Sissejuhatus Bundesligasse | Tahaks jalgpalli vaadata, aga ei tea, kelle poolt olla? (5)

Valgevene liiga on tore ja puha, aga oleme ausad: kaks kuud pluss kopikad pealegi on möödunud viimase vähegi olulise jalgpallimängu lõpuvilest. Kaua võib!

Ega kaua enam võigi. Kel võõrustusnähud juba tekkinud või -ravigi läbitud, peaks vähem kui 48 tunni pärast saama uue annuse jalgpalli. Ei kätle, ei pildista ja ei köhi, aga kui pall mängu pannakse, annavad 22 meest mõnuga takka nagu poleks koroonat olnudki. Loodetavasti. Teravamad pliiatsid mäletavad ehk veel seda mängulõppu ...

Harju keskmise vutisõbra jaoks, kelle süda tuksus siiani suuresti Premier League'ile või Barcelonale/Realile/Juventusele/X-ile, võib Bundesliga esialgu tunduda võõrastav. Pole lugu. Aitame! Nüüd kohe ja nädalavahetusel ka - Soccernet.ee ajakirjanikud toovad Bundesliga vooru laupäeval, pühapäeval ja esmaspäeval teieni täismahus.

Ei tea, mis seis on? Vaatame üle.
Ei tea, kelle poolt olla? Soovitame.

Bundesliga hooaeg kestab 34 vooru, enamik meeskondi jõudsid ära pidada 25 mängu. Seega on minna veel üheksa vooru ehk laual 27 punkti.

PS! Alljärgnevaid kujuteldavaid vestlusi tasub tarbida meelelahutuslikus võtmes.

1. MÜNCHENI BAYERN - 55 punkti

Bayern juhib? Jälle? 
Teist aastat järjest on sügisel tundunud, et nüüd napsavad küll konkurendid tiitli ära, aga mullu mängis edu maha Dortmund ja tänavu hakkasid rivaalid kollektiivselt punkte kaotama. Bayern aga leidis õigel hetkel uuesti enesekindluse.

Siis on ju hästi, et paus sisse tuli. 
Just. Märtsi alguses oli Bayern väga heas hoos, nüüd on olukord ehk grammi võrdsem. Tõmba kindlasti ring ümber 26. maile, kui Dortmund neid võõrustab. See on koroonajärgses kalendris kirjas 3. vooruna.

Kui nad võidavad, siis mitmes tiitel see neil järjest on juba?
Liiga mitmes, igavaks kisub. Seitse on olemas, seega kaheksas tuleks otsa.


2. DORTMUNDI BORUSSIA - 51 p

Eelmisel aastal Dortmund juba põles läbi, jah?
Midagi sellist. Lisaks anti vahetult koroonapausi eel Meistrite liigas eduseis PSG vastu käest. Võitmine ei käi sõrmenipsust.

On neil siis üldse lootust?
Esimesena tuleb ära süüa suur vaenlane Schalke, teisena võõrsil üllatusvõimeline Wolfsburg ja kolmandana, magustoiduks, Bayern. Vähem kui seitse punkti esimesest kolmest mängust ja ilmselt on rong läinud.

Miks nende poolt olema peaks?
Dortmundile kuuluvad ehk kaks kõige ägedamat noort kogu jalgpallis: Erling Braut Haaland (19) ja Jadon Sancho (20). Esimesel on kirjas 8 mängu, 9 väravat ja 2 resultatiivset söötu; teise vastavad numbrid on 24, 14 ja 16. Ja noh, Dortmund on ehk kõige tõenäolisem Bayerni ülevõimu kukutaja.


3. RB LEIPZIG - 50 p

RB? Red Bull? 
Jah, seesama. Ainus Saksamaa klubi, kes Meistrite liigas koha kaheksa hulgas taganud!

Neid ju vihatakse?
Saksamaal suuresti küll. Aga kui 50+1 reegel külmaks jätab ja tahaksid lihtsalt toetada noorte jalgpallurite arendamisele mõtlevat ägedat äriprojekti, mis on päris kiiresti päris suurde mängu kerkinud, siis oled oma südameklubi leidnud.

Tean ma sealt mõnda jalgpallurit ka?
Timo Wernerit ehk ikka. Teisi nimesid tasub ka õppima hakata, sest enamik neist on varastes kahekümnendates. Varsti on nemad Barcelonas/Realis/Juventuses/X-is.



4. MÖNCHENGLADBACH - 49 p

Nii pikk ja keeruline nimi?
Võib ka lihtsalt Gladbach öelda.

Juba parem. Miks neid toetama peaks?
Sarnaselt Leipzigile on neil palju ägedaid (noori) jalgpallureid. Erinevalt Leipzigist on neil väärikas ajalugu ja keegi ei vaata nende poolt olemisele viltu. Hipsteri-vaibi on kah märgatavalt rohkem. Ja üllatus oleks suurem.

On neil mingisugune šanss tiitlile?
Ütleme nii, et ... detsembris olid nad Bayernist seitse punkti ees, nüüd on kuus taga. Keeruline, aga mitte võimatu. Kalender ei ole väga keeruline, aga 13. juunil, neli vooru enne hooaja lõppu, ollakse Bayernil külas. Kui sinnani küljes riputakse, siis mine tea.


5. LEVERKUSENI BAYER - 47 p

Bayer? Mitte Bayern?
Jah. Nime on nad saanud ravimifirmalt Bayer AG, mis on metsikult suur (nende palgal on näiteks kokku üle saja tuhande inimese) ja omab meeskonda. Aga neisse suhtutakse oluliselt paremini kui Leipzigisse (ehk Red Bulli), sest teke oli orgaanilisem. 

Ma oleksin neist justkui kuulnud.
Leverkusen on alati olnud osa vestlustest, aga väga harva keskne jututeema. Trofeekapis on üks Saksa karikas ja üks UEFA Cup, aga viis meistrivõistluste hõbemedalit. Hooajal 2001/02 jäädi teiseks nii koduliigas, karikavõistlustel kui ka Meistrite liigas. Nad kaotasid selle finaali, kus Zidane karistusala servalt üle puusa ristnurka virutas.

See pidi küll üks õnnetu suvi olema.
Oligi, aga Leverkuseni fännid on õppinud sellistest asjadest üle olema. Punk on nende toetamine küll.

... auk ...

6. SCHALKE - 37 p

Esiviisikut nad vist enam kinni ei püüa.
Ei saa välistada, aga läheb raskeks. Kümme punkti on päris suur vahe. Pärast talvepausi muutusid tulemused üsnagi masendavaks, viimasest seitsmest mängust teeniti ainult neli punkti.

Tasub kuuenda koha nimel üldse pingutada?
Kuues koht on viimane, mis kindlustab koha Euroopa liiga eelringis, seega tasub küll. Kui karika võidab Bayern või Leverkusen, piisab seitsmendast kohast ka.

Aga Schalke oli ju alles Meistrite liigas.
Jah, aga eelmine hooaeg tõi pettumustvalmistava 14. koha, alles paar vooru enne hooaja lõppu kindlustati püsimajäämine. Jürgen Kloppi hea sõbra David Wagneri käe all on tänavu kõva samm edasi tehtud. Nad on natuke nagu (vaese mehe) Liverpool.



7. WOLFSBURG - 36 p

Ma mäletan, et nad võitsid millalgi tiitli.
Wolfsburg on tõepoolest viimase tosina aasta jooksul ainus meeskond, mille nimi pole Müncheni Bayern või Dortmundi Borussia ja mis on Saksamaa meistriks kroonitud. Aga see juhtus 2008/09. Pärast on paaril korral isegi väljalangemisega flirditud.

Miks?
Mõned küsitavad liigutused üleminekuturul, mis kattusid õnnetuseks ajaga, kui suurosanik Volkswagen leiti olevat süüdi heitgaasidega manipuleerimises. Alam-Saksi liidumaal oli paar keerulist aastat. Nüüd on olukord mõnevõrra paranenud.

Selge.
Kui VW istumise all, toeta Wolfsburgi.


8. FREIBURG - 36 p

Freiburg, Freiburg ... Šapovalov!
Jah, õige. Eesti U17 koondise ründaja Aleksandr Šapovalov liitus mullu suvel Freiburgiga.

Kuidas tal läheb?
Esindusmeeskonnani on pikk maa minna. U17 satsis on Šapovalov 17 mänguga neli väravat löönud, aga omas liigas ollakse eelviimased.

Ei kõla hästi. Saab temast üldse asja?
Vara midagi öelda, loodame parimat. Esindusmeeskonna tulemusi vaadates tundub, et Freiburgis vähemalt teatakse, mida tehakse. Šapovalov sai veebruaris alles 17, seega on aega areneda.


9. HOFFENHEIM - 35 p

Nemad olid selles uudises, kus palli niisama veeretati.
Olid jah. Kui lisaks Red Bullile on üks asi, mis sakslastele ei meeldi, on see Hoffenheimi miljardärist omanik Dietmar Hopp.

Omanik? Aga 50+1 reegel?
Lühidalt: see on üks põhjustest, miks Hopp teistele hambusse kipub jääma. Pikemalt kirjutas Andres Must teema lahti.

Hoffenheimile ei tasu siis üldse pöialt hoida?
Hopp on ühtlasi ravimifirma CureVac suurim investor ja nemad tegelevad koroonaviiruse vaktsiini loomisega, mis sügiseks lubati valmis saada. Siinkohal tuleb igaühel endale moraalselt sobilik kaljunukk leida.



10. KÖLN - 32 p

Omapärane logo.
Mitte ainult logo. Nende maskott on päris ehtne kits.

Vau.
Jep. Ja veel: Lukas Podolski, kes, muide, on endiselt tegevmängija, kasvas Kölnis jalgpalluriks ja läks hiljem tagasigi.

Olid nad siis edukad ka?
Mitte eriti. Viimati konkureeriti tõsiselt autasudele 1980ndate lõpus. Isegi Podolskiga koos kukuti kõrgliigast välja.


11. BERLIINI UNION - 30 p

Miks Berliini klubid jalgpallis tegusid ei tee?
Kõige levinum seisukoht ütleb, et Berliini kultuuriruum ei sobi suures jalgpallis edukas olemiseks, sest on niivõrd mitmetahuline. Viimati tuli Berliini klubi Saksamaa meistriks 1931. aastal.

Union?
Ei, Hertha. Union jõudis üldse esimest korda ajaloos kõrgliigasse alles nüüd, selleks hooajaks. Bundesliga polnud pealinnaderbit näinud 42 aastat.

Miks Unioni peaks Herthale eelistama?
Üldiselt muidugi maitse asi, aga Union on fännisõbralikum ja ehedam, lisaks on neil liiga kõige ägedam tabloo.


12. FRANKFURDI EINTRACHT - 28 p

See on ju see punt, kes Floraga madistas.
On jah. Üks väheseid Bundesliga meeskondi, keda on olnud võimalik Eestimaa pinnal mängimas näha. 

Ma sain aru, et nad peaksid Saksamaal ikkagi tipus olema?
Eelmisel hooajal lõpetati liiga napilt seitsmendana ja jõuti Euroopa liigas poolfinaali. 2019/20 on natuke üle kivide ja kändude kulgenud. Kvaliteeti on kindlasti rohkem kui tabelikoht näitab.

Mis nendega siis juhtus?
Sügisel jagati energiat Euroopa liiga alagrupiturniiriga. Stabiilsus puudus. Näiteks 2. novembril nüpeldati Bayernit 5:1, aga järgmisest seitsmest vana aastanumbri sees peetud liigamängust lisandus tabelisse ainult üks viigipunkt.



13. BERLIINI HERTHA - 28 p

Miks Herthat peaks Unionile eelistama?
Nad on ajalooliselt Berliini esiklubi ja said eelmisel suvel Lars Windhorsti näol ambitsioonika rahastaja, kes tahab pealinna jalgpallikantsiks muuta. Seega on praegu hea hetk Hertha-vagunile hüpata.

Tabeliseis küll sellele ei viita.
Liigatabel tõesti mitte, aga jaanuaris kulutati näiteks uutele mängijatele 78 miljonit eurot. Sellist patakat ei liigutanud ükski teine klubi kogu Euroopas.

78 miljonit? Kelle nad siis ostsid?
Kõige nimekam ja kallim ost oli AC Milanist palgatud poolakas Krzysztof Piatek. Leipzigist tuli üle teine ründaja Matheus Cunha, Lyonist poolkaitsja Lucas Tousart (tema laenati küll kohe tagasi) ja Stuttgartist poolkaitsja Santiago Ascacibar. Hinnad vahemikus 11-27 miljonit tükk.


14. AUGSBURG - 27 p

Ragnar Klavan!
Aastatel 2012-2016 oli meie mees tõesti Augsburgis.

Kuidas neil pärast Raku lahkumist läinud on?
Mitte midagi ligilähedast 2014/15 hooaja viiendale kohale ei ole saavutatud, Raku-järgsed aastad on toonud 13., 12. ja 15. koha. Stabiilselt kõrgliigas, aga ei enamat.

Keegi on Raku-ajast veel meeskonnas alles ka?
Mõni mees isegi on. Näiteks legend keskväljal Daniel Baier, varumees Tšehhist Jan Moravek ja Islandi tõutäkk Alfred Finnbogason.


15. MAINZ 05 - 26 p

Mainzis sai Eesti koondis 0:8 sauna.
Kahjuks küll.

On nad mingil viisil veel relevantsed?
Ikka. Marek Lemsalu mängis seal 1996/97; Jürgen Klopp mängis (1990-2001) ja juhendas (2001-2008); Thomas Tuchel juhendas (2009-2014).

Klopp JA Tuchel? Kes neid veel juhendanud on?
Mõlemad olid siis ikkagi veel treenerikarjääri alguses, seega ei tasu üleliia imestada. Nende kahe tippmehe vahel aasta aega postil istunud norrakas Jörn Andersen juhendas aga näiteks 2016-2018 hoopis Põhja-Koread.



16. DÜSSELDORFI FORTUNA - 22 p

Mida 95 logol tähistab?
Fortuna on tegelikult üks Saksamaa vanimaid klubisid, mille juured ulatuvad aastasse 1895. Kõrgliigas on neist vanem vaid Hertha (1892).

On nad siis edukad ka olnud?
Mitte eriti. Kui välja jätta 1933. aasta Saksa meistritiitel ja mõõdukalt edukad 1970ndad, ei saa kiidelda. 21. sajandi algus möödus tugevuselt alles neljandas liigas.

On neil vähemalt mõni kuulus jalgpallur?
Kas just kuulus, aga hingekirja kuuluvad endised bayernlased Michael Rensing ja Diego Contento. Laziost on laenul Valon Berisha ja Manchester Cityst Zack Steffen. 


17. BREMENI WERDER - 18 p

Nemad on küll ajalooliselt edukamad olnud.
Tõsi. Aga paremad ajad jäävad 21. sajandi esimesse kümnendisse. Siis tuldi korra meistriks ja võideti kaks karikat. Ajalooliselt on Werder muidugi ka Bundesligas kõige rohkem hooaegu mänginud klubi.

Mis nüüd siis juhtunud on, et nad väljalangemisega võitlevad?
Kolm märksõna võiksid olla vigastused, enesekindluse puudumine ja üleüldine saamatus. Paus poleks saanud tulla paremal ajal.

Kes päästab?
Äkki soomlasest kapten Niklas Moisander või 41 aastat noor Claudio Pizarro? Nimekaid mehi on koosseisus rohkem kui ühel käel näppe. Sama ei saa kahjuks öelda liigas võidetud mängude kohta.


18. PADERBORN - 16 p

Paderborn?
Tuli 2. Bundesligast üles ja võis arvata, et sama targalt läheb ka alla. Nad on suurte meeste mängumaal ajaloos alles teist korda ja esimene katse lõppes samuti viimase ehk 18. kohaga.

Palju nad siis eelmisel korral punkte kogusid?
31. Kordaminegi läheb vist keeruliseks.

Miks neid toetada?
Kellele siis üks hea pääsemismuinasjutt ei meeldiks?

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Bayern München
25
17
4
4
73:26
55
2.
Borussia Dortmund
25
15
6
4
68:33
51
3.
Leipzig
25
14
8
3
62:26
50
4.
Mönchengladbach
25
15
4
6
49:30
49
5.
Bayer Leverkusen
25
14
5
6
45:30
47
6.
Schalke
25
9
10
6
33:36
37
7.
Wolfsburg
25
9
9
7
34:30
36
8.
Freiburg
25
10
6
9
34:35
36
9.
Hoffenheim
25
10
5
10
35:43
35
10.
Köln
25
10
2
13
39:45
32
11.
Union Berliin
25
9
3
13
32:41
30
12.
Eintracht Frankfurt
24
8
4
12
38:41
28
13.
Hertha Berliin
25
7
7
11
32:48
28
14.
Augsburg
25
7
6
12
36:52
27
15.
Mainz
25
8
2
15
34:53
26
16.
Fortuna Düsseldorf
25
5
7
13
27:50
22
17.
Werder Bremen
24
4
6
14
27:55
18
18.
Paderborn
25
4
4
17
30:54
16
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

mortan   •  
Äge artikkel!
Louis Albert   •  
Kes RedBulli või (Dietmar Hopp)enheimi toetab ei armasta jalgpalli
purgeenius   •  
Armastab ikka. Neil seal saksamaal on mingi oma teema selle klubi omamisega. Nad on nagu salakommunistid selles osas.
Kebab   •  
Aitäh artikli eest. Pikaaegse saksa jalgpalli fännina oli põnev lugeda, mida siis harju keskmine vutifänn asjast arvab.
Ise soovitaks asjatundmatul fännama asuda näiteks:
Freiburgi, sest foorumis on selline kasutaja nagu Ericbana. Ja suuremat fänni ei ole minu silmad näinud. Võid talt küsida näiteks missugune oli staadioni murupikkus 1936 aastal või kes oli 1952 aasta fännide lemmik. Vastuse saad ikka. Ja mis oleks ägedam kui koos temaga Freiburgi fännama hakata.
Berliini Union imelise fännikultuuri ja - ajalooga klubi. Berliini fännid ja klubid on nii mitmetahulised ja neid on nii palju, et sealt ei olegi suutnud ükski klubi suureks saada. Seevastu fänlus on üliäge ja sellest osa saada, on vast põnevamgi kui suured tiitilivõidud (vähemalt berliinlase jaoks).
1860 München - õige bayerlane fännad ilmtingimata just seda klubi. Bayern on feik ja olematu nende kõrval.
Mis veel?
RB Leipzid ja Hoffenheim? Jah, Saksamaa klubide eripära tõttu (fännidele kuulub 50%+1 klubist), vihatakse neid täiega. Neil puudub jalgpalliromantika. Aga samas tõstavad nad sportlikku konkurentsi. Mine siis võta kinni, kas see on hea või halb.
Ise ma hoian pöialt välismaa klubidest aga Bayernile,. Minu saksa sõbrad vaatavad muidugi mulle viltu, aga las see olla. Miks Bayern? Aga seepärast, et seal mängis minu lemmikmängija Lothar Matthaus. 1990 aasta MM, maailmameistriks tuli Saksamaa ja Mattheus mängis Bayernis. Nii oligi otsus tehtud. Mulle on alati meeldinud dirigendid, mitte telekaamerate säras olevad mängijad. (seetõttu on minu lemmikmängija korvpallis Tane Tein). Lothar valitses keskvälja ja Völler ning Klinsmann ja co vormistasid, aga Matthaus oli selle tiitli hall kardinal.
Miks fännata saksa jalgpalli? Aga loomulikult selle pärast, et peaaegu kõikide klubide omanikud on fännid! Ja kõik klubid (peale vihatud klubide) on kasumis. Ilma imeliste naftarahade ja muude rahade. Mulle endale meeldib küll kui isemajandav Bayern Chelsea-le, PSG-le või Barcale koti pähe tõmbab. Ühed lükkavad lõpmatult raha sisse (raha on neile vaid number arvutis), teised aga majandavad omi klubisid ise ning omanikud on fännid, mitte saudi kroonprintsid, vene oligarhid, Katari naftakompaniid või muud multimiljonärid! Registreeri ennast näiteks Dortmundi fännklubis ja oledki kohe üks Dortmundi omanikke!
MNa   •  
Telial on eurosport2 muidugi sobivalt kuskile 7eurisesse paketti sokutatud. Ei saa üksikult ka tellida. Aga no jalkanälga rahuldamata ka ei saa jätta.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
UUS VOOR KOPUTAB UKSELE
ERINEVAD OTSUSED
SKOORIVAD EESTLASED
TÄNA EETRIS
TAMMEKALE TEINE VÕIT
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID