Menüü
TV
Veebisait

MLS-i uhke naasmismull ähvardab pauguga lõhki minna (0)

Kas Erik Sorga saab uuel nädalal tagasi väljakule või rikub koroonaviirus kõik MLS-i uhked plaanid? Foto: Erik Sorga Twitter

26 klubi, 54 mängu, üle kahe nädala vältav jalgpallipidu kontrollitud keskkonnas, möllaku koroonapandeemia ümberringi nii nagu tahab. Kõlab nagu ilus ideaal? Kahtlemata. Paraku Covid-19 viirust ideaalid ei huvita. Tema käib edasi mööda ilma ja inimesi. Ning purustab mulle.

Jutt on mõistagi USA profiliiga MLS-i naasmisplaanist, mis peaks järgmise nädala kolmapäeval uuesti avalöögi saama. Tingiv kõneviis on siinkohal igati põhjendatud, sest kas pall ka tegelikult mängu pannakse, ei ole siiani selge. Ja plaan B liigal puudub.

26 meeskonnast on seni Orlandosse jõudnud kümmekond, ent mingist turvalisest mullist pole tegelikkuses juttugi. Portaal The Athletic on teinud hetkeolukorrast kokkuvõtte, samuti hoiab avalikkust toimuvaga meeldivalt läbipaistvalt kursis MLS ise, kuid midagi ilusat igapäevased uudised ei tõota.

Laupäeval saabus Floridasse turniiri toimumispaika FC Dallase meeskond. Vastavalt reeglitele võeti neilt kõigilt koroonaproovid ning kolmapäevaks oli selgus majas – nakatunud on koguni üheksa mängijat ja üks treener. Neljapäeva hommikul tuli Columbus Crew leerist teade, et üks nende delegatsiooni liige on samuti andnud positiivse proovi. Pisut hiljem täpsustas klubi, et tegu on mängijaga, kellelt võeti järjest kaks proovi, mis mõlemad näitasid viiruse olemasolu.

REKLAAM

Kolmapäeval pidanuks kohale jõudma Nashville SC ja Vancouver Whitecaps, ent viimasel hetkel otsustasid mõlemad sõidu edasi lükata. Põhjus ikka sama – Whitecapsis andsid positiivse proovi kaks mängijat, Nashville’is üks. Seejuures oli Whitecapsi väitel mõlema mehe kordusproov negatiivne. Ent millal klubid Orlandosse reisivad, pole ikkagi teada.

Lühidalt näeb hetkeseis vastavalt liiga ametlikele teadetele testimise osas välja järgmine:

  • 28. juuniks oli Orlandos asuvas hotellis viibivatest mängijatest, treeneritest, klubide töötajatest kohtunikest ja liiga töötajatest proovi andnud 329 inimest. Positiivseks osutus kaks proovi, mõlemad võeti mängijatelt;
  • 29. ja 30. juunil testiti 392 isikut, sellest rühmast andis positiivse proovi neli inimest;
  • 1. juulil selgusid 27. juunil Dallase võistkonnalt pärast Orlandosse saabumist võetud proovide tulemused. Kuus neist osutusid positiivseks. Nakatunud suunati hotellis asuvasse karantiiniosakonda, ülejäänud võistkond isolatsiooni. MLS kinnitas, et ükski teine võistkond ei ole Dallase delegatsiooniga kokku puutunud;
  • 2. juulil selgusid kahe viimase päeva jooksul võetud proovide tulemused. Kokku testiti nüüd juba 855 isikut. Positiivse proovi andsid neist kuus, kellest neli olid mängijad. Liiga ei kinnitanud, mis klubist positiivsed proovid tulid, kuid The Athleticu andmetel oli osalt taas tegu Dallase võistkonna liikmetega.

Väärib märkimist, et juuni algul olid jõudnud positiivse proovi anda veel kolm Dallase mängijat. Kokku on Dallase nimekirjas 30 mängumeest, kuid kolm neist viibivad laenul ega sõitnud koos meeskonnaga Floridasse. Väravavaht Jesse Gonzalez on kodutüli eest esitatud süüdistuse tõttu mängukeelu all, mis jätab meeskonda alles 26 meest. Kui kõigi seni positiivse proovi andnud üheksa mängija kordusproovid tõestavad, et nad on haigestunud, tähendab see, et 9. juuliks ehk järgmise nädala neljapäevaks plaanitud avamängule tuleb Dallasel vastu minna väga õhukese koosseisuga.

Ning enamgi veel – kuna kogu meeskond on praegu isolatsioonis, pole nad saanud seni Orlandos treenida. Esmapilgul varuvariante siiski leidub, sest ehkki 16 päeva vältava turniiri ajakava on tihe, on korraldajad igaks juhuks osa mängukellaaegu vabaks jätnud, võimaldamaks vajadusel kohtumisi edasi lükata. Teisalt peaks Dallas pärast 9. juuli kohtumist Vancouveriga mängima juba 15. juulil Seattle Soundersiga ja 20. juulil San Jose Earthquakesiga, mis jätab ikkagi õhku küsimuse: kuhu nende esimene mäng edasilükkamise korral paigutada?

"Ma ei hakka haigestunud mängijate nimesid nimetama, aga muus osas ei ole meil midagi varjata," sõnas Dallase peatreener Luchi Gonzalez intervjuus klubi fänniraadiole 105,3 The Fan. "Jah, meil on praegu raskusi, aga me ei hakka kindlasti ohvrit mängima. Kogu maailmal on raske aeg. Peame leidma lahendused, et saaksime mängida, kuid kõige tähtsam on praegu mõistagi see, et poisid kiiresti terveks saaksid."

Gonzalez tõdes, et hetkel võiks Dallas mängida, kuid ta ei tea, mida järgmised päevad toovad. "Matemaatiliselt saaksime mängida. Ent uusi teste tehakse igapäevaselt. Kas kõik poisid püsivad terved? Kas mängugraafikut muudetakse? Hetkel ei tea ma selle kohta midagi."

Sorga ja United alustavad kava järgi 10. juulil

Kui Dallase mehed on pidanud juba mitu päeva nelja seina vahel istuma, siis enamik klubisid püüab harjumatus olukorras lihtsalt tuju üleval hoida. "Nagu pikale veninud hooaja ettevalmistus," märkis Minnesota Unitedi kogenud äärepoolkaitsja Ethan Finlay. Tema sõnul lõõbivad meeskonnakaaslased omavahel küll pakutavate võileibade ja streikivate vannide üle, kuid üldiselt võetakse toimuvat paratamatusena. "Saan ainult enda eest rääkida, aga mina tunnen end turvaliselt – turvalisemalt kui kodus," märkis ta The Athleticuga vesteldes.

Erik Sorga tööandja DC United peab oma esimese kohtumise 10. juulil Toronto FC-ga, kuus päeva hiljem mängitakse New England Revolutioniga ja 21. juulil Montreal Impactiga. MLS-i reeglid näevad ette, et Orlandosse peaksid nad reisima hiljemalt täna. Turniiri toimumispaigas avalikuks tulnud positiivsed proovid on aga pannud nii mõnegi klubi muretsema, kas Floridase kiirustamine on ikka hea mõte.

"Mulle meeldiks, kui mu meeskond saaks veeta veel paar päeva kodus, kontrollitud keskkonnas," nentis näiteks Unitedi esimese vastase Toronto peatreener Greg Vanney. MLS-i mängijate ühendusse kuuluv Finlay sõnul on nii mõnigi Dallase mängija talle omavahelises vestluses tunnistanud, et kardab naastes endale liiga teha.

"Teised meeskonnad on ju saanud vabalt treenida, samal ajal kui Dallase mehed toas istuvad. Seetõttu kipuvad nad naastes kardetavasti suuremaid riske võtma. Ma ei tahaks siiski uskuda, et Dallase klubi juhtkond või liiga hakkaks kellelegi mängimist peale suruma. Muidugi loodan väga, et Dallas ei peaks turniirilt üldse taanduma, aga tahaksin eelada, et sellest võimalusest on vähemalt juttu olnud," viitas ta ka kõige mustemale stsenaariumile.

Chicago Fire’i poolkaitsja Brandt Bronico lisas, et positiivsed proovid tekitavad mängijates ebakindlust. "Samuti paneb meid muretsema see, et me ei tea täpselt, kui palju Covid-19 võib mängijate organismi kahjustada," lausus ta. Uuringud on näidanud, et viirus võib isegi asümptomaatiliste patsientide kopsudele tõsiselt liiga teha.

Epidemioloog: igaüks võib suvalisel hetkel nakatuda

The Athletic rääkis ka epidemioloogi Zachary Binneyga, kelle sõnul on suurim probleem see, et turniiri ajaks on meeskondadele kehtestatud liiga tihe ajagraafik, mis ei võimalda nakatunutele enne sümptomite avaldumist jaole jõuda. Kõiki Orlandosse reisijaid testitakse korduvalt enne kodust lahkumist. Samuti testitakse neid Orlandos ning tulemuste selgumiseni on kõik kuni 12 tundi karantiinis.

Kuid Binney juhib tähelepanu asjaolule, et Covid-19 peiteaeg ulatub tavaliselt viiest seitsme päevani. Nii võib juhtuda, et isik on juba nakatunud, kuid annab mitu negatiivset proovi, enne kui positiivseks osutub. Täpselt sedasi on Orlandosse saabunutega juba ka mitmel puhul läinud. See tähendab omakorda, et viirusekandjast mängija treenib, sööb ja suhtleb meeskonnakaaslastega ning annab alles seejärel positiivse proovi.

"Viiruse leviku tase on USA-s praegu selline, et igaüks võib suvalisel hetkel nakatuda, seda eriti niisugustes levikupiirkondades nagu Dallases. Iga kahe päeva tagant testimine annab vaid kindluse, et isikul ei ole veel viirust, ei enamat," rõhutas Binney. "Mull võib toimida, aga vaja on ka lüüsi, mille kaudu sellesse mulli sisenetakse. Niisugune lüüs võiks seejuures eksisteerida nii klubide kodus kui ka Orlandos. Ent selle läbimine nõuab aega."

Nii saatsid Miami Interi fännid oma mängijaid Orlando suunas teele. Foto: Inter Miami Twitter

Paraku on just aeg see, mida MLS-i loodud graafik mängijatele ei anna. Kui meeskonnad jõuavad Orlandosse nädalapäevad enne esimest kohtumist, peaksid mängijad olema viis kuni seitse päeva karantiinis. Praegu viibitakse seal vaid 12-24 tundi. Ent loomulikult ei tohiks mängijad selle aja jooksul treenida ja nii oleks nädala pärast mängimine mõeldamatu. Liigal olnuks võimalik nõuda klubidelt kodus viibides rangemate karantiinireeglite täitmist, ent nüüd, kui osad võistkonnad on juba Orlandosse saabunud ja teised kohe-kohe saabumas, on sellekski juba hilja.

Binney sõnul viitab positiivsete testide ajajoon praegu sellele, et kõik positiivse proovi andnud nakatusid enne Orlandosse saabumist. Ent kuna mitu proovi võeti pärast seda, kui Dallase ja Columbus Crew meeskonnad olid juba koos elanud ja treeninud, võib olal täiesti võimalik, et viirus hakkas levima ka Orlandos – sellele ei saa kinnitust enne kui alles mitme päeva pärast. "Peame lihtsalt hinge kinni hoidma ja ootama," tõdes Finney.

Tagatipuks võib MLS-i turvamulli sees toimuda mida tahes, kuid Orlandos ja laiemalt Florida piirkonnas on viiruse leviku osas seis sant. Neljapäeval teatas osariik enam kui 10 000 uuest juhtumist – see on pandeemia algusest alates 24 tunni kohta kõrgeim näitaja. Orange’i ja Oscela maakondades, kus turniiri võõrustav ESPN Wide World of Sportsi kompleks ning meeskondi majutav Swan and Dolphin Resort asuvad, on koroonajuhtumite üldarv võrreldes eelmisel nädalavahetusel saavutatud tipuga küll kõvasti langenud, ent uute juhtumite arv püstitas kolmapäeval mõlemas piirkonnas uue rekordi.

Bronico sõnul tunnevad ka mängijad end veidralt, asudes jalgpalli mängima keset viirusepuhangu haripunkti. Ta ei muretse mitte niivõrd ise Orlandos viibimise kui selle pärast, et turniiri lõppedes võivad MLS-iga seotud inimesed viiruse tagasi oma kodupiirkonda viia. "Kui saame mulli sees olukorra kontrolli alla ja uusi juhtumeid ei lisandu, on jätkamise osas minu meelest kõik hästi. Aga kui mulli sees esineb puhang, on see tõsine probleem," sõnas ta.

Hetkeseisuga pannakse pall MLS-is uuesti mängu juba viie päeva pärast, kui kohtuvad Orlando City ja Miami Inter. Aga nagu viimane nädal on näidanud, suudab Covid-19 soovi korral viie päevaga kõik pea peale pöörata. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Siin ei aita isegi Tambovi konstant: kuidas Venemaal laipa elustati ehk häbipleki kuulsusetu lõpp
TÄNA PREMIUM LIIGAS
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Tarkus hüüab tulles! Premium liiga taktikalised šedöövrid harivad Eesti jalgpalli
EM HIILIB LÄHEMALE
MUJAL MAAILMAS
Besiktasele tõi tiitli üksainus värav, USA-s muutis meister nime ja Lissabonis rikuti õhtu, aga pidu läks edasi
ALISSON PÄÄSTIS LIVERPOOLI
Kuhu tuleb ausammas? Alissoni martpoomilik üleminutite värav jättis Liverpooli lootuse ellu
VAATAMIST
VÄLISMAA OTSUSTAVAD MÄNGUD
INTERVJUU
Kalju noor äärekaitsja siirdus suure lombi taha profimängijaks: siin päriselt osatakse söötu lükata!
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
29:12
28
2.
Paide Linnameeskond
11
7
3
1
21:8
24
3.
Tallinna JK Legion
12
5
2
5
20:13
17
4.
Tallinna FC Flora
7
5
2
0
18:6
17
5.
Nõmme Kalju FC
11
5
1
5
14:10
16
6.
JK Narva Trans
11
4
2
5
16:22
14
7.
FC Kuressaare
11
3
1
7
10:20
10
8.
Tartu JK Tammeka
8
2
1
5
9:13
7
9.
Viljandi JK Tulevik
10
1
2
7
13:28
5
10.
Pärnu JK Vaprus
8
1
1
6
6:24
4