Poolakad nullisid viimaste sekunditega Kane'i superlöögi, Itaalia põrmustas leedukad (0)

Poolal oli viimastel minutitel tähistamiseks põhjust. Foto: Scanpix / Kacper Pempel / Reuters

Kui Eesti suutis kaugel Walesis teenida oma valikturniiri esimese punkti, siis lisaks neile said väiksemat sorti üllatusega hakkama nii Kreeka (2:1 Rootsi) kui ka Liechtenstein (1:1 Armeenia). Suured triumfid said kirja Itaalia (5:0 Leedu) ja Saksamaa (4:0 Island). Võitlusliku viigipunkti said kätte I-gruppi kaks suurt Poola ja Inglismaa.

Nimetatud mängudest tugevaimate osapooltega oligi tõenäoliselt Varssavis peetud duell Poola ja Inglismaa vahel. Matš, mida alustas väikse favoriidikoormaga EM-finalist Inglismaa, kulges avapoolajal üsnagi tasavägiselt. Kuigi britid hoidsid palli rohkem, siis püsisid võõrustajad korralikult kaitses ning said paaril korral end ka ründefaasis näidata.

Teisel poolajal hakati ka väravaid lööma ning esimene sündis 72. minutil, mil Inglismaa kapten Harry Kane paarikümne meetri kauguselt suurepäraselt väljakeriva palli alumisse nurka lennutas. Samaaegselt näitasid oma ohtlikust aga ka poolakad - korra pani võõrustajate ründaja Jordan Pickfordi lahtilöögile jala ette ning kollkiiper jõudis alles väravajoonel mänguvahendi taas kätte võtta. Lõpuks tuli ka tulemus, kui teisel lisaminutil lõpetas ilusa rünnaku alles kuuendat korda kodumaad esindanud Damian Szymanski.

Kui Inglismaa pidi täna esimest korda sel valikturniiril võiduta jääma, siis lisaks sellele murti ka üks tunduvalt kauem kestnud ajalootähis: nimelt ei teinud Gareth Southgate 90 minutiga ühtegi vahetust. Viimati sai Inglismaa koondist taolise trikiga hakkama 1996. aasta EM-i poolfinaalis Saksamaa vastu.

Teine EM-i finaalis käinud võistkond - ehk lõppkokkuvõttes kullaga pärjatud Itaalia - saab tänast õhtut tunduvalt paremate mälestustega meenutada. Siiamaani meie saatusekaaslasena püsinud Leedu (enne tänast samuti nulli punktiga) võrku löödi suisa viis vastuseta väravat. Kusjuures neli tabamust sündisid esimese pooltunniga ehk tehti midagi, mida pole riigi rahvuskoondis kunagi varem suutnud.

Tabamustest vägevaim oli aga viimane: 54. minutil proovis Napoli äärekaitsja Giovanni Di Lorenzo palli kasti tsenderdada, kuid kogemata (või siis hoopis tahtlikult?) jõudis pall hoopis ristnurka. Seejures on tegemist 28-aastase mehe esimese väravaga Azzuri särgis.

Märkimisväärsete tulemustega said hakkama ka Kreeka ja Liechtenstein, kellel polnud enne tänast tabelis vastavalt ühtegi võitu ning punkti. Kui 2004. aasta Euroopa meistrid suutsid võitu jahtinud Rootsit šokeerida kärmete kontrarünnakutega, siis Alpides asuv väikeriik napsas viigipunkti Armeenialt. Kui pealtnäha ei tundu saavutus just liialt võimas, siis tuleb meenutada, et Kaukaasias paiknev koondis võitis korra Saksamaad ning püsib tabelis kõrgel teisel kohal.