Raskused seljatanud Paskotši sihib Tottenhami esindust. Ja naudib kokkupuuteid Contega (2)

Alati naerusuine Maksim Paskotši vaatab helgelt tulevikku. Foto: Brit Maria Tael

19-aastane Eesti koondise keskkaitsja Maksim Paskotši on hoolimata oma noorusest suutnud kanda kinnitada kodumaa rahvusesinduses. Järgmist sammu sihib mees ka koduklubis, Inglismaa kõrgliigas tänavu neljandana lõpetanud Tottenham Hotspuris.

Paskotši jalgpalluritee algas Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi staadionilt. Oma esimeses ametlikus võistluskohtumises sai ta kooli juurde moodustatud võistkonnaga 6:0 võidu Keila üle. Toona 8-aastane Paskotši lõi ka värava, ent see pole imekspandav, sest seitsmesena vuti juurde jõudes väravavahina toimetanud poiss oli karjääri esimestel aastatel peamiselt hoopis ründaja. Temast veelgi paremat väravavaistu näitas meeskonnakaaslane, praegune FC Flora ründaja Aleksandr Šapovalov, kes virutas kaks tabamust.

Linnamäe Vene Lütseumi staadion oli Paskotši koduväljakuks veel mõned aastad, kuniks pallur 11-aastasena Tallinna Kalevisse siirdus ja kaitseliinis oma koha leidis. Seal jäi Paskotšil debüütmängus võrk sahistamata, ent selle tegid tema eest ära juba kutid nagu Rocco Robert Shein ja Daniil Kuraksin.

15-aastasena kolis Paskotši Florasse, kelle eest debüteerides lõi ta U17 Eliitliigas Nõmme Kalju vastu 1:0 võiduvärava. Tolle 2018. aasta suveks jõudis ta Flora U19 meeskonda, sügisel sai endiselt 15-aastasena esimesed mängud juba ka U21 võistkonnas. 16-aastasena oli Paskotši Esiliigas Flora U21 põhimees. 17-aastasena tõusis ta Flora esinduse varumeheks, sai karikasarjas paar mängugi kirja ning liitus siis sügisel Tottenham Hotspuri akadeemiaga.

2020. aasta oktoobris pääses noor kaitsja Tottenhami U18 võistkonna eest esmakordselt liigamängus väljakule ning ... lõi 3:0 võidumängus Fulhamile värava! Tabamusi kogunes U18 Premier League'is Paskotšil lõpuks viis, mänge 19. Noor eestlane tekitas elevust nii Tottenhami fännide seas kui ka kodumaal.

Pauguga meeste jalgpalli

2021. aasta märtsis sai kaitsja Thomas Häberlilt kutse Eesti A-koondise kogunemisele. Endine U17 koondise kapten pidi paar päeva rahvusesindusega treenima ning liituma seejärel U21 koondisega. Siis sekkus aga koroonaviirus, käies Häberli valikust rehaga üle ja jättes Paskotši püsivalt A-koondise juurde.

Oma A-koondise debüüdi tegi Maksim Paskotši 18-aastasena mängus Tšehhi vastu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

24. märtsil tegi Paskotši oma debüüdi Eesti meeste koondise eest, kui eksperimentaalse koosseisuga kaotati Poolas peetud MM-valikmängus 2:6 Tšehhile. "Väga hea tunne! On väga suur au mängida oma riigi eest. Õnnelik olen!" lausus Paskotši toona mängu järel. "Mis mu enda mängu puudutab, siis ei saa öelda, et olen täiesti rahul – kuus on liiga palju. Oleks saanud kaitsta paremini. Aga üldiselt arvan, et debüüdi kohta oli korralik mäng. Andsin endast kõik ja loodan, et tuleb veel mänge," sõnas noor keskkaitsja.

Neid mänge on tulnud. Paskotši kinnitas end kärmelt Häberli valikus, saades 18-aastase noormehena aasta lõpuks kirja 11 A-maavõistlust, võites Balti turniiri ja kuuludes põhikoosseisu valikkohtumistes Walesi, Belgia ja Tšehhiga. Tänavu ei ole midagi muutunud. Paskotšil on nüüdseks kirjas juba 16 matši Eesti koondises.

Kõige selle kõrval on kaitsja astunud üha vagevamaid samme ka Tottenhamis. U18 võistkonnas sai ta mõne kuuga käele kaptenipaela. Juba oma esimesel hooajal jõudis ta otsapidi Spursi U23 meeskonda.

Mullu suvel pääses Paskotši aga uue peatreeneri Nuno Espirito Santo käe all Tottenhami esindusmeeskonna treeningutele. Sealt omakorda treeningmängudes väljakule, kus sai olla näiteks nii Lucas Moura, Dele Alli kui ka Heung-Min Soniga.

Nagu Top Shopi reklaamides ikka öeldi: "Ja see pole veel kõik!" Paskotšile määrati Premier League'i hooajaks särginumber (48) ning anti üles UEFA Konverentsiliiga eelringideks. Just seal tegi ta 19. augustil Tottenhami esinduse eest oma debüüdi, sekkudes vahetusest võõrsil 0:1 kaotusmängus Portugali klubi Pacos de Ferreira vastu viimaseks kolmeks minutiks.

Antonio Conte saabumine

Sügisel mängis Paskotši peamiselt Tottenhami U23 võistkonna eest Premier League 2-s ja treenis tihtipeale esindusega. 1. novembril vallandas klubi aga oma peatreener Santo. Asemele toodi sarivõitja Antonio Conte, kes on tiitleid teeninud nii Juventuses, Chelseas kui ka Milano Interis.

Hoolimata treenerivahetusest sai Eesti kaitsja jätkuvalt võimalusi treenida esindusega. Vahetult enne oma 19. sünnipäeva kuulus Paskotši itaallase Conte valikusse nii karikamänguks Morecambe'iga kui ka liigakarika poolfinaaliks Chelseaga, jälgides mõlemat matši varumeeste seast.

Milline on Paskotši senine kokkupuude Contega? "Ta väga palju ei räägi enne või pärast trenni. Aga no trennides muidugi," ütleb Paskotši Soccernet.ee-le. "Conte on mentaalselt nii tugev. Tõeliselt tugev treener ja inimene. See on minu jaoks olnud väga-väga hea kogemus," lisab kaitsja.

Vahetult pärast esindusega mängudel käimist Paskotši hoog pidurdus. Ta nakatus koroonaviirusesse, millest paranemine oli väga-väga vaevaline. "Jaanuari lõpp ja veebruar olid päris rasked. Aga vist sain sellest üle, mis on väga positiivne," räägib Paskotši.

Hindamatute kogemustega aasta

Praegu läheb Paskotšil hästi. Ta sai enne Eesti koondise maraton-laagrit viis päeva kodus perega olla ning puhkab nüüd mängude järel natukene pikemalt. Seda kõike on vaja, sest aasta algus oli keeruline.

"Kevad oli päris närviline. Hooaja lõpp – palju mänge, esindusel ka väga tähtis periood. Kõige olulisem, et tervis oli korras lõpuks. Olin võimeline treenima ja tegema kõik trennid kaasa," sõnab ta.

"Treenisin peamiselt U23-ga, sest esinduses olid kõik mehed terved. Sinna ei olnud vaja nii palju mängijaid. Aga seal käib sedasi, et kui mõni trenn kasvõi keegi teeb ekstra taastumist või midagi sellist, siis nad kohe kutsuvad."

Kuigi haigusest taastumise järel jõudis Paskotši U23 võistkonnas isegi kaptenipaela kanda, siis hooaja lõpus ta mänguminutite hulk kahanes. "Seal on väga suur konkurents. Ei ole nii, et mõni mees on kogu aeg põhis. Seal sõltub sellest, kuidas sa mängid, kuidas sa treenid. See kõik mõjutab!

Võib-olla hooaja teine pool oli minu jaoks raskem just tervise pärast. Isegi kui see kõik oli läbi, oli mul ikkagi see mõte peas, et füüsiliselt on päris raske. Mõtlesin üle. Arvan, et kõige tähtsam oli see, et jätkasin sellest hoolimata treenimist sama hästi nagu varem. Tegin kõik selleks, et olla valmis," selgitab Paskotši.

Ta jätkab: "Sain tänavu väga palju kogemusi. Ütleks lausa, et kogemusi, mida mul varem ei olnud. Ma olin varasemalt kogu aeg nii-öelda põhimees ehk mul oli hooajal palju mänge. See hooaeg oli selline, mis karastas mind meeste jalgpalliks, kus ei olegi seda, et kõikidele antakse aega.

Meeste jalgpallis on mõned, kes mängivad ja mõned, kes mitte. See kõik muutis mind tugevamaks ka selleks, et sul võivad olla need sammud tagasi. Arvan, et see hooaeg oli väga hea kogemus minu jaoks."

Tulemuste jahtimisest

Tottenhami U23 võistkond lõpetas Premier League 2 kuuendal kohal. Tšempionile Manchester Cityle kaotati koguni 17 punktiga, ent poodiumi kolmandal astmel lõpetanud Arsenal teenis Spursist vaid neli silma enam.

"No muidugi see ei olnud meie võistkonna jaoks hea tulemus. Ausalt öeldes ma arvan, et pidime saavutama palju kõrgema koha. Aga see ongi akadeemia jalgpall. Seal ei ole tulemus võib-olla mitte esimesel kohal, kuigi siiski väga-väga oluline. Seal on suurem rõhk mängul endal ja arengul.

Võib-olla see ongi selle tulemuse põhjus, et teised meeskonnad mängivad, et ainult võita, aga meil on väga rasked trennid ja nädalavahetusel ei mängi pelgalt kolme punkti nimel, vaid et oleks ka mingi areng meil kui mängijatel," pajatab Paskotši.

Nooruspõlvest koos mänginud Rocco Robert Shein ja Maksim Paskotši on nüüd mõlemad jõudnud A-koondisesse. Foto: Brit Maria Tael

Esinduses on asjad aga teisiti. Seal on tulemus A ja O. Tottenhamil õnnestus hooaja lõpuks tõusta oma suurima rivaali Arsenali ette neljandaks, tagades sellega uueks jalgpalliaastaks koha Meistrite liigas.

"Väga-väga tore! Ma kahjuks viimasel mängul osaleda ei saanud, sest tulin juba enne koondiselaagrit Eestisse, et saaks mõni aeg kodus ka olla. Aga nagu ma grupivestluses nägin ja poistega rääkisin, siis oli äge atmosfäär," ütleb Paskotši.

"See tähendab, et järgmise aastal meie U19 võistkond mängib ka Meistrite liigas. See on väga hea. Klubile on Meistrite liigasse jõudmine korralik saavutus. See näitab, et meil oli lootus lõpuni. Võib-olla fakt, et noored aitavad mõnikord esindust [treeningutel] hädast välja, aitaski lõpuks," muheles kaitsja.

Mis aga nüüd suvel Paskotšit ennast ees ootab? Tema praegune leping Tottenhamiga kestab veel aastakese. "Kõigepealt puhkame. Puhkan end välja uueks hooajaks ja siis algab juba pre-season. Vaatame, mis saab. Kui kõik läheb väga hästi, saan võib-olla selle esindusega kaasa teha, nagu oli eelmisel aastal. Ja siis sealt juba näeme," loodab Paskotši, et tal õnnestub jalg veelgi tugevamalt esinduse ukse vahele saada.

***
CV
Sünniaeg: 19.01.2003
Positsioon: keskkaitsja
Klubi: Tottenham Hotspur (Inglismaa)
Endised klubid: Everest, Tallinna Kalev, FC Flora
Koondisekarjäär: A-koondis 16/0, U17 koondis 11/1, U16 koondis 4/0

Kommentaarid

Urmo Kivilo   •  
Kui vigastused kimbutama ei tule siis potensiaal on suur ,hea start on tehtud et purustada koodise eest mängimise rekord . Edu ja tervist edaspidiseks Eesti Bonucci!
IUdutuli   •  
Erinevalt Sinijavskist ja Kreidast pole vaja üle saada ka sellest, et ta hümni ajal morni kivinäoga suud kinni hoiaks. Klavani järeltulija!

Sisene
KAHEKSANDIKFINAALID
LIVE: nooruslikku vastupanu osutav USA proovib murda Hollandit  (3:1!)
MM TÄIES HOOS!
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
ANALÜÜS
MM-i taktikanurk | Pallivaldamise purustatud müüt ja Hispaania – Saksamaa nauditav ajugümnastika
VIIMASED ALAGRUPIMÄNGUD
HÄÄL JA PILT SINU SEADMEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-I MÕTTED
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11