Messi paneb Barcelonat enda pilli järgi tantsima (0)

Hispaania jalgpalli kõrgliiga 20 klubi tegevjuhid pidasid esmaspäeval parajasti videosilla kaudu koosolekut, kus arutati plaane koroonakriisi tõttu poolelijäänud hooaja 2019-20 jätkamise osas, kui järsku hakkasid kõik osalejad korraga arvutiekraanide asemel telefoni silmitsema.

Nimelt hakkasid sinna laekuma WhatsAppi-sõnumid, mille sisu kõigil sama: kas sa Messi avaldust oled juba näinud. Valitsev maailma parim jalgpallur oli nimelt oma Instagrami-kontole tehtud postitusega lõhanud korraliku pommi, mille üks eesmärke on panna oma armastatud klubi rohkem enda pilli järgi tantsima.

Messi andis tolles avalduses teada, et Barcelona esindusmeeskonna liikmed nõustuvad eriolukorra ajaks oma palga vähendamisega 70% võrra (see on ka määr, mida klubi saaks Hispaania seaduste põhjal eriolukorras ühepoolselt rakendada) ja loovutavad oma palgast veel 2%, et klubi ülejäänud 500 töötaja palk säiliks.

See oli avalduse informatiivne osa, millele järgnes aga poliitiline. Nimelt teatas Messi: "Meid ei üllata, et klubis oli inimesi, kes soovisid mängijaid suurendusklaasi alla lükata ja survestada meid milleski, mille osas teadsime niikuinii alati, et me seda teeme."

See oli otsene rünnak klubi presidendi Josep Bartomeu ja tema administratsiooni pihta, kellega Barcelona kroonjuveel Messi on viimasel ajal üha sagedamini kanu kitkunud. Näiteks kui spordidirektor Eric Abidal andis veebruaris mõista, et jaanuaris vallandatud peatreeneri Ernesto Valverde lahkumise põhjuseid peitusid mängijates, andis Messi vihase ja avaliku vastulöögi.

"Inimesed peavad oma töö ja otsuste eest vastutama. Mängijad vastutavad väljakul juhtuva eest ja tunnistame esimestena, kui asjad ei sujunud hästi. Spordiosakonna juht peab aga võtma vastutuse enda otsuste eest. Ning kui räägitakse mängijatest, siis palun nimetada konkreetseid nimesid, sest muidu määritakse kõiki," salvas Messi oma endist meeskonnakaaslast Abidali.

Kaks väga teravat torget klubi juhtkonna pihta vähem kui kahe kuu jooksul on… ebamessilik. Argentiinlane on ju senise karjääri jooksul eelistanud esitada oma argumendid jalgpalliplatsil ning jäänud platsivälistes küsimustes pigem ahtasõnaliseks. Miks on Messi nüüd teisiti tegutsenud?

Miks liigub maailma parimat mängijat omav klubi allakäigutreppi mööda?

Raadiojaama BBC World Service teisipäevases saates "Sport Today" kirjeldas FC Barcelonas valitsevat olukorda selle klubi tegemistega väga põhjalikult kursis olev tunnustatud Hispaania jalgpalliajakirjanik Guillem Balague.

"Messi tuli tolle avaldusega esimesena välja, aga see pole tema, vaid kõigi FC Barcelona mängijate avaldus. Tõsi, Messi koos Sergio Busquetsi ja Gerard Piquega on olnud klubiga peetud läbirääkimiste juht. Ning tõsi on ka see, et nad on ärritunud, sest mängijad pole läbirääkimiste jooksul kordagi andnud mõista, et nad pole 70% suuruse palgakärpega nõus.

Mängijad arutasid isekeskis, mis oleks selle jaoks parim variant ning ainuke asi, mida neile saab ette heita, on mõningane viivitus. Samas on nende 10 päeva jooksul, mis jäid klubi poolt 20. märtsil tehtud ettepaneku ja Messi esmaspäevase avalduse vahele, on klubist välja imbunud arvukalt lugusid, mis viitasid, et mängijate võetud aeg järelemõtlemiseks pole aus.

See andis Messile ja mängijatele võimaluse taas klubi juhtkonda rünnata, nagu nad on viimasel ajal teinud. Nii presidenti Josep Bartomeu kui ka spordidirektorit Eric Abidali. Kõik see osundas taas tõigale, et mängijate ja juhtkonna vahel valitsevad suured erimeelsused," rääkis Balague.

Detsembris kuuendat korda maailma parimaks jalgpalluriks valitud ehk Ballon d'Or'i auhinna pälvinud Messi praegune leping FC Barcelonaga kestab 2021. aasta suveni ning veebruaris ajalehele Mundo Deportivo antud intervjuus ütles argentiinlane, et tema plaan on klubis ka seejärel jätkata ning veel vähemalt korra Meistrite liiga võitjaks tulla.

Balague märkis BBC raadiosaates, et selle eesmärgi täitumiseks peavad klubis mitmed asjad muutuma, sest kuigi Barcelona esikoht pole praeguses seisus välistatud, ei kuulu nad siiski Meistrite liiga tipmiste soosikute sekka.

"Barcelona kõige tähtsam ülesanne peaks olema oma kroonjuveeli Messi õnnelikuna hoidmine, sest meeskonna käekäik on viimaste hooaegade jooksul üha rohkem just temast sõltuma hakanud. Bartomeu pihta tehtaval kriitikal on põhjuseid mitu, aga kui juhtimiskvaliteet on keskpärane, visioonitu ega ole finantsilises plaanis edukalt toiminud, siis ärrituvad kõik, mitte ainult Lionel Messi.

Messi soovib Barcelonas jätkata, kuigi tal on võimalus pärast algavat suve sealt tasuta lahkuda. Aga ta soovib, et klubil oleks asjatundlik juht, kes suudaks säilitada esindusmeeskonna koosseisu kvaliteeti, mis on viimasel ajal langenud.

Miks oli Barcelona üks esimesi Hispaania klubisid, kes pidi mängijatelt palgakärpega nõustumist küsima? Nende rahaline olukord on nii halb, kuigi nende aastased sissetulekud on miljardi euro kandis, mis on maailma klubide seas suurim.

Aga neil on seda raha vaja, sest kulutused on röögatult kõrged – sisuliselt kõik, mis teenitakse, kohe ka kulutatakse. Barcelona peab sel suvel teenima mängijate müügist 120 miljonit eurot, et ülevalolevad võlad tasuda. Seetõttu pole neil võimalik koosseisu täiendada viisil, mida sooviksid nii Messi kui ka mitmed teised mängijad, kes peavad pealt vaatama klubi allakäiku ajal, kui nende ridadesse kuulub võib-olla kõigi aegade parim mängija," rääkis Balague.

Bartomeu presidentuur lõpeb sarnaselt Messi lepinguga 2021. aastal ning kui seni oli õhus variant tuua klubi liikmete (socio'd) seas korraldatavad valimised aasta võrra ettepoole, siis koroonakriis, mis Hispaanias eriti laastavalt lokkab, ilmselt välistab selle variandi. Seega saab Barcelona uue juhtkonna aasta pärast.

Nagu klubi tegemiste ja allhoovustega väga hästi kursis olev Balague viitas, on Messi ja tema peamiste kamraadide soov veel kord Euroopa tipp vallutada. Selles, et Messi sooviks praeguse juhtkonna väljavahetamist, ei ole tema avalduste põhjal mingit kahtlust.

Ning ilmselt pole vaja kaugelt otsida ka mehi, keda Messi, Pique ja Busquets sooviksid näha Bartomeud ja Abidali asendamas. Xavi Hernandez ja Carles Puyol on näiteks legendid, kelle sõna maksab Barcelona liikmete seas endiselt ja kelle asumine klubi tüüri juurde oleks Messile, Piquele ja Busquetsile ehk nende endistele meeskonnakaaslastele ilmselt meelepärane.

Xavi peatreeneriks saamine paistab olevat kõigest aja küsimus

Praegu Katari klubis Al-Sadd peatreenerina töötav Xavi andis nädalavahetusel intervjuu Barcelona päevalehele La Vanguardia. Legendaarne poolkaitsja andis otseselt mõista, et talle pakuti Barcelona peatreeneri ametit juba tänavu talvel, kui Valverde vallandati, aga ta ei pidanud klubis valitseva olukorda sobivaks, et pakkumine vastu võtta (Barcelona palkas lõpuks Quique Setieni).

Lisaks jagas Xavi tolles intervjuus konkreetseid hinnanguid esindusmeeskonna praegusele koosseisule ja avaldas arvamust, milliseid lükkeid oleks vaja teha ("Palju uusi mängijaid vaja ei ole, ära kuluks võib-olla Jadon Sancho või Serge Gnabry.").

Kogu Xavi hoiak peegeldas veendumust, et on ainult aja küsimus, millal temast saab FC Barcelona peatreener. Ta nimetas ka mehed, kellega koos ta sooviks Barcelonat uuesti tippu juhtida. Nendeks olid Puyol ja hetkel Ekuadori koondise peatreenerina töötav Jordi Cruyff, keda Xavi nimetas "inimesteks, keda saab usaldada, kes on lojaalsed ja kes on kvalifitseeritud".

Messile säärane asjade käik kahtlemata sobiks ning esmaspäevane rünnak Bartomeu pihta paistab olevat Argentiina jalgpallimaestro järjekordne šedööver. Kui reeglina paneb Messi oma pilli järgi tantsima vastased, siis nüüd oma tööandja, kellel pole muud valikut, kui alluda. Sest terve FC Barcelona saab aru, et nad sõltuvad hetkel Messist rohkem kui kunagi varem. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID