Premium liiga lootside sigrimigri ehk kuidas Reimist ja Kristalist on järsku saanud vana kooli treenerid (0)

Dressid muutuvad, aga suured vastasseisud jäävad. Foto: Brit Maria Tael

Alles see oli, kui Marko Kristal ja Martin Reim lõpetasid igikestvana paistnud mängijakarjäärid ning maitsesid treenerileiba. Kõigest kümme aastat hiljem on tegemist kogu Premium liiga kõige kogenumate treeneritega.

Kristal omas tegelikult juba abitreeneritöö kogemust nii Eesti koondise kui ka FC Levadia juurest, kuid peatreenerina debüteeris ta 2010. aastal Tartu Tammekas. Samal aastal alustas FC Flora peatreenerina Martin Reim.

Uueks hooajaks on nad tagasi. Reimi (FCI Levadia) ja Kristali (Nõmme Kalju) naasmine Premium liigasse lisab väljakute kõrvale tublisti värvi ja intriigi. Mida rohkem tuntud nägusid, seda suurem tähelepanu, ja mida rohkem tegijate vahelisi seoseid, seda kaugemale jutulõngad hargnevad.

Noorte treenerite valitsusaeg

Pilk praegusele treenerite nimekirjale kinnitab, et lisaks mängijate noorusele on Eesti liiga ka nooruslike juhendajate pärusmaaks. Kui jalpallimaailma kontekstis võiks Reimi ja Kristalit veel nooremapoolseteks treeneriteks pidada, siis pass ja statistika ei valeta: Reim on oma 48 eluaastaga juba Premium liiga vanim peatreener!

Kristal (46) on aga ainus praegustest peatreeneritest, kel turjal Premium liiga peatreeneritöö kogemust rohkem kui kolme hooaja jagu. Lisaks Levadiale ja Tammekale on ta juhendanud ka Viljandi Tulevikku – ühtekokku seitsmel hooajal.

Reimi kolm aastat Floras  (2010-12) on seni tema ainsad klubijalgpallis. Neljandat järjestikust hooaega samas klubis on alustamas Vjatšeslav Zahovaiko (38, Paide) ja vanuse poolest Premium liiga treenerkonna pesamuna Kaido Koppel (31, Tammeka).

Aleksandr Dmitrijev (37, Tallinna Kalev) pole jõudnud veel oma lahkumismängugi pidada, kuid ometi leidub veel mitmeid temast nooremaid peatreenereid – Floraga kolmandale hooajale vastu minev Jürgen Henn on 32 ja Tulevikuga sama tegev Sander Post 35.

Kõrgliigakogemuseta Deniss Belov (42, Legion), türklane Cenk Özcan (45, Trans) ja ukrainlane Roman Kožuhhovski (40, Kuressaare) kergitavad Premium liiga peatreenerite keskmise vanuse 40 aasta ja 21 päevani, kusjuures see ületas 40 aasta piiri alles kuu aega tagasi pärast Kožuhhovski asumist Dmitrijs Kalašnikovsi asemele.

Võrdluseks on Soomes kõrgliiga peatreenerite keskmiseks vanuseks 45 aastat ja 7 kuud, Lätis 44 aastat ja 7 kuud ning Leedus 40 aastat ja 5 kuud. Euroopa neljas tippliigas jäävad treenerite keskmised vanused aga 50 ringi, kusjuures Eesti liiga keskmisest vanusest nooremate treenerite loetlemiseks piisab ühe käe sõrmedest: Inglismaal Mikel Arteta (37, Arsenal), Saksamaal Julian Nagelsmann (32, Leipzig) ja Florian Kohfeldt (37, Werder), Hispaanias Diego Martinez (39, Granada) ning Itaalias pole ainsatki nii noort treenerit.

Sellise meeskonnaga tuli Reim esmakordselt treenerina meistriks. Foto: Märt Vassiljev

Reim vs Kristal 5:5

Kahepeale kokku 300 koondisemängu kogunud Reim ja Kristal on teadagi vanad tuttavad, kes jagasid muuhulgas mängijatena koondiselaagrites tuba. Üheskoos mängisid nad nii Floras kui ka koondises üle kümne aasta. Treenerikarjääriga alustas Kristal pisut varem, aga ta pole päris nii kõrgelt lennanud, maitstes koondises "vaid" abitreeneri rolli.

Klubide peatreeneritena on mõlemal mehel kirjas kaks meistritiitlit (Reimil 2010 ja 2011 Floraga, Kristalil 2013 ja 2014 Levadiaga).

Tippklubide lootsidena jõuti aga omavahel kohtuda ainult viis korda aastal 2012, kusjuures Reim sai neist mängudest vaid ühe viigipunkti – ülejäänud kolm liigamängu kuulusid Kristalile, kelle hoolealused võidutsesid lisaks ka karikavõistlustel penaltiseerias.

Aastail 2010-11 kohtus Reimi Flora aga kuus korda Kristali Tammekaga ning neist mängudest suutis ta ootuspäraselt võita viis, kuigi ühe korra sündis Tartus ka mälestusväärne üllatustulemus, mis oleks Florale äärepealt meistritiitli maksma läinud.

Nii astutakse aastal 2020 uutes värvides vastamisi võrdselt saldolt, kus mõlemad on võitnud viis omavahelist heitlust, kuigi ametlikus statistikas on kerge eelis Reimil, sest karikamängu puhul arvestatakse normaalaja tulemust. Hiljutises treeningmängus jäi Reimi Levadia peale 2:0.

Õpilased õpetajate vastu

Kristal võib olla küll kõrgliiga mõistes kõige kogenum treener, kuid tema viimane periood Tulevikus kestis 2018. aastal vaid kaheksa liiga- ja ühe karikamängu jagu, enne kui ta ametist priiks sai. Selle aja jooksul jõudis ta kaotada korra nii Henni Florale kui ka Koppeli Tammekale. Kristali mantli päris aga Post, kes oli eelnevalt ametis mängijana tema käe all.

Reimi treeneriajastul (2010-11) olid tema juhendada aga Post ja Henn. Ning omakorda Henni käsutuses oli 2018. aastal Aleksandr Dmitrijev. Aastail 2013-14 sai Dmitrijev Levadias omal nahal tunda ka Kristali treeneri-käekirja. 

Ülejäänud praegused peatreenerid ei ole varem ei Reimi ega Kristaliga väljaku ääres vastamisi läinud, aga mõistagi on viimastel aastatel kohtutud omavahel. Rivaliteetide tekkimiseks ei olegi tingimata vaja aastakümnetesse ulatuvaid vastasseise. Näiteks Zahovaiko ja Henni vaheline oktoobrikuine intsident saab edaspidi ilmselt meelde tuletatud iga Flora ja Paide kohtumise ajal.

Ent ka värske veri võib olla intrigeeriv, kui esineda niivõrd ambitsioonikate avaldustega nagu Legioni loots Belov, kes lubab enda ja meeskonna debüüthooajal kohe eurokohtade nimel võitlema hakata. Belovil on üldse tavatu taust, sest nagu ta Jalka ajakirjale tunnistas, ei ole ta ise jalgpalli mänginud ning sattus ka treeneritöö peale pooljuhuslikult, alustades 2012. aastal Legionis noorte treenimisega.

Ja sellise meeskonnaga Kristal. Foto: Regina Rähn

Millisest Flora keskväljamehest tuleb järgmine tipptreener?

Praeguste peatreenerite kokkupuutepunktid ei piirdu aga vaid treeneripingiga. Seitsmest tipptasemel jalgpalli mänginud Eesti treenerist koguni viis (Reim, Kristal, Post, Dmitrijev, Zahovaiko) jõudsid mängijatena välja Eesti koondisse ja huvitava faktina kuulusid nad kõik 2004. aasta jooksul ka koondise nimekirja, kuigi mitte samas mängus.

Koguni kuus praegust peatreenerit on mängijana esindanud FC Florat. Post, Reim ja Zahovaiko mängisid aastatuhande esimesel kümnendil pikalt kolmekesi koos Floras ning 2004. aastal oli neile seltsiks veel ka Kristal. Lisaks on Floras mänginud Henn ja Dmitrijev.

Henn ja Koppel on aga mänginud koos Tulevikus. Küllap leiaks veel mitmeid kokkupuutepunkte, mis kõik on tunnistuseks Eesti jalgpalli väiksusest ja seotusest, kuid samal ajal väljendavad need mingil määral ka jõujooni.

Millistest mängijatest saavad treenerid? Eestis tipptasemel jalgpalli mänginud praegustest peatreeneritest koguni neli olid keskpoolkaitsjad (Reim, Kristal, Henn ja Dmitrijev), kaks ründajad (Zahovaiko ja Post) ja üks väravavaht (Koppel).

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
PAIDE ALISTAS FLORA
Luup peale | Paide raputas krahhi ruttu kaelast. Rohevalged sumpavad Punases soos
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Mängus, kus mõni mees vajas vaid ühte-kahte pallipuudet, sai Levadia oma kõige napima võidu  (galerii!)
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID