekitas terve teise poolaja jooksul vaid ühe hea väravavõimaluse, kui 52. minutil pääses karistusalas peaga löögile vaheajal sekkunud Saman Ghoddos, aga ei saanud palli raamidesse.

Ülejäänud teise poolaja oli Iraan küll palli valdavam pool, aga USA kaitsemäng toimis. Samuti polnud Iraani pressing piisavalt ahne ja täpne, et võtta ameeriklastelt ära hingamisruum. Ka USA sai vahepeal palli hoida ja seeläbi taastuda, et siis värske energiaga Iraani rünnakute peatamisele pühenduda. Seda tehti õnnestunult lõpuni välja, kuigi lisaminutid läksid ikkagi ärevaks. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | USA oli korra sel turniiril juba teinud väga hea esimese poolaja, millele järgnes nõrk teine. Kindlasti meenutas seda riietusruumis oma mängijatele ka kogenud Iraani peatreener Carlos Queiroz ja Iraan tuligi teisele poolajale tahtejõulisemalt. Esimesel oli nende mäng jäänud ikka igas mõttes tömbiks.

Selle faasinihke tulemusel tekitas Iraan ka 52. minutil väravavõimaluse, aga Ghoddose löök polnud täpne. Selle momendi luhtumine paistis võtvat Iraani purjedest tuult ära ning tõstvat USA kaitseliini tähelepanelikkust. Iraan ei suutnud ära kasutada šanssi end mängu tagasi vinnata ja ühtegi sama head legaalset võimalust neil enam ei avanenudki.

Üllatus | Ameeriklaste julge ja täpne söödumäng. USA esitused turniiril on laotunud laiali päris laiale spektrile. Esimene poolaeg Walesi vastu mängiti võrratut ja voolavat jalgpalli ning löödi ka kaunis värav, ent vaheaja järel kiiluti täiega kinni. Inglismaa vastu otsustati rahulduda 0:0 viigiga ega võetud arvestatavaid riske.

Tekkis küsimus: kas USA-l õnnestub leida mänguks Iraaniga, kus nad vajasid igal juhul võitu, uuesti üles Walesi vastu esimesel poolajal näidatud jalgpall. Vastus: õnnestus küll. Äärtelt head toetust saanud keskpoolkaitsjad Tyler Adams, Yunus Musah ja Weston McKennie suutsid vastu panna liiga turvalise söödu otsimise kiusatusele ning venitasid sellega Iraani kaitseblokki augud sisse.

Staar | Christian Pulisic. 2019. aastal 65 miljoni euro eest Londoni Chelseasse ostetud Pulisic oli väljakul viibinud jalgpalluritest kõige prominentsem. Ikkagi 2021. aasta Meistrite liiga võitja. Arusaadavalt vaatasid ameeriklased rünnakul vargsi ikkagi tema suunas. Pulisicilt oodati edurivi vedamist ja seda ta ka tegi. Oli loogiline, et just tema lõi võiduvärava.

Ilus hetk | Islandi "Huh!". 90+3. minutil teenis Iraan vasakult äärelt karistuslöögi. Kuigi staadionil umbes paarikümne tuhande kaasmaalase toetust nautinud Iraani rünnak oli teisel poolajal olnud ebamäärane, ei olnud publik lõpetanud oma lemmikutesse uskumist. Trahvilöögi puhul haisti võimalust ja võeti arsenalist välja senise mängu jooksul peidus oldud võte – Islandi "Huh!"

Iraani poolkaitsja Morteza Pouraliganji pääses ka peaga löögile, aga pall lendas Karl Jakob Heina klubikaaslase Matt Turneri valvatavast väravast selgelt mööda. Iraani fännid uskusid oma meeskond lõpuni, aga viimasel polnud jõudu ega oskusi neid edasipääsuga rõõmustada.

Tsitaat | "Istu maha!" oli lause, mida arvukad turvatöötajad pidid läbi terve kohtumise erinevatele Iraani toetajatele ütlema. Lisaks polnud väga paljud neist järginud piletitele kirjutatut, vaid istunud suvalisse kohta ehk sinna, kus neile parajasti meeldis. Turvaoperatsioon oli Iraan – USA mängul niikuinii silmnähtavalt teistest kohtumisest palju mastaapsem.

Turvatöötajaid oli palju rohkem, väravas teostatud turvakontroll oluliselt põhjalikum ning ka valmisolek korda rikkunud pealtvaatajatega (istusid valel kohal või seisid ja piirasid teiste vaatevälja) tegeleda muudest mängudest palju suurem.

Iraani kohtumised on korraldajate jaoks suurema ohumärgiga seoses riigis inimõigusi rikkuva keskvõimu vastu aset leidvate suurte protestidega, mis on nähtavad ja tuntavad ka Kataris. Iraani hümn vilistati publiku poolt välja ka täna, mis selge märk, et enamik staadionil viibinud Iraani fänne režiimi ei toeta.

Tulemus:

Iraan - USA 0:1 (0:1)
38. Christian Pulisic

Hoiatused: 77. Majid Hosseini, 90+6. Abolfazl Jalali (pingil) - 43. Tyler Adams
Peakohtunik: Antonio Mateu (Hispaania)

Iraan: Beiranvand, Mohammadi (45+3. Karimi), Pouraliganji, M. Hosseini, Rezaeian, Haji Safi (72. Jalali), Ezatolahi, Noorollahi (71. Torabi), Taremi, Gholizadeh (77. Ansarifard), Azmoun (46. Ghoddos).
Varus: Niazmand, Abedzadeh, H. Hosseini, Moharrami, Khalilzadeh, Ansarifard, Amiri, Kanaani, Ghoddos, Cheshmi, Torabi, Karimi, Jalali.

USA: Turner, Dest, Robinson, Ream, Carter-Vickers, Adams, Musah, McKennie (65. Perry-Acosta) , Pulisic (46. Aaronson), Weah, Sargent (78. Wright).
Varus: Horvath, Johnson, Zimmerman, Reyna, Ferreira, Aaronson, De la Torre, Long, Morris, Roldan, Moore, Wright, Yedlin, Perry-Acosta, Scally.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
3
2
1
0
9:2
7
2.
3
1
2
0
2:1
5
3.
3
1
0
2
4:7
3
4.
3
0
1
2
1:6
1

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?