Raport: rahapakid ühest taskust teise ja Infantinole varju heitev kokkulepe ehk kas Man City vilistas reeglitele? (0)

Kahe viimase hooaja Inglismaa meister Manchester City oli ja on kahtlaste rahaasjade tõttu siiani lähedal Meistrite liiga kohast ilmajäämisele, kirjutab The Guardian.

City pidi UEFA rahalise ausa mängu ehk Financial Fair Play (FFP) raames esitama UEFA-le ülevaate oma sissetulekutest, kuid 2012. ja 2013. finantsaastat puudutavad dokumendid loeti esialgu ebapiisavateks. Küsimusi tekitasid 118,75 miljoni naela ehk umbes 141 miljoni euro ulatuses Abu Dhabi kompaniidelt saadud toetused. Just Abu Dhabis asuvad klubi omanikud. Samuti ei jäänud kontrollijad rahule üleminekutasude kohta peetud arvepidamisega, küsimärgid kerkisid ka kahe uue firma asutamise osas.

Suurim etteheide puudutas The Guardiani andmetel asjaolu, et City ei teinud uurijatele kättesaadavaks küsitud pangadokumente. Lõppkokkuvõttes lisas UEFA City saldo miinuspoolele algsega võrreldes peaegu 60 miljonit naela. See tähendas, et City miinus aastatel 2012 ja 2013 ulatus 180 miljoni euroni, mis ületas mitmekordselt FFP raames kehtestatud 45 miljoni euro suurust piiri.

UEFA uurimine City osas on avalik olnud juba kuus aastat. Selle käigus soostus City vastumeelselt ja pika puiklemise järel andma UEFA-le loa nende üleminekukulusid teatud määral piirata. Nüüd on aga avalikkuse ette jõudnud ka uurimise üksikasjad, mis ei näita Manchesteri meeskonda sugugi heas valguses.

The Guardiani andmetel on ka UEFA-s endas inimesi, kes usuvad jätkuvalt, et 2014. aastal pääses City kokkulepet sõlmides liiga kergelt. Praegu käib klubi suhtes aga uus menetlus, mis algatati pärast 2018. aasta novembris tehtud avastusi ning on jõudmas lõpusirgele.

Kas šeik maksis eri firmade kaudu ise klubile peale?

City sponsorlepped Abu Dhabi ettevõtetega võttis novembrikuus luubi alla Der Spiegel, avaldades klubist lekkinud dokumente, kust nähtub, et City omanik šeik Mansour bin Zayed al-Nahyan rahastab UEFA teadmata Etihadi sponsorlepingut ise. Kui sel nädalal toimuvatel ülekuulamistel leitakse, et süüdistus vastab tõele, võib UEFA Manchester City Meistrite liigast ajutiselt välja visata. Alates 2008. aastast ehk šeik Mansouri omanikuks tulekust on just see karikas olnud City jaoks kõige ihaldusväärsem, ent seni on nende laeks jäänud 2016. aasta kevadel poolfinaali jõudmine. Igal juhul ei puudutaks karistus aga tänavust hooaega, sest on täiesti kindel, et City kaebaks süüdimõistva otsuse edasi Spordiarbitraaži (CAS).

Der Spiegeli ja Guardiani uurimised heidavad varju ka FIFA praegusele presidendile Gianni Infantinole, kes juhtis viie aasta eest UEFA-t ning oli Cityga kokkuleppe sõlmimisel olulises rollis. Sakslased vihjavad, et UEFA lõi 2014. aasta mais kartma City ähvardust nende ja FFP vastu kohtusse minna.

Guardiani kinnitusel ei esitanud City UEFA-le pangadokumente, kust olnuks selgelt näha, mil moel toetajad neile raha üle kandsid. Kättesaadavaks tehti vaid veebipõhine konto, mille ajalugu ulatus 12 kuu taha ehk 2013. aasta kevadesse, kuid see ei katnud 2012. aastat ehk suuremat osa 2013. finantsaastast, mida FFP arvestuses jälgiti. Klubi väitis UEFA-le, et paberdokumendid ei olnud kontrollijate saabumise ajal City juhtkonnale kättesaadavad, heites ette, et komisjon ei esitanud uut teabenõuet, vaid kuulutas kohe dokumendid kättesaamatuteks.

Vaidlus käis ka selle üle, kas Cityt ja Abu Dhabis asuvaid ettevõtteid seovad allkirjastatud lepingud või mitte. City kaitses end väitega, et allkirjad puuduvad ka nii mõneltki teiselt lepingult, mis pole Abu Dhabiga üldse seotud.

Enim küsimusi on FFP vaatenurgast tekitanud 2011. aasta sponsorleping Abu Dhabi riikliku lennufirmaga Etihad, mis muudeti toona kümneaastaseks tehinguks. 2013. aastaks, kui City kerkis Premier League’i võitjaks, oli see leping väidetavalt väärt juba 67,5 miljonit naela aastas. Ülejäänud Abu Dhabiga seotud lepingud puudutavad investeerimisfirmat Aabar, telekommunikatsiooniettevõtet Etisalat ja Abu Dhabi turismiametit, kelle käest City sai vastavalt 15 miljonit, 16,5 miljonit ja 19,75 miljonit naela ehk kokku üle 50 miljoni naela.

UEFA-t nõustanud konsultantide väitel on nii Aabar kui ka Etisalat tegelikult Manchester City klubiga seotud firmad, sest šeik Mansour on mõlemat omava investeerimisfondi juhatuse esimees. Sisuliselt tähendas see UEFA uurimiskomisjoni arvates, et Mansour tõstis raha lihtsalt ühest taskust teise. Samasuguseks seotud ettevõtteks loeti täiendava uurimise järel ka Etihad, kuna Mansour on lennufirmat juhtiva kuningliku perekonna liikmetega väga lähedane.

Seotud või mitte?

City kinnitas seevastu järjepidevalt, et selliste väidete kinnitamiseks peaks UEFA suutma tõestada, nagu oleks Mansouril nimetatud ettevõtete üle märkimisväärne kontroll. Lisaks vaieldi selle üle, kas summa, mida Etihad Cityle staadioni nimeõiguste eest maksab, on õiglase suurusega, kuid The Guardiani andmetel kinnitasid UEFA konsultandid viimaks, et seda võib tõesti lugeda proportsionaalseks toetuseks.

Enim küsimärke on 2014. aasta kokkuleppe puhul tekitanud UEFA lubadus “mitte jätkata uurimist” seoses kahe teisejärgulise ettevõttega, mille nimesid pole leppes välja toodud. Teiseks moodustati 2013. aasta jaanuaris kaks ettevõtet – City Football Services ja City Football Marketing. Mõlemad pakkusid skautimis-, analüüsimis- ja turundamisteenust klubidele üle maailma, mida šeik Mansour plaanis omandada. UEFA konsultandid hindasid sealt kogunenud kuludeks 28 miljonit naela, City väitis aga, et müüs nimetatud firmad juba ammu maha, teenides kummagi pealt 11 miljonit naela.

City soostus omalt poolt tagasi maksma vaid hooajal 2013-14 Meistrite liigast saadud tulud ehk 20 miljonit naela, piirama eurosarja üles antud meeskonna 21 mängija peale ning hoidma palgafondi kaks aastat senisel tasemel. Kokkuleppest hoolimata toonitas City juhatuse esimees Khaldoon al-Mubarak korduvalt ja avalikult, et jääb UEFA-ga eriarvamusele.

The Guardian üritas värskete avastuste valguses saada ühendust ka Etihadi, Etisalati, Aabari ja Abu Dhabi turismiametiga, kuid ükski neist ei vastanud väljaande kirjadele. Ka UEFA keeldus nii 2014. aasta leppe üksikasjade kui ka käimasoleva uurimise osas ainsalegi küsimusele vastamast. Sõjakas vastus tuli vaid Citylt, kelle esindaja teatas: “Lepingus sisaldunud punkt ei luba meil konfidentsiaalset infot tagantjärele edastada. Oleme jätkuvalt seisukohal, et ei kavatse lisada kontekstist välja rebitud materjalide kohta ühtegi täiendavat kommentaari. Kõik katsed meie klubi mainet rikkuda on organiseeritud ja ilmselged.”

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
LIVERPOOL VÄRVITI SINISEKS
Kas Everton mattis Liverpooli tiitli Goodison Parkile? Kloppi viimane derbi lõppes nukralt
NARVA RAPUTUS
VÄRSKED ARENGUD
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID