Messi või Ronaldo? Tippvutt või bakakraad? (8)

Ronaldo ja Messi, Messi ja Ronaldo. Üks või teine, mõlemad või mitte kumbki? Foto: Captainwag.com

Inimesed jagunevad kaheks: ühtede arvates on Lionel Messi parem jalgpallur kui Cristiano Ronaldo ja teiste arust on portugallane parem argentiinlasest. Aga kui palju võib olla neid, kes on oma arvamust aja jooksul muutnud? Üks selliseid on ajakirja World Soccer kolumnist Jim Holden, kes tunnistab, et on alati pidanud paremaks Messit, sest ta eelistab lummavaid oskusi pimestavale jõule, aga tähtis on ka pehmem ego ja vähem teatraalsust. Viimased arengud on ta aga pannud teistmoodi mõtlema.

Artikkel ilmus esialgselt ajakirja Jalka aprillikuu numbris.

Holden peab silmas 33aastase Ronaldo siirdumist Serie A-sse ja seal enesekehtestamist. Klubivahetus pole kunagi kerge ja nõuab kohanemist. Aga Ronaldo sai sellega hakkama, olles poole hooaja peal liiga parim väravakütt. Üks asi on särada supermeeskonnas nagu Madridi Real, kus saad alati abi teistelt tipp-palluritelt ja kus võib alati esile kerkida mõni teine, kes otsustab mängu saatuse.

Sama kehtib Messi ja Barcelona kohta. Ta on terve oma karjääri mänginud vaid ühes klubis ja me ei tea, kuidas saaks hakkama kusagil mujal. Holden toob sisse olulise võrdluse: Diego Maradona, kes samuti pallis Barcelona eest, suutis Itaalia meistritiitlini tassida täiesti keskpärase Napoli. Meenutame veel: paljude ekspertide arvates võitis Maradona 1986. aastal Argentiinale MM-tiitli piltlikult öeldes ihuüksi. Messi pole koondist suure võiduni tüürinud ja keskpärases klubis pallides oma suurust tõestanud. See on peamine põhjus, mis minu arvates teeb Maradonast parema jalgpalluri kui Messi. Ja parema kui Cristiano Ronaldo, kes pole samuti õnnestunud MM-il ega tõstnud oma oskustega meistritiitlini mõnd tavalist klubi.

Aga kahe tänapäeva suure – Messi ja Ronaldo – vastasseis jätkub ja kipun Holdeniga nõustuma: Messi ülekaal Ronaldo ees on muutunud küsitavaks. Pisut ootamatul kujul kangastusid need kaks silme ees siis, kui rääkisin FC Otepää juhatuse liikme Martin Tederiga (vaata lk 18–19). Teder mõtiskleb jalgpalli, lapsevanemate ja Eesti ühiskonna üle laiemalt ning toob välja enam kui tosin aastat kestnud noortetreeneri karjääri jooksul settinud tähelepaneku: eesti peredes suunatakse lapsi tegelema võimalikult paljude tegevustega, mis on iseenesest tore. See tagab lapse mitmekülgse arengu. Kuid asjalood pole sugugi head siis, kui seejuures usutakse, et sedaviisi on võimalik näiteks jalgpallis päris tippu jõuda. Või kui surutakse alla lapse oma soovi ainult jalgpalliga tegeleda.

Teder küsib: "Aga milline maailma tippjalgpallur on lapsena teisi alasid teinud? Jalgpall ise arendab inimest piisavalt mitmekülgselt. Kui lastele üks tegevus väga-väga meeldib ja tal on suur kirg selle tegevuse vastu, miks teda pidurdada? Miks vanemad ei lase oma lastel tegeleda selle hobiga, mis lapsele juba väga meeldib!? Mis mõte on lasta tal teha mitut asja keskpäraselt?"

Tõepoolest, ka eesti keeles on juba nimetatud Messist ja Ronaldost avaldatud mitu raamatut. Näiteks on kirjastus Sinisukk hakanud välja andma just nooremale lugejale suunatud sarja "Tõelised jalgpallikangelased", milles ilmus eelmisel aastal Ronaldo ja sel aastal Messi elulugu. Ja tõsi ta on – kirjasõnast ei tule küll välja, et Messi või Ronaldo oleks jalgpalliga paralleelselt tegelenud mõne muu harrastusega. Muidugi mängis kaasa ka ümbruskond, kus jalgpallitogimine oli enesestmõistetav, aga sama enesestmõistetav on see poistele olnud ka Eestis. Meie sotsiaalne surve omandada tõeline haridus ja elukutse on ilmselt oluliselt suurem. Nagu see oli ka Mart Poomi peres, kuid tänu Roman Ubakivi karmile treenerikäele lõigati meie tippväravavahi muud võimalused ära: lapsepõlvesuved möödusid treeninglaagrites, pärast kuldmedaliga lõpetatud keskkooli jäi kõrgkool pooleli, sest profisportlase elu muuks aega ei jätnud. Tulemus on aga suurepärane! Pigem tippklassi sportlane, kel hilisemas elus rakendada hindamatu kogemus ja suur suhtlusvõrgustik välismaal, kui veel üks bakalaureusekraadiga (sisuliselt lõpetamata kõrgharidusega) noor, keda meie kliendisuhetele üle läinud kõrgharidussüsteem tänapäeval toodab.

Kas see polnud mitte olümpiavõitja Erki Nool, kes ütles, et aastas sünnib üks Ronaldo ka Eestis, aga treenerid rikuvad tema potentsiaali ära. Võimalik, et ärarikkujateks osutuvad hoopis vanemad, kes head soovides piiravad hoopistükkis lapse tegevusvälja tema armastatud alal ja kasvatavad ta mitmekülgsete huvidega toredaks tavakodanikuks. Mis ei ole iseenesest halb. Kurb on siis, kui see on juhtunud ühe andeka inimese eneseteostuse hinnaga, mis on rahva ilma jätnud kangelasest, kellele kaasa elada, keda imetleda ja järgida.

Muidugi on suund tippvuti poole riskantne, sest garanteeritud pole midagi. Hea haridus on kindla peale minek. Aga kui noores on sisemine tung end spordis teostada, ei tohiks seda kalkuleeritud nõuannetega pidurdada. Las ta proovib. Õppida jõuab alati. Mida annaks maailmale juurde (töötu) insener Lionel Messi või maailmavalu napsitamisse uputav kirjanikuhärra Cristiano Ronaldo? Aitäh mõlema mehe perekonnale!

Jalka ajakirja varasemate numbritega saab tutvuda siin.

Kommentaarid

Joss   •  
Enamik jalgpallureid/treenereid on valinud Messi, Ronaldot on praktiliselt valinud ainult tema (endised) tiimikaaslased/treenerid. Tasemevahe on selge - kahju, et osad inimesed ei taha sellest aru saada.
Nii   •  
Hiljuti tuli uurimus viimase 10 hooaja kohta, kus oli peale väravate ka muu statistika, ehk kogu mõju mängule (võinaluste tekitamine teistele, key passes jne) - Messi oli Ronaldost pikalt ees. Seega ära pressi oma Ronaldot siin, Shwede.
Koljat   •  
Kuidas see ikka teemas on lol? Kes vähegi jalkat tajuvad ja pole kallutatud, saavad aru, et Messi > Ronaldo
Nõus   •  
Nõustun eelnevatega. Artikli autor hindab võrdlust kahjuks liiga kitsarinnaliselt ja väheseid faktoreid arvesse võttes.

Mõlemad on peajagu teistest üle ja ülimalt tasemel, aga Messi jääb kahemehe võrdluses siiski peale.
Pealtvaataja   •  
Ronaldo suurim saavutus on see, et mõned inimesed võrdlevad teda Messiga. Siin ei ole mingit võrdlust. Ta on super mängija aga Messi on hoopis teisel tasemel mees.
Hee   •  
Mida te ajate messi on kõige parem ja siis 2 koht on ronaldo
Ss   •  
Messi on kunn ja on kunn igavesti. Aga kunn ainult barcas. Nii see kahjuks on ja jaab. Ta ei ole kunn argentiinas ega kuskil mujal, sest ta pole end seal lihtsalt toestanud. Kahjuks ronaldo on kunn aga sportingus manus realis portugalis ja nyyd varsti ka juves. Messi pallikasitlus ja valjakunagemine on out of this world aga nagu me teame ja oleme nainud siis barcas need asjad nii toimivadki, vastav tase lubab tal seda teha. Isegi uusi tulijaid koolitatakse kohe seda stiili mangima. Kas on see suur armastus barca vastu voi mees kardab valjamaale uusi seikluso otsima minna, mina ei tea. Keegi ei tea peale tema. Ronaldost õhkub liiderlikkust, ego mida sellel spordialal vaja on. Kui me raagiks tennisest oleks messi vaieldamatult parim. Ja ronaldo ei ole selline ehitaja ja koike muud, aga ta on otsustaja, liider ja koike muud veel. Toeline meeskonnahing. Mees kes vihkab kaotamist ja tahab alati paremat tulemust. Inimesed voivad ju maha teha ronaldot ja kiita messit aga see ei muuda olematuks fakti et mees on labi ja lohki Barcelona. See on ainult minu arvamus ja koik voivad seda maha teha ja soimata. Minu jaoks on ronaldo alati parim. Labi aegade parimast ei saa kahjuks kellegi puhul raakida, kuna ei saa vorrelda kahte eronevat sajandit, aastakymmet, voimalusi jne. Iga tark inimene saab sellest aru. Peace!
10   •  
Mõned on jälle lõksu sattunud😂

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MEISTRITE LIIGA ÕHTU
PAIDE ALISTAS FLORA
Luup peale | Paide raputas krahhi ruttu kaelast. Rohevalged sumpavad Punases soos
KUIDAS SAI LEVERKUSENIST MEISTER
Sellest, kuidas Bundesligas uued mängureeglid kehtestanud Xabi Alonso tuli, nägi (vaeva), võttis Bayernilt isu ja võitis
VÄLISMAALT
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Mängus, kus mõni mees vajas vaid ühte-kahte pallipuudet, sai Levadia oma kõige napima võidu  (galerii!)
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID