Neli kuud superkarikani: Meistrite liiga karikas läheb ringreisile, piletisüsteem soosib eestlast ja staadion saab lõpuks valmis (4)

Karikad näitusel. Vasakult Meistrite liiga, superkarika ja Euroopa liiga trofeed. Foto: walesonline.co.uk

Tänase seisuga täpselt nelja kuu ehk 122 päeva pärast toimub Tallinnas UEFA Superkarikas. Soccernet.ee uuris, mis seisus suurürituse korraldamine on, kuidas Eesti inimene sinna pileteid saab ja mida lähimad kuud sellega seoses veel kaasa toovad.

Meistrite liigas ja Euroopa liigas on selgunud poolfinalistid ja nende kaheksa klubi hulgast tulevadki meeskonnad, kes 15. augustil Tallinnas mängivad. Esimest korda näeb asjaosalisi Eestis aga juba juuni alguses.

"5.-6. juunil on finalistide külaskäik Tallinnasse, kus tutvutakse hotellide ja staadioniga," selgitas Eesti Jalgpalli Liidu infojuht Mihkel Uiboleht. "Antakse ka pressikonverents ja algab piletimüük. Mõlemast klubist peaks hetkeseisuga siia tulema ka üks mängija."

Aga mis siis seni toimunud on? "Poolteist aastat on käinud ettevalmistusperiood ja kui UEFA-poolsed külaskäigud siia olid alguses viie-kuuekesi, siis praegu on delegatsioonides juba 30-40 inimest korraga. Inglise keeles kõlas see site visit, eesti keeles põhimõtteliselt külaskäik mängupaika," ütles Uiboleht.

"See muidugi ei hõlma ainult A. Le Coq Arenat, vaid ka lennujaama, hotelle, linnaruumi, Vabaduse väljakut ja liikumist staadionilt hotelli. Staadionil loomulikult kõikvõimalikud peensused - alates istumispaikadest kuni murutasemeni. Ülipõhjalik töö on nüüd jõudnud selleni, et ees on finišisirge."

"Nende jaoks pole suuri üllatusi olnud. Kõik kohtumised on läinud töiselt ja enamikul juhtudel on aega isegi üle jäänud. Kui meil on kaks tundi planeeritud, siis oleme tunni või pooleteisega hakkama saanud. Põhjalikkuse aste on väga muljetavaldav, nii nagu sellisel üritusel peabki olema. Vastutuse määr on väga-väga suur."

"Me räägime teletoodangust, mis läheb otse umbes sajasse riiki ja seda vaatab umbes 50 miljonit inimest. Teine asi on sündmuse väljamängimine kohapealse publiku jaoks," viitas Uiboleht ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale, mille pärast Tallinn üldse superkarika korraldada sai. "Meil ei ole erakordselt suurt staadionit ega midagi muud, kuid meil on selle taga oma lugu."

Uiboleht eeldas, et Tallinnasse saabub seoses superkarikaga umbes 10 000 külalist. Kindlasti on nende hulgas ilma piletita tulijaid, aga ka umbes tuhat akrediteeritud inimest.

Kui Superkarika suvi läheb käima juba viiendal juunil, algavad järgmised sündmused 20. juulil, mil Lillekülas toimub FC Flora ja Viljandi Tuleviku liigamäng. "Mõte on, et Eesti inimene saaks sellest üritusest võimalikult palju osa. Üks asi on kindlasti karikate ringreis – Euroopa liiga, Meistrite liiga ja UEFA Superkarikas hakkavad rändama mööda Eestit. Kõik Premium liiga klubid saavad ühe kodumängu, kuhu see karikate ringreis tuleb. Praegu veel läbirääkimised käivad, aga tõenäoliselt õnnestub meil saada avaüritusele üks maailma mastaabis väga tuntud jalgpallur.”

Mihkel Uiboleht. Foto: Brit Maria Tael

14.-15. augustil on Vabaduse väljakul neutraalne fänniala, kus eksponeeritakse karikaid ja leiab aset mitmesuguseid tegevusi. Lisaks on linnas mõlemale klubile oma fänniala. "Mängueelsel õhtul võõrustab Tallinn Lennusadamas umbes 250 külalist – see on ametlik superkarika õhtusöök," rääkis Uiboleht. "Toimub Mart Kolditsi lavastatud rahvuslike motiividega etendus. Kohal on absoluutne koorekiht, kellele tutvustatakse Eestit."

Mängu eel toimub 6-8-minutiline avatseremoonia. "Hetkeseisuga on sinna planeeritud ca 300 rahvatantsijat. Neilgi on taas võimalus Eesti ja Tallinna lugu rääkida. On ka spetsiaalne sotsiaalne sõnum, mida UEFA igal superkarikal edastab. Sel korral on tähelepanu nägemispuudega lastel."

Peale finaalis osalevate mängijate tuleb kohale väga palju supertähti. "See on veel natuke prognoosimatu, aga tavalisele spordisõbrale tuttavaid ja tuntud inimesi tuleb ilmselt kümneid. Lisaks sadakond klubijuhti, alajuhti ja poliitilisi liidreid."

Nüüd kõige põletavama küsimuse juurde. Kuidas saab Eesti inimene sellele mängule pileti? "5. juunil algab UEFA piletisüsteemi kaudu registreerimine," selgitas Uiboleht. "Kui tähtaeg kukub, toimub piletitaotluse esitanute vahel piletiloos. See on tavaline protseduur ka näiteks MM-il ja EM-il."

"Eelmisel aastal Makedoonias (2017. aastal toimus superkarikas Skopjes – R. V.) oli 130 000 piletitaotlust ja seal oli natuke alla 30 000 pealtvaatajaga staadion. Kui vaadata neid suurusjärke, siis kahjuks on paratamatus, et kümned tuhanded jäävad kindlasti piletita. Lõplikke piletinumbreid pole UEFA kinnitanud, aga võib öelda, et suurusjärgus 60 protsenti läheb vabamüüki. Ülejäänud 40 protsenti läheb mõlema võistkonna fännidele pluss VIP-külalistele."

Uibolehel eestlastele ka väike rõõmusõnum, nimelt soosib UEFA oma piletiloosis alati kohalikku publikut. "Oleme seniste finaalide põhjal aru saanud, et kohalikud inimesed on mingitpidi eelistatud. See on UEFA rida, aga kui vaadata Makedoonia või Trondheimi finaali, siis kindlustatakse see, et kohalikud ei jääks pika ninaga. Loomulikult osa ikka jääb, sest piletidefitsiit on alati."

A. Le Coq Arena valmib plaanipäraselt

Superkarika pärandi mastaabis on kõige suurem roll mõistagi Eesti koondise kodustaadionil Lillekülas, mille väljaehitamiseks saadi riigilt ka viis miljonit eurot ja hiljem lisatoetuse UEFA-lt Rahvuste liigaks valmistumisel.

"Kõik suuremad tööd on lõpetatud ja käivad väiksemad tööd-ettevalmistused. Valgustus on uuel tasemel, VIP- ja meediaala täielikult renoveeritud, riietusruumid värskelt remonditud," loetles Uiboleht. "Staadion saab kaks püsivat videoekraani ja helisüsteemi, pöördväravad, videovalve, katuse põhjatribüünile, viienda korruse tribüünid, kolmanda-neljanda korruse taga on koridorid pleksiklaasiga kaetud. Valmimisel on toitlustuskoht."

Veel tõi ta välja paremad võimalused puuetega inimestele – lisandunud on ratastoolikohti ja saadakse tehniline valmisolek mängu kajastamisel nägemispuudega inimeste jaoks. "Nad tulevad mängule, panevad kõrvaklapid pähe ja kuulavad spetsiaalselt nende jaoks tehtud mängu kirjeldavat kommentaari. Seda saab tulevikus kasutada ka Eesti koondise mängudel.
Ma ütleks, et meie staadion saab väga korraliku Euroopa taseme ja kui vaadata Baltikumi ning lähiriike, saame selgelt väga-väga hea staadioni," sõnas Uiboleht.

A. Le Coq Arena. Foto: Brit Maria Tael

Hiljuti ilmus Eesti Ekspressis murelik artikkel, milline võiks A. Le Coq Arena tegelikult välja näha. Praegune staadion meenutavat Selverit. "On tore, et arhitektid mõtlevad kaasa, sest nagu nad seal kirjutasid, on jalgpallistaadion üks riigi visiitkaarte. Mida ilusam ta välja näeb, seda parem on. See lahendus oli ju visuaalselt väga efektne, aga efekti teine pool on rahaline maksumus ja oma rahakotiga meie seda ehitada ei suuda. Aastaid tagasi arvutati ligikaudne hind, kui palju läheks maksma suletava katusega Arena ehitamine. Summad on väga müstilised – alates 25 miljonist ülespoole."

"Kui suudame selle loogika paika panna, et katusega suure spordikeskuse olemasolu on vajalik, pakkudes lisaväärtust kontserdipaiga või ka konverentsikeskusena, siis miks mitte. Hetkeseisuga ja selle Superkarika raames on see utoopia," tõdes jalgpalliliidu infojuht.

"Kui 20 aastat tagasi oli ilmselt raske uskuda, et meil on rakendust 15 000 inimest mahutavale staadionile, siis täna me selles ei kahtle. Nende plaanide tegemisel tulebki mõelda mitte sellest, mis täna realistlik on, vaid kuhu me tahame kasvada. See peab olema laiem kokkulepe."

A. Le Coq Arenal on olnud kaks suuremat kontserti (Lenny Kravitz ja Aerosmith), lisaks üks Jehoova tunnistajate üritus, millel osales 7000-8000 inimest. Kui algusaastatel oli muid üritusi rohkem, siis viimasel ajal mitte. "Põhjus on selles, et kui artist teeb kontserdi 8000 inimesele, on olemas Saku Suurhall, aga alates kolme-neljakümnest tuhandest tuleb vaadata Lauluväljaku poole. Üks asi on konkurents, aga teine see, et me pole ka ise sinna aktiivselt panustanud. See on üks järgmisi samme," selgitas Uiboleht.

"Me oleme võtnud eesmärgi arendada A. Le Coq Arenat kui eraldiseisvat üksust ja teatud mõttes ka ettevõtet. Tahame juurde luua lisafunktsioone. Lähiriikides on staadionitega seotud näiteks koolimaja või kaubanduskeskus. Huvi rendipindade vastu on väga suur ja seoses superkarikaga peamegi osad lepingud lõpetama ja hoidma neid pindu vabana. Meil on paar väga konkreetset ideed."

Lõpetuseks: kas A. le Coq Arena saab nüüd valmis? "Kuhu see latt panna? Kui räägime katusest, siis veel ei ole valmis. Kogu selle keskuse arendus läheb täistuuridel edasi, sest Sportland Arena rehkendusest on valmis üks neljandik ja meil on veel mõtteid. Staadion kui selline on projekti järgi superkarikaks valmis."

Kommentaarid

Sambaz   •  
Väga hea lugemine. Päris paljud küsimused said vastuse.
mutionu   •  
kaubanduskeskus oleks hea mõte, aga Kristiine keskus kohe üle raudtee. Ehk oleks mõtekas teha mingi sportlik ajaveetmiskeskus, kus saaks piljardit, keeglit ja mida iganes mängida. Lisaks söögikohad ja spordibaar
buratino   •  
Mul on kahte piletit vaja !
malviina   •  
kellega sa sinna kavatsed minna nah?
Artemoniga vä

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID