Pikk ette (ja ise järele) | Eesti löödi näoli mutta ja kui ka noored aina kaotavad, on raske paremat tulevikku loota (29)

Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värske episood lahkab Eesti meeste jalgpallikoondise piinlikku läbikukkumist Rahvuste liiga C-divisjoni väljalangemismängudele Küprosega, mistõttu kukuti D-divisjoni ehk Euroopa seitsme kõige kehvema jalgpalliriigi hulka. Saate tegid Kristjan Jaak Kangur, Kris Ilves ja Heiti Heli.

Milliseid emotsioone Larnacas toimunu tekitas? Kas oleme omadega tõesti tagasi 1992. aastas ja mullu poleks Thomas Häberli käe all ega Eesti klubijalgpallis justkui midagi ilusat toimunudki? (alates 2:45)

Mängijad jooksid lati alt läbi, aga millega panid puusse treenerid? Kas teatud mängijate valikuga või oli probleem üldisem? Miks ei leidnud Eesti algusest lõpuni Küprose vastu õiget häälestust, seda nii kordusmängu teisel poolajal arvulist ülekaalu nautides kui ka laiemas plaanis ehk kahe mängu kokkuvõttes? (13:40)

REKLAAM

Millised järeldusi nüüd teha? Kas tuleks vahetada treenerit, kellega alaliit alles uue lepingu sõlmis? Või peaks võtma eesmärgiks põlvkonnavahetuse? Kõige selle käigus võib Rahvuste liiga D-divisjonis mängimises leida kõige halva juures ka ühe pisikese plussi (25:00).

Seis pole sugugi hea - kuivõrd vastutab selle eest alaliidu president? Miks pole Eesti jalgpallis viimase 15 aastaga kerkinud esile tõsiseltvõetavat opositsiooni, mis esitaks Aivar Pohlaku ideedele loomingulise väljakutse? (34:40)

Kas arengu võti võiks peituda välistreenerites? Eesti noortekoondised aina kaotavad ja sestap ei paista ka tulevik ülemäära helge. Või on õiged idud juba külvatud ja tuleb oodata nende tärkamist? Kas võime öelda, et kümne aasta eest saavutatud haripunkti järel jäime loorberitele puhkama ega suutnudki edu vilju noppida? (46:00)

Saate lõpus teeme natuke juttu ka Premium liigast, kus viies voor möödus sedapuhku igasuguste üllatusteta (59:40). Kataris loositi sügisese MM-finaalturniiri alagrupid, mille koosseisud tunduvad meeldivalt tasavägised (1.05:00).

Kommentaarid

Karu Kristjan   •  
Võib mõne saate vahele jätta, kui pole kellegagi teha.
Morten Palu   •  
parem ikka, kui oj kaagutamist pea iga ndl kuulata
Kebab   •  
Nagu Vikerraadio spordipühapäevad Peskov st. Uiboleht ütles, siis kõik on suht ok. Töö käib ja midagi muuta ei kavatseta. Seda oli päris valus kuulata. Näiteks kui Peskovi käest küsiti, kas EJL juhtkond vajaks mingeid muutusi, vastas ta, et neil toimubki muutusi, näiteks tema ise on saanud lisaks uue ülesande. Pole lootustki, et elevandiluutornist mingit reaalsust paistaks.
asdf   •  
Kebab, see ei vasta tõele. Vikerraadio saates Spordipühapäev oli juttu, et ei ole kõik hästi, et koondised ja klubid peavad end sel aastal sportlikult tõestama, et poolehoidjate usaldus võita, et spordis mängitakse tulemuse peale, et üleminek noortest meesteklassi on raske jne. Oli pikem arutelu ja selgitused, mil määral kasutatakse meil välismaist oskusteavet, kui palju liigasse investeeritakse jne.
asdf   •  
Ja veel. Kebab, küsimusele uute inimeste kohta oli vastus, et jalgpalliliit ei koosne ainult Pohlakust, vaid tiim on palju suurem, et juhatuses on toimunud muudatusi ja viimati eelmisel aastal, mil vahetus asepresident (lisan siia juurde, et 2017 tuli kolm uut liiget, sellest polnud saates juttu) ja et tegevjuhtkonnas oli muudatus eelmise aasta lõpus.
Kebab   •  
Jah, seda räägiti ka. NB! Klubid ja koondised peavad poolehoidjatele midagi tõestama. EJL ei pea aga midagi tõestama ega muutma! Nemad teevad endiselt kõike õigesti. 30 aastat tööd ja mudaliiga, mida EJL on valesti teinud, sellest mitte sõnagi.
Jaak   •  
Kui aus olla siis jättes üksikud sähvatused kõrvale oleme me mudaliigas olnud kõik need 30 aastat ju. Rahvusteliiga mudel lihtsalt visualiseerib selle julmalt ära. Oleksime kukkunud D-liigasse juba eelmisel korral,kui reglementi muudetud poleks. Kui vaadata Eesti reitingut läbi 30 aasta kas liigade või koondiste edetabrlis+fakt,et vsliksarjades grupis mitte viimaseks jäämine on juba pigem saavutus,kui ebaõnnestumine,siis on see pole praegune seis erinev kõigest varasemast. Ehk siis ma ei saa aru millest arvamus,et kuidagi praegu peaks keegi vastutuse võtma või reageerima,kui seda kultuuri pole meil kunagi jslgpallijuhtimises olnudki.
Kebab   •  
Jaak. Vana boss annab uuele 3 ümbrikku. Kui jama käes, siis ava need. Tekkiski jama, seal oli kirjas. Aja kõik eelmise direktori kaela e. süüdista varasemat jalgpalli poliitikat. Teises ümbrikus seisis, anna lubadusi e. Eesti saab minu juhtimisel MM-le. Kolmandas ümbrikus seisis, on aeg uued ümbrikud kirjutada ja järgmisele edasi anda. EJL avas aga veel ühe ümbriku. Aja süü alluvate e. treenerite ja mängijate käele. Ehk, ei muutu siin enne midagi kui neid Augeiese talle puhtaks ei soovita.
tpx   •  
konkureerivas, vabamas vormis, mitte patroniseerivas jalgpalli lahkavas esmaspäeviti eetris olevas saates ütles Vara (vabandust kui on veidi ebatäpne tsiteering/parafraseering), et adsf ehk siis Uiboleht on verbaalselt väga võimekas. Ja ongi, asdf on võimeline rääkima musta valgeks. Nii läks tribüüni intervjuus ja nii oli ka vikeraadio intervjuus. Juhatuse "muutumise" jutt, mis faktiliselt pole vale, aga sisuliselt on täielik umbluu - meisterlik demagoogia. Sama on sisuga jutt on, et enamuse EJL liikmeid on ju juhtimisstiiliga nõus, samas jäetakse mainimata, et milline on liikmete n-ö struktuur. Palju on sõltumatud ja palju no seeneniidistikuga seotud liikmeid.

asdf on oma süsteemis nii sees, et kuigi omades hiilgavaid PR oskusi, ei saa ta enam, aru tõigast, et võttes praegu tuppa ehk siis õeldes, et jah EJL on teinud vigu (vahest ka suuri) saaks ta avlikkuse silmis plusse juurde selmet hakata õigustama, kuidas tegelikult ikka EJL on, isegi praeguste tulemuste vaates ikka edasi nii moraalne kui ka n-ö organisaatoorne ja õigete otsuste eredalt sähviv majakas. :|

PS. ja ka mina märkasin tõsiasja, et 48 tundi peale D-sse kukkumist, Eesti juhtivas jalgpalliportaalis, polnud A koondise läbikukust artiklite plejaada. Sama märkas ka Kruus. Ka täna sellesisulisi artikleid pole, samas konureerivatest meedimamajadest on sarnaseid artikleid avaldatud mitme bussijagu. Ehk siis NS vaates lähtudes - (utreerides) seda sündmust pole olnud
peeter sai   •  
jah see pohlak on juskui palju teinud eesti jalgpalli heaks... jah, korralik staadioni kompleks on, kus nüüd kõik oma mänge saavad pidada... jah, eriti flora on eelisarendatud, talle on loodud, teadagi miks, kõikse paremad võimalused nii infra mõttes, kui teistelt paremate mängijate ülelöömiseks... aga kõik muu eesti jalgpall sipleb tuimalt omas mahlas, mõningate mini toetuste ja lubaduste kaasabil, et nad ikka suurt juhti usuksid ja teda uuesti valiksid.... see ei ole jalka arendamine, see on nalja tegemine jl poolt nagu ka Kink julgelt välja tõi... nad võivad seal juhatuses ja direktsioonis ju inimesi vahetada, kogu systeem jääb ikka selliseks nagu putin soovib... jõudu lammastele, kes seda näilist arengut eesti jalgpallis ja pohlaku juhtimise jätkumist toetavad, vaatamata igasugu löömingutele mida see kahepalgeline isiksus õigustab... midagi ei muutu enne põhimõtteliselt, kui ei leidu kodanikke, kel julgust vastu seista, tagasi astuda, mitte mängida jne.., see kamp tuleb välja vahetada...
Hunt   •  
Peeter sai, mida see Levadia siis seal teeb, kui ainult Florale?
asdf   •  
tpx, ei ole rääkinud musta valgeks, vaid seda, mida näen ja ise kogenud olen ja kui asi ei toimi, siis nii olen ka öelnud (ka sinu poolt viidatud Tribüüni saates oli neid kohti mitmed, nt toitlustamine staadionil). Nn õigustamise kohta: näiteks kui oli küsimus noorte üleminekust meesteklassi (Vikerraadios), siis selgitasin, mida selleks on tehtud ja tõdesin, et see on raske koht. See ei ole õigustamine. Öelda, et mingi asi on vale või ei toimi, pole probleem.
Kebab   •  
Sõnavahtu saab ikka rääkida. Aga kui 30 aastat tööd ja mudaliiga, siis saab 99,9 prossaga väita, et sama seltskonna jätkamisel ei muutu ka järgmise 30 aastaga midagi. Välja arvatud juhul kui mõistetakse oma vigu ja tehakse kardinaalseid muutusi. Seda aga ei paista.
lorenzo   •  
Asi on kultuuris. Mujal maailmas on nii, et kui keegi ei täida ootusi, eksib vms, siis ta asendatakse, vallandatakse, lastakse lahti. Ühesõnaga antakse võimalus järgmisele. Meil jalgpallis aga antakse uus võimalus, on see siis parandamiseks, heastamiseks või kuidas iganes seda tõlgendada
tpx   •  
@asdf, ma jään "musta valgeks rääkimise" osas teisele arvamusele. Mina leian, et sellistele omadustele ei saa subjektiks olija ise adekvaatset hinnangut anda. Lihtsalt pole võimalik ennast n-ö kõrvalt vaadata. Hinnagu savad anda teised, kes on eemal / distantail / süsteemist väljaspool. Utreerituna, ma võin ju öelda, et mina olengi Liivimaa parim regivvärsi kirjutaja ja seda siiralt ka uskuda, aga distantsil olijad saavad ju aru, et see on täielik jama.

Ampsu-teema, see on vaid alehopil ja selle vahetusläehduses toimuvate mängude probleem (kui seda saab üldse probleemiks nimetada).

Et oleks aus, ütlen ka ära, et oma üpris staazika mängude külastamise ajalooga, ei ole mina sellise teenuse sihtrühmas, sest suudan enamalt kaks pluss tundi saada hakkama ka saia närimata ja märjukest peale rüüpamata.

Küll aga hobi-antropoloogina, olen ma märganud, et Ampsu-teema on akuutselt päevakorras olnud aastaid. Järelikult on paljudele see teema oluline ja läeb korda. Läbivaks on kogu aeg olnud, et teenus tase on alla igasugu arvestust ja sihtgrupid ei ole rahul. Miks ei ole operatiivselt teemaga tegeletud ja muutusi juurutatud ? Selgusetu, jätkatud on vaid retoorikat, mis oma sisult on sarnane Vikerraadios esitatuga: "Toitlustamise loogika on pikaajaline protsess" ...
asdf   •  
tpx, täiesti nõus, et ennast on keeruline kõrvalt vaadata. Küsin oma tööde-tegemiste osas regulaarselt tagasisidet erinevatelt inimestelt (nii jalka seest kui väljast ja just erinevate ilmavaadete ja elualadega inimestelt), et saada laia peegeldust. Ja sellest lähtuvalt korrigeerin end. Ka praeguses loos oskaks tagantjärele vaadates mitut asja teisiti teha.

Toitlustusega seoses saan öelda täpselt nagu on olnud: oleme (ja ma ise olen) pannud sinna palju energiat ja kuigi mõned asjad on muutunud paremaks, siis ei ole rahul ja eriti pole rahul viimase mänguga. Küsime külastajatelt e-posti teel alati tagasisidet ja see tõestab, et negatiivne teema number üks on endiselt sama. Järgmine koosolek toitlustajaga on kahe nädala pärast, praegune leping lõpeb selle aastaga. Variante on mitu (sh mitme erineva toitlustajaga mängud edaspidi).
Jaak   •  
asdf, see mida Amps pakub ei kvalifitseeru toitlustuse teenuseks.
Jaak   •  
Ma saan aru,et see mida Amps pubis nt pakub ei ole plaanitud olema püsiteenus vaid ainult mängude ajaks?
Kui nii tasuks kontseptsioon rajad ehk erinevatele tänavatoidu pakkujatele kes on harjunud kokkulepitud ajaks kohale tulema ja teenust pakkuma. Müüksid õues kasvõi bussist ja siseruum oleks tarbimiseks kuhu oleks siis vaja koristajat nt. Igatahes soovitaks seal vältida mõnda suurt tegijat.
peeter sai   •  
Väga kõva, rohkem selliseid sõnavõtte... meil on kogu see pohlaku seltskond, kamp pehmosid eneseimetlejaid, vahetus on hädavajalik, nojust ilmselt oleksimegi ilma nendeta ka samas v paremas seisus: https://sport.ohtuleht.ee/1059540/kolmas-poolaeg-meelis-rooba-rapib-jalgpalliliitu-ja-aivar-pohlakut-kui-me-poleks-30-aastat-mitte-midagi-teinud-oleksime-ikka-paremas-seisus-kui-praegu
Jaak   •  
To kebab: jutu mõte oli see,et nende kahe mängu järel pole seis kuidagi hullem kui ta on pikka aegs olnud. Lihtsalt nähtavam. Samas pole kõigi nende aastate jooksul viitsinud mitte keegi esitanud alternatiivi,mida teha,et saaks paremini. Ma ei pea silmas halamisi kudkil jutusaadetes vaid alternatiivset arenguplaani mida kasvõi ajakirjanduse vahendusel esitleda kui väljakutset praegusele EJL’ile. Kas paremat plaani polegi? Kedagi kes oleks valmis ohjad üle võtma ka mitte?
Jaan Jalgratas   •  
Kui keegi viitsib, võiks üles otsida Viktor Levada 2005. aastal antud intervjuu, (vist
oli Päevalehes) kus ta väga avameelselt kirjeldab eesti jalgpallis toimuvat ja
annab ka vihje kodaniku tõsistele vaimsetele probleemidele. 17 aastat möödunud
ja mitte midagi pole muutunud.
tpx   •  
@jaak, seda apaatsust on mitmel korral eelnevalt käsitletud. jätab veidi vabandava tooni, aga mitmed opositsionäärid on kokkuvõtvalt öelnud, et sellelaadne tegevus on väga ressursimahukas ja neil pole huvi teha tühja tööd. On juba ette teada, et seda alternatiivset plaani arutama ei hakata. Ei saa seda neile pahaks panna, edasi see paraku samuti ei vii. Võibolla täna, olukorras, kus turbulents on hakanud „mugavat“ reisimist-istumist häirima, tõuseb keegi esile
Jaan Jalgratas   •  
Täpsustan, artikkel Levadaga ilmus 2006. aastal Õhtulehes. Sealt võib ka välja lugeda, et kõigist, kes tulevad välja kodanikule ebasobivate ideedega, saavad
otsekohe tema vaenlased.
Riho Saksus   •  
Alles hiljuti oli eetris mingi saade kus üritati küsida küsimusi teemal kiri Pohlakule, vastajaks oli Uiboleht ja murdosa sekundite jooksul vahetas mees vastust andes teema mängude koostamise loogikale ja vatras sellest mitu minutit 😂😂😂 Hämamise meistriklass, hea meistri käe all pikki aastaid õppinud seda 😂
tpx   •  
huvitav lugemine : https://sport.postimees.ee/7493932/aivar-pohlaku-pika-valitsusaja-valguses-kes-on-euroopa-jalgpalli-dinosaurused

Pikaaegsete juhtidega liidud (Eestiga sarnane kaalukategooria): Albaania, Luksemburg, Montenegro. Kõigi kolme riigi tulemused ajateljel on kogu pikaaegsete juhtide ametiaja jooksul liikunud tõusvas joones ja hetkel on kõik kolm pingereas meist eespool.

Huvitav tähelepanek on, et mida kõrgem tase, seda tihedamalt vahetub juht.

Tisteerin:

Kui vaadata jalgpalliliitude presidente eraldi Euroopa Rahvuste liiga divisjonide kaupa, siis joonistub ühe erandiga välja muster – mida kõrgem on tase, seda väiksem on keskmine presidendi ametiaeg. A-divisjonis on praegu keskmine ametiaeg 4,8, B-divisjonis 5,5 ja C-divisjonis 5,75 aastat. Kõigis neis divisjonides mängib 16 koondist.
Riho Saksus   •  
2017 sai üheks EJLi juhatuse liikmeks Poom, valdkonnaks noortejalgpall. Mina näen teda A koondise treenerite pingil istumas aga mitte noortejalgpalli arendamas. Mehel veel omaenda klubi Nõmme Unitedi teemad. Miks peaks mees teiste arendamist eelistama oma klubi asjadele? Ööpäevas on 24 tundi ja see ei ole muutuv suurus.
Hunt   •  
Saksus vaadates sind, siis sinagi arvad, et oled Hunt Kriimsilm, kes jõuab vedada seitset eri ametit, ning endaarvates teeb neid kõikke hästi. Kindlasti sama arvab, Poom.
Mr.Maximus   •  
AP peaks lahkuma koos sabarakkudega ja põhjus selleks ei peagi olema jalgpall (selle juhtimises on ta nagunii ebaõnnestunud )vaid volikogus räuskamine

Sisene
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
SERBLASE TULEVIK
Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks?
VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia naudib terve Eesti jalgpalli toetust, aga kannab ka kohustust ja vastutust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7