Memo | Suursoosik Brasiilia keeras kruvi, kuni punnitamisest sai lustimine (0)

MM-finaalturniiri suurimaks soosikuks hinnatud Brasiilia alustas küllaltki närviliselt, kuid näitas küpsust ja kannatlikkust ning õigustas lõpuks endale seatud ootuseid, surudes Serbia vastupanu jõuga maha.

Brasiilial võttis pool tundi aega, et Serbia kaitsesse suruda ja paar korralikku väravavõimalust tekitada. 35. minutil pääses Raphinha seinasööduga väga heast kohast löögile, aga saatis palli otsejoones väravavahile sülle. Kuus minutit hiljem pääses Vinicius Junior pärast Nikola Milenkovici ebaõnnestunud klaarimist väravavahiga silmitsi, aga Serbia keskkaitsja ise jõudis viimasel hetkel lööki blokeerima. Serbial ei avanenud avapoolajal ühtegi väravašanssi.

Teine poolaeg kuulus aga täielikult Brasiiliale. Juba 30 sekundi möödudes röövis Raphinha Nemanja Gudeljilt palli, aga jättis taas hiilgava šansi kasutamata, lüües väravavahile pihta. Brasiilia jõudis üha lähemale ja 60. minutil virutas Alex Sandro umbes 27 meetri pealt pommlöögi vastu posti, enne kui 62. minutil lõpuks oma tahtmine kätte saadi. Neymar liikus palliga kasti, Vinicius Junior läks vasakult löögile ning Richarlison lükkas väravavahi tõrje järel palli tühja võrku - 1:0!

Serbia pani kõik jõuvarud välja, et mängu tagasi jõuda, kuid Brasiilia oli juba sõiduvees ja neid polnud enam võimalik pidurdada. Serblaste lootused seisnesid paaris standardolukorras, mis aga ohtlike pealelöökideni ei viinud.

Eduseis duubeldus 73. minutil Richarlisoni iluväravaga, kui ta võttis Vinicius Juniori terava tsenderduse esimese puutega endale sobivale kõrgusele ja vajutas teise puutega terava käärlöögi püüdmatult posti kõrvale - 2:0! Brasiilia jätkas lustimist, Casemiro kolistas latti ning Serbia väravavahilt nõuti mitut kõrgetasemelist tõrjet, kuid rohkem väravaid siiski ei nähtud. Tähelepanekuid mängust:

Pöördehetk | Kruvi hakkas pitsitama. Teinekord ei olegi võimalik pöördehetkele täpselt sõrme peale panna. Brasiilia kruttis tempot ja surus enda mängu peale, kuni Serbia ei suutnud sellele enam vastu panna. Esialgu tekitas serblaste julge ja agressiivne press brasiillastele raskuseid, kuid see ei löönud soosikuid rivist välja, vaid sundis neid vaid veel rohkem pingutama. Kruvi keerati muudkui peale, kuni Serbia lõpuks paratamatult ära vajus ja kaitse pragunes.

Juhtvärav käes, jõudis Brasiilia peagi sõiduvette ja punnitamisest sai lustimine. Teise värava järel vallandus juba suuremat sorti samba ning paremal päeval võinuks lõpu eel sündida veel mitu tabamust. Väravapuud värisesid ja väravavaht tegi väärt tõrjeid, päästes serblased saunast.

Üllatus | Ei mingit aukartust. Serbia rivistas küll üles kolm keskkaitsjat, aga ei kavatsenudki Brasiiliale keskvälja loovutada. Liinid hoiti kõrgel ning brasiillasi pressiti intensiivselt juba vastaste väljakupoolel. Serblased kehtestasid end jõuliselt ja füüsiliselt, ajades lõunaameeriklased nii mõneski olukorras närvi, kuid sellise käitumise eesmärgiks ei olnud mängu tapmine, vaid võitlus initsiatiivi pärast. Poolaeg läbiti täie tambiga ja nii minimaalsete seisakutega, et kohtunikud lisasid vaid ühe lisaminuti. Avapoolaja keskel õnnestus Brasiilial küll Serbia kümneks minutiks ära suruda, kuid see oli ka kõik.

Teiseks poolajaks Serbial paraku jaksu enam ei jagunud. Brasiilia pani kohe surve peale ning varased vahetused viitavad sellele, et konservatiivsem lähenemine ei olnud serblaste sihilik valik. Veerema hakanud vankrit enam aga pidama ei saadudki, sest avapoolaega kõvasti energiat jätnud Serbia oli läbi küpsetatud.

Staar | Vinicius Junior. Richarlisonile piisas kahest silmapaistvast hetkest, et kaks väravat lüüa, ning Neymar sooritas kõige rohkem pealelööke - viis. Ent suurimaks ründeohuks oli hoopis Vinicius Juniori kiirus, mille kinnituseks jäävad sisuliselt kaks väravasöötu (millest ametlikku statistikasse läks küll ainult teine).

Ilus hetk | Rannavutivärav. Alagrupiturniiri avaringi kõige viimane värav osutus ilmselt ka kogu senise turniiri kõige ilusamaks. Richarlison võttis Vinicius Juniori söödu nii stiilselt endale ette ja vajutas palli nii täpse ja tugeva käärlöögiga posti kõrvale, et sellist sambajalgpalli on lausa lust vaadata.

Tsitaat | "Ta jätkab tööd füsioga, aga nüüd peame me 24 kuni 48 tundi ootama, et olukorda paremini hinnata." Brasiilia koondise arst Rodrigo Lasmar tunnistas mängu järel, et superstaar Neymar sai kontaktis vastasega paremale hüppeliigesele viga ning vigastuse tõsidus ei ole veel selge. Neymar vahetati välja 80. minutil, olles enne seda mänginud kümmekond minutit läbi vigastuse.