Reportaaž Tabasalust: orkester mürtsus ja Tabasalu nautis, aga Elva võimas teine korrus otsustas (6)

Puhkpilliorkestrit näeb jalgpallimängudel reeglina siis, kui tegu karikafinaali või rahvuskoondise kohtumisega. Aga JK Tabasalu jaoks oli Evald Tipneri karikasarja veerandfinaali võõrustamine nii tähtis sündmus, et orkester oli kohal. Ikka kohalik, nagu JK Tabasalu isegi. Foto: Brit Maria Tael

Eesti jalgpallihipsteritel ja -romantikutel oli Evald Tipneri karikasarja nelja veerandfinaali seast kireobjekti valides ainult üks variant – laekuda teisipäeva õhtul veidi enne seitset Tabasalu staadionile, kus kohaliku jalgpalliklubi vastaseks oli FC Elva.

Esiteks muidugi põhjusel, et duelle Maardu Linnameeskond – Narva Trans, Nõmme Kalju – Tartu Tammeka ja Paide Linnameeskond – FCI Levadia näeb Premium liigas niikuinii ja nende erakordsuskoefitsient ülearu kõrge ei ole. Vähemalt mitte veerandfinaalides, kui eurosarjakoht Tammekast ja Paidest veel kolme võidu kaugusel.

JK Tabasalu – FC Elva matši foon oli hoopis hipsterlikum. Näiteks jooksis kodumeeskonna ridades platsile 44-aastane Konstantin Nahk, FC Levadia ridades vahemikus seitse Eesti meistritiitlit võitnud poolkaitsja. Ning Tabasalu peatreeneriks on Levadia 2013 ja 2014 Eesti meistriks viinud Marko Kristal.

JK Tabasalu keskvälja südames toimetas seitsmekordne Eesti meister Konstantin Nahk. Foto: Brit Maria Tael

JK Tabasalu peatreeneriks on Marko Kristal. Foto: Brit Maria Tael

Autsaideri staatus ei takistanud korralikku ažiotaaži

Visiidi põhjenduseks passis hästi ka soov oma silmaga üle vaadata Tabasalus lahvatanud vutibuum – Esiliiga B-s on meeskonna nelja esimest kodumängu külastanud keskmiselt 240 pealtvaatajat, mis teeb silmad ette kolmele Premium liiga klubile, sealhulgas liidrikohta jagavale Levadiale. Ning kuigi vastane Elva on Esiliigas kogenud tegija, olnuks üllatuse välistamine ennatlik; seda on Tipneri karikasarja eelmised hooajad õpetanud küll.

Tõsi, Tabasalu edu liigitunuks kindlasti suurüllatuseks, sest Elva on ikkagi mullune Esiliiga neljanda koha omanik, kes andis novembris peetud Premium liiga üleminekumängudes FC Kuressaarele väärika lahingu (0:1 ja 0:1), kunas Tabasalu mängis eelmisel hooajal veel Eesti meistrivõistluste teises liigas ning omab Esiliiga B kogemust täpselt seitsme kohtumise jagu. Ning kõnekas on fakt, et 44-aastase Naha partner poolkaitse südamikus oli 16-aastane Kristo Hussar.

Sportlik olukord ei seganud Tabasalu aga karvavõrdki karikasarja veerandfinaalist viimast võtmast. Kui esimesed pealtvaatajad tubli kolmveerand tundi enne avavilet pärale jõudsid, kostusid staadioni kõrval asuva koolimaja akendest puhkpilliorkestri proovi helid. Aga miks teha proovi, kui pole kontserte? Järelikult tuleb korraldada! Meeskondade soojenduse lõpuks oli uhketes kostüümides puhkpilliorkester juba platsi ääres ja tervitas publikut reipa etteastega.

Puhkpilliorkestri esinemine enne avavilet. Foto: Brit Maria Tael

Kohtumist jälgis Tabasalu staadionil esialgse protokolli kohaselt 521 pealtvaatajat, kelle seas oli ka paarkümmend Elvast kohale sõitnud külalismeeskonna toetajad. Foto: Brit Maria Tael

JK Tabasalu toetajad. Foto: Brit Maria Tael

Sinna otsa mürtsus kõlaritest veel Black Eyed Peas'i "I Gotta Feeling" ja Tabasalu staadionile kogunenud publikumis oli võimatu mitte tunnetada kerget bravuuri. Elva vaigistas selle ruttu ja konkreetselt, sest juba kolmandal minutil ei saanud Tabasalu karistuslööki kaitstes hakkama viimasel hetkel trahvikasti spurtinud Martin Thomsoni katmisega.

Kui pika kaitsja pealöögi suutis väravavaht Kaarel Rumberg veel tõrjuda, siis tagasipõrkunud palli enam mitte. Elvast meeskonda toetama saabunud ja Tabasalus suured lipud lahti rullinud paarkümmend fänni võisid hõisata. Ja hõiskasid kah! Tabasalul avanes kiiresti viigišanss, aga Nahk lõi 5. minutil soodsalt positsioonilt üle.

Elva standardolukorrad ja võimsus teisel korrusel

Peagi olid Tabasalu toetajad – esialgse protokolli järgi viibis staadionil 521 pealtvaatajat – siiski hõiskamisega ametis, sest kaitsest löödud pikk pall osutus 25. minutil briljantseks sööduks Elva kaitseliini taha. Kersten Lõppe realiseeris üks-üks olukorra ja seis oli viigis! Tabasalu rõõm osutus siiski üürikeseks, sest juba 36. minutil taastas Elva eduseisu, kui Thomson lõi peaga võrku Jürgen Kuresoo toimetatud nurgalöögi.

Peagi pidi Tabasalu vigastuse tõttu välja vahetama värava löönud Lõppe, mis röövis olulise osa ründeteravusest ning teise poolaja alguses oldi Elva värava ohustamisega raskustes. Samas oli selge, et kui külaliste eduseis püsinuks minimaalsena kohtumise lõpusirgeni, võinuks olukord platsil nende vaatevinklist veel närviliseks minna.

Tabasalu viigistas 25. minutil Kersten Lõppe (paremal) väravast, aga viik püsis tablool ainult 11 minutit. Foto: Brit Maria Tael

KAADER 1. Kohtumise saatuse otsustas Veiko Maidla 65. minuti iluvärav, mis viis Elva 3:1 juhtima. Foto: Brit Maria Tael

Pinged maandas Veiko Maidla värav 65. minutil. 23-aastane ründaja sai vasakult äärelt Markus Lokkilt tsenderduse. Maidla võttis palli rinnaga omaks, sättis selle põlvepuutega kenasti ette ja lõi siis üle pea kauni kaarega Tabasalu võrku kolmanda palli. See otsustas kohumise saatuse. Peagi lisas Veiko Kütt Elva neljanda ja lõpu eel Kaarel Tinn ka viienda värava.

Evald Tipneri karikasarja poolfinaali jõudis seega Elva. Tabasalu osaks jäi rõõm jalgpalliõhtust, mida kaunistas lisaks klubi ajaloo kaalukaimale mängule ka erinevad platsivälised asjaolud.