Rootsi tuhkatriinu kõrge lend ähvardab lõppeda Rootsi kardinatega (0)

Aasta eest kurvastas Östersunds kuulsat Arsenali, nüüd saadab kurbus neid ennast. Foto: UEFA Europa League / Twitter

Pisike klubi Östersunds FK on viimastel aastatel Rootsi jalgpalliüldsust rabanud, sest tõusis amatöörtasandilt lühikese ajaga Euroopa liiga play-off-mängude tasemele. Kuid tänseks on selge, et tähelennu taga on olnud valemäng ja finantsdoping.

"See mäng läheb ajalukku," kuulutas Östersundi juhatuse esimees Daniel Kindberg mullu veebruaris. Östersunds FK oli äsja alistanud Londonis Emiratesi staadionil kuulsa Arsenali. Tõsi, avakohtumise kaotuse tõttu sellest ei piisanud, et väljalangemist vältida, kuid ikkagi oli tegu ilusa saavutusega. Möödas pole aga aastatki, kui juba kirjutatakse ÖFK ajalugu palju mustemate värvidega ümber, nagu paljastab SVT uuriva toimetuse osakond Mission Investigate.

Kõigest kuus aastat tagasi mängis Östersunds Rootsi tugevuselt neljandas liigas. Sealt tõusti avalikkuse luubi alla mitte ainult mänguväljakul toimuva, vaid ka kõige seda ümbritseva abil. Kõikjal räägiti palju sellest, milliseid väärtusi klubi kannab, mängijad osalesid näidendites, kirjutasid raamatuid ja maalisid. Kuid kulisside taguses hämaruses ajas Kindberg hoopis kriminaalsemaid asju, mis võivad ta nüüd halvimal juhul vangi viia.

Nimelt põhineb Östersundsi edu kahtlustuse kohaselt maksumaksja raha kuritarvitamisel ning miljonite Rootsi kroonide suurusel pettusel. Kõik algas juba 2013. aastal, mil tõusti teise liigasse. Rootsi jalgpalliliit nõuab klubidelt sel puhul teatavaid finantstagatisi ning ka Östersunds pidi oma raamatupidamise tasakaalu saama. 2012. aasta finantsaruanne näitabki, et ÖFK sai kingituseks liikuva restorani ning müüs selle siis kolme miljoni Rootsi krooni eest maha.

Paraku on tänaseks selgunud, et tehing oli fiktiivne ja nimetatud ratastel restoran seisab siiani Östersundsi staadioni juures. Seega sai klubi alaliidult litsentsi võltsandmeid esitades – kui restorani müüki poleks aruandesse kantud, oleks miinusesse jäädud. "Ma ei tea, miks raamatupidaja 2012. aastal eelarvesse sellise rea lisas, sest restoran kuulub siiani meie varade hulka," veeretab ÖFK peasekretär Lars Landin vastutust teistele. Samas on just Landin üks kolmest klubi esindajast, kes 2012. aastal finantsaruande allkirjastasid ja selle tõelevastavust kinnitasid.

Suured rahad, suured skeemid

SVT otsis nimetatud raamatupidaja üles ning naine kinnitas, et talle esitati klubist vastavad müügidokumendid. Pealegi selgitas Mission Investigate välja, et klubi hinnangul kolm miljonit krooni väärt olnud rajatis hinnati tegelikult vaid 1,1 miljoni krooni peale. Klubi otsustas aga summat finantsdokumentides kolmekordselt paisutada.

Ka 2013. ja 2014. aasta aruannetes küündib Östersunds plussini vaid seetõttu, et restorani väärtus on nii suur. Antud asjaolu seab kahtluse alla järgmistelgi aastatel Östersundile väljastatud litsentside seaduselevastavuse, mis puudutavad juba tõusmist Allsvenskanisse ja pääsu Euroopa liigasse.

Küsimus pole vaid ühes restoranis. ÖFK pikaaegne juhatuse esimees, Inglismaalt peatreeneri Graham Potteri leidnud ja klubi tippu tüürinud Kindberg seisab tänaseks kohtu ees. Süüdistuse kohaselt lõi ta Östersundsi asuva munitsipaalkinnisvaraettevõtte tegevjuhina süsteemi, mille kaudu pumbati raha ettevõttest jalgpalliklubisse.

Täpsemalt lasi Kindberg Solleftea linnas asuval ettevõtjal esitada arveid ehitusfirmale PEAB, kes nende eest ka tasus. Seejärel saatis PEAB arved edasi munitsipaalettevõttele, mida juhtis Kindberg. PEAB sai nüüd munitsipaaleelarvest omakorda raha, Solleftea ärimees toetas seejärel aga ÖFK-d miljonite kroonidega.

Selline skeem toimis süüdistuse kohaselt aastaid ning kui munitsipaalettevõte lõpuks oma raamatupidamist uurima asus, leiti, et niisugust teed mööda liikus nende arvetelt välja 10,7 miljonit Rootsi krooni ehk üle miljoni euro. Nii ongi Kindberg ja veel kaks inimest nüüd majanduskuriteos süüdistatuna kohtu all. Sama saatus tabas Kindbergi paremat kätt, pikaajalist aseesimeest ja tema lahkumise järel esimehe koha üle võtnud Hans Carlssonit, kellele on esitatud süüdistus altkäemaksu andmises.

Östsersundsi tulevik on samuti ebaselge. Tänu edukale hooajale Euroopa liigas turgutati eelarvet kõvasti, tänavune aasta on meeskonnale aga halvasti alanud. Karikasarjas jäädi oma alagrupis teiseks ja edasi ei pääsetud, mis tähendab, et karikavõitjale ette nähtud europääsme püüdmise võimalus libises käest. Kuna Allsvenskanis lõpetati mullu kuuenda kohaga, jääb eurotulu Östersundsil tänavu saamata. 

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (0)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
MEISTRITE LIIGA
Kas finaalis tuleb Cruyffi, Linekeri, Litmaneni või Crouchi derbi?
EUROLAHINGUD
Suluseisuvärav päästis Saksamaa jalgpalli au; Itaalial nii hästi ei läinud  (videod!)
ESILIIGA
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija (15)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulises kümnendas osas on luubi all Frank Liivaku ja Erik Sorga duell Flora esiründaja koha nimel.
 
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik?
SILM PEALE!
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik? (0)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulise kümnenda osa "Ole kohtunik!" rubriigis ristavad piigid mehed, kes lähevad nädalavahetusel vastamisi ka palliplatsil.
Maradona võitlus kartellide külje all
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID