RR: Eesti-Brasiilia sajandi mäng? Vaevalt küll (34)

Foto: Siim SemiskarTeade Brasiilia koondise suvisest küllatulekust vallandas Eesti meedias ja jalgpallihuvilistes tõelise suurusehullustuse. Ronaldinho, Kaka ja teised ebajumalad meie enda tagahoovis palli taga ajamas!

Jalgpalliliit ristis selle koguni sajandi mänguks, aga Soccerneti roosade reedete rubriik võttis selle väite luubi alla ning roosa kriitika ei luba seda küll niivõrd erakordseks sündmuseks pidada.

Suurima mänguga on tegu piletihinna osas, sellele me vastu ei vaidle. Kiire pilk lähiajalukku näitab aga, et Eestit on väisanud palju suuremad jalgpallimaad, sõna otseses mõttes.

Nähtud ja võidetud

Esiteks on Eesti ja Brasiilia koondised juba varemgi kohtunud ning neid on isegi võidetud. Tõsi küll, seda mitteametlikes mängudes, kui 2000. aastal Tais toimunud Kings Cup'il sattusid eestlased kokku Brasiilia U17-koondisega.

Alagrupis korjas Eesti koondis oma ainsad punktid just 1:0 võiduga Brasiilia üle, kuid 3.-4. koha mängus tuli sama skooriga omakorda brasiillaste paremust tunnistada. Eesti värava lõi Dmitri Ustritski, praegustest koondislastest tegid tollal Brasiilia vastu kaasa Teet Allas, Taavi Rähn ja Andres Oper.

Brasiillaste koosseisus ühtegi praegust superstaari ei osalenud. Üles oli antud küll Diego nimeline mängija, aga eeldatavasti ei ole tegemist praeguse Bremeni Werderi mängujuhiga, kuna too Diego oli märgitud hoopis väravavahiks.

Alles maailma viies koondis

Rääkides suurtest vastastest, siis pärast iseseisvumise taastamist on Eesti koondis mänginud maailma tippkoondistest ka näiteks Itaalia, Portugali, Hollandi, Inglismaa ja muidugi Hispaania vastu.

Väljastpoolt Euroopat ei kannata küll keegi viiekordsete maailmameistritega otsest võrdlust välja, kuid 1998. aastal Mehhikoga kohtudes paiknesid mehhiklased FIFA maailma koondiste edetabelis isegi kõrgemal kohal kui Brasiilia praegu.

Mehhiko oli tollal tabeli järgi maailma neljas koondis, Brasiilia on hetkel viiendal kohal. Samas tuleb märkida, et 1994. aasta jaanuarist kuni eelmise aaasta juunini (kokku üle 14 aasta) ei langenud brassid kordagi esikolmikust välja. Augustis kukkusid nad aga korraks isegi kuuendale kohale, mis tähistab selget allakäiku. Eesti hoiab hetkel 118. tabelirida.

Sügisel valitsevaid Euroopa meistreid hispaanlasi võõrustades mängis Eesti koondis senise ajaloo jooksul esimest ja viimast korda FIFA edetabeli liidriga. 1990-ndate esimeses pooles Itaaliaga kohtudes hoidsid vastased kolmel korral 2. kohta ja korra olid ka kolmandad. Samuti on Eestiga mängides kolmandal kohal olnud Tšehhimaa.

Ei suurim ega kaugeim

Ka sõna otseses mõttes ei saa Brasiiliat Eesti suurimaks vastaseks pidada, sest Venemaa on pindala poolest neist lausa poole suurem. Samuti jätavad Lõuna-Ameerika suurima maa seljataha Kanada, USA ja Hiina, kelle kõigiga on Eesti juba mänginud.

Samuti ei saa brasillastest kaugeimad külalised, kes kunagi Eesti koondist külastanud. Tallinna ja Brasiilia pealinna lahutab ligikaudu 11 000 kilomeetrit ja pealegi tuleb suur osa kohvimaa superstaaridest Eestisse Euroopa tippklubide juurest.

See annab neile vaid teise koha, kuna kaks korda Tallinnat väisanud Uus-Meremaa koondis pidi selleks läbima üle 17 000 kilomeetri.

Eestlaste endi pikim võistlusreis leidis aset 2003. aasta veebruaris, kui külastati Ecuadori koondist (Tallinnast ligi 11 000 kilomeetrit). Samal reisil astuti läbi ka Hiinast.

Mõned tiitlid rohkem kui Eestil

Millest siis niivõrd suur kära Brasiilia koondise külastuse üle? Roosad reeded pakuvad huupi, et midagi võib olla tegemist nende viie MM-tiitli ja kaheksa Copa America võiduga. Samas pärineb nende viimane triumf alles 2007. aasta Copa America finaalist, samal ajal kui Eesti tõstis alles kolme kuu eest pea kohale Linnapeade karika.

Lõpetuseks mõned võrdlused, mis siiski kergelt Brasiilia kasuks räägivad:

Brasillia pindala on 188 korda suurem kui Eestil ning seal elab 130 korda rohkem inimesi. FIFA kodulehe andmetel on seal 231 korda rohkem jalgpallureid, 192 korda rohkem klubisid ning 92 korda rohkem jalgpalliametnikke.

Brasiilia on osalenud kõigil 18 MM-finaalturniiril ja mänginud seitse korda finaalis, võites neist viis. Lisaks on kirjas kaks kolmandat ja üks neljas koht. Eestil küll seni veel finaalturniiri kogemus puudub, aga omavahelised mängud brasiillastega on viigis ning kodupubliku toel võidakse see augustis vabalt ka enda kasuks kallutada.

Kommentaarid

pepsiboy   •  
Seoses 2000.aastal toimunud King's Cup'iga. Miks rõõmustada Brasiilia koondise võitmise üle, kui nad olid U-17 koondis? Jess, me võitsime poisikesi, oleme parimad.:P
Nõistun selle kommenteerijaga, kes küsis, mis laksu all selle artikli autor on. Ma tahaks ka seda teada.
Brasiilia koondis oma parim vutikoondis läbi aegade. Ja Brasiilia koondise mängijad, praegused ja 100 aasta tagused, on kümneid ja kümneid kordi paremad kui Eesti omad.
Eesti mingi fucking Tarmo Kink, tra, lippab seal oma vasaku jalaga ringi, söödab võimalikult vähe ning lööb palle väravast mööda. Kas sellist jorssi on meeskonda vaja?
Dani Alves, Ronaldinho, Kaka, Julio Cesar, Lucio, Juan, Maxwell jne. Nimeta keda tahes, Brasiilia koondise mängija teeks vabalt silmad kinni ja ühe jalaga (ka nõrgema jalaga, kui brassidel need on) ükskõik millisele eestlasele ära.
Mulle kui igipõlisele Brasiilia fännile on selline artikkel solvav.
Aga võtame seda siis naljaga ning loodame, et Kink peale esimest poolaega Brasiilia vastu nutma ei hakka, kui ta Alveses või kellest iganes mööda ei saa või jalg pidevast lahtimängimisest pehme pole.
Ennustan poolajaks Brasiilia 4:0 eduseisu (see võib olla ka esimese 10 minuti tulemus).
IndrekL   •  
Tore näha, et kellelgi veel huumorisoon olemas on. Viispluss artikkel.
maakas   •  
Ahh mis te jurate. Brasiilia on ikka läbi aegade kõva vutimaa. Jah meenuvad mõned väga haledad mängud, kui suurvõistlustel põruti. Samas sellist lustliku vutti nagu nemad on pakkunud, kellegil teisel näidata ei ole.
Pennal   •  
to JustFeelIt

2000 aastal mängis Eesti koondis turniiri Tai´s, kus osalesid Brasiilia U-17, Soome koondis ja Tai koondis. Oper mängis Eesti koondises. U-17 oli vaid Brasiilial.
Ivan   •  
No jah. JustFeelIt, ole hea ja vaata tolle King's Cup protokolle veel. Eesti täitsameeste koondis võttis mõõtu BRA U17-lt. Nii lihtne oligi. Ennevanasti rottisid Lõvid ka erinevate Brasiilia tippklubide noortesatse:)

P
JustFeelIt   •  
Ei saa sellest aru, et kuidas sai 2000 aastal mängida U17 koondises Andres Oper? Minu andemete kohaselt peaks ta praegu olema 31.
Meelis M   •  
see artikkel on pask
svenz   •  
see reporter on laksu all vist :D:D et sellist juttu ajab
Aadu ja viinad   •  
Väga hea lugu
silvester   •  
Täitsa Hea lugu! Kel ajud, see saab asjale pihta. Küll aga tekkis peas üks ketserlik mõte, et kui juba Eesti Jalgpll 100, siis võiks brasikatega kohtumine meie jalgpalluritele tasuta olla - nö. igavesti ajalukku minevaks kingituseks neile.
Ivan   •  
Piletiostu õigust jagatakse siiski loosi teel:)

Sry
sosku   •  
Ustritskiga seoses..
Aasta tagasi oli tema kohta viimane uudis, et läks Levadiasse noortetreeneriks. Otsisin Lev. kodulehelt tema nime aga ei leidnud. On ta ikka veel kusagil mingit pidi jalgpalliga seotud või mitte?
Ivan   •  
Minu meelest väga bro lugu. Küsimus ongi selles, kas EST-BRA mäng toimub millegi tähistamiseks (nagu seda võiks olla Eesti Jalgpall 100) või tuluüritusena saraselt Maie ja Valduri suvetuurile.

Hetkel, kui on teada, et vabamüüki tuleb pool staadionitäit hinddaega, mis võtavad 80% publikust mõtlikuks on selge, et mängu erakordsus peitub traditsiooni kinnistamises - taaskord tõestatakse, et Eestis tuleb publik staadionile välismaiste staaride fännamiseks (ehk siis blondid piigad kollastes särkides) või siis, kui saab tasuta pileti (sellele üritusele juubelipeo kutse - siis halipäised enam-mitte-nii-häälekad).

Mis parata.

Samas on tõsiasi, et mängude piletid tavaliselt ei ole nii kallid (kui pole tegu just ette teadaolevalt jalgpalliajalugu muutvate sündmustega) ja pigem jagatakse piletiostu õigus loodi teel, sest sellisel juhul saab publiku, kes tõepoolest on jalgpallis oluline, mitte VIP piletiga söögisaalis seltskonnafotograafi otsiva wannabe.
ROOTSI KUNN   •  
Aga unistuste mäng on ta siiski - esilagu enne ,kui meil mõne finaalturniirile mineku otsustav kodumäng ukse ees ei ole.
salajane33   •  
tuleb'
ROOTSI KUNN   •  
Mõnus vahepala ja soccer oskab ja hea ,et oskab ka soolasele piletihinnale ja muule, asjast huumorit leida.
salajane33   •  
to David: Mis siis on unistuste mäng?

Brasiilia on langenud ka sellepärast, et suvel oli EM ja seal said Euroopa koondised palju punkte juurde. Kui jälle MM tuleb siis pilt kindlasti muutub ja Brasiilia tulev ette otsa tagasi. FIFA tabel pole määraja nt. Holland on 3. kohal, kindlasti Itaalia, Brasiilia on Hollandist paremad. Meie oleme 118. kohal - vaevalt see koht näitab meie praegust taset.

Artiklist: Augustis kukkusid nad aga korraks isegi kuuendale kohale, mis tähistab selget allakäiku.

Augustis kukkusid selle pärast, et EM oli äsja lõppenud ja Euroopa koondised said oma punktid juurde.
David   •  
õige jutt jah, Eesti - Brasiilia mäng ei ole unistuste mäng.
Werewolf   •  
õige jutt ka tegelt, mis vahet seal on kellega mängime, naq hispaaniaga mäng oli mingi hull sündmus w? rohkem lasti eestit alla igalpool
PriitV   •  
vastan, et jah, on küll? :D
metssiga   •  
priitv.le kas on vahet kas halvustada soengukadjat või juuksurit?
tauri657   •  
hea tekst:)
nonoh   •  
mulle küll meeldis! võttis suu muigele küll :=)
PriitV   •  
halvustatakse ju koomilises võtmes brasiiliat, mitte eestit. milles probleem?
metssiga   •  
ma saan väga hästi aru et on rr rubriik aga see oli nende sarja kõige sitem ja labasem kirjutis. eelnevad on kyll lugemisrõõmu pakkunud. aga see ongi meelege sellises jaanmartinsonilikus ja samilotilalikus yleolevalt provotseerivas stiilis kirjutatud. ma lihtsalt leian et see ei ole synnis ei kollasele ajakirjandusele ja veel vähem soccernetile. toon näite et oli siin samas rubriigis jutt vutimeeste soengutest, ja oli ka selline suht sisutu jutt. kuid see ei läinud kordagi ryndavaks või laitvaks,ja tänu sellele oli seda ka meeldiv lugeda. praegune tekst oleks aga võrdne justnimelt soenguid halvustava kirjutisega....
ip   •  
Minu arust küll väga hea ja positiivne artikkel! Näitab, tõsi küll, veidi absurdsete, ent seda enam humoorikate võrdluste ja faktide abil, et pole need brassid midagi nii erilist.
maitseasi   •  
See plaanis huumor olla ? Haha, vot see on küll naljakas.
dirty sanchez   •  
tra mis pask ikka:D
Stok   •  
Väga hea huumoripala. Võinuks veel kokku lugeda kui palju FIFA maailma parimaid mängijaid mõnes tugevamas koondises meie vastu mänginud on ning kuna meie vastu tuleb mängima üks maailma vaesemaid riike, siis võiks nende vaesekeste palkadega ka aritmeetikat teha. :)
doh   •  
Rubriik on ROOSAD REEDED! Ostke huumorimeel endale!
metssiga   •  
kuradi nagu õhtuleht juba, kui miskist kirjutada pole siis kirjutad lambi paska lihtsalt. a la eesti suusahyppajad paremad kui soome omad. see artikkel siin oli täpipealt sama väärtusega
-arsenal-   •  
Brasiilia pealinn on tegelikult minu teada selleks spetsiaalselt ehitatud linn nimega Brasilia
aerial   •  
Loll jutt! Tahetaks nagu Eesti-Brasiilia mängu väärtust langetada. Mis mõttega, mai saa aru?
Rooney10   •  
Eesti-Brasiilia mäng ?:D kohtunik aint vilistas brasside kasuks.see oli lihtsalt jube .

Sisene
KAHEKSANDIKFINAALID
LIVE: nooruslikku vastupanu osutanud USA sai näppude vahele midagigi, kuid edasi sammub kindel Holland  (kell 21 Argentina - Austraalia)
MM TÄIES HOOS!
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
ANALÜÜS
MM-i taktikanurk | Pallivaldamise purustatud müüt ja Hispaania – Saksamaa nauditav ajugümnastika
VIIMASED ALAGRUPIMÄNGUD
HÄÄL JA PILT SINU SEADMEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-I MÕTTED
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11