Menüü
Veebisait

MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid? (4)

Kylian Mbappe hoiab prantslaste lippu igas mõttes kõrgel. Foto: Scanpix / Chine Nouvelle / SIPA

Katari MM on jõudnud omadega kaheksandikfinaalidesse ning esimesed õnnelikud edasipääsejad on juba ka selgunud. See tähendab, et on küllaltki õige aeg lüüa veel vanad numbrid kokku ja öelda midagi tarka. Noh, proovime!

Väravate löömine on jalgpallis üks tähtsamaid osi. Isegi kui sats on kaitsmises päris kehvake, siis vastasest rohkem lüües on võimalik mäng võita. Või midagi sellist. Niisiis võtamegi ette väravad, mida löödi grupifaasis. Olgu öeldud, et neid oli kokku 120. Ning numbrid jagunesid kolme vooru vahel ära küllaltki võrdselt: 41, 40 ja 39.

Igasuguste suurvõistluste puhul tuleb tihtilugu jutuks ka see, millisest liigast tuleb kohale enim pallureid ja mida kõike nad ka korda oskavad saata. Näiteks tänavusele MM-ile sõitis kõige rohkem mängijaid kohale just Inglismaa kõrgliigast ehk Premier League'ist (136). Järgnesid Hispaania (83) ja Saksamaa (76) kõrgliiga. Edetabelisse mahtusid teiste hulgas ka Saudi Pro League (Saudi Araabia) ja Qatar Stars League (Katar).

Lihtne matemaatika võiks seejärel öelda, et kuna "inglasi" tuli kohale kõige enam, siis võiks nad igasugustes arvestustes ka esikohta hoida. Noh, kui jalgu-päid palju, siis jõuavad nad ehk ka rohkematesse kohtadesse. See peab paika väravate arvestuses küll. Niisiis lõid Inglismaa liigadest (Premier League ja harva Championship) tulnud mängijad kõige enam väravaid. Omaette samale pulgale jäid Prantsusmaal ja Saksamaal leiba teenivad pallurid. 

Olgu siinkohal ka öeldud, et kui mängija virutas kolme mängu jooksul mitu väravat, siis läks iga tabamus eraldi arvesse. Niisiis esindas "brasiillasi" vaid Uruguay koondislane Giorgian De Arrascaeta.

Kui jälgida alloleva graafiku värvivalikut, siis saab järeldada, et eriti paistavad silma just Euroopa tippliigad. Teisalt on 100% esindatud Aasia ja Austraalia piirkonnast (AFC) MM-ile jõudnud riigid. Neist kõige edukam on Saudi Araabia ning korra tegi skoori Jaapani kõrgliigas leiba teeniv pallur.

Voore lahku lüües selgub, et Inglismaa liigad alati ei domineerinud. Kuigi avavoorus said läksid 41 tabamusest üheksa "inglaste" (sekka kuulub ka viimati Manchester Unitedit esindanud Cristiano Ronaldo) arvele, siis teises voorus haaras esikoha Prantsusmaa. Kokku kolm väravat virutasid muidu PSG mängijad Kylian Mbappe ja Lionel Messi. Avavoorus olid asjalikud ka hispaanlased, justnimelt Costa Rica üle võetud 7:0 võidu tõttu.

Inglismaa napsas esikoha eriti pika puuga taas viimases voorus, kui 39 väravast 41% ehk 16 läksid Premier League'i ja Championshipi meeste arvele. Eriti head hoogu näitasid Chelsea tegijad, kelle seas näiteks ka sakslane Kai Havertz.

Olgu öeldud, et omaette mainimise said riigid, milles toimetavate jalgpallurite tabamusi oli kokku enam kui viis. Kusjuures Saudi Araabia jäi napilt piiri taha. Niisiis on üksikumad riigid (Euroopa puhul näiteks Portugal, Serbia, Horvaatia ja Austria) kokku lükatud.

Et Inglismaa kõrgliiga fännid liiga upsakaks kätte ei läheks, siis lõpetuseks ühed kõige toredamad numbrid: mitu väravat lõid konkreetsete liigade esindajad mängija kohta? Muidugi on lauale võetud vaid viis tippliigat, sest seal käib üldiselt kogu elu.

Kui Premier League'i mängijaid läks MM-ile kohale 136, siis alagrupis saadi väravaid 30. See teeb ühe mängija kohta 0,22 väravat. Näiteks eriti tublisti on Inglismaa kõrgliiga lippu kõrgel hoidnud Manchester Unitedi mängija Marcus Rashford.

Parim näitaja on siiski Prantsusmaa kõrgliigal. Ligue 1 mängijaid sõitis Katari 54 ning kolme vooru peale löödi 14 väravat. See tähendab 0,26 tabamust mängija kohta. Eriline tänu peaks siinkohal minema Kylian Mbappele ja Lionel Messile, kes ässavad PSG-s. Kõige kehvem näitaja on aga Itaalial (0,12), kusjuures neid endid MM-il ju polegi.

Kommentaarid

purgeenius   •  
Väga hea artikkel!

Lõpuks ka graafikud juures ja tuleb nõustuda Karol Metsaga, kes eile stuudios ytles, et inglise liiga on tugevaim.
Ott Peeter Tuisk   •  
Pole väga imestada
raudidas   •  
oodake ikka finaal ära enne sellist analüüsi
Kebab   •  
Kõige tugevam on alati see liiga, kellel on kõige rohkem raha. Lihtne.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?