Menüü
TV
Veebisait

Mitu põhimeest tippudele loovutanud Nõmme United lendab madalamalt, aga usub ikka noortesse (1)

Erko Jonne Tõugjas (nr 14) on liikunud Eesti meistri ridadesse, kuid koha peavad täitma teised. Foto: Jana Pipar

Mullu Esiliiga uustulnukana tükk aega Premium liiga ukselegi koputanud Nõmme United seab tänavuseks hooajaks madalamaid sihte. Peamiseks põhjuseks on mitme võtmemängija lahkumine, mis tähendab, et end algusest peale noorte kasvatajaklubina positsioneerinud United võtab sihi liigasse püsimajäämisele. Samas ollakse noorte edasiliikumise ja arengu üle ka uhked.

Talvel tegi Unitedist sammu edasi Erko Jonne Tõugjas, kes käis oma oskusi näitamas ka näiteks Tottenham Hotspurile, kuid liitus viimaks siiski kahe viimase aasta Eesti meistri FC Floraga. Kõrgliigasse liikusid ka mullu Esiliigas 22 väravat löönud Kevin Mätas, kes liitus pooleaastase laenulepingu alusel Tartu Tammekaga, ning 11 tabamust kirja saanud Raimond Eino, kelle tööandjaks sai Paide Linnameeskond. Hooaja teises pooles FC Flora duublit esindanud Andreas Vaher, kellega tänavu arvestati kui põhimehega, kolis aga sootuks Itaaliasse, SPAL-i akadeemia ridadesse.

Peatreener Martin Klasen tunnistab, et ühelt poolt on tal mängijate arengu üle hea meel, teisalt vajab aga nüüd lahendamist õige mitu murekohta. "Tunne on kahetine! Olen nende poistega väga palju aastaid koos veetnud ja muidugi on rõõm näha neid lõpuks välismaal või Premium liigas. Aga Nõmme Unitedi treenerina pean ütlema, et jätsime end kindlasti keerulisemasse seisu," nendib Klasen.

United oli suve lõpus veel kinni vähemalt teises tabelikohas, mis viinuks nad üleminekumängudele, kuid lõpuks lepiti kolmanda positsiooniga. "Hetkeks kerkis õhku võimalus, et võtame rohkem tippklubi suuna. Aga Esiliigasse jäämine sundis meid taas keskenduma sellele visioonile, et oleme kasvatajaklubi. Seda ei oska muidugi arvata, millal meil jälle selline võimalus tekib."

REKLAAM

Noore ja ambitsioonika treenerina ei varja Klasen, et mõte meeskonna proovilepanekust kõrgliigas oli ahvatlev. "Mulle ei tulnud tegelikult mullune hea hoog üllatusena, sest teadsin, et meil on head mängijad. Kui hooaja lõpp läinuks paremini, oleksime võtnud selle väljakutse vastu. See tekitanuks ka klubina väljakutse, kuidas edasi minna. Aga meid tabas suvel vigastuselaine ja meeskonnas ei olnud enam piisavalt sügavust. Pigem tundub, et klubi visioon läheb kasvatajaklubi poole.

Tänu korralikule treeningbaasile ehk eelkõige Männiku hallile on Unitedi ettevalmistus kulgenud suures plaanis muretult, ent kuna paljud mängijad on koolipoisid, mõjutab koroonapandeemia servapidi nende tegemisi päris palju. "Üldjoontes ei ole midagi halba öelda, meil on kõik hästi.  Isolatsioone on enamikul konkurentidel ette tulnud, meie oleme seni suutnud vältida terve võistkonnaga sinna kukkumist, aga koolist tulenevalt on mängijaid, kes on pidanud seal olema. Täisvõistkonnaga polegi me veel saanud ühtegi trenni teha," tõdeb Klasen.

United üritas hooaja eel ka veidi koormusi tõsta, et noored Esiliigaks paremini valmis oleksid. "Sel aastal proovisime kahel päeval nädalas ka hommikuti enne koolipäeva treenida. Mõni nädal oli rahulikum ja nelja-viie treeninguga, mõni aga kuue-seitsmega," kirjeldab peatreener.

Esiliiga väravavahtide mullune hirm Kevin Mätas jahib tänavu tabamusi juba kõrgliigas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Lisaks mitmele olulisele lahkujale on siiski ka täiendusi - Paidest naaseb Unitedisse mullu 24 tabamusega Esiliiga B parimaks väravakütiks kerkinud Ander Ott Valge, kes kandis nõmmekate särki ka 2015. aastal.  Tartu Tammekast on aga tagasi ründaja Mart Paul Preiman. Samuti võeti Keila JK-st laenule Ralf Friedemann. Ründeliinist märksa enam valmistab Klasenile hetkel siiski peavalu kaitsepool.

"Hetkel on meil keskkaitseosakond väga raskes seisus," tõdeb ta. "Tõugjas lahkus, teda tõime asendama Vaheri, kellest jäime aga ka ilma. Paberite järgi on meil praegu kolm keskkaitsjat – Sander Alex Liit, Marten Metsniit ja Richard Reesar, kes naasis laenult Harju JK-st. Aga Metsniit on praegu vigastatud, teda ootame tagasi alles aprillis. Reesar mängis mullu vasakkaitsjana, praegu tahaksin teda kasutada vasaku keskkaitsjana, aga hetkel on ta isolatsioonis," tõdeb Klasen, kelle hoolealused lähevad juba sel neljapäeval hooaja avamängus vastamisi Tallinna Kaleviga.

"Edasi on meil sellele positsioonile võtta vaid 2005. ja 2006. aasta poisid ning ma arvan, et 2006. aastal sündinule ei anta Esiliigas mängimiseks isegi eriluba," lisab Klasen. Sestap eelistabki ta võistkonna tugevustest ja nõrkustest rääkimisel alustada muigega viimasest. "Lihtsam on seda öelda! Raske on täita neid putsasid, mis lahkusid! Eino ja Mätas olid mullu kahepeale osalised rohkem kui 50-s väravas 76-st. See tähendab, et koos nendega lahkus meie väravatest kaks kolmandikku," loetleb ta.

Robi Saarma mullune hooaeg jäi vigastuse tõttu ülimalt lühikeseks. Foto: Raido Kull

"Standardolukordades kujutas vastase väravale selgelt enim ohtu Tõugjas nelja tabamusega. Need väravad tuleb meil kuidagi ära asendada ja see on suur väljakutse," lisab Klasen. Lootust annab, et selles valdkonnas on Unitedil võimalik lisa saada Robi Saarma arvel. Ründaja, kellest Klasen juba mullu palju lootis, kukkus mullu maikuus hooaja avamängus Maardu Linnameeskonna vastu nii õnnetult, et lõhkus rangluu, pidi minema operatsioonile ja naasis alles septembris.

"Tema peal on tänavu suured lootused. Ootasin temalt juba mullu Esiliigas läbimurdehooaega, aga tuli see vigastus. Kahe hooaja vahel oli päris mitu klubi temast huvitatud ja meil oli reaalne oht temastki ilma jääda, aga ta otsustas jääda meiega ja näidata, mida suudab teha. Noorematest ootan palju kindlasti Karl Gustav Kokkalt, kelle mullune hooaeg läks samuti paljuski vigastuste nahka," loetleb Klasen. Paraku on mulluses U17-koondises olulist rolli mänginud Kokka ka praegu traumaga hädas, ehkki teda oodatakse tagasi juba teiseks-kolmandaks mänguvooruks.

Lisaks Saarmale ja Kokkale toob Klasen uue hooaja võimalike võtmemängijatena välja veel kaks nime, kes juba mullu pildile kerkisid - Henri Leoke ja Lars-Indrek Aigro. Neist viimane peab tema sõnul täitma lahkunud Eino kohta.

Meeskonna esiväravavaht on endiselt Oliver Ani, kuid tedagi kimbutab praegu vigastus. Nii saab postide vahel võimaluse Georg Mattias Lagus, kes veetis eelmise hooaja teise poole mängukogemuse eesmärgil laenul Esiliiga B-s Rakvere Tarva ridades. Endiselt on valmis meeskonda aitama kogenud Daniil Savitski, kuid temalgi jäi terve hooaja ettevalmistus vahele. "Osalt vigastuse, osalt perelisa tõttu," selgitab Klasen. "Selge, et praegu nõuab elu oma ja tema tähelepanu on rohkem suunatud koju, aga ta on alati olemas, kui meil vaja."

Martin Klasenil jagub uue hooaja eel küsimärke, kuid pealetulev põlvkond teeb meele rõõmsamaks. Foto: Raido Kull

Täienenud on ka meeskonna treeneritepool, sest Klasenit abistab uuel hooajal Tartust saabunud Riho Rosenthal. Mullu abitreenerina kirjas olnud Randin Rande pole seda enam ametlikult, küll aga jätkuvalt sisulises plaanis. "Oma kogemuste ja mullu näidatuga on ta kindlasti endiselt minu usaldusisik," kinnitab Klasen.

Kuigi Klaseni sõnul on hetkel suurim küsimärk, kes avamängus kaitseliinis väljakule jooksevad, on ta hooaja osas optimistlik. "Meie suurim trump on endiselt meie hea noortetöö. Loodus tühja kohta ei salli! Nende asemel, kes ära läksid, tuleb nüüd mõnel noorel mehel pead tõsta," sõnab ta.

Kõrgeid sihte ei soovi ta praegu sellegipoolest sõnadesse panna. "Ütlen täitsa ausalt – klubi poolt on eesmärgiks seatud püsimajäämine, nagu ka mullu. Poole hooaja pealt tahtsime küll juba medalit, aga nagu öeldud, tuleb tänavu teha suunamuutus. Ehkki paljud konkurendid võivad meid nimetada esikolmikusse, siis mina koha mõttes mingeid veksleid välja ei käiks," sõnab Klasen.

Küll aga on ta valmis nimetama, kes tema meelest võiksid liigavõidule pretendeerida. "Arvan, et Tallinna Kalev, Maardu ja Paide duubel on kolm kõige teravamat võistkonda," lausub Unitedi peatreener.

FC Nõmme United
Peatreener: Martin Klasen
Abitreener: Riho Rosenthal
Väravavahtide treener: Mart Poom
Füsioterapeut: Silvia Tšernjavski
Videoanalüütik: Madis Metsmägi
Areenimeister: Ivo Mustimets
Kaptenid: Oliver Ani ja Sander Alex Liit
EJL-i stipendiaadid: Lars-Indrek Aigro, Ralf Friedemann (laenul Keila JK-st), Karl Gustav Kokka, Henri Leoke,  Kevin Mätas (suveni laenul Tartu Tammekas), Robi Saarma, Nikita Vassiljev.
Eelarve: 300 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: FC Nõmme United U21 (III liiga Idapiirkond)
Koduväljak: Männiku staadion
Meeskonna värvid: punane ja must
Kodulehtfcnommu.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 4. märtsil kell 19.00 vs. JK Tallinna Kalev (Sportland Arenal)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Oliver Ani, Georg Mattias Lagus, Gregor Pürg, Daniil Savitski.
Kaitsjad: Välek Altnurme, Paul-Kevin Chan, Kevin Koppel, Sander Alex Liit, Samuel Merilai, Marten Metsniit, Märten Männiste, Richard Reesar, Igor Žarikov.
Poolkaitsjad: Lars-Indrek Aigro, Luukas Aeg Arbeiter, Karl Gustav Kokka, Siim Martti Kubensky, Randin Rande, Nikita Vassiljev, Tristan Vendelin.
Ründajad: Ralf Friedemann, Henri Leoke, Mart Paul Preiman, Robi Saarma, Andreas Tiits, Ander Ott Valge, Egert Õunapuu.

Eeldatav algkoosseis:

Nomme United - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Ralf Friedemann (ründaja, Keila JK-st) tuli laenule.
Georg Mattias Lagus
(väravavaht, Rakvere Tarvast) naasis laenult.
Mart Paul Preiman
(ründaja, Tartu Tammekast) liitus klubiga
Richard Reesar (kaitsja, Harju JK Laagrist) naasis laenult.
Ander Ott Valge (ründaja, Paide Linnameeskonnast) liitus klubiga.

Välja:

Raimond Eino (ääreründaja) liitus Paide Linnameeskonnaga
Kevin Mätas (ründaja) liitus laenulepingu alusel Tartu Tammekaga.
Erko Jonne Tõugjas (kaitsja) liitus Floraga.
Andreas Vaher (kaitsja) siirdus Itaaliasse SPAL-i noortemeeskonda.

Hooajaeelsed mängud:

07.02. FC Nõmme United - Vändra JK Vaprus 3:1 (ELB) (Männiste 2, Friedemann)
23.02. FC Nõmme United - Viimsi JK (ELB) 4:5 (Saarma 2, Valge, Õunapuu)
27.02. FC Nõmme United - Tartu Tammeka (PL) 0:1

Võitkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

powerplay   •  
Koosseisu muutusi pole?

Sisene
LEGION - FLORA
Eemaldatud Belov ei pea end pallipoisiks: kas oli vaja anda see punane? Sain hea õppetunni
LEVADIA - KALJU
Luup peale | Kannatlikkus viis Levadia sihile. Aga kas Kalju oleks pidanud saama penalti?  (galerii!)
PÜHAPÄEV VÄLISMAAL
MÄNGUD PÄRNUS JA NARVAS
TIPPHETKI PÜHAPÄEVAST
PÜHAPÄEV VÄLISMAAL
EL CLASICO
Vana hea retro | Märten Pajunurm: mind saadeti Kuressaarde tagasi laenule, tahtsin end mängus Floraga näidata
ZAKA EI PÄÄSE KOONDISESSE
FIFA sulges Beglarišvilile Eesti koondise ukse. Zaka: see teeb väga kurvaks, Eesti esindamine on mu üks suuremaid unistusi
VAATAMIST
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
4
4
0
0
14:3
12
2.
Paide Linnameeskond
4
3
1
0
8:2
10
3.
JK Narva Trans
5
2
2
1
9:8
8
4.
Tartu JK Tammeka
2
2
0
0
5:2
6
5.
Nõmme Kalju FC
4
2
0
2
3:2
6
6.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
2:1
3
7.
Viljandi JK Tulevik
4
1
0
3
5:13
3
8.
Tallinna JK Legion
5
0
2
3
5:8
2
9.
Pärnu JK Vaprus
3
0
1
2
2:8
1
10.
FC Kuressaare
4
0
0
4
3:9
0