Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2023 (6)

Levadia ründepaar pärast Evert Grünvaldi valvatava värava lahtimurdmist. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga keskmine väravate hulk kukkus sel hooajal 2022. aastaga võrreldes 3,05 pealt 2,54 peale. Väravavahtide jaoks on seega tegemist hea aastaga, ründajate jaoks mitte nii väga.

Ründetähtede kustumine on seda kummalisem, et eelmise aasta hääletuse ründajate esikolmik mängis ka sel aastal Premium liigas, aga ükski neist (Robi Saarma, Rauno Alliku ja Sten Reinkort) ei pääsenud isegi meie eelnimekirja. See tähendab, et vähemalt kuus ründajat on olnud paremad kui mullused parimad, aga ometi on väravatehulk kukkunud.

Ehk on väravapõud siis tõesti seotud hoopis paranenud kaitsemängu ja väravavahitööga? Eelmise hooaja kolmest parimast kindamehest mahtus meie seekordsesse eelvalikusse vaid Ebrima Jarju, nii et ka siin on esile tõusnud uued tegijad.

NB! Siin pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 12. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.

Premium liiga parimad ründajad 2023 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Felipe Felicio
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Vanus: 21
Senine hooaeg
28 mängu (24 põhis); 6  (0 pen.); 5 väravasöötu; 5 .

Atletico Mineirost saabunud ründajale seati hooaja eel väga kõrgeid ootuseid ning kontrollmängudes sahistaski ta võrku nagu robot. Seda suurem oli pettumus, kui augusti keskpaigaks oli tema arvel kõigest kaks väravat ametlikes mängudes.

Karikamängus FA Tartu Kalevile löödud kübaratriki järel toimus aga teatav vabanemine ning ka Premium liigas lisandus tema arvele lühikese aja jooksul veel neli tabamust. Hooaja lõpusirgel on väravasoon uuesti kuivanud, aga treenerid on teda statistikast hoolimata pidevalt põhikoosseisu usaldanud.

See usaldus ei ole tühja koha pealt tekkinud, sest ründaja väärtust ei näita ainult resultatiivsusnäitajad. Hiljuti alles 21-aastaseks saanud Felipe Felicio puhul on esile tõstetud tema isetut tööd ja tarka liikumist, mis tekitab rohkem ruumi sirgjoonelisematele ründepartneritele, olgu selleks siis parasjagu Ernest Agyiri või Mollo Bessala.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kevin Kauber
Klubi: Pärnu JK Vaprus
Vanus: 28
Senine hooaeg
32 mängu (30 põhis); 8  (2 pen.); 3 väravasöötu; 8 .

Kauber on olnud Vapruse ründemängu peamiseks veduriks ning täitnud seal erinevaid rolle, mängides nii tipus kui ka ääre peal ja tundes end Igor Prinsi käe all alati hästi. 2016. aastal veetis ta pool hooaega FC Levadias ning lõi seal Prinsi juhendamisel 8 väravat, nüüd jõuti sama tulemuseni Pärnus.

Isikliku statistika poolest ei ole Kauber tegelikult eelmise hooajaga võrreldes väga palju juurde pannud (lisandunud on 2 väravat ja 1 väravasööt), kuid nii tasavägisel hooajal on üldse olnud vähe mängijaid, kes muutusid resultatiivsemaks.

Kauber on teinud skoori kuues mängus ning Vaprus pole kaotanud neist ainsatki, aidates punkte võtta teiste seas Paide Linnameeskonnalt ja Nõmme Kaljult.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tristan Koskor
Klubi: JK Narva Trans
Vanus: 27
Senine hooaeg
32 mängu (27 põhis); 16  (6 pen.); 0 väravasöötu; 1 .

Neli korda varem Tartu Tammeka hooaja parimaks väravakütiks olnud Koskori aktsiad kukkusid eelmisel aastal FC Florasse siirdumise järel kivina. Eesti tippklubis vajus ta pingile, jäi vaid kahe värava peale ning liikus edasi Küprose esiliigasse, kus lisandus samuti vaid näpuotsaga mänguaega.

Pärast ootamatut liitumist Transiga lõi tema talent aga sel aastal uuesti särama. Jalg õnnestus valgeks saada alles 22. aprillil, kuid siis tõusis ta pidurdamatusse väravahoogu, mis kestab siiani.

Isiklikuks tippmargiks jääb küll 2018. aastal Tammeka särgis löödud 21 väravat, aga toona osutus see alles paremuselt neljandaks tulemuseks, samas kui tänavune saak (16) tõstab ta ülisuure tõenäosusega väravalööjate troonile. Näis, kas näeme Koskorit Transi särgis ka uuel hooajal, sest ajalugu on näidanud, et väravakuningate vastu tuntakse elavat huvi ka välismaal.

Foto: Anna Andreas

Mollo Bessala
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Vanus: 20
Senine hooaeg
35 mängu (22 põhis); 13  (1 pen.); 1 väravasööt; 3 .

Noor Kameruni ründaja avaldas kohe muljet oma kiiruse ja otsustavusega, kuid kuni augusti lõpuni oli ta pigem vahetusmängija rollis. Platsile on ta pääsenud küll kõikides mängudes, aga raudpolt põhimees on ta olnud vaid viimased kümme vooru.

Hooaja lõpuosas kerkis Mollo Bessala niivõrd säravasse vormi, et teda lihtsalt polnud võimalik enam pingile jätta. Viimasest kümnest mängus sai ta jala valgeks koguni seitsmes.

Oktoobris alles 20-aastaseks saanud mees on üks Premium liiga kiiremaid mängumehi ning sellega kaasneb ka piisavalt füüsilisust ja sirgjooneline mängustiil, et kokku tulebki üks nahaalne väravamasin. Episoodiliselt on teda kasutatud ka toetavas rollis, kuid tema trumbid tulevad kõige paremini välja tipuründajana.

Foto: Mauri Levandi

Kevin Mätas
Klubi: Tartu JK Tammeka
Vanus: 24
Senine hooaeg
28 mängu (24 põhis); 10  (3 pen.); 0 väravasöötu; 3 .

Tammeka esiründaja hooaja algus läks vigastuse nahka ning põhiraskust sai ta uuesti kandma hakata alles mai lõpus. Väravad ei lasknud end siis kaua oodata ning praeguseks on ta üks vaid kuuest mehest, kes sel hooajal kahekohalise väravatehulgani küündinud.

Pärast Ahmed Adebayo Basheri saabumist juuli lõpus on Mätas täitnud senisest toetavamat rolli ning kohati võtnud koha sisse hoopis äärel. See ei ole aga sugugi vähendanud tema resultatiivsust - vastupidi, kahe eri tüüpi ründaja koostöö on tulnud kasuks mõlemale mehele ja meeskonna ründemängule tervikuna.

Mätas on tasemel nii kastis olukordade lõpetajana kui ka söötjana, nii kaitsjaid survestades kui ka ise keskväljalt palli üles tuues.

Foto: Brit Maria Tael

Alex Matthias Tamm
Klubi: Nõmme Kalju FC
Vanus: 22
Senine hooaeg
29 mängu (24 põhis); 7  (4 pen.); 9 väravasöötu; 4 .

Eesti koondise piirimail olevalt ründajalt oodatakse palju enamat kui ainult kolm mängust löödud väravat koduse kõrgliiga hooaja peale, ent samas on ka selge, et tema mõju meeskonnale ei piirdu ainult skoorimisega.

Selle väite kinnituseks sobib kasvõi väravasöötude hulk, sest ükski teine "puhas" ründaja ei ole jõudnud tema üheksa väravasöödu lähedussegi. Koos Tammega põhikoosseisus on Kalju teeninud sel hooajal keskmiselt 1,5 punkti mängus, ilma temata põhikoosseisus aga vaid 1,09.

Tamm on mänginud nii tipus, ründepaaris kui ka toetavas rollis. Tema füüsiline võimsus võimaldab tal olla nii rünnakute lõpetaja kui ka pallide vastuvõtja ja edasimängija. Siiski vajab võimaluste realiseerimine tööd, sest praeguse seisuga jääb eelmise hooaja 12 liigatabamust tema karjääri ainsaks kahekohalise väravatehulgaga hooajaks.

Parimad väravakütid:

16 Tristan Koskor (Trans)
14 Konstantin Vassiljev (Flora)
13 Mollo Bessala (Levadia)
12 Sergei Zenjov (Flora)
11 Ernest Agyiri (Levadia)
10 Kevin Mätas (Tammeka)
9 Sten Reinkort (Flora/Kuressaare); Tristan Toomas Teeväli (Kalev)

Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 9 väravat):

0,63 Ernest Agyiri (Levadia)
0,60 Tristan Koskor (Trans)
0,55 Mollo Bessala (Levadia)
0,54 Konstantin Vassiljev (Flora)
0,51 Sergei Zenjov (Flora)
0,50 Sten Reinkort (Flora/Kuressaare);
0,42 Kevin Mätas (Tammeka)
0,28 Tristan Toomas Teeväli (Kalev)

Kübaratrikid:

1 Ernest Agyiri (Levadia); Herol Riiberg (Paide)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2022: 1. Robi Saarma, 2. Rauno Alliku, 3. Sten Reinkort
20211. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Robert Kirss
20201. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Vlasi Sinjavski
2019
1. Erik Sorga, 2. Alassana Jatta, 3.-4. Kaimar Saag, 3.-4. Sten Reinkort
2018
1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
20171. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
20151. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20141. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
20131. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20121. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
20111. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
20101. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
20091. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20081. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
20071. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
20061. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Premium liiga parimad väravavahid 2023 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Evert Grünvald
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 22
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis); 24  (5 pen.); penaltitõrjet; 0 ; 19 nullimängu.

Grünvaldi jaoks oli tegemist alles esimese täishooajaga Eesti kõrgliigas, aga see viis ta eikusagilt väga kõrgesse mängu. Ta naelutas märksa kogenumad kindamehed nii selgelt pingile, et neile ei jagunud terve hooaja peale ainsatki mänguminutit esindusmeeskonnas.

Flora kaitseliini räsinud vigastuste tõttu vajati hädasti kindlat konstanti ning seda ongi Grünvald pakkunud, läbides hooaja sellise stabiilsuse ja küpsusega, mis võib tema senist kogemustepagasit vaadates uskumatuna paista.

Hiilgemäng eurosarjas ja suhteline noorus teevad temast Flora jaoks juba väärt müügiartikli. Kahtlemata on ta kerkinud ka koondisetreenerite vaatevälja, kus kolmanda numbri staatuse on siiski veel säilitanud Karl Andre Vallner.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Oskari Forsman
Klubi: JK Tallinna Kalev
Vanus: 35
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 40  (5 pen.); penaltitõrjet; väravasööt; 0 ; nullimängu.

Mida on veel lisada mehe kohta, kes mahtus juba Soccerneti valikusse parimate üleminekute ja parimate vanameistrite arvestuses? Pärast eelmiseid kokkuvõtteid on ta ise lisanud oma kontole veel ühe nullimängu Harju vastu ja penaltitõrje Kalju vastu.

Terve hooaja peale on Kalevile löödud ainult kolmes kohtumises kolm väravat - kaks korda sai sellega hakkama Kuressaare ja korra Flora. Valdav enamus mängudest tipptiimidega on osutunud tasavägisteks ning Forsmani teeneid ei saa seejuures alahinnata. Nii on Kalev püsinud Paide ja Kalju vastu mitte lihtsalt konkurentsivõimelisena, vaid kaheksa omavahelise mängu järel lausa alistamatuna.

Forsmani saabumine ei lisanud Kalevile mitte ainult kvaliteeti ja stabiilsust, aga ka kõrgeimaid profimängija standardeid ja karismat.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ebrima Jarju
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 25
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 26  (7 pen.); penaltitõrjet; ; 13 nullimängu.

Gambia väravavaht haaras eelmise hooaja käigus Paide esikindad Mihkel Aksalu käest endale ning hoidis neist tänavu kindlalt kinni. Vaid maikuus vaatas ta nelja mängu kõrvalt, aga Paide hooaja alguse murede taga olid muud põhjused ning peagi naasis ta postide vahele.

Jarju 13 nullimängust 11 sündisid alates juunist, mil Ivan Stojkovic meeskonda juhendama asus. See tähendab, et sobiva taktika ja kooslusega mängides on Jarju hoidnud oma puuri puhtana rohkem kui pooltel kordadel.

20 liigamängus Stojkovici käe all on Jarjule löödud vaid 15 väravat ehk 0,75 väravat mängu kohta. Need statistilised näitajad ei jää Flora ja Levadia väravavahtidest oluliselt maha.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Karl Andre Vallner
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Vanus: 25
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis); 22  (3 pen.); penaltitõrjet; ; 20 nullimängu.

Vallner kogub teist aastat järjest Premium liigas kõige rohkem nullimänge, hoides enda seljataguse puhtana rohkem kui pooltes kohtumistes. Samuti sai ta kirja kaks esimest mängu A-koondises, kinnistades enda rolli koondise kolmanda valikuna.

Levadiale on löödud sel aastal kõige vähem väravaid ning Vallneril on selles oluline roll. Iseäranis hooaja alguses teenis Levadia kaitsemäng kõvasti kriitikat, seejuures korduvalt väravavahi enda poolt, kuid tema otsustavad tõrjed hoidsid meeskonda kullamängus sees.

Hooaja lõpufaasis on sisse lipsanud ka mõned jämedamad eksimused, kuid suures plaanis on ta esitused stabiilsemaks ja küpsemaks muutunud. Joonelt lahkumises ja jalaga mängus on ta endiselt julge, aga riskide hindamine õnnestub kogemuste lisandudes üha paremini.

Nullimängud:

20 Karl Andre Vallner (Levadia)
19 Evert Grünvald (Flora)
13 Ebrima Jarju (Paide)
10 Henri Perk (Kalju)
9 Ott Nõmm (Vaprus)
8 Magnus Karofeld (Kuressaare)
7 Richard Aland (Tammeka), Oskari Forsman (Kalev)
4 Ivans Baturins, Aleksei Matrossov (Trans)
3 Aleksandr Kraizmer (Trans); Hendrik Vainu (Vaprus)
1 Mihkel Aksalu (Paide); Marko Meerits (Kalju)

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

0,63 Karl Andre Vallner (Levadia)
0,69 Evert Grünvald (Flora)
0,84 Ebrima Jarju (Paide)
1,16 Henri Perk (Kalju)
1,18 Oskari Forsman (Kalev)
1,33 Ott Nõmm (Vaprus)
1,64 Aleksandr Kraizmer (Trans)
1,69 Ivans Baturins (Harju)
1,71 Aleksei Matrossov (Trans)
1,71 Magnus Karofeld (Kuressaare)
1,73 Richard Aland (Tammeka)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

20221. Karl-Romet Nõmm, 2. Ebrima Jarju, 3. Marko Meerits
20211. Matvei Igonen, 2. Mihkel Aksalu, 3. Karl Andre Vallner
2020
1. Matvei Igonen, 2. Karl-Romet Nõmm, 3 Marko Meerits
2019
1. Matvei Igonen, 2. Mait Toom, 3. Sergei Lepmets
2018
1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
20171. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
20161. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
20151. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
20141. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
20131. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
20111. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
20101. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
20091. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
20081. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
20071. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
20061. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Thugie   •  
Parima ründaja auhinna võiks see aasta valimata jätta. Vaadates neid numbreid siis jätab see sellise lohutusauhinna mulje
Jüri .Virves   •  
Väravavahtidel võiks vaadata ikka tõrjeid mitte nullimänge. Flora ja Leval teevad suure töö ära kaitsjad. See mõni üksik kord, kui mängujooksul sekkuma peavad ei näita, et nad parimad on.
Aarne Kütt   •  
To Thugie esimene komment... Vaidlen vastu, ära alahinda Koskorit jne.
Liiga ühtlasem, kui varem.
Aastal 2011 oli Premium liigas Ajax, kes oli tänase seisuga ala teise liiga tasemega.
192 kolli löödi neile 36 mänguga- Cekulajevs lõi 18 väravat ainuüksi Ajaxile nelja mänguga/ samas 8 mänguga Levadia ja Florale kokku 1 värav.
2005 Dünamole löödi 157 kolli.
2014 Kalevile löödi 146 kolli.
Ehk, siis tänasele tabeli viimasele Harjule löödud ainult 59 kolli terve hooajaga.
dorman   •  
to Aarne Kütt

aga sellepärast ongi nii vähe harjule ja co löödud, et ründajatel kehva aasta
ZinedineZidane   •  
Kõik pargivad bussi sellel aastal
ZinedineZidane   •  
Tegelt löödi varem rohkem, sest Vaprus lasi umbes 100 sisse, jaota see ründajate vahel ära saadki ilusa numbri.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PIKK TEEKOND SAI LÕPU
KOONDIS ASUB VÕISTLUSTULLE
Rahvuste liiga matšiks valmistuva koondise juhendaja: neli tundi ajavahet on jätnud oma jälje
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
ÜLEMINEKUMÄNG
LAHKUJAD
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
NAISTE KOONDIS
Tammeka kapten ajaloolisest medalivõidust, uurija ametist ja usaldusest Eesti koondises
VUTIJUTTU
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
KUUMA JOOGI KÕRVALE
KOKKUVÕTTED 2023
Premium liiga hooaeg numbrites 2023
KOKKUVÕTTED 2023
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID