President Karise silme all hooajaks valmistunud Lootos tõi tagasi legendi ning seadis eesmärgid kaheks hooajaks (0)

Põlva Lootosel on selja taga põnev ettevalmistus, mille käigus on naiskonnaga liitunud erinevad mängijad, võidetud turniir ja nähtud ka Eesti presidenti. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Põlva FC Lootos on üks omanäolisemaid klubisid Eestis. Kahe hooaja vahel on Lootose naiskonnas toimunud põnevad muudatused nii koosseisus kui ka taustajõududes. Mida suudavad lõunaeestlased seitsmendal järjestikusel kõrgliigahooajal?

Mullu lõpetas Lootose naiskond Meistriliiga 11 punktiga eelviimasel ehk seitsmendal kohal. Võideti vaid kaks mängu, millest mõlemad olid Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi Ühendnaiskonna vastu, viis kohtumist viigistati ja 17 matšis tuli kaotusvalu kogeda.

Möödunud hooaja eelviimane naiskond pidi suunduma Meistriliiga üleminekumängudele, kuhu tuli vastaseks Esiliiga teisena lõpetanud Viimsi JK. Avamäng Viimsis lõppes 2:2 viigiga, kus viimane värav sündis teisel üleminutil Lootose ründaja Kärt Hüdsi jalast. Korduskohtumisele läks Lootos vastu koduväljakueelisega, mida ei suudetud realiseerida, sest külalistele kaotati 0:2.

Paistis, et pärast mitut hooaega kõrgliigas on Lootos langemas astme võrra madalamale, ent tänavuse aasta algul sai selgeks, et Esiliigast otsepääsu teeninud Lasnamäe Ajax otsustas kohast loobuda, mistap jätkab tippseltskonnas pallimist Põlva naiskond.

"Eelmine hooaeg oli meie jaoks erakordselt raske. Väga palju raskeid vigastusi ja probleemid koosseisuga panid nii mängijad kui ka treeneri tohutu surve alla. Oli üsna loogiline, et jäime Viimsile alla eelkõige psühholoogilises plaanis. Kui jalgpalliliit pakkus meile Ajaxi loobumisest vabaks jäänud kohta, suhtlesime kõikide mängijatega ja valdav enamus oli koheselt nõus uut hooaega Meistriliigas mängima. Kuna oli ka lahkujaid, siis tuli hakata mängijaid juurde vaatama, mida on sisuliselt detsembrist alates ka tehtud," lausus klubi tegevjuht ja uuest hooajast kaaspeatreener Indrek Käo Soccernet.ee-le.

Lootose tegevjuht Indrek Käo 2020. aastal praeguse naiste koondise peatreeneri Anastassia Morkovkinaga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Suurem ja tugevam taustajõud kui mullu

Kahe hooaja vahel on Lootose naiskonnas toimunud mõned ümberkorraldused. Seni peatreenerina tegutsenud Kaido-Meinhard Kukli sai klubi tegevjuhi ja varasema abitreeneri Käo näol kaaspeatreeneri.

"Mõlemal on UEFA A litsents. Eelmisel sügisel arutas klubi juhatus naiskonda puudutavaid teemasid põhjalikult ja leidis, et naiskond vajab rohkem taustajõude. Näiteid kahe peatreeneri eduka koostöö kohta ei pea kaugelt otsima, Eesti naiste koondise tulemused räägivad enda eest," sõnas uue rolli omaks võtnud Käo. "Eks me omavahelist tööjaotust veel arutame ja vaatame, kuidas hooaja peale kujuneb."

Samuti on naiskonna juures ühe füsioterapeudi asemel suisa kaks. "Eelmisel hooajal meid tabanud vigastustelaine tõstatas küsimuse, kas ja kuidas peaksime klubis oma meditsiinipoolt edasi aitama. Leidsime ühiselt, et peame parandama meditsiinilise toe kvaliteeti ja mängijate tervise ning koormuste järgimist. Hetkel on klubis koostamisel ka meditsiiniplaan, mille peame esitama EJL-i litsentseerimiskomisjonile 31. märtsil. Naiskonda aitavad sellel hooajal füsioterapeutidena endine naiskonna mängija Anette Laureen Linnuste ja Veronica Oidingu," seletas Käo.

Suuresti on muutunud ka naiskonna koosseis. Tagasi on oodata legendaarset Signy Aarnat, kes jaanuari lõpus tegi tippvutiga lõpparve. Viimati mängis Aarna Lootose eest 2013. aastal ning siis liitus põhjanaabrite klubi Kuopio Pallokissatiga, kus mängis kuni 2017. aastani, kui lõi käed Aland Unitediga, kellega ta tuli 2020 Soome meistriks ja 2020, 2021 ning 2022 karikavõitjaks. Eesti koondises on Aarnal kirjas 106 kohtumist ja 26 väravat.

"Aarna on andnud meile lubaduse Lootose eest mängida, aga kui palju, eks see sõltub suuresti tema tööst. Esmalt keskendume tema koondisekarjääri lõpetamisele 7. aprillil," lausus Käo.

Ta lisas: "Kuigi võistkonna tuumik on suures plaanis sama, siis võrreldes eelmiste hooaegadega, on meie koosseis täienenud oluliselt. Naiskonnaga liitus Pärnu Vaprusest Ragne Gromov, Tartu Tammekast laenasime Marie Rahel Laili ja Wanda Prosti, Liisa Lepasaar tuli Rakvere Tarvast. Samuti ostsime Võru Helioselt välja Elina Kahari, Isabel Huma, Mairit Laanesaare, Hanna Parve ja Ketlin Pindise mängijaõigused, nemad mängisid meil eelmisel hooajal laenulepingutega. Tagasi on naiskonna juures Kristel Saadik ja Mari Abel. On olnud erinevaid testimisi ja paari mängija puhul käib veel paberite vormistamine. Loodame sellega valmis saada enne hooaja avamängu. Oma süsteemist paraku noori peale tulemas ei ole, vähemalt kevadringis.

Võistkonnast lahkusid Kaisa Liina Keps, kes läks Elvasse, ja Helika Sikk teeb vaheaasta. Mae Lillo lõpetas mängimise seoses vigastusega."

Mullu lõpetas Lootos seitsmendal kohal. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Erinevad traumad jätavad hooaja esimeses pooles kõrvaltvaatajateks Kärt Kaseoru ja Indra-Liz Nemvaltsi. Kati Karoli Silla, kes taastub operatsioonist, jätab tänavuse hooaja sootuks vahele. Helene Lumi on tagasi pallitrennides.

Hooaja ettevalmistus, mida nägi enda silmaga Vabariigi president

Lootos alustas treeningutega jaanuari alguses. Suures plaanis on ära tehtud kõik, mis esialgses plaanis paika pandi. Kaaspeatreeneri sõnul on ettevalmistus kulgenud hästi. "Naiskond treenib Lootospargis (Põlva Lootose kunstmuruväljak - H. H.), kuid jaanuaris ja veebruaris olid osad treeningud ka sisetingimustes. Alates märtsist treenime kolm korda nädalas, mängijatel on individuaalsed treeningkavad ja personaalsed jõutrennid. Pallitrennides oleme põhiliselt teinud selliseid harjutusi, millega kokkumängu lihvida," tutvustas Käo naiskonna plaani.

Külm ja lumerohke talv on põlvakaid proovinud tülitada, ent lõunaeestlased on tublisti vastu punninud. "Meie olukord erineb teistest klubidest ehk selle poolest, et oleme ise ka staadioni valdaja. See tähendab, et me katame kõik Lootospargiga seotud kulud, mille alla lähevad ka lumetõrje ning muud tegevused. Siiski suutsime Lootospargi lumevabana hoida praktiliselt jaanauarist alates. Märtsikuu kolmandal nädalavahetusel mängisime Allegro Cupi enda koduplatsil ja tundus, et väljak on talve kenasti üle elanud," rõõmustas Käo.

Erinevad hooajaeelsed kontrollkohtumised on Lootose jaoks kulgenud nagu Ameerika mäed. "Alustasime saalijalgpalli karikavõistlustest, mis andis kindluse, et meil on võistkonna tuumik olemas. Taliturniiri esimeses mängus kaotasime Vaprusele 4:5, teises viigistasime Viimsiga 5:5 ja kolmandas jäime Tammekale alla 1:6. Oleme varieerinud koosseisuga ja oleme proovinud erinevaid mängijaid erinevatel positsioonidel.

Tulemused ei ole meie jaoks hetkel olulised, pigem sooviksime leida optimaalse algkoosseisu ja asendada need positsioonid, kust mängijad on lahkunud. Väravate löömine on jäänud Kärt Hüdsi õlgadele, kes meie kümnest tabamusest on löönud üle poole. Allegro Cup näitas meile, et liigume õiges suunas ja naiskond hakkab uute mängumudelitega vaikselt kohanema," ütles Käo.

President Alar Karis külastas Põlva Lootost. Foto: Põlva FC Lootos / fclootos.ee

Märtsi algul külastas Eesti Vabariigi president Alar Karis Lootose klubi ning osales nii naiskonna kui ka meeskonna treeningul. Käo tõdes, et presidendi külaskäik õnnestus korraldada naiskonna jaoks üsna ootamatult. "President uuris naiskonna käest treeningute ja treeningtingimuste kohta, samuti tundis ta huvi, kes on suurim väravalööja. Lõpetuseks soovis ta naiskonnnale edu ja lubas meie hooajal ja tegevustel silma peal hoida. Kindlasti motiveeris selline külastus naisi ja andis neile eneseusku algavaks hooajaks. Ka klubile oli see oluline, et president pidas oluliseks Põlvat külastades ka Lootospargist läbi põigata ja ennast Lootose tegemistega kurssi viia."

Eesmärgid on seatud kahe hooaja peale

Lootos proovib kahe hooaja peale leida naiskonnale parima mänguplaani ning siis mängida juba medalitele. Miinimumeesmärk on esineda paremini kui eelmisel aastal ja selle käigus vältida vigastusi. Suur siht on Käo sõnade kohaselt ka stabiilse koosseisu leidmine.

Esiletõusu ootavad treenerid enda mängijate seast Hüdsilt, kes mullu oli naiskonna parim väravakütt. "Kahtlemata ootame, et Kärt teeks sammu edasi ja mängiks ennast taas naiste koondisesse. Elina Kahar ja Isabel Huma on noored mängijad, kelle jaoks see hooaeg peaks olema läbimurdeline. Loomulikult oleme põnevil, kuidas õnnestub võistkonda sulandada kõik uued liitujad ja leida neile parimad positsioonid," pajatas Käo.

"Eelmisel aastal lõid Hüdsi ja Ave-Lii Laas kahe peale kolmveerandi meie kõigist väravatest, Hüdsi vastavalt üheksa ja Laas seitse tabamust. Ülejäänud tiimi panus jäi tagasihoidlikuks. Loodame, et sellel hooajal laieneb ka väravaküttide ring," rääkis Käo.

Möödunud hooaja Lootose parim väravakütt Kärt Hüdsi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Skooritegija Hüdsi ei muretse, et Lootose väravad on suuresti tema õlul. "Minu jaoks ei valmista muret see, et suur osa Lootose väravaid tulevad minu jalast. Kuna ma olen tipuründaja, siis on see igati loogiline, et väravate löömine on suuresti minu töö ja rõõm. Kui ongi selline mäng, kus mul ei õnnestu skoorida, siis ikkagi keegi võistkonnast tuleb ja lööb ära."

"Isiklikus plaanis ootan sellel hooajal täpsemat jalga värava ees ja kiiremaid ning loogilisemaid lahendusi palliga. Naiskonnalt ootan, et kõik käiksid kogu aeg trennis ja annaksid seal ning matšides endast maksimumi, siis tuleb ka väljateenitud tulemus. Kindlasti tahaksin veel, et palliga mängus paneksime juurde, selles plaanis on vaja enesekindlam olla. Samuti tuleb analüüsida enda tegevust platsil," rääkis Hüdsi tänavustest eesmärkidest.

Lootose peatreenerite hinnangul pole jõuvahekorrad naiste Meistriliigas väga palju muutunud. "Favoriidid meistritiitlile on samad, mis eelmiselgi hooajal. Flora on oma koosseisu suutnud säilitada, Saku Sporting on toonud väga tugevaid täiendusi, mis lubab loota, et tiitliheitlus tuleb väga põnev ja üllatused ei ole välistatud.

Meie ainus konkurent on Tartu Tammeka, kellega meid seob väga pikajaline suhe – kõige pikaajalisem derbi Eesti naiste jalgpallis. Tartu on toonud väga head täiendused ja kindlasti konkureerib medalitele. Tabasalu on suutnud oma koosseisu säilitada ja toonud enda ridadesse koondise väravavahi. Tallinna Kalev valmistub läbi viima põlvkondade vahetust, mida alustati peatreenerist. Viimsi trumbiks on väga head treenerid. Viimasel hetkel tekkinud Ühendnaiskonnast võib kujuneda must hobune."

Naiskonna staar - Ave-Lii Laas Foto: Brit Maria Tael

Laas on Lootose naiskonna hing. Alates noorteklassidest Lootosele truuks jäänud poolkaitsja ei suutnud mullu lüüa nii palju väravaid kui aasta varem, ent väga kandev roll on tal koosseisus sellegipoolest.

Mullu oli Laas põhikoosseisus igas matšis ning töötas väljakul avavilest kuni viimase minutini. Eesti naiste jalgpallis on Laasi näol tegu tõelise kauglöökide eksperdiga, kelle jaoks kaugus väravast on vaid number.

Mitmeid aastaid Lootose kaptenina tegutsenud 12-kordne internatsionaal Laas suudab naiskonda rasketes olukordades alati toetada ja innustada.

Kellel silm peal hoida? Kärt Hüdsi Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kahe hooaja vahel rünnakute lõpetamisi lihvinud Hüdsi on uue hooaja eel üks põnevamaid nimesid naiste Meistriliigas. 2018. aastal debüüdi teinud Hüdsi on nüüdseks 19-aastane.

2020. aastal sai Hüdsi nuusutada A-koondise lõhna ja näha telgitaguseid, ent põllule ta toonastes EM-valikmängudes ei pääsenud. Siiski on ta püsinud sihikindla ja motiveerituna, et ühel päeval koondisesse tagasi jõuda ja end väljakule murda.

Sellises eas on kõige tähtsam, et ebaõnnestumiste korral oleks pea püsti ja raske töö tulemusena saabub ka vastav tasu. Kui Hüdsi suudab eelmisest aastast veelgi väravaterohkema hooaja korraldada, siis võib tulla talle kutse mõnest tippnaiskonnast, mis tänavu veel ei saabunud.

"Hüdsi jätkamine meie juures on olnud loogiline areng. Ta õpib Tartu Ülikoolis treeneriks ja on oma tuleviku sidunud meiega. Ta tegutseb ka meie noortevõistkondade juures juhendajana," rääkis Käo.

Põlva FC Lootos
Kaaspeatreenerid: Kaido-Meinhard Kukli ja Indrek Käo
Füsioterapeudid: Anette Laureen Linnuste ja Veronica Oidingu
Kapten: Ave-Lii Laas
Eelarve: 25 000 eurot (10 protsenti klubi eelarvest)
Koduväljak: Põlva Lootospark
Naiskonna värvid: kollane ja must / valge ja must
Kodulehthttps://fclootos.ee/
Esimene mäng: 1. aprillil kell 17.00 vs. JK Tabasalu (Põlva Lootospargis)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 20. augustil kell 12.30 vs. JK Tabasalu (Tabasalu Arenal)

Naiskonna koosseis:

Väravavaht: Karina Piirimaa.
Kaitsjad: Elina Kahar, Mairit Laanesaar, Karmen Piirimaa, Katrin Piirimaa, Ketlin Pindis, Kati-Karoli Silla.
Poolkaitsjad: Kärt Kaseorg, Kristin Kukli, Ave-Lii Laas, Ita Lillo, Indra Liz Nemvalts, Hanna Parv, Ragne Gromov, Wanda Prost, Liisa Lepasaar.
Ründajad: Isabel Huma, Kärt Hüdsi, Marie Rahel Lail, Signy Aarna.

Eeldatav algkoosseis:

Polva FC Lootos - Football tactics and formations

Hooajaeelsed mängud:

25.02. Pärnu Vaprus - Põlva FC Lootos 5:4 (Hüdsi, Parv, Kahar, Laas)
04.03. Viimsi JK - Põlva FC Lootos 5:5 (Laas, Hüdsi 3, Pindis)
05.03. Põlva FC Lootos - Tartu JK Tammeka 1:6 (Gromov)
Lisaks osaleti Allegro Cupil, kus võideti esikoht

Viikkaotus.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EUROMÄNGUPÄEV
Luup peale | Oskar Hõim muutis 120 minutit sügavat ahastust ühe hetkega tohutuks joovastuseks
Üliemotsionaalne Stojkovic: pühendan selle võidu neile, kes on minusse alati uskunud!
KUS KARJÄÄR JÄTKUB?
Itaalia meedia: Tunjovi vastu tuntakse huvi Serie B-st, aga ka Poola ja Belgia kõrgliigast
JALGPALLIST MUJAL
SUVISED LIIKUMISED
SUURED NIMED JA NUMBRID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
 
Okei, Thierry Henry, okei
SKILLI-VIDEOD
Okei, Thierry Henry, okei (0)
 
Felipe Felicio, keda või mida sa igatsed ...
LÕBUSAD PILDID
Felipe Felicio, keda või mida sa igatsed ... (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
19
10
7
2
38:21
37
3.
Tallinna FC Flora
20
10
6
4
34:22
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
19
5
6
8
23:24
21
6.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
7.
JK Narva Trans
19
5
5
9
27:40
20
8.
Pärnu JK Vaprus
19
5
4
10
20:32
19
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
19
2
5
12
12:35
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID