Pane end proovile! Mitmendaks oleksid tulnud jalgpalliteemalises mälumängus? (0)

Pilt on illustratiivne ja Neymar ühegi küsimuse õige vastus ei ole. Foto: nepal123.com

Selle nädala kolmapäeval said vutihuvilised end proovile panna jalgpallitemaatilises mälumängus, mis toimus Tartu pubis Illegaard.

Küsimused koostas võistkond Admiral Nelson, mille koosseisus ka kaks Soccernet.ee toimetajat ehk Ivar Lepik ja Rasmus Voolaid. Lisaks neile olid võistkonnas ja koostasid küsimusi Erki Lomp ja Juhan Jasper Jagomägi. Head nuputamist!

Mälumäng toimub Illegaardis kord kuus ja tavapäraselt Meistrite liiga kolmapäeviti kell 19. Järgmine mäng peaks toimuma 13. veebruaril. Huvilistel tasub silma peal hoida Illegaardi Facebooki lehel.

Küsimused:

1. Mis koondiste logod?

1) FIFA edetabeli 40. koht, koondises on mängijaid Dortmundi Borussiast, Amsterdami Ajaxist, Schalkest, Galatasarayst ja Fenerbahcest. Seda koondist on esindanud endine Arsenali mängija, kes lõi esimesena Meistrite liigas värava kuues järjestikuses kohtumises.

2) FIFA edetabeli 154. koht, just selle riigi koondise eest on mänginud Real Madridi praegune #7. Tema numbrid on seal 1/1, aga 25-aastane mängija soovib ümber kolida Hispaania koondisesse.

3) FIFA edetabeli 83. koondis, riigi parim väravakütt on 24 tabamusega 29-aastane jalgpallur, kes on tänavu ühes Euroopa viiest tippliigast löönud 15 väravat, millega on ta edetabelis.

2. Ajakiri FourFourTwo on 2017. aasta oktoobris seadnud ritta maailma kõige imelikumate nimedega jalgpalliklubid ning teisena toodi välja klubi, mis kannab kahe Hollywoodi naisnäitleja nime (nt Ever Sallo FC). See klubi kuigi kõrgele tasemele veel jõudnud ei ole ja piirdub väidetavalt Dallase saalijalgpalli 11. divisjonis mängimisega, aga tõenäoliselt läks üks Hollywoodi film vutisõpradele niivõrd hinge, et kahe põhilise naisnäitleja järgi tuli klubile nimi panna. See konkreetne film on mõlema IMDB profiili "Known for" rubriigi esikohal.

Teadaolevalt on vähemalt üks eestlane ühe "nimesponsoriga" ka kokku puutunud ja sellest Eesti meedias korduvalt rääkinud. Mõlemad näitlejatarid on oma 30. aastates, abielus ja alustasid Wikipedia andmetel karjääri 1994. aastal. Mis on nende näitlejate/selle klubi nimi?

3. On päris palju mängijaid, kes kandnud nii Real Madridi kui ka Barcelona särki ja küsin neist üht. Realis pallis ta aastatel 1988-1991 ja Barcelonas 1994-1997. Suurt individuaalset edu ta siiski ei saavutanud, sest aastate jooksul sai ta nende klubide eest kokku platsile vaid kuuel korral. Oma elu jooksul on see tänaseks 52-aastane mees jalgpallialastel põhjustel korduvalt ka Eestis käinud ja siin on tal läinud kord paremini, kord halvemini. Kes on see mees?

4. Virgil van Dijkist sai seitsmes Hollandi jalgpallur, kes valitud PFA kuu mängijaks. Kõik me mäletame, kuidas Premier League'is on säranud Robin van Persie, Ruud van Nistelrooy ja Dennis Bergkamp. Küsime aga ülejäänud kolme mängijat.

1) Kronoloogiliselt kõige varem (2004 november) võitis mängija, kelle karjäär algas Gröningenis. Tol hooajal, kui ta kuu parimaks valiti, oli ta oma klubi võtmemängija ja oli lähedal ka PFA aasta noormängija tiitli võitmisele, aga see läks siiski Wayne Rooneyle.

2) Järgmine hollandlane, keda küsin, võitis kuu parima tiitli 2010. aasta oktoobris. Mängija alustas oma karjääri Amsterdami Ajaxis - noorena meeldis talle Romario, kasvas üles trailer parkis ja ta on hiljem öelnud, et selline tänavaelu talle meeldiski. Kui ta Premier League'i välja jõudis, hakkas kohe hästi mängima, sest esimene variant, mil ta oleks võinud kuu parima tiitli saada oli 2010. septembris.

3) Kolmas mängija võitis kuu parima tiitli 2013. aasta novembris. Tema on neist kolmest mänginud Inglismaal enim mänge ja on ka noorim.

Kõik mehed on ühes koondisemängus väljakul käinud, aga korraga samal ajal see neil ei õnnestunud (st üks mees oli juba välja vahetatud, kui keegi teine sisse vahetati). Üks neist on MM-pronks, üks on MM-hõbe ja ühel on mõlemad medalid.

5. Küsin üht riiki, mille eelkäija on nime andnud tervele mandrile. Riik iseseisvus aastal 1957. ja rahvaarvuks on ca 11 miljonit. Riigi jalgpallikoondis on osalenud viiel MM-il ja kõige paremini läks esimesel turniiril, kuid ka siis ei saadud alagrupist edasi. Venemaal siiski võiduta ei jäädud ja just nende koondislane on löönud MM-finaalturniiride ajaloo 2500. värava. Mis riik?

6. Pildid samas liigas sarnastel positsioonidel mängivatest jalgpalluritest. Kes on need mängijad?

7. Käesoleva hooaja meistrite liiga kaheksandikfinaalid hõlmavad endas mitmeid põnevaid vastasseise.

1) Millised kaks klubi on kohtunud kõige enam kordi (sel hooajal kohtuvad juba 13ndat ja 14ndat korda)
2) Millise kahe klubi jaoks saavad kaheksandikfinaalid olema esimesteks vastasseisudeks?

(Sõprusmängud arvestusse ei kuulu)

8. Küsitav jalgpallur on sündinud 1987. aastal Brestis, aga ta pole Prantsusmaa koondislane.

Ta on kolmekordne Hispaania meister, aga pole hispaanlane.
Ta on olnud Itaalia FIFA kaanestaar, kuid pole itaallane.
Tema vend mängib MLS-is, kuid kumbki neist pole ameeriklane.
Ta on mänginud MMi finaalis, aga pole maailmameister.

Kes?

9. Hoolimata sellest, et küsitav poolkaitsja viis kaptenina oma klubi Premier League'i tiitlini, tegi ta koondisedebüüdi alles 30-aastaselt ning sai kokku koondise eest kirja vaid kolm mängu.

Temaga seotud tsitaatidest tuntuim pärineb klubi omanikult, kui viimane ütles, et "milleks meile Zidane, kui meil on [küsitav]?"

Peatreenerina on juhendanud kahte Premier League'i klubi (kokku vähem kui kahe aasta vältel). Hilisema klubiga tuli FA Cupis teiseks, jäädes finaalis 0:4 alla Arsenalile. Kes on see endine mängija ja hilisem treener?

10. 2003. aasta märtsis alistas Manchester United kolmest Ruud van Nistlerooy väravast Fulhami. Kui Sir Alex Fergusoni Punaste Kuradite jaoks oli võit tol päeval küll pigem ootuspärane, on siiski ühel teisel põhjusel tegemist tänapäeva kontekstis küllaltki ebatavalise mänguga ja seda ebatavalist asjaolu pole Premier League's tollest mängust kuni tänaseni korratud.

Mille poolest oli too mäng erakordne? Tundub oluline ära märkida, et Ole Gunnar Solskjaer oli selles mängus algkoosseisus.

Käesoleva hooaja Meistrite Liiga alagrupi mängus andis Unitedi peatreener Jose Mourinho küll endast parima, et sarnast saavutust korrata, kuid Juventus ja Allegri keeldusid talle vastu tulemast.

11. Kui Lilleküla staadion avati aastal 2001 ja Eesti - Hollandi mängu käis vaatamas 8500 inimest, siis aastal 2002 toimus üks teine mäng, mida vaatas Postimehe andmetel üle kaheksa tuhande inimese.

"Pean vabandama nende ees, kes jäid värava taha, turvalisuse huvides ei müüdud seisukohti," sõnas olümpiavõitja Erki Nool, kes mängu korraldas. Noolega samas satsis olid näiteks Riho-Bruno Bramanis, Allar Levandi, Tiit Sokk. Nemad võitsid 6:4. Küsime kahte, kes olid kaotajate seas:

1) Küsitav 1967. aastal sündinud mees lõi oma meeskonna parimana kaks väravat. Ta on neljakordne olümpiahõbe, ühtlasi oma maa ainus olümpiamedalist, 1993. aasta maailmameister, tänaseni ühe (küll mõnevõrra ebaolulise) maailmarekordi hoidja. Sel kümnendil uudistes olnud pigem altkäemaksuskandaali tõttu.

Sama perekonnanimega LAV-ist pärit jalgpallur, kelle eesnimi on Stanton, mängis muuhulgas koondises, Venemaa kõrgliigas ja MLS-is.

2) Küsitav 1958. aastal sündinud mees, kes oli võistkonna kapten, on hoopis teise eluala mees ja aastal 2005 sai temast riigi valitseja. Tema ema on Grace Kelly, suhetes oli nooremana näiteks Claudia Schifferi ja Naomi Campbelliga. Klassikalisest nimekujust (eesnimi perenimi) rohkem on tuntud muudmoodi.

Sama perekonnanimega Itaaliast pärit jalgpallur, kelle eesnimi on Edevaldo, on mänginud Itaalia noortekoondistes ja mängib tänaseni madalamates liigades (tuntuim klubi karjääris Sassuolo).

12. Saksamaal oli selline legendaarne ründaja nagu Kevin Kuranyi, kes mängis koondises 2003-2008, 52/19. Klubikarjäär Stuttgart, Schalke, Moskva Dünamo, Hoffenheim. Aga Saksamaa oleks võinud temast ilma jääda, sest Kuranyi sai valida kokku nelja koondise vahel. Millised on ülejäänud?

1) Tema sünnimaa. Sündis 6 miljoni elanikuga linnas, linna elanikud kutsuvad ennast "carioca". Riigi koondise kõige kõrgem koht FIFA edetabelis 1. (korduvalt), kõige madalam 22. (2013). 21 korda käinud MM-il.

Fun fact: jõulupüha tähistatakse 25. detsembril ja selle kohalik nimi on Natal.

2) Tema isa päritolumaa. Elab umbes 10 miljonit inimest, teadlik ajalugu saab alguse aastast 895. Koondise FIFA rankingu tipp 18. (2016) ja madalaim 87. (1996). 9 korda käinud MM-il.

Fun fact: esimene taliolümpia kuldmedal võideti 2018. aastal meeste lühiraja uisutamises.

3) Tema ema päritolumaa. Elab umbes 4 miljonit inimest, teadlik ajalugu saab alguse aastast 1513. Koondise FIFA rankingu tipp 29. (2014) ja madalaim 151. (1984). 1 MM (2018).

Fun fact: riigi rahaühik on Balboa.

13. Katar korraldab varsti MM-i, mängib reedel Aasia karika finaalis ja seal käis äsja Eesti koondis, aga küsime, mis aastal alustas mängudega Katari kohalik kõrgliiga?

Samal aastal: Mona Lisat näidati esimest korda USA-s; Alcatrazi vangla suletakse; Coca-Cola tutvustab oma esimest dieetkoolat; Cleopatra film antakse välja.
Sünnivad: James May, Hakeem Olajuwon, Jose Mourinho, Quentin Tarantino.

14. Nõmme Kalju sai 2018 hakkama vägeva saavutusega, kui 36-mänguline hooaeg läbiti kaotuseta. Samas ei võitnud nad karikat.

Küsimegi, kes viimati "tegi Kaljut" ehk läbis 36 mänguga liigahooaja kaotuseta, aga ei võitnud karikat?

Juhtus see hooajal 2006/07, küsitava klubi saldo oli 28-8-0, väravate vahe 70:7. Klubi iseenesest asutati alles 1996, aga on juba 17-kordne riigi meister. Meistrite liiga alagrupiturniirile ei ole veel jõutud, aga 4 korda on mängitud Euroopa liiga alagrupis, viimati 2017/18.

Klubi ei asu pealinnas. Linn asutati ametlikult 1792 ja on koduks orienteeruvalt 130 000 inimesele, kusjuures aastal 1992 elas seal üle 200 000 inimese. Sealt on päris mees, keda tuntakse Epic Sax Guyna.

Klubi nimi on pool ühe Tartu söögikoha nime. Näiteks võiks söögikoha nimi olla Bayerni Burger.

15. See jalgpallur alustas oma profikarjääri Hamburger SVs, aga kui oli 20, visati ta 2012. aasta märtsis esindusmeeskonnast distsipliini puudumise tõttu välja. Meedia väitel oli treener teda meeskonna riietusruumis kägistanud ja seejärel sealt välja visanud.

Edasi läks mees Ungarisse, aga sealt juba Inglismaa kõrgliigasse, kust on hetkel laenul esiliigas. Loodeti palju, aga vigastused on tagasi hoidnud. Vahest kõige meeldejäävam oli 2014. aasta MM, kus ta sai ülesandeks Lionel Messit isiklikult katta (ja sai selle eest kiita, kuigi Argentina võitis mängu). Kes?

16. Mis riikide kontuurkaardid?

FIFA edetabelis kohaks 23, esimene MM 2002, võtsid osa ka 2018, kuid alagrupist edasi ei saanud, oma maailmajao meistrivõistlustel parim koht 2.

FIFA edetabelis kohaks 24, kõige kõrgem koht (5) oli aastal 1990, kõige madalam 2017 (49). MM-il osalenud kuuel korral, parim saavutus aastal 1994, kui jõuti veerandfinaali.

17. Viimati kui see klubi Meistrite liiga finaalis mängis, polnud algkooseisus ühtegi mängijat, kes olid klubiga samast riigist pärit. Mängu sai vaid üks selline mängija ja alles teise poolaja lisaminutitel, et väljakult lahkuv mängija saaks aplausiga väljakult lahkuda. Lisaks sellele oli algkooseisus vaid kolm eurooplast. Nende vastastel oli samas vaid üks mängija, kes polnud eurooplane. Mis klubi?

18. Mängija alustas oma profikarjääri Brasiilias. Edasi liikus ta Inglismaale ning paar aastat hiljem Hispaaniasse. Hispaaniast käis laenul Inglismaal ja Brasiilias kahes erinevas klubis. Hispaaniast liikus tagasi Inglismaale, sealt Šotimaale, Brasiiliasse ja Austraaliasse, kus oma karjääri lõpetas.

2 aastat hiljem (2010), olles oma klubi president, tuli ta hooajaks tagasi ja hooaja viimases mängus lõi värava, mis päästis klubi liigast välja langemisest. Kellega on tegu?

Riigi koondises 49 mängu, 5 väravat. MM-tiitel, maailmajagude karikas, Inglismaal liigakarikas. Brasiilias 9 erinevat tiitlit. Hüüdnimi “väikemees” (the little fella).

19. Mis linnad?

1) Suurim linn Inglismaal, kust pole ükski klubi Premier League'is mänginud.

Umbes 400 000 elanikku. Hetkel mängib kõige edukam klubi esiliigas (praegu 7. kohal), viimati oldi Inglismaa kõrgeimas liigas hooajal 1981/82, 1906/07 hooajal saavutati liigas teine koht Newcastle Unitedi järel. Linnas on kaks võrdlemisi suurt klubi ning mõlema nimes on ka linna nimi.

2) Suurim linn Inglismaal, kust pole ükski klubi Inglismaa kõrgeimas liigas mänginud.

Umbes 260 000 elanikku, hetkel mängib kõige edukam klubi tugevuselt kolmandas liigas ja selle klubi kõrgeim koht saavutati 2007/08 hooajal, kui tuldi esiliigas 10. kohale. Klubi hüüdnimeks on palverändurid ning klubi logol on ka ränduritega seotud vahend, linna kõige edukama klubi värvid on roheline ja valge.

3) Suurim linn Inglismaal, kust pole ükski klubi Inglismaa meistriks tulnud.

Umbes 530 000 elanikku, hetkel kõige edukam klubi mängib tugevuselt kolmandas liigas ja selle kõrgeim koht tuli hooajal 1910/11, kui saavutati 5. koht. Samal aastal võideti ka FA Cup. 2014/15 hooajal mängis klubis ka praegune Evertoni väravavaht Jordan Pickford.

Praegu on kuulus filmifestivalide poolest ning 2009. aastal sai linn UNESCO "City of Film" tiitli.
Klubi sallid on lisaks jalgpallifännidele populaarsed ka Harry Potteri fännide seas.

20. Küsime ühte Lõuna-Ameerika jalgpallurit. Karjääri alustas aastal 1982 Sportivo Luquenos. Lisaks pallis veel järgnevates klubides: Guarani, San Lorenzo, Real Zaragoza, Velez Sarsfield, Strasbourg, Penarol. Klubikarjääris 622 mängu, koondises 74. Arvestades küsitava positsiooni lõi ta oodatust rohkem väravaid: 46 klubi- ja 8 koondisekarjääri jooksul. Põhiliselt tulid väravad sestõttu, et küsitav on osav karistuslöökide ja penaltite lööja. Lisaks löödud väravatele omab mängija rekordit ühe kübaratriki tõttu. Kes on see jalgpallur?

Tabeliseis:

1. Sinine vagon 28 punkti
2. Saabastega kass 23 punkti
3. Tartu KEK 20 punkti
4. Vamos 19,5 punkti
5. Purjus Bryan Adams 14,5 punkti
6. Vinguv Wenger 12,5 punkti

Õiged astused:

1. Maroko, Dominikaani Vabariik, Gabon (3 x 1p)
2. Portman Kunis United (1p)
3. Julen Lopetegui (1p)
4. Arjen Robben, Rafael van der Vaart, Tim Krul (3 x 1p)
5. Tuneesia (1p)
6. Jevgeni Konopljanka, Serge Gnabry, Karim Bellarabi (3 x 1p)
7. Real – Ajax (12 omavahelist mängu); United – PSG (0 omavahelist mängu) (2 x 1p)
8. Gonzalo Higuain (1 p)
9. Tim Sherwood (1p)
10. Mängu jooksul tehti kokku null vahetust (1p)
11. Frankie Fredericks & prints Albert (Grimaldi) (2 x 1p)
12. Brasiilia, Ungari, Panama (3 x 1p)
13. 1963 (1p, +-1 0,5p)
14. Tiraspoli Sheriff (1p)
15. Muhamed Bešic (1p)
16. Senegal, Rumeenia (2 x 1p)
17. Inter (1p)
18. Juninho (Paulista) Osvaldo Giroldo Junior (1p)
19. Bristol, Plymouth, Bradford (3 x 1p)
20. José Luis Chilavert (1p)

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (0)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Rong see sõidab tsuhh-tsuhh-tsuhh, Liliu on rongijuht!  (galerii!)
Kuidas suvi üle elada? Mõned tähelepanekud
TEINE PRESSIKONVERENTS
Tagasiastunud Reim: treenerivahetus annab vähemalt esialgse tõuke, loodame sellele
KOONDISEMÄNG
REIM ASTUS TAGASI
Martin Reim astus tagasi, peatreeneri ametipostile kaks kandidaati
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
13
1
2
50:12
40
2.
Tallinna FCI Levadia
15
11
2
2
47:12
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
4
2
30:14
34
4.
Paide Linnameeskond
15
9
3
3
25:9
30
5.
JK Narva Trans
15
4
6
5
20:15
18
6.
FC Kuressaare
15
4
4
7
10:21
16
7.
Viljandi JK Tulevik
16
4
3
9
15:32
15
8.
Tartu JK Tammeka
16
3
3
10
19:31
12
9.
JK Tallinna Kalev
16
2
3
11
11:41
9
10.
Maardu Linnameeskond
16
2
3
11
9:49
9